Vatikán 14. marca (TASR/HSP/TKKBS/Foto:TASR)
František
Novým, v poradí už 266. pápežom, sa dnes stal Argentínčan Jorge Mario Bergoglio (76), arcibiskup z Buenos Aires. Nástupca Benedikta XVI. na svätopeterskom stolci prijal meno František na počesť sv. Františka z Assisi. Vyplýva to z informácií svetových agentúr.
Ide o prvého mimoeurópskeho pápeža po viac ako tisícročí a vôbec prvého pápeža z amerického kontinentu.
Tradičnou latinskou formulou: “Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus papam” (Oznamujem vám veľkú radosť: Máme pápeža) uviedol dnes večer nového pápeža na balkón na Námestí sv. Petra, úplne zaplnenom veriacimi z celého sveta, francúzsky kardinál Jean-Louis Tauran.
Novozvolený pápež František dnes desaťtisícom veriacich na Námestí sv. Petra vo Vatikáne udelil požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu), čo je tradične prvý krok nového pontifika po prijatí postu hlavy katolíckej cirkvi.
Rodák z Buenos Aires ocenil v krátkom vystúpení svojho predchodcu Benedikta XVI., v pokore sa sklonil, prosil veriaci ľud o požehnanie a vyzval veriacich na modlitby, aby na svete zavládlo bratstvo. Požiadal “všetkých mužov a ženy dobrej vôle”, aby sa modlili a pomáhali mu viesť katolícku cirkev.
František vyjadril nádej, že cesta, ktorá sa začala jeho zvolením za pápeža, bude plodná pre evanjelizáciu a na margo svojho pôvodu z ďalekej latinskoamerickej krajiny si zažartoval, keď povedal, že konkláve “povolalo pápeža z druhého konca sveta”, napísala tlačová agentúra DPA.
Nový pápež pôsobí napriek svojmu veku, 76 rokov, vitálnym dojmom. Podľa prvého príhovoru sa dá usudzovať, že má aj zmysel pre humor. To, že si zvolil meno František, by mohlo naznačovať, že veriacich povedie k tomu najjednoduchšiemu v cirkvi.
Úradu sa oficiálne ujme 19. marca
Nový pápež František sa oficiálne ujme funkcie najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi v utorok 19. marca, keď sa vo Vatikáne uskutoční slávnostná inauguračná omša. Oznámil to dnes hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.
Na inauguračnej omši sa popri najvyšších predstaviteľoch katolíckej cirkvi zúčastňujú hlavy štátov a predsedovia vlád.
Lombardi na tlačovej konferencii uviedol, že novozvolený pápež sa už telefonicky spojil so svojím predchodcom Benediktom XVI., ktorý mu povedal, že ho čoskoro navštívi, informovala agentúra Reuters.
José Mario Bergoglio
Primas argentínsky, arcibiskup z Buenos Aires, jezuita patril už počas konkláve v roku 2005 medzi najvážnejších súperov nemeckého kardinála Josepha Ratzingera, neskoršieho pápeža Benedikta XVI. Vzhľadom na vek patril tentoraz medzi menej favorizovaných cirkevných hodnostárov.
José Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v rodine talianskych prisťahovalcov. Absolvoval štúdium technického charakteru v hlavnom meste Argentíny, kde jeho otec pracoval ako zamestnanec železníc, avšak už v 21 rokoch odišiel do kňazského seminára.
Po vysvätení za kňaza v roku 1959 nasledovalo štúdium teológie. V období rokov 1973-1979 pôsobil ako provinciál rádu jezuitov. V časoch, ktoré boli mimoriadne ťažké pre jeho vlasť, v ktorých po sociálnych nepokojoch prevzala moc v Argentíne vojenská junta, priviedol svojich bratov z rádu späť k prísne náboženským úlohám.
Za “kardinála chudobných” označovaný Bergoglio sa vyznačuje mimoriadnou skromnosťou, nezriedka cestuje aj ako kardinál metrom argentínskej metropoly a aj v Ríme uprednostňuje pri pohybe po meste tmavý kabát bez kardinálskeho klobúka.
V ostatných rokoch kritizoval primas argentínsky opakovane tamojšie vlády manželov Kirchnerovcov, korupcia a biedu v tejto latinskoamerickej krajine. Neúspešne sa angažoval proti legalizácii homosexuálnych manželstiev v Argentíne.
Kardinál Bergoglio, ktorý je šéfom arcidiecézy v Buenos Aires od roku 1998 a kardinálom od roku 2001, bol jediným jezuitom-účastníkom konkláve.
Pápeža zvolilo kardináli v jednom z najkratších konkláve v histórii cirkvi, ktoré sa začalo iba v utorok.
Predpokladom pre jeho úspešnú voľbu bola dvojtretinová podpora kardinálskeho kolégia, čo v prípade 115-členného zboru kardinálov znamenalo podporu 77 kardinálov-voliteľov.
Po tom, čo bolo jasné, že voľba bola úspešná, pristúpil k úspešnému kardinálovi vicedekan kolégia a položil mu v latinskom jazyku otázku: “Prijímaš kánonickú voľbu za Najvyššieho veľkňaza?” Po kladnej odpovedi vyjadrenej slovíčkom Súhlasím pápež musel oznámiť meno, ktoré bude používať počas pontifikátu.
Následne ho odviedli do malej miestnosti nazývanej komnata sĺz v zadnej časti kaplnky, aby tam podľa tradície “ronil slzy nad svojou zodpovednosťou a nad rozsahom úloh, ktoré ho v cirkvi čakajú”.
V komnate sĺz sa obliekol potom do jednej z vopred pripravených bielych reverend a v sprievode vicedekana kardinálskeho zboru a kamerlenga sa odobral k hlavnému oltáru Sixtínskej kaplnky umiestnenému pod Michelangelovým Posledným súdom, kde sa nachádza trón. Nasledovala poklona kardinálov novému pápežovi a potom už jeho prezentácia svetu.
Prinášame list slovenských biskupov novému Svätému Otcovi
Vaša Svätosť,
Cirkev na Slovensku s radosťou prijala správu o Vašom zvolení za najvyššieho pastiera Katolíckej cirkvi. Počas celého obdobia uprázdneného apoštolského stolca sme sa my, katolícki biskupi spoločne s veriacimi modlili za dary Ducha Svätého pre kardinálov, ktorí v konkláve rozhodovali o nástupcovi svätého Petra. Prosili sme, aby Duch Svätý vyvolil takého, ktorý bude pevnou rukou držať kormidlo Kristovej loďky na rozbúrených vlnách súčasného sveta.
Modlíme sa za Vás, aby Vás Ježiš Kristus, najvyšší Veľkňaz, naplnil svojou milosťou, potrebnou silou, vytrvalosťou a veľkou nádejou. Prosíme Sedembolestnú Pannu Máriu – patrónku Slovenska, aby ochraňovala Váš pontifikát.
So synovskou úctou prosíme o Vaše apoštolské požehnanie
biskupi Slovenska
Kardináli dnes na druhý pokus zvolili pápeža
Kardináli dnes zvolili v piatom kole novú hlavu katolíckej cirkvi. Svedčil o tom biely dym, ktorý stúpal z komína na Sixtínskej kaplnke, dejiska konkláve.
Po zvonoch Baziliky sv. Petra sa rozozneli zvony v celom Ríme. Medzi veriacimi na Námestí sv. Petra vypukol jasot. Do tejto lokality prúdia medzičasom tisícky Rimanov a veriacich z celého sveta, aby čoskoro osobne mohli pozdraviť nového pápeža.
Masový záujem je dôvodom na výrazné sprísnenie už aj tak prísnych bezpečnostných opatrení nielen vo Vatikáne, ale v celej talianskej metropole. Bezpečnostné zložky sú v pohotovosti.
Meno nástupcu Benedikta XVI., ktorý odstúpil z funkcie 28. februára, bude známe ešte v priebehu dnešného večera.
Konkláve, z ktorého vzišla nová hlava katolíckej cirkvi, sa zaradilo medzi najkratšie v histórii, píše nemecká tlačová agentúra DPA.
Od utorkového večera sa na voľbe budúceho pápeža v izolácii od zvyšku sveta spolupodieľalo 115 kardinálov-voliteľov, ktorí pred vyprázdnením svätopeterského stolca v posledný februárový deň nedovŕšili ešte 80. rok života. Slovensko medzi nimi zastúpenie nemalo, ČR zastupoval primas, arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka, Poľsko patrilo dokonca medzi početnejšie zastúpené krajiny so štyrmi voliteľmi.
Za hlavných favoritov na post pápeža sa považovali pred voľbou kardináli Angelo Scola (Taliansko), Odilo Pedro Scherer (Brazília) a Tarcisio Bertone (Taliansko), medzi veľmi vážnych adeptov však patrili aj niektorí ďalší talianski kardináli, arcibiskupi z USA, ale aj Rakúska, Maďarska a kardinál Peter Turkson z africkej Ghany.
Prečítajte si ako vlastne prebieha inaugurácia nového pápeža
Vatikanisti vo všeobecnosti očakávajú, že prebiehajúce konkláve, ktoré volí nástupcu Benedikta XVI. v úrade pápeža, nebude dlhé.
Ak jeden z kardinálov získa dvojtretinovú väčšinu, čiže 77 hlasov, k jeho stolíku v Sixtínskej kaplnke pristúpi vicedekan kardinálskeho kolégia a spýta sa ho po latinsky: “Prijímaš kánonickú voľbu za Najvyššieho veľkňaza?” Ak súhlasí, musí vyhlásiť: “Súhlasím”. Nový pápež si musí vybrať aj meno, pod ktorým vstúpi do dejín ako 266. pápež katolíckej cirkvi.
Potom ho odvedú do miestnosti nazývanej komnata sĺz, malej miestnosti v zadnej časti kaplnky s rozlohou 3×3 m, aby tam podľa tradície “ronil slzy nad svojou zodpovednosťou a nad rozsahom úloh, ktoré ho v cirkvi čakajú”.
V komnate sĺz sa oblečie do jednej z vopred pripravených bielych reverend a v sprievode vicedekana kardinálskeho zboru a camerlenga sa odoberie k hlavnému oltáru Sixtínskej kaplnky umiestnenému pod Michelangelovým Posledným súdom, kde sa nachádza trón. Nasleduje poklona kardinálov novému pápežovi a svetu sa oznámi výsledok voľby. Po bielom dyme z komína Sixtínskej kaplnky nasleduje hlahol všetkých zvonov v rímskych kostoloch.
Pol hodinu až hodinu po tom na balkón pri Bazilike sv. Petra vystúpi najprv člen kardinálskeho kolégia, ktorý prednesie k ľudu slávne Habemus papam (“Máme pápeža”). Potom už nový pápež z toho istého balkóna udelí prvé požehnanie Urbi et orbi (mestu a svetu).
Tradičnú latinskú formulu: “Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus papam” (Oznamujem vám veľkú radosť: Máme pápeža) by mal svetu tentoraz predniesť a meno nového pápeža oznámiť francúzsky kardinál Jean-Louis Tauran – v prípade, že on sám nebude zvolený.
O niekoľko dní po zvolení sa uskutoční inauguračná omša nového pápeža.
Pápežovými úradnými titulmi sú: biskup rímsky, nástupca kniežaťa apoštolov, prímas taliansky, arcibiskup a metropolita rímskej cirkevnej provincie, suverén štátu mesta Vatikán.