Komentované udalosti týždňa: Čaputová chce Slovensko zbaviť suverenity. Lengvarský uvažuje o povinnom očkovaní. Paludov senát vracia Kočnera špecializovanému súdu. Slovenský parlament odmietol zvrátenú správu Matić + udalosti zo sveta

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann, Pavel Neubauer, TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, Sputnik-Thierry Charlier)

 

Prinášame vám komentované top udalosti toho týždňa nielen zo Slovenska

Marian Kočner
Na snímke obžalovaný Marian K.

Čaputová chce Slovensko zbaviť suverenity

Niežeby bolo Slovensko v súčasnosti nejako extra suverénne. Už len vstupom do Európskej únie sme stratili časť svojej suverenity. Mnohé kompetencie prešli do Bruselu a vstupom do schengenského priestoru sme de facto prišli o hranice.

Ako takou garanciou suverenity krajín Európskej únie a teda aj Slovenska bolo tzv. právo veta. Znamenalo to , že aj jediná krajina – napríklad Slovensko, mohla na európskej rade zastaviť akýkoľvek šialený plán Bruselu.

Prezidentka vymenovala Pavla Naďa za predsedu Najvyššieho správneho súdu SR
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová

Zmena nastala po prijatí Lisabonskej zmluvy , kde v niektorých prípadoch je možné použiť aj tzv. kvalifikovanú väčšinu. Ak sa viac ako 55 % krajín EÚ zhodne sa určitom postupe, môže prehlasovať zvyšok krajín, ktoré by boli proti. Povedzme to však v skratke – takéto hlasovanie je možné len v menej dôležitých témach. Stále teda do veľkej mieri platí právo veta.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová však najnovšie prišla s nebezpečnou myšlienkou. Na militaristickej konferencii Globsec vyhlásila, že právo veta by malo byť zrušené v oblasti zahraničnej politiky.

Práve samostatná zahraničná politika je pritom hlavným znakom suverenity krajiny. Aj keď Slovensko pod vedením vlády Eduarda Hegera sa už teraz správa ako nesvojprávna kolónia USA a Bruselu , aspoň formálne máme samostatnú zahraničnú politiku. Výroky  prezidentky „tejtokrajiny“ na Globsecu preto hraničia s vlastizradou.

Slovensko sa relatívne len nedávno zbavilo nadvlády Maďarov a neskôr aj Čechov. Ak by sme sa teraz zbavili suverenity v prospech Bruselu, bolo by to nehoráznym pošliapaním pamiatky našich predkov, ktorí bojovali za samostatné a suverénne Slovensko.

 

Lengvarský uvažuje o povinnom očkovaní

Vládni mocipáni na začiatku očkovacej kampane obyvateľstvo uisťovali, že očkovanie bude dobrovoľné a kto tvrdí opak, tak konšpiruje. Dnes sa opäť raz ukazuje, že z konšpirácie sa stáva realita.

Keďže ani mohutnou očkovacou propagandou v televíziách, sa ministerstvu zdravotníctva nepodarilo presvedčiť väčšinu ľudí, aby sa dali zaočkovať západnými experimentálnymi vakcínami proti koronavírusu , prichádza novými stratégiami.

Vladimír Lengvarský
Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský

Tou miernejšou je finančná „motivácia“. Minister zdravotníctva uvažuje rozdávať ľudom , ktorí sa dajú zaočkovať určitý finančný príspevok, alebo spustí lotériu. Aj keď už to by bola zjavná diskriminácia neočkovaných, nebolo by to ešte to najhoršie.

Najväčším problémom je Lengvarského úvaha o tom, že určité skupiny obyvateľstva by sa museli očkovať povinne. Hovorí sa najmä o zdravotníkoch, či ľuďoch nad 60 rokov.

Takéto úvahy sú už totálne za hranicou slobody a demokracie. Vakcíny proti koronavírusu sú navyše nedostatočne otestované. Kým normálne sa vakcíny testujú aj 10 rokov , tieto boli pustené do obehu za necelý jeden rok. Nepoznáme teda dlhodobé nežiadúce účinky, ktoré sa môžu prejaviť aj o niekoľko rokov.

Lengvarský by mal preto na túto svoju protidemokratickú myšlienku okamžite zabudnúť. Ak nie, mal by počítať s obrovským množstvom protestujúcich v uliciach.

 

Paludov senát vracia Kočnera špecializovanému súdu

Oslobodzujúci  verdikt špecializovaného trestného súdu v Pezinku pre Kočnera a Zsuzsovú v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho priateľky bol možno pre mnohých prekvapením, no pre ľudí, ktorí sa o prípad zaujímali podrobnejšie prekvapivý nebol.

kocner
Na snímke obžalovaný Marian Kočner

Všetky „dôkazy“, ktoré priniesla obžaloba boli nepriame a veľmi slabé. Bolo jasné, že na základe týchto pseudodôkazov nie je možné Kočnera a Zsusovú odsúdiť za vraždu novinára a jeho priateľky.

Režimistické médiá však okamžite po tomto verdikte spustili propagandu, ktorou sa snažili rozhodnutie špecializovaného trestného súdu zvrátiť. Nádej videli na Najvyššom súde, na ktorý sa odvolala prokuratúra.

Keď sa dozvedeli, že Kočnerov prípad dostal Paludov senát, už bolo jasné , že majú vyhraté.  Peter Paluda je liberálny sudca, ktorý kandidoval za stranu SaS a veselo dáva rozhovory režimistickým médiám ako napríklad denník SME a denník N.

Paludov senát sa preslávil napríklad potvrdením odsudzujúceho verdiktu pre poslanca Milana Mazureka za názor v rádiu Frontinus na adresu osadníkov. Paludovci dokonca Mazurekovi pritvrdili trest tým, že namiesto pôvodnej 5000-eurovej pokuty musel zaplatiť pokutu vo výške 10 000 eur.

V prípade kauzy vraždy novinára a jeho priateľky , Paludov senát oslobodzujúci verdikt zrušil a vrátil ho špecializovanému trestnému súdu. Aj keď Paluda nemohol priamo Kočnera a Zsuzsovú odsúdiť , vo svojom odôvodnení nastavil špecializovanému trestnému súdu jasné mantinely, ktoré smerujú k odsúdeniu Kočnera a Zsuzsovej.

Kľúčovou vetou Paludovho senátu je výrok, že ak by špecializovaný súd vykonal  dôkazy, ktoré mal, a hodnotil ich správne, „nemohol by dospieť k oslobodeniu.“ A keďže špecializovaný trestný súd sa musí riadiť podľa príkazov Najvyššieho súdu, bude veľmi ťažké dosiahnuť opätovný verdikt oslobodenia.

Na Paludovom senáte je veľmi zvláštne to, že pri známych kauzách rozhoduje v zhode s mienkou režimistikých médií – či už pri Mazurekovi alebo Kočnerovi. Možno je to len náhoda a možno si Paluda berie príklad od exkolegu zo SaS Alojza Baránika, ktorý sa vyjadril, že súdy musia v takýchto kauzách rozhodovať tak aby sa väčšinová verejnosť s tým vedela stotožniť.

Nuž ale to by už pripomínalo stredovek, keď o vine či nevine rozhodoval dav a nie jasné a priame dôkazy. Snáď to tak nie je.

 

Slovenský parlament odmietol zvrátenú správu Matića

V neomarxistickej správe europoslanca Matića sa píše najmä o „práve ženy“ na potrat či o sexuálnej výchove. Matić vo svojej správe vyzýva členské krajiny Európskej únie, teda aj Slovensko, aby uznali, že tzv. reprodukčné práva – potrat, sú ľudské práva.

poslanci NRSR
Na snímke poslanci NRSR

Píše sa tam dokonca, že odmietanie potratov je „rodovo podmienené násilie na ženách“ a preto tlačí na krajiny EÚ , aby bola zrušená tzv. výhrada vo svedomí lekárov, ktorí v súčasnosti majú právo odmietnuť vykonanie potratu. Namiesto toho navrhuje pojem „odmietnutie zdravotnej starostlivosti.“

Správa nanucuje aj sexuálnu výchovu, ktorá by mohla sexualizovať deti už od skorého veku. Neomarxistický europoslanec vo svojej správe zároveň útočí na názorových oponentov – najmä na pro-life hnutia a konzervatívne zmýšľajúcich ľudí a označuje ich, že sú ohrozením hodnôt Európskej únie a demokracie.

Konzervatívni vládni poslanci okolo Anny Záborskej už v máji plánovali predložiť do slovenského parlamentu návrh, ktorým by sme túto zvrátenú správu z Bruselu odmietli. Záborská a spol. však neskôr „stiahli chvost“ a po tlaku liberálnych ministraničiek v koalícii svoj návrh z parlamentu stiahli. Za čo si vyslúžili oprávnenú kritiku.

Záborská a ďalší konzervatívni politici však najnovšie svoje pochybenie napravili a správu Matić predložili do parlamentu znova. A vyplatilo sa. Poslanci parlamentu uznesenie proti zvrátenej správe Matić schválili.

Uznesenie prešlo najmä vďaka poslancom zo strán OĽaNO, Sme rodina, Kotlebovcom, Mazurekovcom a Kuffovcom. Pridalo sa aj pár jednotlivcov zo strán Za ľudí, Smer, a Hlas.

Ďalší poslanci sa buď zdržali, alebo boli neprítomní.

Proti uzneseniu odmietajúcemu správu Matič hlasovali  ultraliberálni poslanci Peter Osuský, Ondrej Dostál (obaja SaS) a Ján Benčík, Vladimíra Marcinková, Vladimír Ledecký, Tomáš Lehotský(všetci Za ľudí).

 

Samit Biden – Putin

Vo švajčiarskej Ženeve sa tento týždeň uskutočnil sumit amerického prezidenta Joea Bidena a ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Je evidentné, že vzťahy medzi Ruskom a USA sú v poslednej dobe na bode mrazu. Z tohto pohľadu je preto  stretnutie lídrov týchto veľmocí  správna vec , aj keď okrem dohody o vrátení sa diplomatov na ambasády, nič prevratné neprinieslo.

Biden Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a americký prezident Joe Biden

Aj napriek takýmto stretnutiam, je veľmi pravdepodobné, že vzťahy medzi týmtio veľmocami sa výrazne nezlepšia. Skôr naopak. Spojené štáty americké sú upadajúca veľmoc, ktorá kope ako „zdochýnajúci kôň.“ Ich jedinou záchranou pred úpadkom je ovládnutie Ruska a získanie ich nerastného bohatstva – ropa, zemný plyn. Budú sa o to snažiť všetkými možnými spôsobmi. A Rusko sa samozrejme musí brániť. Nám ostatným ostáva len dúfať , že to Američania nebudú chcieť dosiahnuť vojensky. To by najmä pre nás Stredo – a východo európanov znamenalo katastrofu.

 

Orbán zakázal propagáciu homosexuality na školách

Maďarský parlament prijal zákon , ktorým sa zakazuje  šírenie nevhodného obsahu vrátane homosexuality či zmeny pohlavia na školách medzi deťmi do 18-teho roku života.

Proti zákonu sa samozrejme postavili ultraliberáli zo všetkých kútov sveta. Viktor Orbán si však ide svoje a statočne bojuje voči sodomitom.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Problém so šírením homo-agendy na školách má aj Slovensko. Rôzni zahraničím platení mimovládni aktivisti chodia po školách a šíria svoje neomarxistické bludy.

Slovenskí politici by si preto mali zobrať príklad z Maďarska a predložiť do parlamentu podobný návrh zákona, ktorý by chránil deti pred nebezpečnou LGBT agendou.

Samuel Gdovin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Laschet údajne odstúpi z postu krajinského premiéra, zdroje z CDU to popierajú

0 icon

Berlín 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)   Šéf Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet údajne plánuje odstúpiť z postu premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Informoval o tom v utorok denník Handelsblatt s odvolaním sa na účastníkov pondelňajšieho zasadnutia predsedníctva CDU. Krátko potom však tamojšie vedenie CDU uvedenú správu dementovalo, napísal denník…

FBI: Počet vrážd v USA medziročne stúpol o rekordných 30 percent

0 icon

Washington 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Počet vrážd v Spojených štátoch v roku 2020 stúpol o takmer 30 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vyplýva to zo súhrnnej správy amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Správu priniesla v utorok agentúra AP, podľa ktorej ide o najvyšší medziročný nárast odkedy FBI…

Vedci upozornili na výrazný pokles priemernej dĺžky života v dôsledku covidu-19

0 icon

Londýn 28. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimir Astapkovich,SITA/AP/Keystone-Martial Trezzini)   Pandémia covidu-19 viedla k najvýraznejšiemu zníženiu priemernej dĺžky života v najrozvinutejších krajinách od druhej svetovej vojny, uvádza sa to v štúdii vedcov z Oxfordskej univerzity, ktorá je publikovaná v Medzinárodnom časopise epidemiológie Výskum bol realizovaný v 29 krajinách, vrátane väčšiny Európy, USA a Čile.…

Kremeľ: Rusko nevyužíva zemný plyn ako nástroj na vyvinutie tlaku na iný štát

0 icon

Moskva 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Seth Wenig)   Rusko nemá v pláne používať dodávky zemného plynu ako nástroj na vyvíjanie tlaku na iné krajiny, ani na Ukrajinu. Podľa agentúry TASS to v utorok uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v odpovedi na otázku, či je cieľom zmluvy o dodávkach zemného plynu uzavretej…

Kollár: Návrh pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát je radikálny

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Podľa predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) je návrh pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát radikálny. Skupina navrhovala zrušenie paragrafu 363 Trestného poriadku a rozdelenie Generálnej prokuratúry SR a Úradu špeciálnej prokuratúry. Kollár zdôraznil, že s tým…

Lexmann vidí vo vývoji prípadu smrti Chovanca otázniky, Štefanec verí v potrestanie vinníkov

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook, TASR-Martin Baumann)   Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EPP) oceňuje, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) sa zaoberá prípadom tragickej smrti Slováka Jozefa Chovanca, vo vývoji vyšetrovania však podľa nej zostávajú viaceré otázniky. V tlačovej správe o tom informoval Peter Kravčák z kancelárie europoslankyne Miriam Lexmann…

Obvinenie Kaľavského: Podľa oficiálnej verzie špeciálnej prokuratúry mu Petrov alias Tiger za informácie dával úplatky a poskytoval protislužby

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Úrad špeciálnej prokuratúry prednedávnom vzniesol obvinenie voči bývalému šéfovi operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánovi Kaľavskému pre prijímanie úplatku a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Pod uznesením z 21. septembra tohto roka je podpísaný prokurátor Ladislav Masár   Petrov vypovedá ako kajúcnik Podľa uznesenia…

„Očkovanie musí byť pre každého občana nepovinné a dobrovoľné.“ Šéf rakúskej konzervatívnej FPÖ Kickl podal verejný dôkaz, že nie je očkovaný

0 icon

Viedeň 28. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld/dpa via AP)   Herbert Kickl sa konzekventne zasadzuje proti povinnému korona očkovaniu. Vyhlásil, a viackrát to zopakoval, že osobne spochybňuje účinnosť vakcín. A tiež vyhlásil aj to, že nie je očkovaný a ani sa očkovať nedá Časť funkcionárov FPÖ je však proti Covidu…

Správa o stave republiky prezidentky SR Zuzany Čaputovej

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážený pán predseda Vlády Slovenskej republiky, vážené poslankyne, vážení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, vážení členovia Vlády Slovenskej republiky, vážení hostia, milí spoluobčania Pred pätnástimi mesiacmi, keď som pred vami prezentovala svoju prvú správu o stave…

Reakcie politikov na vystúpenie prezidentky v NR: „Pre národ nepohla ani prstom,“ komentuje Taraba. Melicher zo Smeru hovorí o „afektovanom a propagandistickom“ prejave. Fico: „Prezidentka sa správa ako člen vládnej koalície“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Na čítanie správy o stave republiky prezidentky SR Zuzany Čaputovej v parlamente reagovali na sociálnej sieti viacerí poslanci, bývalí politici či komentátori Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej v Národnej rade bol vyvážený. Zhodnotil to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po tom, čo prezidentka…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť II.

0icon

V dokumente GPMB – Globálnej rady pre sledovanie pripravenosti „Svet v ohrození“ vo väčšine zo siedmich bodov, čo je potrebné urobiť, je otázka financií na prvom mieste. Je priam neuveriteľné, že tí, čo v tejto svojej Rade reprezentujú bohatých a mocných, určujú národným predstaviteľom, čo všetko musia urobiť a na…

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Rusko má nový prieskumný dron Merlin-VR

0 icon

Rusko, 28.september 2021 (AM) – V Rusku bol vyvinutý nový prieskumný dron Merlin-VR, ktorého vývojárom je Vedecký výskumný ústav moderných telekomunikačných technológií v Smolensku.   Prieskumný UAV Merlin-VR je schopný prieskumu v automatických a poloautomatických režimoch po dobu 10 hodín vo výške až 5 km. Užitočné zaťaženie dronu je 6,5 kg,…

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar "na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali