Spojené štáty pred mesiacom vypovedali zmluvu INF, ktorá zakazovala výrobu, skúšky a rozmiestňovanie pozemných rakiet a striel s plochou dráhou letu s doletom od 500 do 5500 kilometrov, ako aj príslušných odpaľovacích zariadení. Zmluva platila od roku 1987 a výrazným spôsobom obmedzovala možnosti jadrového útoku oboch krajín. Treba totiž zdôrazniť, že zmluva INF bola prijatá preto, lebo tento typ rakiet je možné relatívne ľahko vyrobiť vo veľkom množstve a znižujú reakčný čas protistrany na časový úsek, ktorý je už veľmi nebezpečný.
Američania zmluvu vypovedali, pretože Rusi ju podľa nich porušili tým, že vyvinuli raketu Novator 9M729, ktorá má podľa Američanov dolet väčší ako je povolených 500 kilometrov.
Moskva však tvrdí, že dolet rakety Novator 9M729 je iba 480 kilometrov. Podľa nich je argumentácia Američanov iba zámienkou: keď Rusko vyvinulo celkom nové druhy zbraní, ktoré nespadajú pod definície uvedené v zmluve INF, Američania zistili, že táto zmluva Rusov neobmedzuje tak, ako by si želali, a USA preto hľadali formálnu zámienku, aby od nej mohli odstúpiť. Rozviazalo im to ruky aj vo vzťahu k Číne, ktorá nebola viazaná zmluvou INF, a ktorá intenzívne vyvíja tento segment rakiet.
Na druhej strane, Rusi dlhodobo tvrdili, že Američania túto zmluvu porušovali. A teraz sa ukázalo, že mali pravdu – Američania to totiž nechtiac sami dokázali celému svetu. Len dva týždne po vypovedaní zmluvy INF vykonali test rakety stredného doletu Tomahawk block IV odpálenej z kontajnera Mk-41 umiestneného na podvalníku. Išlo o technológiu, ktorú majú Spojené štáty už dávno rozmiestnenú vo viacerých krajinách.
Tým však rukolapne ukázali, že pravdou bolo to, čo hovorili Rusi: že zariadenia v Poľsku či Rumunsku sú pripravené vo veľmi krátkom čase, prakticky len výmenou hlavíc za jadrové a okamžitou zmenou konfigurácie softvérových či iných operačných prvkov zmeniť tieto jednotky na také, ktoré zodpovedajú špecifikácii podľa zmluvy INF, a znamenajú výraznú bezprostrednú hrozbu pre Rusko a pre jadrovú bezpečnosť planéty.
Tým, že Spojené štáty mali takéto rakety a odpaľovacie zariadenia po celý čas pripravené v blízkosti ruských hraníc, dlhodobo porušovali mluvu INF, ale nielen to: keďže vehementne popierali reálnu použiteľnosť tejto techniky, po celý čas bezočivo klamali európskych či ruských partnerov a verejnosť.
Pripomeňme si, že tu je reč o tých istých pravdovravných a čestných USA, ktoré sú naším najväčším partnerom vo vojenskej oblasti, a ktoré nám veľkoryso ponúkajú obsadenie našich vojenských letísk – v podstate vojenskú kolonizáciu Slovenska – za super výhodnú sumu vo výške ceny jedného lietadla. Pracovný návrh zmluvy, ktorý Slovensku predložili, bol (a možno stále je) postavený tak, že na územie týchto základní by potom už Slovensko nemalo žiadny dosah, nemohlo by tam vykonávať žiadne kontroly, a teda by bolo iba na rozhodnutí a pravdovravnosti Američanov, či dodržia svoje čestné slovo a na Slovensko neprivezú jadrové hlavice či akékoľvek iné technológie, ktoré by okamžite urobili z nášho územia prvoradý terč odvetných jadrových úderov.
Voľby sú už o pol roka.
Ivan Lehotský