Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová skôr uviedla, že EÚ podporuje venezuelské Národné zhromaždenie ako demokraticky zvolenú inštitúciu a obhajuje obnovu demokracie v krajine prostredníctvom mierového politického procesu a ústavného poriadku.
“Súhlasím s vyhlásením Federiky Mogheriniovej, že musíme umožniť demokratické procesy, ľudia potrebujú vyjadriť svoju vôľu v slobodných a spravodlivých voľbách,“ odpovedal Lajčák na žiadosť o vyjadrenie k situácii vo Venezuele.
V stredu sa vo Venezuele konali protivládne pochody a demonštrácie podporovateľov prezidenta Nicolasa Madura. V rovnaký deň sa predseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta na dobu trvania dočasnej vlády v krajine.
Spojené štáty deklarovali Guaidóvo uznanie a požadovali, aby prezident Venezuely Nicolas Maduro, ktorého USA nepovažujú za legitímnu hlavu štátu, nedovolil násilie proti opozícii. Maduro sa vyhlásil za ústavného prezidenta a označil predsedu opozičného parlamentu za bábku Spojených štátov.
K dnešnému dňu Spojené štáty, Kanada, Argentína, Brazília, Čile, Kolumbia, Kostarika, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguaj a Peru uznali postavenie Juana Guaida ako dočasného prezidenta.