Juraj Marušiak: Vláda je teraz v štádiu klinickej smrti. Marián Giba: S výmenou premiéra sa formálne mení celá vláda. Pavol Baboš: Apely prezidentky na premiéra nezaberajú a nefungujú

Juraj Marušiak: Vláda je teraz v štádiu klinickej smrti. Marián Giba: S výmenou premiéra sa formálne mení celá vláda. Pavol Baboš: Apely prezidentky na premiéra nezaberajú a nefungujú

Bratislava 3. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj, Jakub Kotian, Michal Svítok)

 

Vláda je v tejto chvíli v štádiu klinickej smrti. Či sa z toho dostane, napovie až ďalší vývoj. Politológ Juraj Marušiak pri hodnotení súčasnej situácie vo vládnej koalícii priznáva, že to, čo platí dnes, zajtra platiť nemusí. Je však presvedčený, že rozhodujúcim bude postoj predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽANO)

Juraj Marušiak
Na snímke člen Predsedníctva SAV pre 3. oddelenie vied Juraj Marušiak

“Naďalej dokazuje, že je schopný nepredvídateľných rozhodnutí i neočakávaných spojenectiev,” upozornil politológ. “Aj túto situáciu sa bude snažiť využiť maximálne vo svoj prospech,” doplnil.

Reklama

Otázku zmien vo vláde v každom prípade spája s otázkou Matovičovho zotrvania na čele kabinetu.

“Podľa môjho názoru, ak má prísť k rekonštrukcii, tak sa bude týkať postu premiéra, tak to napokon už postavili koaliční partneri,” pripomenul.

Reklama

Zatiaľ však Marušiak nevidí ochotu premiéra ustúpiť.

“V ostatných statusoch eskaluje konfrontáciu, nedá sa vylúčiť, že je ochotný riskovať aj predčasné voľby v záujme záchrany osobných preferencií,” uviedol politológ.

Nie je podľa neho vylúčená ani verzia menšinovej vlády.

“A ak fantázii naozaj dáme priestor, tak je tu aj scenár vlády s tichou podporou Smeru. Javí sa to síce ako naozaj divoký nápad, ale v záujme záchrany svojej pozície by možno bol Matovič k niečomu takému schopný pristúpiť,” naznačil politológ.

Ani zmena na poste premiéra však podľa Marušiaka neznamená, že vláda nemôže prísť opätovne do situácie, keď sa bude hovoriť o jej rozpade.

Reklama

“Závisí to od toho, či by s takouto zmenou Matovič súhlasil. No i tak, aj z nedávnej minulosti vieme, že takéto zmeny priniesli vnútrostranícke zhoršenie vzťahov. Pripomeňme si vzťah Fico – Pellegrini. A v strane, ktorá je budovaná okolo osobnosti vodcu, nie je vylúčené, že takáto zmena by neskôr znamenala, že koalíciu by definitívne pochoval rozkol v OĽANO,” poznamenal Marušiak.

 

Marián Giba: S výmenou premiéra sa formálne mení celá vláda

Rekonštrukcia vlády nie je pojem ústavnoprávny, skôr je to politologická pomôcka. Uskutočniť sa môže buď výmenou niektorých ministrov, alebo sa zmení aj osoba premiéra a vtedy vzniká formálne nová vláda. Pre TASR to uviedol ústavný právnik z Právnickej fakulty Univerzity Komenského (UK) Marián Giba.

Marián Giba
Na snímke Marián Giba

“Pri rekonštrukcii sa môže vymeniť časť členov vlády, napríklad na návrh premiéra, ktorý navrhne prezidentke jedného alebo viacerých ministrov odvolať a namiesto nich vymenovať iných. To je taká menej významná rekonštrukcia,” priblížil Giba.

Druhou možnosťou je, keď sa mení aj osoba premiéra. S premiérom vždy končí celá vláda.

Reklama

“Keby došlo k demisii premiéra a tým pádom aj celej vlády a následne by bola vymenovaná vláda v tom istom zložení len s iným premiérom, formálne pôjde o novú vládu. Aj to sa dá vztiahnuť pod pojem rekonštrukcia,” vysvetlil odborník.

Predpokladom toho, aby k tomu mohlo dôjsť je, že premiér sám podá demisiu, prípadne sa vláda ako celok uznesie, že podá demisiu.

“Druhá možnosť je, že Národná rada vysloví nedôveru vláde alebo predsedovi vlády,” dodal Giba.

Podľa ústavného právnika Petra Kresáka treba pripomenúť, že pokiaľ by podal demisiu predseda vlády alebo pokiaľ by parlament vyslovil nedôveru priamo predsedovi vlády, s uvedenými skutočnosťami sa v našom ústavnom systéme spája pád celej vlády.

“To nie je jej rekonštrukcia,” dodal Kresák.

Každá nová vláda musí do 30 dní od vymenovania požiadať Národnú radu SR o vyslovenie dôvery. To nastáva vždy, keď sa mení predseda vlády. Pokiaľ zostáva osoba predsedu vlády nezmenená a vymení sa len niekoľko ministrov, je to akt, ktorý sa uskutoční len medzi predsedom vlády a prezidentkou, žiadať o dôveru parlament nie je nutné.

 

Pavol Baboš: Apely prezidentky na premiéra nezaberajú a nefungujú

Apely prezidentky SR Zuzany Čaputovej na premiéra Igora Matoviča (OĽANO) nezaberajú a nefungujú. Vyhlásil to politológ Pavol Baboš.

Pavol Baboš
Na snímke analytik Pavol Baboš

“Nemyslím si, že Richard Sulík (SaS) a Veronika Remišová (Za ľudí) idú za ňou, aby ju prosili, nech tlačí na Igora Matoviča. Táto predstava mi pripadá nereálna,” poznamenal.

Sulík v stredu doobeda vyhlásil, že je čas rozprávať sa o rekonštrukcii vlády. Do úvahy prichádzajú podľa Baboša akékoľvek možnosti.

Reklama

“Ak by sa dohodli na výmene ministrov, nie je nutná demisia alebo rezignácia premiéra. Ak by sa dohodli na výmene osoby na čele vlády, potom by musel najskôr Igor Matovič podať demisiu,” dodal.

Z formálnej stránky funguje podľa neho vláda podľa demokratických štandardov.

“Vláda funguje v podstate bezproblémovo. Má pravidelné zasadnutia, rozhoduje a plní si všetky funkcie, ktoré jej vyplývajú z ústavy. Rovnako tak parlament,” poznamenal s tým, že hádky jej jednotlivých členov sú skôr otázkou kultúry vládnutia.

 

Grigorij Mesežnikov: Rekonštrukcia vlády môže byť čiastočná, v prípade demisie premiéra celá končí

Pri rekonštrukcii vlády môže ísť o čiastočnú personálnu obmenu kabinetu alebo zmenu premiéra. V prípade čiastočnej obmeny ide o nahradenie vybraných členov vlády inými. Ak sa mení premiér, podáva demisiu a končí celá vláda. Vysvetlil pre agentúru SITA politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. Pripomenul rekonštrukciu vlády z marca 2018. Vtedy nahradil Roberta Fica (Smer-SD) dnes už predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini. Spolu s predsedom vlády sa vymenili aj niektorí členovia kabinetu.

Reklama
Grigorij Mesežnikov
Na snímke Grigorij Mesežnikov

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a minister hospodárstva Richard Sulík po dnešnom rokovaní vlády povedal, že „sa musíme seriózne baviť o rekonštrukcii vlády, lebo takto ďalej sa už nedá fungovať.” Tiež uviedol, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) si proti sebe poštval prakticky všetkých – médiá, prezidentku Zuzanu Čaputovú, koaličných partnerov, rôzne združenia aj širokú verejnosť. V momentálnej situácii to Mesežnikov nevidí na odstúpenie celej vlády.

„Požiadavka od samotných koaličných partnerov nebola, aby premiér odstúpil. Bude to skôr o nejakom členovi vlády,” myslí si politológ.

„Sulík naznačil, že to nebude len o výmene ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Bolo by zvláštne, keby to bol niekto iný a Krajčí by ostal. Treba o ňom uvažovať ako o ministrovi, ktorý by bol súčasťou rekonštrukcie,” doplnil Mesežnikov.

Podotkol, že strany SaS a Za ľudí majú dostatok mandátov, aby ich odchodom vláda nemala väčšinu.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali