Kauza amerických odposluchov: Slovensko uvalilo „tvrdé sankcie“ na Spojené štáty americké. Ak by boli Korčok a Naď americkí agenti, nesprávali by sa inak

Kauza amerických odposluchov: Slovensko uvalilo „tvrdé sankcie“ na Spojené štáty americké. Ak by boli Korčok a Naď americkí agenti, nesprávali by sa inak

Bratislava 2. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Mesto Valašské Klobouky, Pixabay)

 

Napriek škandalóznym americkým odposluchom niektorých európskych lídrov s pomocou Dánskeho mopslíka sa slovenská diplomacia zdráha rázne odsúdiť tento americko-dánsky nepriateľský akt. Namiesto toho ideme od USA nakúpiť vrtuľníky za obrovské peniaze

Korčok a J. Naď
Na snímke zľava minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok

Aby sme si názorne ukázali Korčokov dvojaký kilometer, pozrime sa na jeho výroky k trom zásadným udalostiam.

Reklama

 

Kauza Pratasevič

Tou prvou je nedávne nahlásenou bombou vynútené pristátie lietadla v Minsku, kde bol následne zatknutý bieloruský novinár a podľa mnohých neonacista Raman Pratasevič. Korčok vtedy rázne odsúdil tento akt “Lukašenkovho režimu.”

Reklama
Raman Pratasevič
Na snímke bieloruský novinár Raman Pratasevič

Slovenská vláda následne po vzore ďalších európskych krajín uzatvorila vzdušný priestor Slovenska pre bieloruské letecké spoločnosti.

Na čo Korčok reagoval takto: “Jasná odpoveď na neakceptovateľné skutky a porušovanie pravidiel bieloruského režimu,” napísal Korčok na svojej blogovacej sieti.

 

Kauza Vrbětice

Ešte tvrdší postoj Korčok zaujal pri kauze výbuchov muničného skladu vo Vrběticiach. Napriek tomu, že aj český prezident Miloš Zeman priznal, že verzií kto, alebo čo stojí za výbuchmi je viac, slovenská diplomacia sa poponáhľala a vyhostila troch ruských diplomatov zo Slovenska.

Vrbětice municny sklad
Na snímke požiar muničného skladu za obcou Vrbětice

Korčok dokonca sám iniciatívne pripravil deklaráciu, ktorú následne prijali ministri zahraničných vecí krajín V4:

Reklama

“My, ministri zahraničných vecí krajín Višegrádskej skupiny, odsudzujeme všetky aktivity zamerané na ohrozenie bezpečnosti suverénnych krajín a ich občanov. Sme pripravení posilňovať svoju odolnosť proti podvratným aktivitám na národnej úrovni i v spolupráci s našimi spojencami v NATO a v rámci EÚ. Ministri zahraničných vecí Poľska, Slovenska a Maďarska vyjadrujú solidaritu s nedávno prijatými krokmi nášho blízkeho partnera, spojenca a suseda – Českej republiky,” píše sa v Korčokovej deklarácii.

Dve slovanské krajiny Rusko a Bielorusko teda jasne pocítili hnev a odsúdenie a tiež rázne kroky (nielen od Korčoka, ale od celej vlády) – zákaz preletov bieloruských lietadiel cez Slovensko a vyhostenie troch ruských diplomatov.

 

Kauza amerických odposluchov

A do tretice tu máme kauzu amerických odposluchov európskych “spojencov”. Aj keď sa kauza odohrala medzi rokmi 2012 až 2014, až teraz vyšlo na povrch, že do tejto odposluchovacej činnosti bolo zapojené aj Dánsko.

Dánske tajné služby poskytli Američanom prístup na špeciálnu stanicu blízko Kodane, odkiaľ vykonávali odposluchy. Z tejto stanice, ako píšu noviny, bolo možné získať prístup k podmorským káblom poskytovateľov internetu.

Reklama

Americká národná bezpečnostná agentúra s pomocou Dánska monitorovala rad politikov, najmä nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ministra zahraničných vecí (súčasného prezidenta SRN) Franka–Waltera Steinmeiera a kandidáta na kancelára SRN za Sociálno-demokratickú stranu Nemecka Peera Steinbrücka, uviedli noviny Süddeutsche Zeitung.

 

Korčok žiada dôsledné prešetrenie

A ako sa v tomto prípade zachoval Ivan Korčok, respektíve vláda Slovenskej republiky? Chceli to prejsť mlčaním.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa k reakcii na tento škandál odhodlal až po tlačovej konferencii opozičnej strany SMER, ktorá kritizovala mlčanie slovenskej diplomacie.

Korčok svoju reakciu zverejnil na sociálnej sieti Facebook. V statuse najprv slovne zaútočil na Roberta Fica a nakoniec sa odhodlal k strohému vyjadreniu ohľadom americkej nekalej činnosti voči svojim európskym “spojencom”:

“Pokiaľ ide o naše stanovisko k súčasným podozreniam, je celkom jednoznačné: Odposluchy medzi spojencami sú neprijateľné. Očakávame ich dôsledné prešetrenie.”

Korčok teda žiadnu krajinu (USA ani Dánsko) priamo nemenuje a očakáva dôsledné prešetrenie. Zaujímavé, že v prípade výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach mu stačilo podozrenie, že za výbuchmi stoja dvaja ruskí agenti a žiadne dôsledné prešetrenie nežiadal.

Okamžite nasledovalo vyhostenie troch ruských diplomatov. Prečo teraz Korčok, respektíve vláda SR nevyhostí troch amerických a troch dánskych dilplomatov?

 

Slovensko uvalilo na USA “tvrdé sankcie”

A prečo slovenská vládna garnitúra neuzavrie vzdušný priestor Slovenskej republiky pre americké a dánske lietadlá? Namiesto toho sa chystá minister obrany Jaroslav Naď nakúpiť dva americké vrtuľníky Black Hawk za 61,4 milióna dolárov v čase, keď je potrebné finančne pomáhať Slovákom, ktorých zasiahla koronakríza. Viac tu.

Reklama
usa
Ilustračné foto

Nakupovať vrtuľníky  – to je teda “tvrdý trest” za nezákonné odposluchy európskych “spojencov.”

Ivan Korčok a Jaroslav Naď roky pôsobili v transatlantických štruktúrach. Korčok dokonca aj ako veľvyslanec v Spojených štátoch amerických. Môžeme len dúfať, že tam neboli naverbovaní do amerických tajných služieb. Ak by totiž boli americkými agentmi, nesprávali by sa inak. Robili by presne to, čo robia. Hájili by americké záujmy.

Ale možno ich až príliš preceňujeme a kopú za Ameriku len preto, že sú užitoční jastrabi…

Samuel Gdovin

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali