Jeleňa Koněvová, vnučka jedného z najvýznamnejších vojakov 2. svetovej vojny, predstavila svoj dávny návrh na presun pamätníka na počesť oslobodenia Československa do hlavného mesta Ruska.
Svoj zámer odôvodnila slovami: “Ľudia, ktorí chcú vymazať úlohu Červenej armády z dejín, sa však rozhodli pomník odstrániť. Preto sme boli nútení obrátiť sa na pomoc verejného hnutia, na ľudí rôzneho veku, aby požiadali náš štát o pomoc, zhromaždili sme podpisy na podporu našej iniciatívy, ktorej hovoríme ‘Vráťme maršala domov!'” Elektronická petície je zverejnená na portáli change.org.
Podľa českého sociológa a vysokoškolského pedagóga Jána Kellera odvoz sochy do Ruskej federácie je krajnou možnosťou vyriešenie tejto kauzy. “Stále ešte dúfam, že v Českej republike nakoniec zvíťazí slušnosť a zmysel pre česť,” povedal odborník.
Po demontáži by sa socha sovietskeho maršala Koneva mala stať súčasťou inštalácie nového mestského Múzea pamäti 20. storočia, tvrdí vedenie Prahy 6. Miesto ani termín otvorenia tohto múzea zatiaľ nie je známe.
Sputnik zaujímalo, aký osud čaká sochu Koneva, ak sa tento plán nenaplní a či v Českej republike a Európe bude pokračovať vývoj politickej agendy zameranej na odstránenie symbolov pripomínajúcich udalosti 2. svetovej vojny.
Ján Keller vyslovil nádej, že sa podobné udalosti nestanú súčasťou prebiehajúceho trendu a k tomu uviedol tieto slová: “Som presvedčený, že revanšistické sily v Prahe aj v Bruseli budú nakoniec porazené. Ak by mali trištvrte storočia po porážke fašizmu zvíťaziť, čakal by smutný osud nielen spomínaný pomník, ale aj státisíce antifašistov v Českej republike. Oni tu sú, aj keď do médií hlavného prúdu ich nikto nepustí.”
Demontáž sochy maršala Koneva prebehla v čase výnimočného stavu kvôli pandémii koronavírusu. Vedenie Prahy 6 na čele so starostom Ondrejom Kolářom (TOP09) uviedli, že načasovanie bolo vybrané schválne, aby sa vyhli možným protestom.
Okrem iného v tomto roku si pripomíname aj 75. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Vzhľadom na tieto okolnosti sa Sputnik pána Kellera opýtal, či odstránenie pomníka v Prahe je istým signálom, že česká politika týkajúca sa výsledku 2. svetovej vojny a role Sovietskeho zväzu bude čoskoro prehodnotená.
Právne zakotvenie o význame týchto historických udalosti je definované v rezolúcii Európskej komisie o význame európskej pamäte pre budúcnosť Európy (2019/2819 (RSP)). Dokument okrem iného zdôrazňuje, že 2. svetová vojna sa začala v dôsledku zmluvy medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom o neútočení. Profesor Keller povedal, že uznesenie bolo úplne škandalózne a vyjadril poľutovanie, že zo všetkých českých europoslancov a europoslankýň proti nemu hlasovala iba Katerína Konečná (KSČM).
“Europoslanec generál Blaško zo strany Tomia Okamuru aspoň dodatočne priznal, že to, ako hlasoval, bolo najväčšou chybou jeho života. To, že uznesenie v Európskom parlamente hladko prešlo, ma po piatich rokoch pôsobenia v tejto inštitúcii neprekvapuje. Spoločnými rukami ľudovcov, socialistov, liberálov a zelených tam bolo deklarovaných podobných provokácií viac,” vyhlásil sociológ.
Dodal tiež, že súčasne pracuje na knihe s názvom Hybridná politika, kde sa snaží ukázať, prečo Európska únia vo svojej doterajšej podobe nie je udržateľná.
V reakcii na odstránenie sochy maršala Koneva z pražského námestia interbrigád ruského veľvyslanectva v Prahe vyjadrili svoj protest a zdôraznili, že sa jedná o porušenie Zmluvy o priateľstve medzi oboma štátmi z roku 1993. Následne 6. apríla prezident Ruska Vladimir Putin podpísal federálny zákon o trestnej zodpovednosti za zničenie alebo poškodenie vojenských hrobov a pamätníkov v zahraničí, ktoré zachovávajú pamiatku zosnulých pri obrane vlasti.
V utorok sa ruský minister obrany Šojgu obrátil na šéfa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie so žiadosťou o trestné stíhanie zahraničných úradníkov, ktorí sú zodpovední za demontáž pamiatok sovietskych občanov.
Ján Keller v súvislosti s návrhom ruského ministra uviedol:
“Krajina, ktorej záleží na jej minulosti, si v zásade nemôže počínať inak. Krajiny, ktoré svoju minulosť prekrúcajú vždy podľa momentálnej módy, nemajú budúcnosť,” povedal na záver sociológ a profesor Jan Keller.