Každý musí pochopiť, že je povinný prevziať individuálnu zodpovednosť za svoju krajinu a nespoliehať sa na pomoc iných. Potravinová sebestačnosť je mimoriadne dôležitá

Bratislava 2. mája 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

 

V roku 2016 sme na Slovensko doviezli potraviny za vyše 4 miliardy eur, čo znamená, že sa trend dovozu stále zvyšuje. Toto nie je dobrou správou ani pre slovenského výrobcu a pestovateľa, ani pre ekonomiku a vinníka- spotrebiteľa. Bohužiaľ, spotrebiteľ je práve ten článok, ktorý rozhoduje o trhu. Pokiaľ za seba nebudeme rozhodovať my sami, budú za nás i naďalej rozhodovať iní. Položme si základnú otázku: „Prečo dovážame niečo, čo môžeme vypestovať doma?“

Ilustračné foto

Osobne nechápem dôvod, prečo mám napríklad nakupovať egyptské polo-zelené zemiaky, zeleninu z Holandska, či cesnak z Číny. To majú Egypťania lepšie podnebie pre pestovanie zemiakov ako my? Sme na tom naozaj až tak zle, že musíme dovážať nedozreté zemiaky z Afriky? Takisto som nevedel, že v Holandsku už majú celoročné tropické podnebie, keďže nás dokážu zásobovať zeleninou aj v zimnom období. Pokiaľ sa dajú vypestovať plody v zimnom období, napojené na trubičkách v holandských skleníkoch, dajú sa vypestovať v tomto období v skleníkoch i u nás. Máme dostatok pitných zásob, neobmedzeného zdroja vykurovania minerálnymi prameňmi ,dostatok pôdy i pracovnej sily. Možno by národ namiesto otrokárčenia v automobilových fabrikách a nakupovania nezrelej  chemo-zeleniny bez živín z dovozu, uprednostnil prácu na vlastnej produkcii potravín, s vlastnou kontrolou kvality a množstva.

Áno, holandské jahody, mrkva a paradajky môžu byť sladšie, pretože sa na ich závlahu používa aj morská slaná voda. Keďže soľ je jed, plodiny produkujú na vlastnú obranu viac cukru, ktorý sa v nich zároveň aj ukladá. Avšak skleníkové pestovanie holandských plodín do výšky je poznačené nedostatkom pôdy, čo nie je u nás problém. Našou výhodou je i veľký počet minerálnych prameňov, ktoré sa dajú využiť na pokrytie celej produkcie zeleniny, dokonca aj ovocia, ako to funguje napríklad i na Islande. Takéto riešenia už existujú, bohužiaľ nie v takom množstve, aby sme nemuseli túto zeleninu i ovocie dovážať. Pritom sa pripravujeme nielen o finančný zisk v podobe vlastného profitu a pracovných možností, ale aj o vlastnú plnú kontrolu kvality, pestovateľských postupov, zaručenú vystopovateľnosť  pôvodu, ale pripravujeme sa aj o živiny, ktoré by tieto plodiny mohli prípadne obsahovať, keby sa nemuseli oberať nezrelé a precestovať XY kilometrov.

Namiesto pestovateľských fabrík sme si zvolili pracovať v tých automobilových.  Dnes už pritom pestovateľ nevyzerá ako roľník- sedliak pred štvrť storočím v zahnojených čižmách so špinou pod nechtami, ale v mnohých prípadoch ako laborant v bielom plášti, keďže pestovanie už môže byť plne automatizované v sterilnom prostredí. Keďže sme si už v 90tych rokoch sami zlikvidovali poľnohospodárstvo, tak namiesto daňových úľav a výhod pre zahraničné firmy, namiesto nezmyselných dotácií, ktoré sú iba prostriedkom pre vytváranie korupcie a znevýhodňovania vo voľnom konkurenčnom boji, tak namiesto tohto všetkého, by sme mohli investovať do samých seba a našich produktov, čiže i do nášho zdravia. Celkovo je slovenské potravinárstvo zo strany štátu dlhodobo finančne poddimenzované, prostriedky z eurofondov sa nepoužívajú efektívne. Štátna pomoc je určená takmer výlučne iným odvetviam hospodárstva, ako spomínanému automobilovému.

Každý musí pochopiť, že je povinný prevziať individuálnu zodpovednosť za svoju krajinu a nespoliehať sa na pomoc iných. Pokiaľ totiž nebudeš za seba rozhodovať ty sám, budú za teba rozhodovať iní. Zatiaľ túto skutočnosť nechápeme naplno a preto to celkovo s našim potravinárskym priemyslom  vyzerá tak, ako to dnes vyzerá.

 

Potravinový biznis je biznis, nie úrad pre starostlivosť o naše zdravie

Aj potravinová politika je politika ako každá iná, čiže na konci je vždy profit. Časy, keď sa u nás pod tvrdým dozorom vyrábali potraviny iba pre to, aby sa nasýtili dva národy, sú už dávno preč. Za všetkými otázkami dnes nájdete odpoveď s pomenovaním „zisk“. Potravinové koncerny, mnohokrát v rukách zahraničnývh konkurentov, prekračujú európsku legislatívu, aby vytvorili čo najväčší zisk, zavádzajú a cielene klamú zákazníkov vytvárajúc dojem, že im ide len a len o zákazníkove dobro. V skutočnosti im však ide iba o našu peňaženku, aby z nej dokázali vytiahnúť  čo najviac. Nehanbia sa pritom zachádzať do takých krajností, ako konzerváciu ovocia chemickým postrekom, napichávanie potravín chemikáliami, máčanie v chemikáliách a podobne. Akoby nestačilo to, že zelenina a ovocie sa už za použitia chemikálií vypestuje. Prvo-surovina musí byť predsa pripravená i na „cestu okolo sveta“, preto sa rôznymi spôsobmi a metódami konzervuje, balzamuje a i dofarbuje, keďže sa zbiera nedozretá. Pokiaľ by sme šli do záhrady, kde si ideme odtrhnúť jahodu, odtrhli by sme si tú zelenú, bez chuti, zápachu a vitamínov, či tú sladučkú, voňavučkú dozreto – červenú? Pokiaľ si si na túto otázku už odpovedal/la, vedz, že koncerny to vidia inak.

EÚ legislatíva niekedy predstavuje iba zbytočné a nezmyselné zaťaženie. Európska legislatíva sa takisto nepozerá na to, aby ovocie a zelenina bola čo najzdravšia, ale aby bola zdraviu neškodná, čo sa dá dokázať iba z krátkodobého hľadiska, tam sa už nehľadí na dlhodobé ničenie zdravia EÚ občana. Možno je to aj preto, že o tejto legislatíve rozhodujú samotní lobisti spomínaných koncernov.

Uvediem jeden príklad na akciových jahodách: Akciová  skleníková „Jahoda Turistka“ z Holandska, ktorá vyzerá ako trikolóra talianskej vlajky, nielenže nevonia, nechutí, ale i nemá dotatočné množstvo živín. Pozor, môže byť sladká, to sa však dá ľahko naprogramovať správnym dávkovaním chemo-anorganických živín cez trubičku, ktorá ju vyživuje. Poprípade ju môže na „cestách- necestách“ doladiť dodávateľ i správnym pomerom plynu etylénu a dusíku. Legislatíva vezme takúto jahodu a vyhlási, že je úplne v poriadku, čiže že je podľa EÚ noriem zdraviu neškodná. Bohužiaľ, už sa nezaoberá faktom, že nášmu zdraviu ani nič neprinesie, pretože to už nie je jej zámerom. EÚ legislatíva dozerá iba na zdravotnú nezávadnosť. Niekedy mám pocit, že viac živín do tela dostanem z plastového obalu tých jahôd, než zo samotného produktu vovnútri toho plastového obalu.

 

Ja osobne rozdeľujem potraviny do troch základných kategórií:

1.Potraviny ( čiže produkty, ktoré sú zdraviu prospešné)

2. Placebo potraviny (čiže potraviny, ktoré neškodia, ale ani ničím zdraviu neprispejú)

3. Otraviny (ktoré sú buď legálne, kedže sa nevie, alebo verejne nediskutuje o ich negatívnych účinkoch na ľudskom zdraví, poprípade vie o viditeľnej škodlivosti a občas sa potravinovej kontrole podarí aj ich odchyt a stiahnutie z predaja)

 

Potravinová etika

Z mojich osobných skúseností sa etika odráža od veľkosti koncernu.

Čím väčší koncern, tým väčšia chamtivosť a menšia etika. Bohužiaľ, aj spotrebitelia sa pri nakupovaní správajú ako stádo oviec.. Stačí sa pozrieť na správanie sa nákupného davu s košíkmi pred sviatkami, vyzerá to ako strkačka a naháňačka na autíčkovej dráhe. Jediný rozdiel medzi slovenským spotrebiteľom a tým zahraničným je, že slovenský zákazník radšej vytvorí zisk pre pestovateľa, či dovozcu zo Singapuru, Číny, Maroka, Turecka, alebo Nemecka, namiesto, aby podporil sám seba. Bohužiaľ sa jedná o akúsi poruchu sebazáchovy, ktorá je v našich podmienkach ťažko liečiteľná. Dopyt po slovenských potravinách musí prísť zospodu od spotrebiteľov. Výrobcovia v starých európskych členských krajinách majú pred spotrebiteľmi rešpekt, vedia, že im hocičo nepredajú. U nás je tomu inak.

Slovenský spotrebiteľ sa síce za posledné desaťročie trošku zmenil, no myslím    si ,že i keď deklaruje, že mu záleží na krajine pôvodu, pri kúpe sa rozhoduje podľa ceny. Takisto väčšina kupujúcich nečítajú etikety a až doma prichádzajú na to, čo si vlastne kúpili. Takouto kúpou však idú sami proti sebe a podporujú špekulantov.

Keď chcete dostávať kvalitnú zeleninu a lokálne ovocie, podporte svojho lokálneho pestovateľa. Tento druh pestovania je stále viac obľúbenejší v Čechách. Na Slovensku poznám jednu osobu, ktorá nielenže vytvára tento spôsob pestovania, ale ktorá zdokonalila aj tento spôsob tak, že na pestovanie je automatizované a manuálne je potreba iba 30 % manuálnej sily. Táto osoba sa volá pán Šlinský a jeho geniálny projekt je známy ako Agrokruhy. Pokiaľ nemáte túto lokálnu možnosť a chcete stále vedieť, kde je najlepšie ovocie a zelenina, prenasledujte dôchodcov.

Starší ľudia si ešte stále pamätajú chuť a sú odborníkmi v kvalite. Navyše, slovenského dôchodcu zaujíma i cena, keďže nepoberá grécky dôchodok. Preto je odborníkom v porovnaní kvality a ceny.

Vždy si pri nákupe polož otázku, či vieš, čo ješ. Pokiaľ si nevieš odpovedať, výrobok jednoducho nekúp a dáš tým predajcovi najavo, že si daný výrobok v jeho obchode neželáš. Výrobca a špekulant- dovozca skrachuje, alebo si nájde iného hlupáka, v inej krajine, ktorý mu jeho odpad kúpi. Len treba potom dúfať, že v tej krajine majú dobrú zdravotnú starostlivosť.

Patrick Linhart, BSc. In Retail
# Retail Food Critic

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Sivkov: Rusko potrebuje urobiť tri kroky, aby bola s NATO na východe rozumná reč

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Politexpert/Foto:Twitter)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken na stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Rumunsku uviedol, že Severoatlantická aliancia posilní svoju prítomnosť od Čierneho po Baltské more. Vojenskí experti Sergej Iščenko a Konstantin Sivkov hovoria, ako môže Rusko reagovať Ministri zahraničných vecí 30 krajín NATO…

Americký novinár po zážitku so Slovákmi: Vojna na Ukrajine – vyzerá to ako za starých čias

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   V Európe sú skeptici voči politike NATO umlčaní a odrezaní od priateľov a  rodiny, píše Rod Dreher pre The American Conservative. Prinášame vám preklad jeho komentára "Začiatkom tohto týždňa som bol v Bratislave na večeri s niekoľkými slovenskými priateľmi a počul som ich…

Žilinka poslal odkaz „odborníkom na trestné právo“, ktorí ho kritizujú za používanie paragrafu 363

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto: screenshot/Facebook/TV Markíza/Facebook)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa na sociálnej sieti vyjadril k tvrdeniam o tom, že sa aplikáciou § 363 a nasl. Trestného poriadku stavia do pozície sudcu, zasahuje do nezávislosti súdu, ohrozuje právny štát či znižuje dôveru v spravodlivosť  Roberta Fica a spol.…

Eštok kritizuje členov vlády: „Prečo Mikulec tají chatu?” Hegera označil za Matovičovu bábku

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto: screenshot/Plus 7 dní/Facebook)   Mikulec bol spolu s riaditeľom nemocnice Svätého Michala Branislavom Delejom u starostu Zázrivej, aby sa spoločne popýtali na tamojší územný plán a možnosti stavby chaty. Na Delejovom pozemku v Zázrivej pod lesom teraz vyrastá dvojpodlažná budova. Vzhľadom na návštevy ministra v…

“Slovensko bude svetový unikát.” Vláda ukázala nové ceny elektriny a plynu na rok 2023

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Domácnostiam by sa v budúcom roku mala cena plynu zvýšiť o 15 %, cena elektriny sa nezmení. O 15 % vzrastie aj cena tepla. Na štvrtkovej tlačovej konferencii po rokovaní vlády o tom informoval premiér Eduard Heger (OĽANO) "V roku 2023 zostane cena…

Kiska sa opäť ozval. Radačovský mu pripomenul odporúčanie, za ktoré ho pred rokmi stihol mediálny lynč

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann)   Bývalý prezident Andrej Kiska v utorok pre Denník N povedal: "Som presvedčený, že vyšetrovanie bude pokračovať a Fico a Kaliňák skončia tam, kde právom patria – vo väzení. Som presvedčený, že sa ukáže pravda." Dodal, že každý rozumný človek dnes vidí, že…

Lavrov: “USA a NATO sú priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine.” Majú sa obávať tí, ktorí sa dostali k moci v Kyjeve?

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa na tlačovej konferencii vyjadril k vojne na Ukrajine a medzinárodným vzťahom. Kľúčový: O ostreľovaní Ukrajiny: Rusko "útočí na infraštruktúru, ktorá pomáha zabíjať Rusov", povedal Lavrov. Vyjadril sa aj k ruským úderom na…

Rada RTVS skritizovala Pod povrchom. Obávajú sa, aby pre Vagovičov rozhovor s Imreczem nemali problémy

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (O médiách/HSP/Foto: Screenshot)   Diskusná relácia, v ktorej moderátor Marek Vagovič spovedá v každej epizóde jedného exkluzívneho hosťa známeho z verejného diania. Tak na svojich stránkach RTVS prezentuje priestor, ktorý vo svojom vysielaní poskytla Marekovi Vagovičovi vo forme vlastnej relácie Pod povrchom Relácia sa od začiatku…

“Putinova neľudská zima posúva vojnu na Ukrajine a pomoc USA na novú úroveň,” píše CNN

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   CNN obviňuje Rusko, že používa zimu ako vojnovú zbraň s cieľom zlomiť vôľu národa a otestovať štedrosť západnej verejnosti. Publicista CNN Stephen Collinson vo svojom stĺpčeku píše, že Rusko používa zimu ako vojnovú zbraň s cieľom zlomiť vôľu národa a otestovať štedrosť západnej verejnosti…

Elektrická infraštruktúra, železnice, mosty: USA sa podelili s Ruskom o skúsenosti so zlomením Juhoslávie – hovoria, funguje to výborne

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Pixabay,TASR/AP-Andrew Kravchenko)   V Kyjeve nariadili vypustenie vody. Zatiaľ našťastie iba z vykurovacích systémov, píšu ruské noviny Svobodnaja Pressa, ktorých článok vám prinášame nižšie V dôsledku výrazného ochladenia bolo v hlavnom meste Ukrajiny nariadené úplné vypustenie vykurovacieho systému, ak teplota klesne na tri stupne pod bod…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke slonice zľava Gula a Maja v pavilóne slonov v ZOO Bojnice vo štvrtok 1. decembra 2022

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Sivkov: Rusko potrebuje urobiť tri kroky, aby bola s NATO na východe rozumná reč

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Politexpert/Foto:Twitter)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken na stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Rumunsku uviedol, že Severoatlantická aliancia posilní svoju prítomnosť od Čierneho po Baltské more. Vojenskí experti Sergej Iščenko a Konstantin Sivkov hovoria, ako môže Rusko reagovať Ministri zahraničných vecí 30 krajín NATO…

Americký novinár po zážitku so Slovákmi: Vojna na Ukrajine – vyzerá to ako za starých čias

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   V Európe sú skeptici voči politike NATO umlčaní a odrezaní od priateľov a  rodiny, píše Rod Dreher pre The American Conservative. Prinášame vám preklad jeho komentára "Začiatkom tohto týždňa som bol v Bratislave na večeri s niekoľkými slovenskými priateľmi a počul som ich…

Žilinka poslal odkaz „odborníkom na trestné právo“, ktorí ho kritizujú za používanie paragrafu 363

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto: screenshot/Facebook/TV Markíza/Facebook)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa na sociálnej sieti vyjadril k tvrdeniam o tom, že sa aplikáciou § 363 a nasl. Trestného poriadku stavia do pozície sudcu, zasahuje do nezávislosti súdu, ohrozuje právny štát či znižuje dôveru v spravodlivosť  Roberta Fica a spol.…

Eštok kritizuje členov vlády: „Prečo Mikulec tají chatu?” Hegera označil za Matovičovu bábku

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto: screenshot/Plus 7 dní/Facebook)   Mikulec bol spolu s riaditeľom nemocnice Svätého Michala Branislavom Delejom u starostu Zázrivej, aby sa spoločne popýtali na tamojší územný plán a možnosti stavby chaty. Na Delejovom pozemku v Zázrivej pod lesom teraz vyrastá dvojpodlažná budova. Vzhľadom na návštevy ministra v…

“Slovensko bude svetový unikát.” Vláda ukázala nové ceny elektriny a plynu na rok 2023

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Domácnostiam by sa v budúcom roku mala cena plynu zvýšiť o 15 %, cena elektriny sa nezmení. O 15 % vzrastie aj cena tepla. Na štvrtkovej tlačovej konferencii po rokovaní vlády o tom informoval premiér Eduard Heger (OĽANO) "V roku 2023 zostane cena…

Kiska sa opäť ozval. Radačovský mu pripomenul odporúčanie, za ktoré ho pred rokmi stihol mediálny lynč

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann)   Bývalý prezident Andrej Kiska v utorok pre Denník N povedal: "Som presvedčený, že vyšetrovanie bude pokračovať a Fico a Kaliňák skončia tam, kde právom patria – vo väzení. Som presvedčený, že sa ukáže pravda." Dodal, že každý rozumný človek dnes vidí, že…

Lavrov: “USA a NATO sú priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine.” Majú sa obávať tí, ktorí sa dostali k moci v Kyjeve?

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa na tlačovej konferencii vyjadril k vojne na Ukrajine a medzinárodným vzťahom. Kľúčový: O ostreľovaní Ukrajiny: Rusko "útočí na infraštruktúru, ktorá pomáha zabíjať Rusov", povedal Lavrov. Vyjadril sa aj k ruským úderom na…

Rada RTVS skritizovala Pod povrchom. Obávajú sa, aby pre Vagovičov rozhovor s Imreczem nemali problémy

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (O médiách/HSP/Foto: Screenshot)   Diskusná relácia, v ktorej moderátor Marek Vagovič spovedá v každej epizóde jedného exkluzívneho hosťa známeho z verejného diania. Tak na svojich stránkach RTVS prezentuje priestor, ktorý vo svojom vysielaní poskytla Marekovi Vagovičovi vo forme vlastnej relácie Pod povrchom Relácia sa od začiatku…

“Putinova neľudská zima posúva vojnu na Ukrajine a pomoc USA na novú úroveň,” píše CNN

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   CNN obviňuje Rusko, že používa zimu ako vojnovú zbraň s cieľom zlomiť vôľu národa a otestovať štedrosť západnej verejnosti. Publicista CNN Stephen Collinson vo svojom stĺpčeku píše, že Rusko používa zimu ako vojnovú zbraň s cieľom zlomiť vôľu národa a otestovať štedrosť západnej verejnosti…

Elektrická infraštruktúra, železnice, mosty: USA sa podelili s Ruskom o skúsenosti so zlomením Juhoslávie – hovoria, funguje to výborne

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Pixabay,TASR/AP-Andrew Kravchenko)   V Kyjeve nariadili vypustenie vody. Zatiaľ našťastie iba z vykurovacích systémov, píšu ruské noviny Svobodnaja Pressa, ktorých článok vám prinášame nižšie V dôsledku výrazného ochladenia bolo v hlavnom meste Ukrajiny nariadené úplné vypustenie vykurovacieho systému, ak teplota klesne na tri stupne pod bod…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

30 rokov od Sám doma 2: Herec lupiča Harryho priznal, že pri natáčaní utrpel vážne popáleniny

0 icon

Už je to 30 rokov, kedy si diváci mohli v kinách pozrieť film Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Dnes už 79-ročný herec Joe Pesci, ktorý hral banditu Harryho, pre portál People prezradil, čo sa mu počas natáčania skutočne stalo. Ak ste film videli niekoľkokrát, určite vám v pamäti utkvela scéna, ked

Nechcete ráno používať škrabku na zamrznuté okná? Vyskúšajte jednoduchý trik

0 icon

Zamrznuté okná zvnútra aj zvonku patria počas zimy medzi nočnú moru každého vodiča. Ako zabrániť, aby ste ráno pred odchodom do práce nemuseli čistiť okno auta? Mráz a sneh spôsobujú, že cesty sú šmykľavé, čo sťažuje jazdu. A ak vaše auto nestálo v garáži, v chladných dňoch máte o starosť viac,…

Chuck Norris rád vtipkoval: “Keď krájam cibuľu, tak cibuľa plače.“ Tentokrát plače on, prišiel o priateľa

0 icon

Herci prišli o ďalšieho kolegu. Vo veku 66 rokov zomrel Clarence Gilyard Jr. Môžete ho poznať najmä z filmov Top Gun, Smrtonosná pasca či seriálov Walker, Texas Ranger alebo Matlock. Za svojím kolegom smúti aj 82-ročný Chuck Norris, ktorý mu napísal dojemné slová.

Expertka na reč tela potvrdila záhadnú zmenu v správaní Kate Middleton. Spôsobila to Camilla?

0 icon

Po smrti kráľovnej Alžbety II. sa z Kate Middleton - vojvodkyne z Cambridge – stala princezná z Walesu. A to viedlo k zmene v správaní, tvrdí expertka na reč tela. Spôsobila to kráľovná manželka Camilla? Podľa odborníčky na reč tela Judi James je Kate po tom, čo prevzala svoju novú úlohu, sebavedomejšia, informuje TheMirror.

Nemrznite! Naučte sa vrstviť oblečenie. Pomôže vám 5 jednoduchých tipov

0 icon

Vrstvenie je kľúčom k jesennému i zimnému obliekaniu. Mnoho žien však bojuje s tým, ako správne vrstviť. Britská stylistka Rebecca Ffrancon dáva na svojom blogu niekoľko rád, aby ste nedopadli ako Joey v jednej z častí seriálu Priatelia, keď si obliekol celý šatník Chandlera. Pri

Armádny Magazín

Ursula von der Leyen narátala už 100-tisíc mŕtvych ukrajinských vojakov. Prehľad bojov na Ukrajine

0 icon

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v dnešnom prejave povedala, že od februára stratili ozbrojené sily Ukrajiny nenávratne 100 000 ľudí. Počas bojov podľa nej zahynulo aj 20-tisíc civilistov. Vyjadrenia európskeho politika vyvolali búrku diskusií v ukrajinskom a západnom segmente. Došlo to dokonca až k…

"Ak sa zrúti Rusko, pod troskami bude aj Vaše miesto" - Lukašenko varuje Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan

0 icon

Kazachstan, 1.december 2022 (AM) – Posledný summit ODKB, ktorý sa konal v Jerevane, bol poznačený nielen demaršom Nikola Pašinjana. Oveľa menšiu pozornosť médiá venovali dôležitému a priamemu prejavu Alexandra Lukašenka, ktorý vyzval lídrov Arménska, Kazachstanu, Kirgizska a Tadžikistanu, aby prestali hrať multivektorovú politiku, už len z pocitu se

Streľba z pištole s tlmičom

0 icon

Slovensko, 1.december 2022 (AM) – Po poslednej zmene zákona o strelných zbraniach a strelive je od 15.10.2022 možné na športové a poľovné účely používať tlmič hluku výstrelu. Trh reagoval na túto možnosť širokou ponukou tlmičov rôznych výrobcov. Tu je ale malý háčik, tlmiče, ktoré neboli vyrobené na Slovensku musia mať overovac

Ruské strategické raketové nosiče uskutočnili prvé pristátie na čínskom vojenskom letisku

0 icon

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Ruské vzdušné sily a letectvo Čínskej ľudovej armády vykonali ďalšiu spoločnú hliadku v ázijsko-pacifickej oblasti, ktorá prechádzala po trase ponad Japonsko a Východočínske more. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva obrany. Spoločná letecká skupina zahŕňala ruské nosiče strategických rakiet Tu-95MS a čínsk

Andrej Fursov: Projekt globálnej reštrukturalizácie. Svet je na ceste k zombie a Planéte opíc

0 icon

Rusko, 30.november 2022 (AM) – Boj o svetovú hegemóniu vždy predpokladal a zahŕňal boj za to, čo Antonio Gramsci nazýval „kultúrnou hegemóniou“. Už Mikuláš I. si veľmi dobre uvedomoval potrebu boja v oblasti kultúry. Bol to on, kto nariadil vytvorenie ruskej ideológie - „Pravoslávie. Autokracia. Národnosť“. Ale nič z toho nebolo…

TopDesať

18 zaujímavostí, ktoré Dubaj premenil na realitu

0 icon

Všetky tieto javy sú pre obyvateľov Dubaja samozrejmosťou. Pre nás sú však niektoré tieto veci nereálne a pripadajú nám, ako vytvorené na počítači alebo natočené v Hollywoode. Dubaj je naozaj krásnym ale zvláštnym miestom. Dnes ti teda prinášame 18 zaujímavostí, ktoré sa v Dubaji stali realitou. Uži si tieto nasledujúce…

Títo ľudia vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu

0 icon

V každom z nás sa ukrýva trocha kreativity. Záleží len od nás, či ju dokážeme naplno ukázať svetu. Títo ľudia sa rozhodli, že vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu. Nečakané výzvy dokážu rýchlo pokaziť náladu, pretože nie každý má rád prekvapenia, kvôli ktorým musí opustiť svoju komfortnú zónu. To…

Trápi ťa bolesť zubov? Týchto 8 domácich rád ti určite pomôže

0 icon

Určite sme už všetci zažili neznesiteľnú bolesť zubov. Podľa prieskumu má viac ako 90 % ľudí zubné kazy. A to je dôvod, prečo sme sa rozhodli, že ti prinesieme osvedčené domáce rady, ktoré ti určite zmiernia bolesť v ťažkých chvíľach. Najmä cez víkendy, lebo ako už býva zvykom, zuby ťa…

Títo ľudia premenili svoje staré oblečenie na štýlové nové

0 icon

V dnešnej dobe dokážeme recyklovať takmer čokoľvek. Títo ľudia sa rozhodli, že svoje staré oblečenie premenia na "nové". Štúdia z roku 2015 tvrdí, že do oceánu sa ročne dostane 4,8 až 12,7 milióna ton plastového odpadu. Populácia sa tak rozhodla bojovať proti nárastu tohto znečistenia. Väčšina z nás sa tak…

Jedinečné miesta, ktoré sa za posledných 100 rokov zmenili na nepoznanie

0 icon

Zem schováva jedinečné miesta, ktoré boli objavené pred mnohými stáročiami. Mnoho z týchto miest sa za posledných 100 rokov zmenilo na nepoznanie. Cestovanie a objavovanie nás vždy môže zaviesť na tajomné nové miesta. Množstvo starovekých ruín bolo objavených odvážnymi bádateľmi už pred stáročiami. Väčšina miest sa od svojho objavenia zmenila na…

FOTO DŇA

Na snímke slonice zľava Gula a Maja v pavilóne slonov v ZOO Bojnice vo štvrtok 1. decembra 2022

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali