Zurich 27. marca 2023 (HSP/wsj/Foto:TASR/AP-Michael Buholzer/Keystone)
Saudský korunný princ Mohammed bin Salmán minulý rok v súvislosti s prudkým rastom cien ropy nariadil vládou podporovanej Saudskej národnej banke, aby do Credit Suisse investovala 1,5 miliardy dolárov. Teraz, po núdzovom zlúčení Credit Suisse s UBS Group AG, je táto saudská investícia takmer zničená, tvrdí denník The Wall Street Journal
Krach Credit Suisse vymazal aj miliardové investície katarského štátneho fondu a saudskoarabskej rodiny Olayanovcov, čím sa Perzský záliv stal jedným z najväčších porazených v dôsledku prepadu finančných akcií od minulotýždňového pádu dvoch amerických bánk.
Saudi uzavreli dohodu v čase, keď sa ceny ropy pohybovali tesne pod úrovňou 100 USD za barel, keďže ruská invázia na Ukrajinu podporila energetické trhy.
Prudké straty sú pripomienkou toho, ako sa štáty Perzského zálivu popálili pri investovaní do západných bánk a hedžových fondov počas finančnej krízy v rokoch 2007 a 2008. Hodnota zahraničných aktív v portfóliách štátov Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive v roku 2008 klesla o 100 miliárd dolárov na celkovú sumu 1,2 bilióna dolárov, pričom sa nepočítajú rozsiahle osobné podiely ich vládnucich rodín, uviedla v roku 2009 Rada pre zahraničné vzťahy so sídlom v New Yorku.
Michael Klein, bývalý bankár spoločnosti Citigroup Inc., ktorý dlhodobo spolupracuje s klientmi z Blízkeho východu, minulú jeseň spojil 600-miliardový PIF s Credit Suisse, uviedli niektorí z týchto ľudí. Problémová banka potrebovala miliardy dolárov na financovanie plánu premeny, ktorý by ju posunul od investičného bankovníctva k správe majetku. Pán Klein pracoval na reorganizácii ako člen predstavenstva Credit Suisse.
PIF prepojila Credit Suisse a Saudi National Bank, najväčšiu banku v kráľovstve s úzkymi väzbami na vládu, uviedli niektorí z ľudí. Princ Mohammed dal saudskej banke zelenú na uskutočnenie investície do Credit Suisse, uviedli niektorí ľudia.
Vďaka tejto investícii sa Saudi National Bank stala najväčším akcionárom Credit Suisse s podielom necelých 10 %.
“Saudský trh je ekonomicky 700-kilogramovou gorilou v regióne a už len to, že sa nám podarilo získať ich pre Saudskú Arábiu, by bolo viac ako dosť,” povedal pán Khudairy o Credit Suisse.
Región Perzského zálivu má s Credit Suisse hlboké väzby. Malý Katar, bohatý na zemný plyn, začal v roku 2008, keď sa trhy rozkolísali, skupovať akcie Credit Suisse a viedol skupinu súkromných investorov, ktorí v týždňoch po páde banky Lehman Brothers do spoločnosti napumpovali miliardy dolárov a nakoniec vytvorili podiel v hodnote viac ako 3 miliardy dolárov.
Katar a rodina Olayanovcov spoločne vložili do spoločnosti v roku 2011 ďalších 6,2 miliardy USD prostredníctvom špeciálneho typu dlhu. V roku 2013 Katar konvertoval viac ako 4,5 miliardy dolárov z tohto dlhu na dlhopisy nazývané dlhopisy dodatočného kapitálu Tier 1 – ktoré sú pripravené byť zlikvidované v rámci dohody Credit Suisse s UBS.
Dôvera investorov v Credit Suisse začala kolísať minulý týždeň po krachu banky Silicon Valley Bank v USA.V stredu ráno pán Khudairy pre televíziu Bloomberg povedal, že jeho banka “absolútne nebude” ochotná pomôcť, ak Credit Suisse bude potrebovať viac kapitálu.
Podľa ľudí oboznámených so záležitosťou sa predstavitelia Saudskej národnej banky cítili mimo diania a o rozhovoroch s UBS sa dozvedeli zo spravodajských médií.
Skupina vedená Saudi National Bank navrhla, že do Credit Suisse vloží približne 5 miliárd USD, ako predtým informoval denník The Wall Street Journal. Podľa tohto plánu by “držitelia dlhopisov Credit Suisse boli plne chránení”. Švajčiarski ministri však túto ponuku odmietli.