Boris Kollár vyhlásil, že by bol za rakúsky model, kde je blokovanie diaľnic povolené len na interval 15 minút. “Ten model by mi asi vyhovoval, že môcť to urobiť, ale časovo to obmedziť. Tých 15 minút je akurát. Je to proste o tých symboloch. Určite by som nebol za to, aby to bolo trestným činom. Lebo ako inak vyjadriť nespokojnosť voči konaniu vlády, ministerstva alebo nejakého štátneho orgánu?”
“Toto tým ľuďom nesmieme zobrať. Takisto ako my sme mali možnosť robiť také upozorňovacie, možno nátlakové, akcie smerom ku Ficovej vláde. Ja si myslím, že ľudia by mali mať túto možnosť. Určite by za vyrieknuté slovo alebo za nesúhlas nemali byť takýmto spôsobom perzekvovaní.”
Na druhej strane predseda NR SR uviedol, že by sme nemali dovoliť, aby niektoré skupiny svojím konaním obmedzovali napríklad prejazd diaľnice do Bratislavy. “A zamedzovať napríklad príchod do práce pre desiatky tisíc ľudí.”
Na otázku či by Kollár protestoval, ak by s podobným návrhom prišla minulá vláda, odpovedal, že protestujúci by mali vyjadriť svoj názor buď pred parlamentom alebo pred ministrami, ale nie na diaľnici.
“Lebo tá diaľnica za to nemôže. Áno? Takže plakali by na zlom hrobe a poškodili by ostatných občanov. Čiže nemyslím si, že je správne týmto spôsobom… Ale tých 15 minút ja si myslím, že treba odpozerať tento systém, ktorý funguje a je korektný voči každej strane. Tých 15 minút každý vydrží. Je to dostatočný čas na to, aby ste na problém upozornili.”
Ku stále sa zvyšujúcej verejnej kritike premiéra Matoviča, šéf Sme rodina Kollár uviedol, že predseda vlády to podľa neho “robí dobre”. “Inak by tu boli, desiatky, stovky, možno tisíce mŕtvych.” Dodal, že je vďačný jednak Pellegriniho vláde, ale aj Matovičovej vláde za prijaté účinné opatrenia proti pandémii koronavírusu.
“Zoberte si, že už pochovávali ľudí do masových hrobov, či už v New Yorku, či už v Taliansku, proste ten nápor už nezvládali. Teraz vidíte, čo sa deje v Moskve, v Rusku, alebo za posledný týždeň vo Švédsku, čo sa udialo… Tí nešli touto cestou, boli benevolentní, tvárili sa, že idú vytvoriť kolektívnu imunitu a teraz vidíme, čo sa deje.”
“Viete, akékoľvek obmedzenie by bolo Božím vykúpením, ak by vám mal zomrieť otec alebo mama. Toto si treba uvedomiť,” odkázal Boris Kollár v relácii Ide o pravdu ľuďom, ktorí nadávajú na vládne opatrenia či štátnu karanténu.
Jaroslav Zajac