Bratislava 29. novembra (TASR) – Laureátom Ceny Emila Belluša 2012 za celoživotné dielo v oblasti architektúry sa stal Virgil Droppa. Na dnešnej tlačovej konferencii v bratislavskom sídle Spolku architektov Slovenska (SAS) organizátori predstavili novinárom aj ďalších držiteľov výročných ocenení. Dnes o 17. hodine im slávnostne odovzdajú ceny v Primaciálnom paláci pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.
Najdôležitejším architektonickým ocenením za najlepšiu realizáciu diela je Cena Dušana Jurkoviča. Jej 48. držiteľom sa stal Ivan Matušík za rodinný dom Patio postavený v Nitre. Cenu Martina Kusého za publikačnú činnosť získal Matúš Dulla za monografiu o Emilovi Belušovi a Ava Bodnárová za časopis Informácie s podtitulom Architektúra, interiér, dizajn, ktorý vychádza od roku 1994 v Košiciach.
"Udeľovanie cien je jedna zo základných funkcií SAS. Najstaršia z nich má 48 rokov a prežila normalizačné aj iné obdobia. Po roku 1990 je stabilizovaná a pridali sme k nej ďalšie," zdôvodnil prezident SAS Ján Bahna.
Podľa člena medzinárodnej poroty Ceny Dušana Jurkoviča Ivana Masára praktickou obhliadkou hodnotili všetkých 34 nominovaných objektov na Slovensku. Z nich do druhého kola hodnotenia vybrali štyri, z ktorých suverénne zvíťazila podzemná stavba rodinného domu Patio s bazénom a záhradou na hradnom nitrianskom kopci.
"Ocenili sme skromný a vtipný prístup k riešeniu domu klasickými metódami skoro neriešiteľnej situácie na malom pozemku. Architekt Matušík využil prírodný sklon terénu a navrhol dom v podzemí s krásnym výhľadom na mesto," konštatoval pre TASR Masár.
Autor podzemného domu sa priznal, že v ostatných rokoch sa venuje návrhom rodinných domov. Prírodné prostredie v Nitre ho inšpirovalo k takejto zaujímavej stavbe s veľkým preskleným priestorom a výdatným denným svetlom, bazénom i záhradou s 30-ročnými stromami.
"Som zástancom tímovej práce, ktorá mi dáva istotu všeobecnejšieho pohľadu na rôzne problémy. Architektúra je všeobecnejšia disciplína, premena duševného poznania na konkrétne využitie v prospech ľudí. Som jeden z autorov bratislavského Námestia slobody s veľkou fontánou. To bol priestor, kam lekári posielali deti, pretože striekajúca fontána mala dobrý vplyv na ich dýchanie. Fontána už roky nefunguje. Ocenenie si veľmi vážim a patrí aj mojim spolupracovníkom," uviedol 73-ročný laureát Ceny Emila Benuša Virgil Droppa.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.