MF DNES vo štvrtok zverejnila rozhovor s bývalým prezidentom republiky, ktorý v ňom nevylúčil, že by sa opäť uchádzal o post prezidenta, ale nie je to pre neho v súčasnosti priorita.
“Nemám pre vás v tejto súvislosti novú správu, témou svojej prezidentskej kandidatúry sa nezaoberám ako hlavnou témou svojho života. Nepovažujem ju za pravdepodobnú, aj keď vždy dodám slovíčka, že v politike platí: Nikdy nehovor nikdy. Stop,” uviedol Klaus a vylúčil, že by sa snažil pretlačiť svojho syna.
Ďalej sa podrobnejšie vyjadril k hlasovaniu o brexite a nadchádzajúcim voľbám do Európskeho parlamentu. Podľa neho cieľom Európskej únie nebolo dosiahnuť uspokojivú dohodu s Veľkou Britániou, ale potrestať Londýn za rozhodnutie vystúpiť z EÚ.
“Všetky debaty o brexite boli poznamenané jedným zásadným nedorozumením,” domnieva sa Klaus. V zmysle, že vyjednávajú dvaja rovnocenní partneri, ktorí majú záujem o blaho ľudu svojich krajín a o racionálne vyriešenie problému. To bol fatálne chybný predpoklad,” povedal.
“Európska únia a Komisia mali záujem maximálne ponížiť Veľkú Britániu, nemali vôbec žiadny záujem na dobrom výsledku. Má to aj druhú stránku: Británia nebola schopná racionálne vyjednávať. Ale Európska únia nechcela vyjednávať,” dodal.
Klaus tiež upozornil na posledný návrh Komisie prejsť v daňových otázkach na väčšinový systém. Podľa neho je to úplne neprijateľné:
“Súdruhovia z Európskej komisie navrhujú, aby sme už konečne v daňových otázkach prešli na väčšinový hlasovací systém. Že to okamžite nevyvolalo nekonečnú reakciu každého demokrata v Európe i u nás, že to nie je hlavnou témou dnešných médií, to sa mi zdá takmer fascinujúce. Umožniť, aby o tom, aká má byť výška daní v Českej republike, rozhodovali europoslanci či eurokomisári v Bruseli, to je predsa tak zásadný zásah do všetkého, že dúfam, že si to všetci voliči v európskych voľbách dobre uvedomia.“
Posťažoval sa však, že v Českej republike nie je dôsledná strana proti EÚ, ktorú by mohol voliť. Podľa neho Európsky parlament nie je miestom, kde by sa viedla riadna politická debata.
“Dnes považujem Európsky parlament za antiparlament. A viem, že úloha akéhokoľvek jednotlivca tam nie je ani marginálna, ale nulová. To nie je parlament, tam sa nediskutuje, tam poslanci nemôžu vystupovať s vážnymi prejavmi. To sú všetko nomenklatúrou európskeho politického systému zorganizované a pripravené debaty, kde hovoria len vyvolení. Myslím, že byť v Európskom parlamente je strata času. My potrebujeme vybudovať silný domáci parlament, ktorý by povedal Európskej únii NIE,” uviedol Klaus.
Nakoniec sa dotkol aj kauzy okolo čínskej firmy Huawei a českých tajných služieb. Podľa neho vyjadrenie Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) je úplne nepresvedčivé a zastal sa názoru Miloša Zemana, ktorý spochybnil význam správ tajných služieb.
“Ich materiály (tajných služieb – pozn. red.) som nikdy nečítal, pretože som nechcel strácať čas bezcennými správami, ktoré väčšinou neobsahovali vôbec nič zaujímavé, vôbec nič prínosné. Väčšinou boli len opakovaním názorov z médií, a to ešte v horšej verzii (…). Neverím správam týchto služieb, rovnako ako neverím správam podobných amerických či britských služieb,” zdôraznil Klaus.
Zeman predtým v rozhovore pre TV Barrandov skritizoval správu BIS za rok 2017, ktorú označil za táranie a spravodajcov za “čučkaře“. Ďalej upozornil, že kvôli varovaniu, pred výrobkami Huawei, ktoré vydal NÚKIB, Čína pripravuje odvetné opatrenia, ktoré sa výrazne dotknú českej ekonomiky.
Podľa Klausa tajné služby musia takýmito správami iba ospravedlňovať dôvod svojej existencie.