Komentované udalosti týždňa: 1. V spore Sulíka s Matovičom ide o čierneho Petra 2. Celoplošné testovanie je nezmysel z Matovičovej hlavy 3. Prepojenie Tódovej na sudkyňu Záleskú 4. Namiesto pomoci ľuďom, vláda nakúpi radary za 148 miliónov eur

Bratislava 15. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Milan Kapusta,Jaroslav Novák)

 

1. Spor Matoviča so Sulíkom. Hrajú o to, komu ostane v ruke čierny Peter

Igor Matovič, Richard Sulík
Na snímke sprava prvý vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva SR Richard Sulík a predseda vlády SR Igor Matovič

Premiér Igor Matovič začiatkom týždňa obvinil ministra hospodárstva, že je zodpovedný za smrť 4 300 ľudí, pretože včas nenakúpil antigénové testy.

Odhliadnúc od toho, že antigénové testovanie nie je všeliek (k tomuto sa dostaneme v ďalšej časti) a skôr sa ukazálo, že ničomu nepomohlo, ak by skutočne platil Matovičov argument, znamenalo by to, že za smrť 4 300 ľudí nie je zodpovedný len Sulík, ale aj samotný Matovič.

Hlavnú zodpovednosť za chod krajiny aj za riešenie koronakrízy má totiž práve premiér. Ak teda videl, že Sulíkovi sa dlho „nedarí“ zohnať antigénové testy, mal mu jednoducho túto kompetenciu odobrať a prideliť túto úlohu niekomu „schopnejšiemu.“

Ďalší spor sa odštartoval po koaličnej rade. Kým Sulík podľa Matoviča na koaličnej rade súhlasil s celoplošným testovaním, následne pre médiá vyhlásil, že celoplošné testovanie na celom území Slovenska nepodporuje.

Spor mala rozlúsknuť zverejnená nahrávka z koaličnej rady, ktorá však nepriniesla celkom jednoznačný verdikt. Sulík v nahrávke síce skutočne hovorí, že „súhlasí s tým, čo povedal Matovič“ ohľadom antigénového testovania, no nie je jasné, či Sulík v tej chvíli reagoval na celoplošné testovanie, alebo len na regionálne v najväčších ohniskách nákazy.

Je evidentné, že Igor Matovič a Richard Sulík sú prakticky od vzniku tejto vlády „na nože.“ Z niekdajších priateľov, kedy sa na sociálnych sieťach chválili spoločnými večerami, sa stali najväčší nepriatelia.

Spor tkvie v tom, že strana SaS na čele s Richardom Sulíkom sa mediálne prezentuje ako opozícia vrámci koalície. Sulík, ktorý je súčasťou vlády, v mnohých prípadoch kritizuje kroky premiéra a ostatných členov vlády ešte intenzívnejšie než parlamentná opozícia.

Sulík navyše vidí, že takáto vnútrokoaličná kritika jeho strane výrazne pomáha preferenčne rásť, a preto svoju taktiku určite meniť nebude. Matovič ako autoritársky typ vodcu, ktorý neznáša, keď mu niekto odvráva je preto z tejto situácie poriadne rozhodený.

Prečo teda premiér Matovič, ktorý má na to kompetenciu, Sulíka neodvolá z postu ministra hospodárstva a prečo nevylúči stranu SaS z vlády? A prečo Sulíkova SaSka nechce odísť z vlády napriek slovným niekedy až vulgárnym útokom premiéra?

Dôvod je jednoduchý. Obaja aktéri majú skúsenosť z pádu vlády Ivety Radičovej. Ani jeden z nich si nechce vziať na seba nálepku „rozbíjača vlády“. Napriek tomu, že v skutočnosti by odchodom SaSky z koalície vláda nepadla, takýto krok by mal zvláštnu pachuť, že už druhykrát za ich vládnutia neostala pôvodná koalícia pokope.

To by výrazne oslabilo strane SaS, alebo OĽaNO jednak koaličný potenciál do budúcnosti a tiež je otázne, ako by na takýto krok zareagovali ich voliči.

Hrá sa tu teda o to, či „čierny Peter – rozbíjača koalície“ ostane v rukách Matoviča, alebo Sulíka. Obaja aktéri sa preto navzájom provokujú, no žiaden nechce urobiť spomínaný osudový krok.

Sulíka navyše držia vo vláde aj ministerské výhody. Vysoký ministerský plat, vlastná ochranka, ministerská limuzína a najmä udeľovanie štátnych zákaziek, navyše v núdzovom stave, kde nemusí robiť verejné súťaže. O to všetko by v prípade stiahnutia sa do opozície prišiel.

 

2. Celoplošné testovanie – nezmysel z Matovičovej hlavy

Napriek tomu, že už prvé celoplošné testovanie začiatkom novembra nám neprinieslo nič dobrého a podľa niektorých názorov nám skôr prinieslo ešte väčšie zamorenie, ktoré sa prejavilo koncom novembra, premiér Igor Matovič si ide stále svoje a začiatkom tohto týždňa ohlásil ďalšie celoplošné testovanie na budúci víkend.

Proti tomuto šialenému nápadu sa už postavili aj odborníci, ktorí tvrdia, že testovanie antigénovými testami má význam len v najzamorenejších regiónoch a nie na celom území Slovenskej republiky.

Niektorí vedci tvrdia, že celoplošné testovanie je vzhľadom na nový, nákazlivejší variant koronavírusu, ktorý prišiel na Slovensko z Británie, nebezpečné, pretože ľudia sa môžu vo veľkom nakaziť:

„Britský variant je až o 70% viac infekčný ako iné kmene… vidíme, že už je naozaj rozšírený po Slovensku a myslím si, že práve prevalencia britského kmeňa by mala úplne zmeniť pohľad, v akej situácii sa práve teraz nachádzame, je tu iná situácia, aká bola v októbri a treba tento britský variant brať ako veľké nebezpečenstvo… To riziko tej infekcie pri tom odbere a pri tom testovaní je oveľa vyššie,“ povedal napríklad vedec Pavol Čekan.

Odberné miesto na dobrovoľné testovanie pred UNLP v Košiciach
Bezplatné testy na Covid-19 na mobilnom odberovom mieste pre antigénové testovanie pred UNLP na ulici Ipeľská 1 v Košiciach

Podobný názor má aj epidemiologička Alexandra Bražinová: „Myslím si, že je to problém, to je ďalšie riziko, pretože v tejto situácii je to čo potrebujeme je úplne zamedziť tomu, aby sa ľudia stretávali, a keď urobíme masové celoplošné testovanie, tak robíme pravý opak. V jeden moment bude veľký počet ľudí na jednom mieste, budú nejaký čas tam čakať.“ Viac tu.

Matovičova „atómová zbraň“ sa podľa všetkého nestretla s pochopením ani u jeho koaličných partnerov. Aj keď najprv všetci (okrem Sulíka) Matovičov nápad na koaličnej rade podporili, zrejme pod ťarchou odporu verejnosti aj vedcov svoj názor prehodnotili. Podľa kuloárnych informácií majú totiž problém s celoplošným testovaním už aj ostatní koaliční partneri. Premiér tak zrejme ostal ako sám vojak v poli.

Najnovšie sa koaličná rada má konať dnes o 15:00. Tak uvidíme, či sa Matovičovi nakoniec svojich kolegov podarí presvedčiť, alebo či zvíťazí väčšinový aj vedecký názor, ktorý toto nezmyselné celoplošné testovanie odmieta.

 

3. Prepojenie Tódovej na sudkyňu Záleskú – máme na Slovensku justično-mediálnu skupinu?

Opozičný politik Robert Fico tento týždeň vypustil na svetlo sveta informáciu, podľa ktorej mala koncom decembra ísť novinárka ultraliberálneho denníka N Monika Tódová spoločne so sudkyňou špecializovaného súdu Pamelou Záleskou na PCR testovanie. Tódová túto informáciu nepoprela.

Novinárka sa bráni tým, že je jej prácou robiť rozhovory aj so sudcami a nevidí na tom nič, čo by ju diskvalifikovalo. Tódová ozrejmila, že okrem sudcov sa stretáva aj s prokurátormi a policajtami: „S viacerými sa poznám roky, robím s nimi rozhovory, zaujímam sa o ich prácu. Čo si Fico myslí, že keď sa s niekým stretnem, tak ho ovládam? Možno v jeho svete to tak fungovalo,“ povedala Tódová v článku na denníku N.

Nuž to by vysvetľovalo, odkiaľ má Tódová informácie zo živých spisov, ktoré zatiaľ beztrestne zverejňuje. No nekonšpirujme. Je ale v poriadku, že sa Tódová stretáva s policajtmi, prokurátormi a sudcami?

Špecializovaný trestný súd
Ilustračné foto

Za normálynch okolností áno. Ak je ich stretnutie uskutočnené za účelom rozhovoru, alebo aj za účelom poskytnutia nejakých informácií – nie tajných, je to v poriadku. Problém nastáva vtedy, ak stretnutia vykazujú známky nadštandardných vzťahov.

Spoločne na PCR testovanie sa asi nevyberú ľudia, ktorí nemajú spolu priateľský vzťah. Navyše z tlačovej konferencie Roberta Fica, kde nastala silná konfrontácia s novinárkou Monikou Tódovou, ktorá sa správala, mierne povedané „ako predavačka na trhu,“ vyplynulo podozrenie, že Tódová mohla byť so sudkyňou Záleskou aj na spoločnej dovolenke. (Táto informácia nie je potvrdená). Podľa tvrdenia Roberta Fica však Tódová túto informáciu vraj nepoprela.

Samotné priateľstvo Tódovej a Záleskej ešte nie je potvrdením, že by túto sudkyňu špecializovaného súdu Tódová nejakým spôsobom ovplyvňovala, no takéto prepojenie novinárky na sudkyňu, ktorá navyše v tomto čase rozhoduje o citlivých kauzách, je mimoriadne podozrivé.

Vieme tiež veľmi dobre, že novinárka denníka N Monika Tódová dlhé roky svojimi článkami kritizuje stranu SMER-SD a práve zatváranie bývalých nominantov tejto strany, ktorí pôsobili na vysokých funkciách, je ideálny spôsob, ako stranu ešte viac zdiskreditovať a politicky ju pochovať.

Práve sudkyňa Pamela Záleská poslala do väzby bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, ktorý tam zomrel za záhadných okolností. Zrejme nie je náhoda, že to bola práve novinárka Tódová, ktorá sa po smrti generála Lučanského vo svojom článku pustila do obhajovania správnosti zatvorenia Lučanského do najprísnejšej kolúznej väzby a to len kvôli tomu, že Lučanského udali nejakí kajúcnici.

Nadštandardné vzťahy novinárky Tódovej a sudkyne Záleskej ešte nie sú dôkazom justično-mediálnej skupiny, no minimálne potvrdzujú pocity veľkej časti verejnosti a opozičných politikov, že niektorí sudcovia sa môžu riadiť podľa želania liberálnych médií a vládnej garnitúry.

Aj keď liberálne médiá typu denník N si vládu predstavovali inak, (ich favoritmi boli progresívci a nie Matovičovci) minimálne v snahe „vyčistiť to tu“ sa asbolútne zhodujú. Ich „pexesá korupčníkov, ktorí patria do basy“ sú verejne známe a policajti, prokurátori a sudcovia nežijú v žiadnej bubline, ale vnímajú realitu dnešnej politicko-mediálnej atmosféry.

 

4. Slovensko zažíva ekonomickú krízu, no Naď ide nakúpiť vojenské radary za 148 miliónov

Slovensko sa kvôli opatreniam proti koronavírusu, rovnako ako takmer celý svet dostalo do ekonomickej krízy. Vláda preto šetrí, kde sa len dá. Dôchodcom zobrala sľubované 13. dôchodky, zrušila obedy zadarmo pre školákov, plánuje prepustiť 756 zamestnancov pošty a pomoc pre firmy, ktoré sú z rozhodnutia štátu zatvorené, je jedna z najnižších v Európe.

Vláda Igora Matoviča, konkrétne ministerstvo obrany na čele s „americkým jastrabom“ Jaroslavom Naďom, však napriek tomu vo veľkom nakupuje vojenskú techniku.

Najnovšie chce Naď nakúpiť z Izraela 17 kusov 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu na ochranu vzdušného priestoru. Radary budú stáť slovenských daňových poplatníkov 148 miliónov eur.

Jaroslav Naď
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)

Naď prednedávnom taktiež navrhol, aby sme využili ponuku USA, ktoré nám ponúkajú 50 miliónov dolárov na nákup americkej vojenskej techniky. Je tam však podmienka, že rovnakú sumu musíme vraziť do nákupu vojenskej techniky aj zo slovenskej pokladnice.

Kontroverzný minister obrany tiež ozrejmil, že Slovenská republika dodrží požiadavku NATO a do zbrojenia vrazí 2% nášho HDP.

Takéto plytvanie peňazí na zbrojenie, akoby sme sa pripravovali na nejakú vojnu, je absolútny škandál tejto vlády. Ľudia, ktorí sú zbedačení kvôli opatreniam tejto vlády, sa totiž z vojenskej techniky nenajedia.

Samuel Gdovin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Trpká príchuť Vlhovej víťazstva: Tretia Shiffrinová viní organizátorov, že jej opravovali bránku príliš dlho. „Petra je dosť dobrá lyžiarka na to, aby vyhrala preteky aj bez tohto neprofesionálneho činu“

0 icon

Jasná 7. marca 2021 (HSP/SITA/Foto: TASR-Martin Baumann)   Mikaela Shiffrinová síce uznala prehru s Petrou Vlhovou v nedeľňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v Jasnej, ale po pretekoch si neodpustila kritické slová na adresu organizátorov Americkej favoritke sa zdalo, že oprava jednej z bránok po jazde jej slovenskej súperky Petry Vlhovej…

Dolné Rakúsko po úmrtí zaočkovanej zdravotnej sestry sťahuje z obehu túto výrobnú šaržu vakcíny AstraZeneca

0 icon

Viedeň 7. marca 2021 (HSP/Teraz/Foto:TASR/AP/MTI-Janos Vajda)   Zdravotná sestra zomrela 10 dní po očkovaní. Jej kolegyňa po očkovaní skončila v nemocnici s pľúcnou embóliou Spolková krajina Dolné Rakúsko plánuje očkovaciu látku proti koronavírusu od firmy AstraZeneca používať naďalej i po tragickom incidente, keď po podaní vakcíny od tejto spoločnosti zomrela…

V Prahe na Staromestskom námestí sa protestovalo proti pandemickým opatreniam, voči demonštrantom zasahovala polícia

0 icon

Praha 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Pražská polícia spacifikovala niekoľko osôb na Staromestskom námestí, kde sa okolo 14.00 h zhromaždili demonštranti protestujúci proti vládnym pandemickým opatreniam. Po nútenom ukončení zhromaždenia sa dav niekoľko stoviek ľudí vydal smerom na Petřín. Informoval o tom portál Novinky.cz Protestujúci za zátarasami na Staromestskom…

Zverejnili počty infikovaných dovolenkárov. Číslo je prekvapivo nízke. Konzílium odborníkov však dôrazne neodporúča cestovať na exotické dovolenky

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikipedia)   Konzílium odborníkov varuje pred dovolenkami v zahraničí a Slovákom dôrazne neodporúča cestovať na exotické dovolenky. Odborníci poukazujú na to, že počet osôb, ktoré sa novým koronavírusom infikujú na dovolenkách, stále rastie. Zdôrazňujú, že sa tým zvyšuje riziko zavlečenia nových nebezpečných mutácií Za mesiace február…

Nigel Farage končí ako predseda svojej strany a odchádza z politiky

0 icon

Londýn 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ross D. Franklin)   Britský politik Nigel Farage oznámil, že odchádza z politiky a odstupuje z funkcie predsedu strany Reform UK. V nedeľu o tom informovala agentúra DPA Bývalý predseda Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) už niekoľkokrát avizoval svoj definitívny odchod z politiky, pripomína DPA. Farage…

Máme veľký záujem, aby štvorkoalícia pokračovala, uviedol Jaroslav Naď. „Sulík by sa mal nad sebou zamyslieť“

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Hnutie OĽANO má veľký záujem na tom, aby súčasná štvorkoalícia pokračovala, pád vlády dopustiť nechce. Ak plánuje šéf SaS Richard Sulík tiež vo vláde pokračovať, mal by sa za svoje správanie ospravedlniť. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol…

Na Slovensku potvrdili 7 prípadov juhoafrickej mutácie nového koronavírusu

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na Slovensku potvrdili prvých sedem prípadov juhoafrickej mutácie nového koronavírusu. Potvrdené boli vo vzorkách z viacerých miest krajiny. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová "Môžeme potvrdiť, že na Slovensku sa identifikoval juhoafrický variant nového koronavírusu, keď sa tento…

Prezidentský palác upozorňuje na podvodné certifikáty

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, TASR-Jakub Kotian)   Na verejnosti sa objavili falošné certifikáty s podpisom prezidentky Zuzany Čaputovej a premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Tie pod podmienkou zaplatenia vysokej finančnej hodnoty obsahujú osvedčenie o schválení údajných fondov. Upozornila na to kancelária prezidentky na sociálnej sieti "V Kancelárii prezidenta Slovenskej…

Otvoria sa ďalšie termíny na očkovanie seniorov nad 70 rokov

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR by malo ešte v sobotu večer otvoriť približne 13.000 termínov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 na najbližší týždeň pre seniorov nad 70 rokov. Očkovaní budú vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí…

Slovensko už má 15-tisíc vakcín AstraZeneca od Francúzov

0 icon

Bratislava 7. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa, SITA/AP-Andreea Alexandru)   Slovensko už má 15-tisíc vakcín AstraZeneca ako dar od Francúzov. Takisto sa Francúzsko veľmi aktívne zasadzovalo za to, aby Slovensku bolo schválených 100-tisíc SOS dávok od Pfizer/BioNTech cez Európsku úniu. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bojniciach to oznámil premiér Igor Matovič…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Kristian Keller

Doktor, ktorý študoval na MIT, vyvracia covid hoax (reupload)

0icon

"A potom sa poponáhľali rapídne vytvoriť diagnostický test, ktorým je kvalitatívna PCR – a o tom za chvíľu porozprávam viac. Takže, inými slovami: pred tým než dokázali čokoľvek už vytvorili test." Zdroj: Prezentácia "MIMORIADNA SPRÁVA: Ľudstvo NIE je vírus" - Dr. Andrew Kaufman Nasledovné je preklad cca od časového úseku 02:20 po…

Ivan Malý

RUSKÁ RT PÍŠE O SLOVENSKU

0icon

Ruská propagandistická televízia RT cituje slovenského premiéra Igora Matoviča: "Nie som vrah", hovorí Matovič. Slovensko sa stalo druhou krajinou Európskej únie po Maďarsku, ktorá zaregistrovala Sputnik V pre nedostatok úderov Pfizer, Moderna a AstraZeneca, ktoré schválil Brusel. Ruská vak

Jana Tutková

Boris Kollár zavádza o očkovaní. Aká je šanca úmrtia pri nakazení koronavírusom podľa veku?

0icon

Predseda parlamentu Boris Kollár sa pre denník Postoj vyjadril, že jeho strana Sme rodina nedopustí, aby sa očkovanie stalo podmienkou pre zamestnanie. No faktom je, že mnoho ľudí už nemá chuť strácať čas testovaním každý týždeň a niektorí už očkovanie preto podstúpili, ďalší by si ho dali len, aby mali…

Marek Brna

Fašistická (ľudia vravia) Vláda Slovenskej republiky bráni ľuďom získať Ivermectin

0icon

Fašistická (v SR všeobecné tvrdenie) Vláda SR sa zubami nechtami už mesiace bráni tomu, aby sa Ivermectin rozpustil medzi obyvateľstvo, aby ho mali všetci doma pre prípad, že sa nakazia. Naoko chce vyzerať ako pekná, liek má výnimku, je dostupný v nemocniciach, kde ho už aj podávajú, alebo možno iba…

Jozef Slávik

Overlord ...

0icon

Bol to krycí názov vyloďovacej operácie  spojencov počas II. sv. vojny zo 6. júna 1944 na pobreží Normandie vo Francúzsku, čím sa otvorila druhá fronta v boji proti hitlerovskému Nemecku. Je to však aj pomerne dobré spodobenie s chovaním našich politikov, keď získajú moc a vytvoria vládu a keď sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

0 icon

Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

Takto cestovali deti lietadlom v 50. rokoch minulého storočia

0 icon

Vieš si predstaviť, že sú tvoje deti  počas letu v sieťke či kolíske, ktorá je upevnená nad tvojou hlavou? Niekedy sa letecké spoločnosti predbiehali v komforte, ktorý poskytnú svojim cestujúcim, a tak vznikali aj takéto riešenia. V dnešnej dobe sa kladie dôraz najmä na bezpečnosť. Či už cestujeme autom, lietadlom…

Tieto triky urobia tvoj život jednoduchším. Toto musíš skúsiť!

0 icon

Život by mal byť zábavný. Občas sa však vyskytnú problémy, ktoré ti môžu spôsobiť vrásky na čele. Namiesto toho, aby si sa trápil, môžeš to vyriešiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Tieto triky ti v tom pomôžu. Ak ich raz skúsiš, už to nebudeš nikdy robiť inak. Tieto jednoduché triky totiž…

Libanon: Krajina zmietaná sýrskou vojnou tak, ako ju nepoznáte

0 icon

Pri slovnom spojení "Blízky východ" každému z nás napadne vojnový konflikt a kruté boje medzi tamojším obyvateľstvom v kontraste so zdanlivo nekonečným nerastným bohatstvom v podobe ropy. No často zabúdame na prekrásnu prírodu, ktorá sa skrýva na území medzi morom a nekonečnou púšťou. Napríklad Libanon má čo ponúknuť. :) Jednou z…

Opatrnosť na prvom mieste: Rady, ako chrániť svoj majetok

0 icon

Opatrnosť by pre nás mala byť prioritou na prvom mieste. Jedine takýmto spôsobom si dokážeme ochrániť svoj majetok. Nájde sa totižto mnoho zlomyseľných ľudí, ktorí vidia vidinu rýchleho zisku práve konaním trestnej činnosti a to vo forme rôznych menších, či dokonca aj väčších krádeží. Preto by sme sa mali starať o…

Vo svete IT

Vzorky asteroidu Itokawa odhalili významný poznatok: Čo sa vedcom podarilo objaviť?

0 icon

Medzinárodný tím vedcov preskúmal vzorky z asteroidu 25143 Itokawa, ktoré na Zem priniesla japonská misia Hayabusa, píše portál Sci-News. Čo sa vedcom podarilo objaviť? Hlavná autorka štúdie, Dr. Queenie Chan tvrdí, že študovaním tých najprvotnejších chemických reakcií, ktoré zahŕňajú aj vodu, im umožňuje zistiť, ako sa vyvíjali najzákladnejšie stavebné kamene organických…

Francúzsko dostalo po 60 rokoch „rádioaktívny darček,“ za ktorý si môže samo

0 icon

V 60. rokoch minulého storočia Francúzsko testovalo jadrové zbrane v saharskej púšti, píše portál IFLScience. Hriechy minulosti sa krajine môžu vrátiť späť. Nedávno bol zaznamenaný prašný vietor z púšte Sahara, ktorý preletel ponad Španielsko, Francúzsko a Veľkú Britániu. Asociácia pre kontrolu rádioaktivity na západe, ACRO, tvrdí, že tento oblak priniesol…

Ako môžete skryť výrez pre prednú selfie kameru vo vašom Xiaomi? Je to veľmi jednoduché!

0 icon

Xiaomi ešte v roku 2018 predstavilo zariadenia Mi 8. Išlo vôbec o jedno z prvých zariadení s výrezom pre prednú kameru smartfónu. Hoci plynúcim časom sa tento výrez postupne zmenšuje a dnes je v mnohých prípadoch prítomný len v podobe „kvapky“, tak aj napriek tomu môže pôsobiť pre mnohých rušivo.…

NASA: Tento asteroid preletí okolo Zeme tak blízko, že teoreticky môže zasiahnuť satelity

0 icon

Začiatkom tohto mesiaca sme vás informovali o asteroide Apophis, ktorý preletel v relatívne tesnej blízkosti Zeme. Asteroid mal v priemere 300 metrov a existovala 3% šanca, že by mohla nastať kolízia s našou planétou. Tento asteroid bol pôvodne objavený ešte v roku 2004. Popri nás preletel 5. marca približne vo…

Apple a Huawei doručili na trh v minulom roku viac chytrých hodiniek, ako tomu bolo rok predtým

0 icon

Nositeľná elektronika je čoraz populárnejšou medzi používateľmi a vidieť to aj na predajných číslach. Minulý rok sa darilo hlavne spoločnostiam Apple a Huawei, a to aj napriek aktuálnej pandémii. Podľa dat spoločnosti Counterpoint Research, Apple doručil na trh o +19% zariadení viac. V surových číslach to znamená nárast predajov chytrých…

Armádny Magazín

Ďalšie vyhrážky Iránu? Biden sa rozhodol preskúmať svoje právomoci pre vojenské útoky v zahraničí

0 icon

USA, 7.marec 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden súhlasil s nutnosťou opráv zákona o právomociach hlavy štátu pre použitie vojenskej sily v zahraničí. Oznámila to v priebehu briefingu hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.   Podľa platného zákona (Autho

Sýrii došla trpezlivosť - balistickými raketami Točka-U zbombardovala protureckých militantov. Video

0 icon

Sýria, 7.marec 2021 (AM) – V piatok večer došlo k neobvyklému útoku na ropné zariadenia v Turkami okupovanej severnej Sýrii. Miestni hlásili veľké výbuchy v blízkosti Al-Bab a Jarablus. Turecko vtrhlo do tejto oblasti na jeseň 2016 v operácii Štít Eufratu.  

FK Brno PSD - výkonná pištoľ s rôznymi kalibrami

0 icon

Česko, 7.marec 2021 (AM) – Česká spoločnosť FK Brno známa svojou patentovanou platformou pre pištole a strelivo 7,5 FK, predstavila už na IWA 2019 pištoľ FK Brno PSD. Ide o novú verziu polymérového rámu so zmenšenou veľkosťou a možnosťou zameniteľnosti kalibru.   [caption id="attachment_31938" align="alignnone" w

Na internete bol uverejnený návrh nového ruského útočného dronu Argument, vyvíjaného na základe cvičného prúdového lietadla SR-10

0 icon

Rusko, 7. marec 2021 (AM) – Na základe ruského ľahkého prúdového cvičného lietadla SR-10 by mohol byť vyvinutý nový útočný bezpilotný prostriedok. Predbežne dostal označenie AR-10 Argument.

Traja samovražední útočníci: Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko sa pripravujú na potopenie čiernomorskej flotily

0 icon

USA, 7.marec 2021 (AM) – Pod ochranou USA sa vytvára nová námorná aliancia. Webová stránka Centra pre globalizačné štúdie globálneho výskumu so sídlom v Kanade podáva správy o vývoji plánov Washingtonu na destabilizáciu situácie v čiernomorskom regióne. Za aktívnej podpory USA sa formuje

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali