Bratislava 28. februára 2024 (HSP / The Europen Conservatie/ Foto:TASR-Barbora Vizváryová )
Pred utorkovým samitom naznačili český a poľský premiér možnosť rozpadu stredoeurópskeho zoskupenia. The Europen Conservative uvádza, že štáty V4 sľubujú, že budú spolupracovať napriek rozdielom
Poľsko, Česko, Maďarsko a Slovensko budú pokračovať v spolupráci napriek predchádzajúcim signálom českého aj poľského premiéra, že nezhody v otázke Ukrajiny by mohli spôsobiť vážne narušenie vzťahov. Štyri stredoeurópske krajiny, ktoré tvoria Vyšehradskú skupinu (V4), sa dohodli, že sa nedohodnú.
Na spoločnej tlačovej konferencii sa štyria lídri v podstate zhodli. Uviedli, že vo vzťahoch V4 existuje dávka napätia, ale vyjadrili optimizmus, pokiaľ ide o pokračovanie spolupráce v oblastiach, v ktorých sú spoločne silnejší.
Český premiér Petr Fiala uviedol, že krajiny V4 sa líšia v názoroch na príčiny ruskej agresie voči Ukrajine a na formy pomoci, ktoré sú ochotné krajine poskytnúť. „Všetci sme sa zhodli na tom, že ruská agresia voči Ukrajine je hrubým porušením medzinárodného práva a že Ukrajina potrebuje pomoc,“ uviedol český premiér. „Maďarsko a Slovensko sú proti poskytovaniu vojenskej pomoci, ale sú pripravené prispieť inými spôsobmi – humanitárnou alebo finančnou pomocou,“ dodal Fiala.
Slovenský premiér Robert Fico povedal, že utorkové stretnutie bolo mimoriadne náročné. Napriek tomu si všetci štyria lídri uvedomujú, že sa musia pozerať do budúcnosti. Skončí sa vojna, a s ňou sa skončia aj ich názorové rozdiely, ale V4 zostane dôležitým regionálnym zoskupením.
„Pokiaľ ide o pomoc, napriek našim rozdielom môžeme poskytnúť pomoc tam, kde existuje spoločný názor. A to je dôvod na pokračovanie spolupráce v rámci V4,“ zdôraznil maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarský premiér tiež priznal, že stretnutie nebolo jednoduché. Štyri krajiny však majú spoločné záujmy, ktoré dokážu v EÚ oveľa lepšie zastupovať spoločne.
„Chcel by som, aby sme spolupracovali a zabezpečili, že aspoň niektoré otázky budú v našej spoločnej agende. Po dnešnom stretnutí som mierne optimistický,“ povedal aj poľský premiér Donald Tusk. Dodal, že je možné, aby štyri štáty aspoň čiastočne spolupracovali a pomohli Ukrajine.
Na pokraji rozpadu?
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na svojom facebookovom účte napísal, že je naliehavo potrebná stredoeurópska spolupráca, aby sa čelilo škodlivým rozhodnutiam inštitúcií EÚ. Zdôraznil kľúčovú úlohu V4 pri zabránení núteného rozdeľovania migrantov medzi členské štáty. Uviedol, že je potrebné ochrániť poľnohospodárov pred lacným ukrajinským obilím zaplavujúcim ich trhy.
Pred utorňajším zasadnutím sa objavili komentáre dvoch účastníkov, ktoré naznačovali, že V4 je na pokraji rozpadu. Donalda Tuska aj Petra Fialu rozhorčili slová Roberta Fica pri príležitosti druhého výročia začiatku vojny na Ukrajine. Slovenský premiér povedal, že namiesto toho, aby EÚ využila diplomaciu na dosiahnutie prímeria, podporuje vzájomné zabíjanie Slovanov.
Petr Fiala nezorganizoval stretnutie šéfov vlád V4, odkedy sa Česká republika stala rotujúcim predsedom V4 v lete minulého roka. V januári povedal, že takéto stretnutie nie je potrebné vzhľadom na to, ako sa vyvíja situácia v Európskej rade. Narážal tým na Orbánovo veto proti balíku pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur, s ktorým nakoniec súhlasil na februárovom samite EÚ.
V rozhovore pred utorkovým samitom Fiala povedal, že napriek tomu, že nie je nadšený z toho, že musí hovoriť s Orbánom a Ficom, a napriek rozdielnym názorom na Ukrajinu a Rusko je lepšie rokovať ako nerokovať. „Najjednoduchšie by bolo spolu nehovoriť, ale potom by sa mohlo stať to, že by sa zablokovala všetka pomoc EÚ. Nemyslím si, že toto je správna cesta,“ zdôraznil.
Má V4 ešte zmysel ?
Poľský premiér tiež nebol pred stretnutím príliš nadšený. „Vrátim sa z Prahy, z tohto stretnutia, a otvorene vám poviem, či má Vyšehradská skupina ešte zmysel alebo nie,“ povedal Tusk v pondelok novinárom. Dodal, že “z Budapešti a Bratislavy prichádzajú nejednoznačné signály, pokiaľ ide o Putina a Rusko”.
Tusk prisľúbil, že povie Viktorovi Orbánovi “do očí”, že Maďarsko musí prejaviť podporu Ukrajine. Inak riskuje, že “sa ocitne mimo našich spoločenstiev EÚ a NATO”.
Viktor Orbán aj Robert Fico sú proti posielaniu vojenskej pomoci Ukrajine. Obaja kritizovali sankcie EÚ voči Rusku, podľa ich názoru sú škodlivejšie pre Európu než pre Moskvu. Vyzvali na mierové rokovania s cieľom ukončiť vojnu. Fica rozrušilo pondelkové stretnutie niektorých európskych lídrov v Paríži, na ktorom francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že vyslanie západných vojsk na Ukrajinu by sa nemalo vylúčiť.
“Bojová atmosféra”
Fico na svojej stránke na Facebooku napísal, že v Paríži vládla “bojová atmosféra” podporujúca vojnu, “o mieri nepadlo ani slovo”. Zdôraznil, že fyzická prítomnosť vojakov z členských krajín EÚ alebo NATO na území Ukrajiny by výrazne zvýšila napätie.
Hoci lídri V4 mali v minulosti ideologické rozdiely, vždy dokázali spolupracovať. Organizovali stretnutia na základe potreby spolupráce v oblastiach, ktoré sa ich dotýkali rovnako – ako napríklad poľnohospodárstvo, migrácia a ochrana práv stredoeurópskych pracovníkov.
Redakcia The European Conservative dodáva, že napätie ešte viac vystúpilo do popredia po zvolení vlády Petra Fialu v roku 2021. Česká vláda je zložená z mnohých liberálnych strán, ktorých politici viackrát vyjadrili nespokojnosť s konzervatívnou politikou maďarského kabinetu. Turbulencie v poľsko-maďarských vzťahoch spôsobilo aj minuloročné zvolenie Donalda Tuska v Poľsku, keďže nová poľská ľavicovo-liberálna vláda sa snaží zosúladiť svoje politiky s EÚ.