KULTÚRA: I. ČANIGA: Fotografia na Slovensku nemá taký cveng ako v zahraničí

Bratislava 29. decembra (TASR) – Na Slovensku nosí prestížny titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer), ktorý udeľuje Federácia európskych profesionálnych fotografov (FEP), len päť fotografov. Od začiatku decembra patrí medzi nich aj Ivan Čaniga. "Moje kompozície sú časovo i finančne náročné, ale o to viac ma teší, že potom tie výsledky sú také, aké sú. Je to príbeh neživých vecí a náročnej práce so svetlom. Sklenené rekvizity pre moje fotografie si buď vymyslím, nakreslím, dám vyrobiť alebo je to len obyčajná váza, pohár, ťažidlo. Sú to predmety, ktorým fotografiou dávam život," povedal v rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky.

Reklamný, portrétny, produktový a umelecký fotograf kreuje na svojich výtvarných fotografiách pomocou skla a svetla nezvyčajné ilúzie reálneho sveta. Pre svoju originálnu techniku však ešte nemá špeciálne pomenovanie. Niektoré jeho obrazy sú o pocite, iné neopakovateľné kompozície pripomínajú prírodné scenérie, kultové historické miesta na Zemi či svetoznáme metropoly.

-Čím ste presvedčili hodnotiacu komisiu, aby vám udelila certifikát Master QEP?-

Master sa prezentuje tým, čo si myslím, že robí najlepšie. Do svojej kolekcie dá maximum. Ja robím reklamu, ale výtvarná fotografia je môj liebling, ktorý si pestujem a dosť sa tomu venujem. Moje kompozície sú časovo i finančne náročné, ale o to viac ma teší, že potom tie výsledky sú také, aké sú. Je to vlastne príbeh svetla a neživých objektov, veľmi často zo skla, ktorým fotografiou dávam život.

-Kedy ste po prvý raz zistili, že chcete svet zachytávať na fotografiách? Vedeli ste už ako dieťa, že budete fotografom?-

Vtedy som bol ešte dieťa… Teraz, keď má niekto nejakých 15 rokov, už nie je dieťa. Doba bola taká, nemali sme internet… Áno, v pätnástich som bol také väčšie dieťa a dostal som sa k fotografovaniu.

-Pri akej príležitosti sa tak stalo?-

Išli sme s rodinou do Tatier. Rád som kreslil a chcel som si aj niečo nafotiť. Šiel som s tým, že si nafotím krajinu a podľa fotografií budem maľovať. Tam som si zobral aj prvý fotoaparát – ruskú Smenu. Následne som sa naučil ako vyvolať film a postupne ma to chytilo. Odvtedy fotím až do dnešného dňa.

-Fotografiu ste aj študovali?-

Študoval som fotku ešte na "šupke" (SUŠP v Bratislave – poznámka TASR), na vysokú som sa nedostal. Bol som na vojne v Dukle Banská Bystrica, kde som robil fotografa, kreslil tiež tabule na futbal, robil vlajky, odznaky. Po vojne som rovno nastúpil do Československej televízie, odvtedy stále fotím.

-Do banskobystrickej Dukly si vojenčinu predsa chodili "odkrútiť" športovci?-

Bol som veľmi talentovaný na tieto veci a potrebovali tam človeka, ktorého nemusia možno že platiť alebo neviem. Dostal som sa tam, robil propagáciu, kroniku, všetko.

-Keďže si vás vybrali, asi ste museli byť veľmi dobrý už na "šupke"?-

Prišiel tam taký jeden major a pýta sa, že kto by chcel ísť do Dukly. Nikto nejavil záujem, takí boli doľakaní, však všetci idú na umelecké vysoké školy… Ja som to mal vtedy tak nejako zrátané. Vedel som, že do Prahy sa je ťažko dostať. Hovorím, skúsim ja, však bude dobrá vojna, spoznám ľudí a nepôjdem sa niekde naháňať do lesa. Čo sa nakoniec ale stalo, lebo posledný polrok som sa v tom lese naozaj naháňal. Bol to taký prelom. Tých čo nepodpísali profesionálnu vojnu, aj športovcov, dali do najhoršieho vojenského oddielu. Makali sme, stále sme boli na cvičeniach, bolo to tvrdé. Dali nám to vychutnať.

-Máte nejaké vzory? Fascinuje vás práca iných fotografov?-

Nie sú to vzory, ale páči sa mi tvorba mnohých fotografov, a sú veľmi rozdielni. Ani neviem, ktorého prvého spomenúť, mám ich strašne veľa. Keď poviem Henri Cartier-Bressona, tak urazím Ansela Adamsa, nechcem uraziť Helmuta Newtona, čiže neviem, kto by mal ísť prvý. Tiež sa mi páči Amy Lebowitz, André Kertész, Péter Korniss, geniálny poľský fotograf Tomasz Gudzowaty, osobne sa s ním poznám, je to vynikajúci človek. Ďalej Tibor Huszár, Karol Kállay, Richard Avedon – to sú mená, ktoré by mal fotograf poznať.

-Ste spoluzakladateľ Asociácie profesionálnych fotografov Slovenskej republiky (APFSR). Vytvorili ste ju v roku 2007 spolu s Filipom Kulisevom, Martinom Vrabkom, Ľubom Špirkom. S akými cieľmi ste išli do tohto profesijného združenia? A je ťažké stať sa jeho členom?-

Chceli sme fotografiu postupne niekam posunúť. Samozrejme, určili sme si hneď na začiatku pravidlá. Kým niekoho zoberieme, musí nám predložiť portfólio, nezoberieme tam hocikoho, lebo tých fotografov je strašne veľa. Dnes sú kúpou lepšieho iPhonu alebo tabletu či kompaktu všetci fotografi.

-Koľko ľudí momentálne združuje APFSR?-

Po poslednom prijímaní je nás osemnásť.

-Vaša asociácia je členom Európskej federácie profesionálnych fotografov (FEB). Pre členov je to zároveň možnosť získať prestížny európsky certifikát QEP a Master QEP. Práve ten vám FEB začiatkom decembra udelila. Je to pre vás vrchol alebo ešte máte ďalšie méty, ktoré by ste chceli zdolať?-

Znova ma to nakoplo. Fotografia na Slovensku nemá taký cveng ako v zahraničí. Tam, keď niekto dostane Mastera, je to úplne niečo iné. U nás agentúry takéto veci ignorujú, alebo ich neberú až tak do úvahy. Mne to nevadí, stačí mi pocit, že ma ohodnotili naozaj ľudia, ktorí sú v zahraničí významní fotografi. To mi dáva ten posun, že nemôžem zaspať a musím ešte niečo vymyslieť a lepšie spraviť.

-Ste vyhľadávaný reklamný fotograf, počas tých mnohých kampaní, na ktorých ste pracovali, ste možno zažili aj kuriózne situácie. Na ktorú si spomeniete?-

Vymyslel som najnovší vizuál pre vodku do kalendára – ľadovú krajinu. Nechcel som to montovať, čo by sa dalo, ale vymyslel som si, že to reálne odfotografujem. Objednal som si z ľadovej fabriky 80 kg ľadu v štyroch prepravkách – obrovské kvádre ľadu, ktoré som v ateliéri ešte dotesal, aby to vyzeralo ako ľadová krajina.

-Ten ateliér ste museli mať pekne vychladený, keď sa vám to netopilo…-

Je to taký špeciálny ľad, ktorý veľmi dobre mrzne. Používajú ho umelci pri tvorbe ľadových sôch na eventoch. Ten ľad sa topí, ale určite nie za hodinu. Fotil som ho celý deň. Po skončení mi ostalo asi trištvrte ľadu funkčného. Večer som ho vyhodil do trávy a ešte na druhý deň na obed tam ten ľad bol, teda zvyšky neroztopeného ľadu.

-Určite to bol časovo i fyzicky náročný proces. Nechcel vás klient presvedčiť, že to reklamné dielo bude lacnejšie, keď ho vytvoríte napríklad pomocou počítačovej grafiky?

Možno by to bolo lacnejšie, ale ja som to chcel spraviť takto. Som dosť zaťažený na špeciálne efekty. Tým, že som mal dlhé roky ateliér, tak som sa dosť vypracoval práve v svietení. Viem presne, čo robí a ako budú reagovať na svetlo rôzne materiály, ako to bude celé fungovať. Tým, že kreslím a robím to celý život, isté veci si viem hneď predstaviť a viem tých ľudí presvedčiť, že to bude takto najlepšie.

-Fotíte ľudí, zvieratá, autá, čo máte pred objektívom najradšej?-

Samozrejme, že pekné modelky (smiech). Rád fotím ľudí. Mnohí, ktorých som fotil, ostali so mnou aj kamaráti, veľmi sme si sadli ľudsky. Ale u mňa to nie je o tom – tu si sadnite a fotím! Iná vec je fotografia, na ktorú mám päť minút. Ak niekto príde – odfoť ma, mám na to päť minút – to beriem čisto ako biznis. Pokiaľ tá fotografia má byť dobrá, potrebujem toho človeka trochu poznať.

-Pôsobíte skromným dojmom, neviem si predstaviť, že by ste niekoho odmietli vyfotografovať. Máte aj takú skúsenosť?-

Stáva sa aj taká vec, ale to iba kvôli tomu, že nemôžem všetkých fotografovať. Z môjho portfólia som úplne vyradil politikov.

-Umelci sú väčšinou nároční, aké máte skúsenosti s fotením hviezd?-

Mám krásne nafoteného pán Kvietika, Jara Filipa som mal krásne nafoteného. Tomu jedinému som dovolil fajčiť v ateliéri cigaretu, lebo on inak ani nefungoval. On stále fajčil. Fragile som fotil na CD… Umelci sa dobre fotia, lebo oni sa radi prezentujú a majú vzťah ku kamere. Aj s niektorými manažérmi sa dobre robí, lebo už vedia, že potrebujú mať tie fotografie dobré a chcú byť za pekných.

-Vyučujete na Fakulte masmédií Paneurópskej vysokej školy, chutí vám odovzdávať vedomosti?-

To je dobrá skúsenosť, lebo zase sa cítim taký mladší. Celkom ma to baví s mladými ľuďmi.

-Nechávate sa pri fotení inšpirovať napríklad hudbou?-

Prispôsobujem sa skôr prostrediu, nenosím so sebou hudbu. Keď je namieste, som spojný, niečo sa pustí a je to, samozrejme, lepšie. Niekedy pri práci počúvam napríklad ezoteriku, taký jemný podmaz, niekedy si pustím aj country. Voľakedy som hrával v country kapele na mandolínu, dobro, kontrabas, gitaru…

-Prečo ste prestali?-

Lebo som perfekcionista a nemohol som sa tomu venovať naplno. Nedalo sa robiť aj fotku aj hudbu. Po revolúcii bolo treba zarobiť peniaze a nakúpiť techniku, reklama po revolúcii zaznamenala obrovský boom. Vzniklo veľa nových firiem a všetky potrebovali reklamu. Tlačilo sa veľa katalógov, prospektov, plagátov, robilo sa veľa výstav. V tých časoch som nafotografoval veľa fotografií do rôznych prospektov pre rozličné firmy, boli to nákladné autá propagačných materiálov.

-Pre profesionálnych fotografov museli byť deväťdesiate roky "výživné"…-

Konečne som si mohol dovoliť nakúpiť vlastnú profesionálnu výbavu, o ktorej sme voľakedy iba snívali. V televízii som mal možnosť pracovať s takouto technikou, ktorú by som si pri plate vtedy 1700 korún nemohol dovoliť… Nikon stál niekoľkonásobne viac. Boli to pre nás astronomické sumy za fotoaparáty ako Nikon, Canon, Hasselblad, Sinar alebo Linhof.

-Takže do roku 1989 ste pracovali v Československej televízii. Na akom oddelení?-

Bol som zamestnaný na foto oddelení. Boli sme tam taká väčšia partia fotografov a fotografiek. Vždy sme fotili dokumentáciu z točenia buď inscenácie, alebo filmu. Naša náplň práce boli aj pozadia – veľkometrážne fotografie za okná, za kulisy. Odfotili sme napríklad Petržalku alebo prírodu, spravili sme veľkú fotografiu tak 5 x 8 metrov, ktorú ešte dokolorovali maliari pozadia a tú potom mohol vidieť divák inscenácie za oknami. Do inscenácií sme robili aj rôzne reprodukcie obrazov. Náš pracovný čas bol taký, že sme išli o tretej do roboty a skončili sme o dvanástej v noci ako tá inscenácia.

-Z televízie ste odišli hneď po revolúcii…-

Povedali nám, že na foto oddelení sa to musí rozpustiť. Mali tam ostať štyria ľudia. Dohodli sme sa, že tam necháme tých starších, nech tam fungujú a my mladší si nájdeme niečo iné. Nechali sme tam tie naše staršie kamarátky, že ony tam dobačujú. Postupne sa celé oddelenie menilo, už to tam nikdy nebolo ako pred revolúciou. Bola revolúcia a všetko sa muselo meniť.

-Vám ale vyhovuje byť na voľnej nohe?-

Áno, chutí mi to viacej, nebudem nadávať, lebo keď poviem, že niekde nejdem, tak nejdem. Zas na druhej strane je to o tom, že keď povedia – budete robiť vtedy a vtedy, tak robíte. Alebo si poviem, že nerobím a potom nemám peniaze. Posledný rok a pol som sa ale pristihol, že už si robotu, čo sa týka reklamy, vyberám dosť precízne. Radšej mám menej peňazí a skôr sa venujem voľnejším veciam. Vzťahy v reklamnej fotke sa zmenili. Aj tým, že fotografov je tak veľa, klienti chcú zaplatiť čo najmenej a pri výbere fotografa často argumentujú tým, že na prácu čaká ďalších sto fotografov. Tak som si povedal, nech si vyberú. Komu záleží na dobrej robote, tak ostane, kto nie, nie. Tak sa to aj vyselektovalo a ja som spokojnejší. Začal som ilustrovať knižky, vymýšľam rôzne projekty.

-Pred porotou, ktorá rozhodovala o tom, či získate titul Master QEP, ste sa prezentoval voľnou tvorbou – kolekciou dvadsiatich pôsobivých výtvarných fotografií, na ktorých pomocou skla a sveta vytvárate nezvyčajné ilúzie reálneho sveta. Už ste vymysleli, čo s nimi bude ďalej?-

Chcel by som ich dostať na zaujímavé miesta, kde by fotografie vynikli a kde by ich malo možnosť vidieť veľa ľudí. Viem si predstaviť luxusné prevedenie napríklad 5 x 8 metrov, to je môj sen. Zatiaľ som ešte nenašiel takého človeka, impresária, ktorý by povedal – poďme do toho! Uvidíme. Viem si predstaviť výstavu veľkoformátových fotografií v galérii ako je Danubiana alebo projekt, ktorý by chodil po svete. Len všetko stojí financie a keď robíte niečo nadrozmerné, je s tým kopec komplikácií, ale zase to inak pôsobí.

-Máte fotoaparát stále pri sebe? Ste pripravený v každom momente fotografovať?-

Väčšinou mám foťák pri sebe. Mám malú Leicu, s tým si fotím.

-Kedy strácate chuť fotografovať?-

Keď niečo musím opakovať. Reklamou sa živým viac ako 25 rokov a keď niečo opakujete a vidíte, že to je nezmysel, že vás nútia prerobiť nezmysel a nakoniec aj tak máte pravdu… tie hodiny, keď niečo zbytočne prerábate, to je tak zabitý čas, to ma nebaví.

-Dnes majú fotoumelci k dispozícii rôzne počítačové programy, ktoré slúžia na dotvorenie reality. Máte aj vy svoj obľúbený program?-

Ja používam dlhé roky klasický fotoshop. Samozrejme, existuje množstvo rôznych pluginov alebo fotografických programov, ktoré vám fotografiu vylepšia jedným kliknutím, ale ja to mám radšej pod kontrolou. Keď aj niečo také využívam, držím sa starého známeho – všetko s mierou.

-Ktoré programy sú v súčasnej modernej dobe dôležité pre fotografov? Ktoré "majú budúcnosť"?-

Je to 3D-čko, vytvoria si tam celý priestor a majú to ako pozadie. Známa je architektúra, kde sú reálne fotografie kombinované s 3D. A tie fotky sú úplne dokonalé. Fotka sa skutočne niekam posunula. Ostala klasická fotografia, sú fajnšmekri, ktorí ostali verní analógovej fotografii a vyvolávaniu fotografií v tmavej komore. Ale je tu aj digitálna výtvarná fotografia – vo fotke sa môže kombinovať čokoľvek. A existuje tiež softvér, ktorým si vytvoríte vy ten objekt aj všetko, čo potrebujete a nemusíte vôbec ani siahnuť na fotoaparát. Neviem, kde to všetko speje, ale bude to veľmi zaujímavé.

-Čo vás čaká v roku 2014?-

Jaj, tak to keby som vedel… Budem mať 50 rokov, to ma čaká, ak sa dožijem (smiech). A dúfam, že si budem fotkou robiť ešte viac radosti ako doteraz.

Rozhovor s Ivanom Čanigom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k rozhovoru zvukové záznamy.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Korčok podpísal spoločné vyhlásenie SR a USA k bezpečnosti sietí 5G

0 icon

Washington 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Ivan Korcok Twitter)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok podpísal vo štvrtok na stretnutí s ministrom zahraničných vecí USA Mikeom Pompeom vo Washingtone Spoločné vyhlásenie SR a USA k bezpečnosti sietí piatej generácie (5G). TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných…

Šeliga: V piatok sa bude hlasovať o prerušení schôdze, poslanci sa otestujú

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V súvislosti s pozitívnym testom poslanca Národnej rady (NR) SR a šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu na ochorenie COVID-19 sa v piatok (23. 10.) o 9.00 h bude hlasovať o prerušení 16. schôdze NR SR do utorka 27. októbra. Na sociálnej sieti Facebook o…

Fico: Zadržanie Kovačíka médiá objednávali už niekoľko mesiacov

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Zadržanie špeciálneho prokurátora Dušana K. médiá objednávali už niekoľko mesiacov a bolo im vyhovené. Vo videu na sociálnej sieti to skonštatoval predseda Smeru-SD Robert Fico. Zdôraznil, že platí prezumpcia neviny a súdy treba vynášať vtedy, keď je niekto právoplatne odsúdený "Nechcem sa zaradiť…

O sprísňovaní opatrení na hraniciach sa bude rozhodovať v pondelok

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko sa rozhodlo sprísňovať režim na hranici s Ukrajinou, o detailoch sprísnenia opatrení na hraniciach s ostatnými susednými krajinami bude krízový štáb rozhodovať v pondelok 26. októbra Po dnešnom rokovaní Ústredného krízového štábu to povedal minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). Zatiaľ sa…

Putin tvrdí, že dal osobný súhlas na prevoz Navaľného z Ruska do Nemecka

0 icon

Moskva 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexei Druzhinin)   Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok uviedol, že dal osobný súhlas na prevoz opozičného ruského politika Alexeja Navaľného do Nemecka po tom, ako bol ten v auguste otrávený nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok. Informovala o tom agentúra AFP "Hneď ako sa na…

Kotleba mal pozitívny test na nový koronavírus. „Určite sme sa nakazili na tom gestapáckom súde!“ Premiér musel reagovať

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanec Národnej rady (NR) SR Marian Kotleba (ĽSNS) mal pozitívny test na nový koronavírus. Informoval o tom na sociálnej sieti. Ako uviedol, upovedomil o tom aj predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina) Do karantény by podľa jeho názoru mal ísť celý parlament.…

Melicher: Zadržanie Kováčika ako možné odvedenie pozornosti od Matovičovho lockdownu

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno zadržala špeciálneho prokurátora JUDr. Dušana Kováčika. Člen predsedníctva Smeru-SD Igor Melicher sa zamýšľa na tým, či zadržanie Kováčika v týchto dňoch nemá slúžiť ako odvedenie pozornosti od plánovaného lockdownu  Podľa Melichera za vlády Igora…

Je rozhodnuté: Vláda potvrdila zákaz vychádzania aj testovanie. Pohyb do 100 metrov od bydliska. Začne to už tento víkend

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Od pondelka 26. 10. do 27. 11. prechádzajú školy na dištančnú výučbu okrem prvého stupňa a škôlok a detských jaslí. Informoval premiér Igor Matovič po zasadnutí Ústredného krízového štábu a zasadnutí vlády Od soboty 24. októbra bude prijatý zákaz vychádzania v okresoch…

Ziolkovský po hlasovaní o potratoch: Záborská a spol. by vágny návrh mali vymeniť za verziu, v ktorej bude reálna ochrana nenarodených detí v podobe zákazu potratov na požiadanie. Kresťania v OĽaNO a inde snáď už teraz pochopili, že sa liberálom neoplatí ustupovať

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Poslanci v utorkovom hlasovaní rozhodli, že sa oblasť potratov novelizovať nebude. Nepodporili prolife zákon z dielne poslankyne Anny Záborskej (OĽANO), ktorého cieľom bola pomoc tehotným ženám. Niekoľko poznámok k tomu uviedol známy kňaz Anton Ziolkovský Ziolkovský ocenil prácu poslankyne Záborskej…

Čekovský: Rezník predal penzión agentúry TASR pod cenu stíhanému advokátovi

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Verejnoprávna tlačová agentúra TASR pod vedením terajšieho šéfa RTVS Jaroslava Rezníka predala v roku 2016 účelové zariadenie vo Vysokých Tatrách v hodnote 273-tisíc eur za 193-tisíc V tlačovej správe to uvádza predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO)…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Nemecko - Nemecký kalifát naberá výrazné obrysy . Ako mohol nemecký národ padnúť tak hlboko ?

0icon

Veľké orientálne svadby: vláda, že sa pozerá opačným smerom ! Sú známe ako rozbuška pre korona  vírus: turecké a arabské veľké svadby a rodinné oslavy. Či už v Berlíne, Šlezvicku-Holštajnsku (Flensburg), Severnom Porýní-Vestfálsku (Hamm), Brémach, Hesensku (Kassel) alebo Bádensku-Württembersku (Lahr): Kedykoľvek sa v posledných mesiacoch konali  veľké rodinné oslavy hlavne…

Andrej Biras

Boh netrestá, On ľudstvo varoval včas, dnes prebieha žatva sejby celých generácii..

0icon

Keďže naša  globálna spoločnosť stojí pred obrovskými zmenami, chcem sa touto cestou podeliť o svoje poznanie. Uvedomujem si, že to vyvolá rôzne reakcie, ale napriek tomu to chcem uverejniť. Boh hovoril po celé tisícročia k ľudstvu a ani v dnešnej dobe nás nenechal  a nenecháva bez pomoci. Náš milujúci Otec…

Peter Švec

Za veľa peňazí môže byť málo muziky. Technologická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 4. časť.

0icon

Pokračujem v sérii blogov, ktorá tým osvietenejším z nás má dodať sebadôveru a odhodlanie. Aj v tomto čase krízy, v skutočnosti vojny so zákerným a nevyspytateľným vírusom a ešte zákernejším a nevyspytateľnejším vládcom. Na konci tejto teoretickej úvahy poskytnem zopár praktických aplikácií. Technologickú prevahu môžeme považovať za druhú najnižšiu v poradí a vo svojej podstate je buď lineárna…

Ivan Holek

Koronavírus! Problém oveľa zásadnejší, než sme predpokladali!

0icon

Tento článok by nevznikol, keby som náhodou nezachytil názor na súčasnú koronavírusou krízu, ktorý sa začína čoraz viacej rozširovať medzi obyčajnými ľuďmi. A prostí ľudia hovoria, že je to trest Boží. Že nás to Boh trestá.

Kristian Keller

Ján Pavol II. učil doktrínu antikrista

0icon

Mnohí si to neuvedomujú alebo si vedome chcú zatvárať oči pred faktami a pravdou, no Ján Pavol II. vôbec nebol svätý muž. Ján Pavol II. nebol žiarivý príklad kresťana, ba naopak, hoci bol človek oslavovaný v médiach ako celebrita, bol to modlár, zvádzač, bohorúhač a v prvom rade bol to nekresťan…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak sa z tvojho života vytratí spodná bielizeň?

0 icon

Pre mnohých z nás je nosenie spodnej bielizne rutinou, ktorá je takmer ako dýchanie, a predstava, že by ju nenosil a chodil si po svete "na ostro", by sa mohla zdať zvláštna. V skutočnosti by si mohol skutočne vyťažiť výhody, keď sa rozhodneš prestať nosiť túto časť oblečenia. O aké výhody ide a…

Neznámy lietajúci objekt v Rendleshamskom lese (1. časť)

0 icon

Na Štefana v roku 1980 sa v Rendleshamskom lese v grófstve Suffolk v ranných hodinách stala zvláštna vec. V blízkosti borovicového lesa sa nachádzala základňa amerického letectva, ktorá znenazdajky zachytila na svojom radare neznáme lietadlo. Celá základňa okamžite prešla do stavu pohotovosti, ale po tom, čo sa došlo k záveru,…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (1. časť)

0 icon

Muži a ženy, ale predovšetkým muži naprieč históriou zakladali rôzne spoločenstvá, aby mohli spoločne prosperovať, aby mohli zdieľať svoje záujmy alebo sa jednoducho stretnúť s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. To, že niektoré z týchto spoločenstiev boli tajné, sa poprieť nedá. Ale ako veľmi podozrievaví by sme o týchto záhadných skupinách mali…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o azda najväčšej možnej konšpiračnej teórii zástancov – o Iluminátoch. Nebudeme však zdržiavať, a vráťme sa rovno do deja. Tam, kde sme v rámci prvej časti skončili. Počas niekoľko málo rokov sa im podarilo založiť svoje odnože vo väčšine európskych štátov. Mnoho vplyvných a pokrokových mysliteľov…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Vo svete IT

3D tlačiareň TWO TREES BLUER PLUS – veľkosť tlače až 300 x 300 x 400 mm za cenu bežnej skladačky

0 icon

3D tlačiarne sú už zopár rokov skvelou zábavkou pre milovníkov stavebníc, skladačiek, či moderných technológií. Táto „zábavka“ bola dlhé roky naozaj drahou záležitosťou, no príchod veľkej konkurencie na trh zrazil cenovku aj kvalitných výrobcov na historické minimá. Podobná situácia momentálne nastala u overeného kvalitného výrobcu TWO TREES, ktorý svoj aktuálne…

Prečo sa Sovietsky zväz nedostal na povrch Mesiaca?

0 icon

Vesmírny závod je pravdepodobne najznámejší mierový konflikt medzi Spojenými štátmi a bývalým Sovietskym zväzom. Spojené štáty nakoniec tento závod vyhrali tým, že sa ako prví dostali na povrch Mesiaca, v roku 1969. Veľa ľudí, ktorí sledovali priebeh od polovice 50. do 60. rokov verilo, že Sovietsky zväz má pomerne veľkú…

Zabudnite na Hviezdne vojny: Takto by mohol vyzerať vesmírny konflikt v najbližších 50 rokoch

0 icon

Ak ste videli Hviezdne vojny, určite si pamätáte množstvo bitiek, kedy sa vesmírne lode premávali vesmírom, ako stíhačky u nás na Zemi. Ide o tróp, ktorý sa nachádza v množstve sci-fi filmov a ukazuje nám o dosť zjednodušenú predstavu vesmírnych konfliktov. Ako by vyzerali naozaj? Rovnakú otázku si položila aj…

Nová internetová „zoznamka“ Facebook Dating je oficiálne dostupnou aj v Európe

0 icon

Facebook ešte pred viac ako rokom predstavil novú funkciu / službu Facebook Dating, ktorá bola pôvodne spustená vo viacerých štátoch USA, ako aj v iných krajinách v Severnej a Južnej Amerike. Do Európy sa mala nová funkcia dostať ešte začiatkom tohto roka, no vývojári spoločnosti Facebook zrejme narazili na problémy,…

NASA zverejnila video, ktoré zachytáva pristátie sondy OSIRIS-REx na vzdialenom asteroide Bennu

0 icon

Včera, 21.10., sa podarilo vedcom z americkej vesmírnej agentúry, NASA, úspešne navigovať sondu OSIRIS-REx na povrch asteroidu Bennu. Pristátie zvládli úspešne a to zo vzdialenosti viac ako 320-miliónov km. Úlohou sondy bolo hladko dosadnúť na povrch asteroidu a zozbierať vzorky, ktoré následne prinesie späť na Zem. OSIRIS-REx mala pristáť na…

Armádny Magazín

Francúzska pýcha : Jadrová ponorka Suffren odpálila svoju prvú riadenú strelu

0 icon

Francúzsko, 22. október 2020 (AM) - Koncom júla začala Suffren, prvá zo šiestich útočných jadrových ponoriek triedy Barracuda, začala testovať svoje bojové systémy a výzbroj v Stredozemnom mori. Bola to ďalšia fáza testovania tejto novej perly francúzského námorníctva po tom, ako úspešne preb

Samovražedný dron izraelskej výroby spadol na území Iránu. Video

0 icon

Irán, 22. október 2020 (AM) – Na severozápade Iránu sa 20. októbra zrútilo cudzie bezpilotné lietadlo (dron). Ako sa uvádza v správe portálu Al Masdar News, do vzdušného priestoru Iránu vstúpil dron z územia susedného Azerbajdžanu.  

Pentagon nepoľavuje v tlaku, chce vytvoriť stálu mechanizovanú brigádu pri hraniciach Ruska

0 icon

USA,  22. októbra (AM) - Washington skúma možnosť prítomnosti mechanizovanej brigády pri hraniciach Ruska nie na rotačnom, ale na stálom základe, vyhlásil minister obrany USA Mark Esper. Východiskovým bodom sa stalo podpísanie dohody o obrannej spolupráci s Poľskom a tiež nedávne stretnutia s

Ministerstvo obrany v boji proti dezinformáciám chce založiť skupinu pre podporu zahraničných vojakov na území SR

0 icon

Slovensko, 22. októbra (AM) - Dve muchy jednou ranou, alebo dve zdanlivo nesúvisiace otázky sa pokúša skĺbiť v najnovšom návrhu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany navrhuje vytvoriť riadiacu skupinu pre poskytovanie podpory zahraničným ozbrojeným silám, ktorá bu

Ak nepočúvate Lavrova budete musieť počúvať Šojgua. Ruská koncepcia bezpečnosti nielen v Perzskom zálive

0 icon

Rusko, 22. október 2020 (AM)  - Ktorého Sergeja si vyberiete? Ak Vám nevyhovuje Sergej Viktorovič Lavrov, máte vyhliadky na dialóg so Sergejom Kužugetovičom Šojgum. Asi takýto je odkaz, alebo ponaučenie pre lokálnych aj globálnych partnerov Ruska v posl

Svetlo sveta

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

icon FOTO DŇA