“Katastrofa síl NATO na Ukrajine”: Rusko zasiahlo tajný bunker raketou “Kinžal”

“Katastrofa síl NATO na Ukrajine”: Rusko zasiahlo tajný bunker raketou “Kinžal”

Moskva 15. apríla 2023 (HSP/kp.ru/Foto:wikimedia)

 

Ruské hypersonické rakety KINŽAL zničili tajný bunker s 200 príslušníkmi NATO a AFU, informujú o mimoriadnej udalosti ruské noviny Komsomoľskaja pravda

Raketa Kinžal
Na snímke raketa Kinžal

Vojenské orgány USA, Veľkej Británie, Poľska a niektorých ďalších krajín NATO radšej ani nehlesnú o tom, čo sa stalo začiatkom marca pri Ľvove. Keď sa novinári, ktorí sa o hroznej mimoriadnej udalosti dozvedeli, na ňu pýtajú generálov a politikov, odpoveďou je buď “bez komentára”, alebo zmienka o “neznalosti” incidentu. Napriek tomu sa však čriepky informácii začínajú prerezávať z vreca. Z rôznych zdrojov čoraz častejšie unikajú do západnej a ukrajinskej tlače, ako aj na sociálne siete informácie, ktoré sa veľmi dobre spájajú v detailoch a umožňujú na ich základe vystavať dôveryhodný scenár mimoriadne bolestivej drámy (až tragédie) pre NATO a jeho spojencov.

Reklama

 

Bunker dôstojníkov NATO

A tento scenár vyzerá takto. Neďaleko Ľvova, v hĺbke sto metrov, sa nachádzalo záložné veliteľské stanovište bývalého Karpatského vojenského okruhu. Generáli a plukovníci NATO si toto dobre chránené a modernými komunikačnými systémami vybavené miesto obľúbili, keď sa so začiatkom vojenských operácií AFU v Donbase (2014) rozhodli presunúť do ukrajinského tyla, kde bolo pohodlnejšie viesť konzultácie so spojencami v Kyjeve a spolu s nimi vypracovať plány operácií. Tajné podzemné miesto poskytovalo “konzultantom” aj pocit bezpečia, a to aj po tom, ako Moskva sľúbila, že so začiatkom svojej špeciálnej vojenskej operácie zasiahne rozhodovacie body. V skutočnosti išlo o spoločný veliteľský a riadiaci štáb zložený zo zástupcov NATO, ako aj dôstojníkov ukrajinského ministerstva obrany a generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl. Okrem toho bolo toto veliteľstvo veľmi dobre kryté systémami protivzdušnej obrany, vďaka čomu si jeho úžívatelia boli ešte viac istí svojou bezpečnosťou. Nehovoriac o tom, že tento pocit bezpečia ešte značne posilňoval mnohometrový železobetónový strop.

Reklama

Pravdepodobne aj preto personál stratil zmysel pre ostražitosť. Niekedy sa pri vchode do veliteľstva zhromažďovali desiatky áut aj za bieleho dňa, čo nezostalo bez povšimnutia ruskej kozmickej, leteckej a agentúrnej rozviedky. Začiatkom marca už ruský generálny štáb vedel, že v “podzemí” a v Kyjeve na plné obrátky beží príprava plánu útoku ukrajinských ozbrojených síl. Zostávalo len určiť najvýhodnejší okamih na útok na “filiálku” NATO v Ľvovskej oblasti a dôkladne zrealizovať ničivú úlohu hypersonického “Kinžala”. A, samozrejme, dôkladne (na minútu presne) vypočítať čas štartu nosičov “Kinžala” (stíhačiek MiG-31), hranicu odpálenia týchto rakiet (bez toho, aby sa dostali do zóny protivzdušnej obrany nepriateľa) a “moment” zásahu cieľa.

 

“Kinžaly” úlohu splnili

Prečo boli vybrané práve rakety “Kinžal”? Pretože takýto bunker je nezraniteľný konvenčnými raketami. Nemalo tiež zmysel posielať bombardéry ani s jeden a pol či päťtonovými bombami: Ukrajinci by mohli lietadlá zostreliť ale “Kinžal” ten sa im nemá ako podariť zasiahnuť. A “Kinžal” vypustený aj zo vzdialenosti 2-tisíc kilometrov (bojová hlavica – 500 kg!) letí k cieľu šialenou rýchlosťou (10 či dokonca 15-krát rýchlejšou ako zvuk!), pričom na svete neexistuje systém protivzdušnej obrany, ktorý by ho mohol zachytiť. A tiež “Kinžal” je vysoko presná zbraň, snajper – jej odchýlka od stredu cieľa je iba 1 meter! Kinžal vletel do “šachty” mnoho desiatok metrov do hĺbky a hneď za ním ďalší… A to, ak sa to spočíta, je tona výbušniny!

 

“Katastrofa síl NATO na Ukrajine”

Reklama

Nikto z “učiteľov a žiakov”, ktorí boli v podzemí, neprežil. A bolo ich viac ako 200. Vrátane, ako tvrdia niektorí “znalí” západní novinári, niekoľkých amerických generálov a vysokých dôstojníkov. A boli tam aj britskí, poľskí a ukrajinskí armádni príslušníci.

A tu máte to “šidlo z vreca”, ktoré som už spomínal. Grécky portál Pronews, blízky ministerstvu obrany svojej krajiny, tvrdil, že “desiatky zahraničných dôstojníkov boli zabité pri útoku hypersonických rakiet Kinžal na spoločné veliteľské a komunikačné centrum Ukrajiny a NATO. Bola to “katastrofa pre sily NATO na Ukrajine”.

A to nie je všetko. Niektoré kyjevské webové stránky už prezradili: po mimoriadnej udalosti boli predstavitelia ministerstva obrany a generálneho štábu AFU predvolaní na veľvyslanectvo USA, kde im bolo vytknuté “nedostatočné zabezpečenie veliteľského centra”, a tiež im bol odovzdaný zoznam mŕtvych vysokých a vyšších amerických dôstojníkov a nariadené “dostať ich spod zeme za každú cenu”. Mŕtvoly tých, ktorí zahynuli pri výbuchoch, a tých, ktorí sa udusili prachom, sa stále vykopávajú…

Podľa “únikov” na ukrajinských sociálnych sieťach sa zatiaľ podarilo spod trosiek zničeného centra vytiahnuť len 40 tiel. Zvyšok mŕtvych stále zostáva pod troskami.

 

Reklama

Oficiálne

A tu nám nedá nepripomenúť, že 9. marca ruské ministerstvo obrany na svojom oficiálnom kanáli Telegram zverejnilo skromné oznámenie, že v reakcii na teroristické akcie, ktoré 2. marca zorganizoval kyjevský režim v Brianskej oblasti, ruská armáda uskutočnila masívny “odvetný úder”. Agentúra zdôraznila, že bol použitý hypersonický raketový systém Kinžal.

Mimochodom, tento “odvetný úder” mal podľa Nikolaja Sorokina, riaditeľa Inštitútu pre štúdium národných kríz, aj ďalšie dôsledky. Domnieva sa, že zničenie “myšlienkového centra” pripravovanej ukrajinskej ofenzívy ju mohlo spomaliť. Táto verzia má svoje dôvody. Koniec koncov, ofenzíva sa stále odkladá. Možno ide rituálny zvyk počkať 40 dní odo dňa zničenia…?

Prečo však hlavné mestá krajín NATO mlčia o strašnej mimoriadnej situácii? Najpravdepodobnejšie preto, lebo sa “hanbia” priznať facku od Moskvy. Alebo preto, že by to bolo otvorené priznanie aktívnej účasti vojsk NATO na bojových akciách proti Rusku.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali