Moskva 17. septembra (TASR) – Rusko má naďalej podozrenie, že chemický útok na predmestí Damasku z 21. augusta bol provokáciou sýrskych povstalcov, zopakoval dnes v Moskve ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. V podobnom duchu sa v rozhovore pre RIA Novosti vyjadril dnes aj šéfredaktor ruského magazínu Nacionaľnaja oborona a riaditeľ Centra analýz svetového obchodu so zbraňami Igor Korotčenko.
Podľa jeho názoru sýrska ozbrojená opozícia mohla pri príprave provokácií použiť časti sovietskej munície – a práve tak možno vysvetliť nápis v cyrilike na fragmente pohonnej jednotky rakety, ktorý našli inšpektori OSN neďaleko Damasku.
Ak provokácia mala poslúžiť ako zdôvodnenie amerického útoku na Sýriu a ak sa na nej podieľala aj sýrska ozbrojená opozícia, potom použitie munície ruskej alebo sovietskej výroby ako nosiča chemickej zbrane "jednoznačne hrá do kariet Západu. Logika takej verzie je očividná," uviedol Korotčenko.
Pripomenul, že ruské zbrane a munícia sa dodávali a dodávajú do najrôznejších krajín sveta, preto je veľmi ťažké vystopovať, kedy a komu bola dodaná tá-ktorá zbraň a kto mohol muníciu naplniť chemickou otravnou látkou.
Korotčenko skonštatoval, že sýrska ozbrojená opozícia sa už aj v minulosti pokúšala o podobné provokácie. Pripomenul prípad "s dokladmi údajne zabitého ruského generála-poradcu, ktorý povstalci medializovali v čase, keď bol tento vysokopostavený dôstojník už dávno v Moskve a zdravotne úplne v poriadku".
Na základe týchto skúseností Korotčenko v rozhovore pre RIA Novosti vyzval nerobiť predčasné závery v neprehľadných situáciách a počkať s nimi dovtedy, kým situáciu nebude možné posúdiť komplexne.
Šéf ruskej diplomacie dnes po rokovaniach s francúzskym rezortným kolegom Laurentom Fabiusom opäť zopakoval, že pokiaľ ide o chemický útok na damaskom predmestí z 21. augusta, Rusko má "vážne dôvody predpokladať, že to bola provokácia… V posledných dvoch rokoch sa oni všetci (povstalci) snažili vyprovokovať zahraničnú intervenciu".
Lavrov ďalej kriticky poznamenal, že "niektorí naši partneri (už) kategoricky vyhlásili, že chemické zbrane mohol použiť len (sýrsky) režim, ale pravdu treba ešte len nájsť".
Ruský minister podľa RIA Novosti spresnil, že je potrebné preskúmať všetky podozrenia o nasadení chemických zbraní v bojoch v občianskej vojne v Sýrii, a to aj po 21. auguste, keď sa na damaskom predmestí odohral chemický útok, v ktorom zahynulo najmenej 1400 ľudí vrátane detí.
Lavrov sa domnieva, že na základe nových zistení by inšpektori OSN mali vypracovať konečnú verziu správy o výsledkoch svojej misie a predložiť ju OSN.