ČSÚ včera vykonal tlačovú konferenciu na tému “Cudzinci pracujúci v Česku”. Na svojej webovej stránke úrad zverejnil štatistickú informáciu. Momentálne u nás zdržiava celkom 527 tisíc cudzincov, z toho ich 472 tisíc pracuje. Najčastejším účelom pobytu cudzincov v Českej republike sa uvádza zamestnania a podnikania, pričom v posledných rokoch pribúda pracujúcich cudzincov z členských krajín EÚ.
Cudzinci sa na celkovej zamestnanosti v roku 2017 podieľali z 10,7%.
“Výrazne najviac je tu občanov Slovenska, ktorí sú s odstupom nasledovaní občanov Ukrajiny. V poradí krajín sú ďalej Rumunsko, Poľsko, Bulharsko, Rusko a Vietnam, “dopĺňa Jarmila Marešová, expertka oddelenie pracovnej sily, migrácie a rovnakých príležitostí ČSÚ.
Píše sa aj o špecifikáciu cudzineckých skupín, napríklad rumunskí zamestnanci sú väčšinou 30-ročný muži bez vzdelania, ktorí pracujú v oblasti obsluhy strojov či ako montéri.
Slováci u nás vo väčšine prípadov zostávajú po vysokej škole a zarábajú v priemere 37 400 korún.
“Ukazuje sa, že čím viac Slovákov v niektorom kraji žije alebo pracuje, tým viac tam sú priemerné mzdy,” hovorí Dalibor Horský z ČSÚ.
Ukrajinskí zamestnanci sú väčšinou ženy a pracujú v oblastiach obsluhy, v obchode, v zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ubytovanie, stravovanie a pohostinstvá a v poľnohospodárstve.
Prevažná väčšina cudzineckých skupín zamestnancov sa koncentruje do Prahy, poberajú tam však nižšie mzdy ako v iných krajoch. Výnimoční sú Poliaci, ktorí pracujú najčastejšie pozdĺž severnej hranice SR, hlavne v Olomouckom a Moravskosliezskom kraji.