Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Vláda nahliada na pomoc občanom pomerne svojsky. Ponúka im očkovacie lotérie, očkovacie bonusy, odmeny za očkovanie, no iné veci, ako napríklad zdražovanie, zvyšovanie životných nákladov či riešenie iných diagnóz ako covid príliš nerieši. Príklad by si mohli brať zo susedných krajín, kde vlády neruinujú svojich občanov a ekonomiku
Opozičná poslankyňa pôsobiaca v strane Hlas-SD a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková upriamuje pozornosť na to, že okolité štáty sa, na rozdiel od nás, rozhodli proti zvyšujúcej inflácii a nárastu cien aktívne bojovať.
„Kým Maďarsko zmrazilo ceny potravín a palív, Poľsko znižuje DPH na palivá či energie, slovenská vláda nerobí proti zdražovaniu nič,“ upozorňuje na sociálnej sieti Saková.
Slovensko pritom podľa nej čelí najhoršej inflácii za posledných 17 rokov. Cítime to pri neustále narastajúcich výdavkoch na bývanie, energie, potraviny, tovary dennej spotreby, stavebných materiálov či automobilov. Vlna zdražovania zasiahla, samozrejme, celú Európsku úniu. Slovensko je však špeciálne tým, že naša vláda proti zdražovaniu nerobí nič.
„Maďarsko už v novembri 2021 zmrazilo ceny palív, dnes ich má jedny z najnižších v EÚ. Od februára zmrazujú v Maďarsku ceny základných potravín. Poľsko zase v odpovedi na nárast cien od februára znižuje DPH na plyn z 23 na 8 %, elektriny z 23 na 5 %. Domácnosti dostanú finančnú podporu vo forme platieb, ktoré budú závisieť od príjmu. Taktiež znižuje DPH na pohonné palivá z 23 na 8 %, čo by malo zlacnieť ceny benzínu a nafty o cca 15 centov na liter. Niektoré základné potraviny v Poľsku nebudú podliehať žiadnemu zdaneniu kvôli nulovej (áno 0%) DPH,“ vyzdvihuje ich aktivitu Saková.
Vláda sa síce rada pýši tým, že zvykne okopírovať dobrú prax zo zahraničia, v tomto sa však inšpirovať nenechala. Pravdepodobne si to nemôže dovoliť. „Miliardy prehajdákala svojou neschopnosťou a nekompetentnými nápadmi a dnes, keď by tieto peniaze veľmi pomohli, jednoducho nie sú,“ tvrdí Saková. Hlas v nedávnej minulosti navrhoval zníženie DPH pre gastrosektor na 5%, adresnú pomoc všetkým seniorom vo výške 200€ či dofinancovanie zdravotníctva. Žiadny z týchto návrhov vládna koalícia neakceptovala.
Pacient na poslednom mieste
Čo však koalícia riešila, je predpisovanie liekov lekármi. A nedopadlo to práve slávne. Podľa riaditeľky zväzu ambulantných poskytovateľov a političky pôsobiacej v strane Hlas Zuzany Dolinkovej vznikol po zmene obrovský chaos.
„Chaos v predpisovaní liekov je fakt vrcholom drzosti a neschopnosti v rezorte zdravotníctva, ktorým sa odštartoval nový rok a jasne dal najavo, že pacient je tu až na poslednom mieste. Pacienti, ktorí lieky potrebujú, ani 3 týždne po prijatí zmeny nevedia, ako to v skutočnosti je a ktorí lekári im môžu, majú a budú prepisovať nevyhnutné lieky,“ hnevá sa Dolinková.
.
Poukazuje na skutočnosť, že problém sa netýka len pravidelne navštevovaných ambulancií, ale chaos zastal aj pri predpisovaní liekov po prepustení z nemocnice či pre klientov domovov sociálnych služieb.
„Je nehorázne, že táto absolútne neodkomunikovaná zmena je z úst tých, ktorí ju predkladali prezentovaná ako nástroj na zlepšenie bezpečnosti a dostupnosti liekov pre pacientov. Zdá sa dnes niekomu okrem exministra Krajčího, že sa tak stalo?“ pýta sa Dolinková a upozorňuje, že všetky pacientske organizácie, lekárske komory, lekárnici, zástupcovia nemocníc a sociálnych služieb a dokonca aj zdravotné poisťovne považujú tento krok ministerstva ta chybný.
„A čo na to minister Lengvarský? ,,Nechcem to výrazne komentovať, situáciu analyzujeme,“ odcitovala jeho rozpačité slová na záver Dolinková. Tie totiž o jeho kompetentnosti vytvárajú pomerne dostatočný obraz.