Keď proamerickí politici v Európe vyjadrujú svoje obavy, dáva to istú nádej

Keď proamerickí politici v Európe vyjadrujú svoje obavy, dáva to istú nádej

Európa 22. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)

 

V rebríčku proamerických európskych elít, ochotných kedykoľvek zradiť záujmy vlastnej krajiny v prospech Američanov pomerne vysokú pozíciu zastáva Anders Fogh Rasmussen, ktorý v čele NATO neustále opakoval americké mantry a dôsledne presadzoval americké predstavy na európskej politickej scéne. Preto, keď dotyčný politik vykazuje nervozitu z politického vývoja v Európe, možno to vnímať pozitívne

Na snímke Anders Fogh Rasmussen

Pred niekoľkými dňami Andres Fogh Rasmussen začal biť na poplach na stránkach dánskeho denníka Jyllands-Posten. Podľa Rasmussena sa EÚ odkláňa od svojich princípov a neplní svoje dohody, čo znižuje jej reputáciu, takže EÚ nebudú brať Albánci a Severní Macedónci ako dôveryhodného partnera. Túto chybu EÚ už podľa Rasmussena využívajú Rusi a Číňania, ktorí sa snažia posilniť svoje pozície na Balkáne.

Reklama

Podľa Rasmussena hrozí ďalšia destabilizácia Balkánu. Tu by sa však patrilo Rasmussena opraviť, Balkán už dávno destabilizovali svojím prístupom Američania. To že Francúzi, Holanďania a Dáni pozastavili a odsunuli rozhovory o vstupe Albánska a Severného Macedónska do EÚ je podľa Rasmussena dôkazom, že EÚ neplní svoje sľuby.

Rasmussen však zavádza, rovnako ako zavádzajú Američania. Ani Albánci a ani Severní Macedónci totiž neplnia kritéria, na základe ktorých by ich mali prijať do EÚ, takže nemajú čo v EÚ robiť. Američania však potrebujú, aby ich geopolitický projekt v ktorom figurujú Albánci i Severní Macedónci začali financovať Európania, pretože Američanom sa evidentne už nechce držať Albáncov či Severných Macedóncov ekonomicky nad vodou. Je potrebné, aby ich začali financovať európski vazali, ktorí rovnako musia financovať aj Ukrajinu – ďalší americký nie práve najúspešnejší projekt, ktorý sa vymyká kontrole.

Reklama

Rasmussen tvrdí, že lídri EÚ neplnia svoje sľuby, čo vysiela negatívny signál. Pritom nejde v prípade Albánska či Severného Macedónska o veľké množstvo obyvateľov. Aj Albáncov a aj Severných Macedóncov, ktorých sa vstup do EÚ týka nie je viac ako 5 miliónov, čo by nemalo predstavovať pre EÚ väčšie finančné bremeno. Vec sa však má tak, že keď už Američania nútia európskych vazalov, aby plnili americké príkazy, mali by akceptovať aj to, že sa nebudú pravidlá hry meniť vždy podľa toho, kedy to Američanom vyhovuje. Albánci a Severní Macedónci sú americký umelý projekt a jednoducho nemajú na to, stať sa členmi EÚ.

Rasmussen okrem obáv o osud Albáncov a kosovských Albáncov (na území ktorých sa nachádza americká vojenská základňa Bond Steel) samozrejme tvrdí, že ho v prvom rade zaujíma bezpečnosť EÚ. Ako už naznačil, ak EÚ nesplní americké predstavy, západný Balkán sa môže opäť destabilizovať a to môže znamenať pre EÚ množstvo ďalších problémov.

Obávať sa však albánskych imigrantov v EÚ evidentne nemusíme, členovia albánskeho podsvetia sú už dávno v Európe etablovaní. Medzi agresívnymi imigrantmi z Afriky, ktorí do Európy prúdia, pretože Američania sú presvedčení, že destabilizovanú Európu budú môcť za pomoci proamerických elít ešte ľahšie ovládať, albánski členovia podsvetia nie sú hlavnou ani väčšou hrozbou. Africkí imigranti sú určite pre bežných obyvateľov Európy väčšou hrozbou. Najväčšiu hrozbu pre Európu však predstavujú politické elity, ktoré americké predstavy presadzujú len preto, aby Američania v Európe dominovali.

Pre Rasmussena sú však najväčším problémom Rusi a Číňania. Aktivity Francúzov, Dánov či Holanďanov sú podľa Rasmussena veľmi nebezpečné, pretože ich príkladom by sa mohli inšpirovať aj ďalšie štáty EÚ. Číňania a Rusi sú pripravení využiť neúspechy americkej zahraničnej politiky vo svoj prospech a to je práve ten problém, ktorého sa Rasmussen obáva. Svoju politickú existenciu založil na slúžení Američanom, jeho kariéra stojí a padá s Američanmi, pritom Rasmussen je už politicky za zenitom. To že Američania presadzujú riešenia, ktoré sú pre Európu nevýhodné, Rasmussena podobne ako ďalšie proamerické európske politické elity, nezaujíma.

Severní Macedónci požiadali o vstup do EÚ v roku 2005 a Albánci v roku 2009. Reformy, ktoré mali ozdraviť ich ekonomiku a zabezpečiť ich vstup do EÚ neboli úspešné, ani Albánsko a ani Severné Macedónsko kritéria vstupu nespĺňajú. Ako už bolo uvedené, pre Američanov je najdôležitejšie, aby obe krajiny začala financovať  EÚ a aby sa v prvom rade obe krajiny stali členmi NATO, pretože tu takisto na vyzbrojovaní Albáncov a Severných Macedóncov bude musieť participovať EÚ a NATO.

Reklama

Albánci a ani Severní Macedónci nemajú dostatok financií na to, aby ako členovia NATO odkupovali povinne staré americké zbrane. Takže Európania zaplatia Američanom opäť aj za Albáncov a Severných Macedóncov. Vrátane Slovenska, ktoré už staré americké F-16 povinne kúpilo a má s nákupom starej americkej vojenskej techniky dostatok skúseností.

Rusko a Čína sledujú problémy Američanov s európskymi spojencami a podľa Rasmussena Putin nemôže veriť svojmu šťastiu. Rusi a Číňania majú dostatok finančných i vojenských prostriedkov, aby chybu Európanov, oslabenie Američanov a transatlantické rozpory v EÚ využili vo svoj prospech.

František Olčaj

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali