„Verím, že sa už čoskoro podarí vyriešiť aj otázku medzinárodnej dopravy, ktorej už nič nebráni. Krátko po novinke z Prahy prišla ďalšia skvelá správa z Viedne. Rakúsko od štvrtka ruší kontroly na hraniciach so všetkými susednými štátmi s výnimkou Talianska a od našich občanov sa viac nebude vyžadovať ani negatívny test. Tu na rezorte diplomacie je nám jasné, že na ťahu najmä voči naším rakúskym priateľom sme my.“
Podľa Klusa na Slovensku potrebujeme zaviesť podobný systém, ako funguje v Česku, tzv. cestovateľský semafór.
„Niet na čo čakať. Otváranie hraníc by malo pokračovať. V súčasnosti môžu ísť Slováci na 48-hodinovú ‘otočku’ aj do Rakúska, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska, Nemecka či Švajčiarska a vrátiť sa bez testu či karantény. Do niektorých krajín je ale vstup obmedzený, napríklad do Poľska, kde stále platí karanténa. Potrebujeme preto dlhodobé a systémovejšie riešenie,“ tvrdí Klus.
Česká vláda už zaviedla systém tzv. semaforu, ktorý rozdeľuje štáty do troch kategórií podľa toho, aká je v nich epidemiologická situácia. Bez negatívneho testu na COVID-19 tak môžu Česi opäť od 15. júna cestovať do zeleno a oranžovo vyznačených krajín. Klus informoval, že takúto možnosť chcem predstaviť bližšie na Ústrednom krízovom štábe.
Do Poľska je zatiaľ cudzincom vstup zakázaný
Lukáš Kyselica (OĽaNO) na sociálnej sieti informoval o rokovaniach, ktoré absolvoval s poľským veľvyslancom.
Kyselica uviedol, že aj napriek tomu, že je situácia v Poľsku o niečo kritickejšia ako u nás, poľská vláda plánuje v blízkej budúcnosti otvoriť hranice so susednými štátmi.
Zatiaľ ale stále platí zákaz vstupu cudzincov na územie Poľska. V súčasnosti má Poľská republika so Slovenskom otvorené iba dva hraničné priechody, a to Barwinek – Vyšný Komárnik a Trstená – Chyžné.
Tatiana Stará