Júlové stretnutie europoslancov s novinármi: Čo v médiách hlavného prúdu nezaznelo

Bratislava 6. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

V Európskom informačnom stredisku v Bratislave sa v júli stretli s novinármi šiesti z trinástich slovenských poslancov Európskeho parlamentu. Na stretnutí odznelo viacero pozoruhodných vecí, a preto sa k nemu ešte vraciame

Na snímke zľava poslanci europarlamentu Ivan Štefanec za stranu KDH (EPP), Peter Pollák za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO)(EPP), Eugen Jurzyca (ECR), Robert Hajšel za stranu SMER – sociálna demokracia, Monika Beňová za stranu SMER – sociálna demokracia a Vladimír Bilčík za stranu SPOLU — občianska demokracia (EPP)

Stretnutie europoslancov s novinármi uviedol nový šéf Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Dionýz Hochel. Medzi šiestimi novými alebo staronovými poslancami Európskeho parlamentu (EP) privítal aj svojho predchodcu, Roberta Hajšela, ktorý túto pozíciu opustil, keďže sa stal europoslancom za stranu Smer-SD.

Skôr než sa dostaneme k vystúpeniam europoslancom, zastavme sa najprv pri pánovi Hochelovi. Zdá sa totiž, že je tým správnym eurovlastencom na správnom mieste. V týždenníku .týždeň o ňom píšu: „Rodičom vďačí za to, že domov bol charakterizovaný slobodnou atmosférou, každodenným počúvaním českého a slovenského večerného vysielania Hlasu Ameriky z Washingtonu, BBC z Londýna a od septembra 1988 režimom nerušeným počúvaním Slobodnej Európy z Mníchova“.

.týždeň o Hochelovi tiež píše: „Z detstva si pamätá pocit zo spoločnosti zviazanej tichým súhlasom s režimom. Inak sa rozprávalo doma a inak v škole, na pracoviskách mohli ďalej prosperovať iba tí, ktorí sa ,poučili z krízového vývoja‘ a okupáciu vojsk Varšavskej zmluvy boli ochotní považovať za ,bratskú pomoc‘“. (Vidíme, že to naozaj boli divné časy, ktoré sa s dneškom nedajú porovnávať, veď dnes môžete otvorene nesúhlasiť s Nežnou revolúciou, západným neokolonializmom a zločineckým paktom NATO a určite vás prijmú na akúkoľvek pracovnú pozíciu.) Hochel podľa .týždňa intenzívne trpel vtedajším útlakom, chodieval sa zasnene pozerať cez plot na Rakúsko a po večeroch čítal samizdaty. Teda vidíme, že na mieste správcu bruselských vecí na Slovensku teda máme rovnako kvalitný káder ako predtým.

Ale poďme k europoslancom. Stretnutia sa zúčastnili poslanci Monika Beňová a Róbert Hajšel (obaja Smer-SD), v EP sú obaja v skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), Vladimír Bilčík (strana Spolu) a Ivan Štefanec (KDH), v EP sú obaja v skupine EPP-ED, to je skupina Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov), Eugen Jurzyca (SaS) a Peter Pollák (OĽaNO), v EP sú obaja v skupine európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Hochel na úvod privítal prítomných radostným konštatovaním, že v eurovoľbách Slovensko dosiahlo pekný úspech, keď skončilo síce opäť s najnižšou účasťou zo všetkých európskych krajín, ale zaznamenalo pekný nárast z 13 percent na takmer 23 percent. Teda už takmer štvrtina oprávnených voličov prejavila záujem o našu príslušnosť k Európskej únii a o možnosť sa podieľať na jej smerovaní. To je veľkolepé víťazstvo demokracie, pravdy a lásky, ktoré pekne ukazuje, akú významnú úlohu v našom živote hrá Brusel, akými hrdými Európanmi sme, a aký veľký je záujem Slovákov o vstup do jadra Európskej únie a jej zmenu na tuhú centralizovanú Eurofederáciu.

Potom už nasledovali vystúpenia a predstavenia jednotlivých europoslancov. Vladimír Bilčík vyslovil podporu novej šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. Uviedol, že jej príhovor bol veľmi dobrý, a že ho ním presvedčila. Aj z toho vidno akých kvalitných ľudí my do toho Bruselu posielame: bežný človek si politika vypočuje, ale netuší, či mu môže veriť – zato europoslanec, to je iné, ten si vypočuje príhovor a hneď vie za koho daná osoba kope, aký má charakter, sponzorov, skrátka všetko, aby jej mohol dôverovať.

Potom vystúpila Monika Beňová, ktorá dostala v EP vysokú funkciu, bola zvolená za kvestorku EP, teda za členku vedenia EP. Podľa nej je von der Leyenová mimoriadne kvalitná kandidátka, v porovnaní s Barrosom a Junckerom z nich všetkých najkvalitnejšia. Nešpecifikovala však v čom tá kvalita spočíva. A vlastne, je zaujímavé, že sa pri výbere kandidátov spomína ich kvalita: nie sú azda všetci ponúkaní kandidáti na tejto najvyššej úrovni zárukou absolútne najlepšej kvality? Človeku tak môže nevdojak napadnúť kacírska myšlienka: sme my vlastne v dostatočne kvalitných rukách? Našťastie pri pohľade na predošlého šéfa Európskej komisie pána Junckera akékoľvek pochybnosti človeka rýchlo prejdú.

Beňová vo svojom vystúpení viackrát zdôraznila, že podľa nej V4 nikdy nefungovala: „Neklamme sa spoločnou pozíciou Visegrádskej skupiny. Tá skrátka v tých zásadných rozhodnutiach nikdy nezafungovala. Predstava o tom, že Visegrádska skupina sa dokáže na niečom konkrétnom dohodnúť, to je podľa mňa iba ilúzia, pretože to nikdy v histórii takto nezafungovalo. Ešte ako predsedníčka výboru pre európsku integráciu som bola s Mikulášom Dzurindom a Jánom Figeľom na uzatváraní prístupových rokovaní, kde sme išli s obrovskou spoločnou pozíciou Visegrádskej skupiny. Rada si ako prvé zobrala Poľsko, prisľúbili im vyššie priame platby do poľnohospodárstva a celá pozícia Visegrádskej skupiny sa rozpadla.“

Teda vidíme, že nielen naši europoslanci, ale rovnako aj mnohí europoslanci z iných krajín sú vo svojej podstate korupční a zapredaní a ani si to neuvedomujú – a ani sa tým netaja. Nefunkčnosť V4 vo svojich príhovoroch až príliš často spomínali aj ďalší europoslanci. Pozitívnejšie naladený voči projektu V4, než ostatní z prítomných, bol Peter Pollák: podľa neho je síce V4 zjavne nejednotná, ale jej podstata je stále aktuálna. Tento rómsky poslanec za OĽaNO teda možno nie je súčasťou neformálnej koalície, ktorá, zdá sa, v slovenskej politike vzniká naprieč koalíciou aj opozíciou, a ktorej podozrivé správanie vzbudzuje obavu, že jedného dňa môže práve Slovensko rozbiť a zradiť V4, keď pôjde o dôležité veci, ako sú migračná katastrofa, či zánik národných európskych štátov pod zámienkou vzniku eurofederácie.

Robert Hajšel vo svojom vystúpení kritizoval výber top predstaviteľov EÚ, spomenul, že sa nerešpektovali dohodnuté princípy, a že von der Leyenová zvíťazila iba veľmi tesne, len o deväť hlasov.

Eugen Jurzyca hovoril o tom, ako sa Nicholsonová stala predsedníčkou výboru pre zamestnanosť a sociálne veci: podľa neho dostala funkciu, lebo bola aktívna, vystupovala, ozývala sa. Jurzyca tiež volil von der Leyenovú, ale jej vystúpením zďaleka nebol taký nadšený ako Bilčík: naznačil sklamanie z toho, že nehovorila o efektívnosti narábania s verejnými prostriedkami. Povedal, že na rozdiel od minulosti V4 teraz už neponúka líderské kádre, jej zástupcovia nemajú žiadne vízie, chcú iba dostať čím viac eurofondov, čím rýchlejšie a bez kontroly z Bruselu. Preložme si to do zrozumiteľnejšeho jazyka: eurohujerstvo vo východnej Európe je v kríze a východoeurópania z nejakého dôvodu nie sú šťastní, že v neokoloniálnom systéme z ich krajín odteká v dividendách oveľa viac peňazí, než sa vracia v korupčnom systéme zvanom eurofondy. A bruselskí súdruhovia sa čudujú, kde len urobili chybu, že za svoju láskavosť dostávajú iba chladné odmietanie.

Ivan Štefanec vysvetľoval, prečo východná Európa nedostala žiadnu z najvyšších funkcií v EÚ: lebo tieto krajiny nedodržiavajú princípy právneho štátu. Rozmeňme si to na drobné: Západ svojou väčšinou rozhodol, že Východ nedodržiava princípy právneho štátu, a preto je takýmto spôsobom potrestaný. Pravda, Východ by zase mohol tvrdiť, že Západ porušuje svojím správaním v migrantskej otázke schengenské pravidlá aj Lisabonskú zmluvu a kadečo iné, ale keďže nemá väčšinu, tak by mu to nebolo nič platné. Vidíme v praxi, že chudobnejšie štáty z východu Európy nemajú v rámci štruktúry EÚ ako presadiť svoje záujmy, ktoré sú odlišné ako záujmy „krajín majiteľov“.

Hlavné správy preto položili Štefancovi otázku, aká je podľa jeho názoru šanca, že sa v tomto volebnom období europarlamentu stane z EÚ viac integrovaný zväzok, tá takzvaná „eurofederácia“. Odpoveď Ivana Štefanca bola upokojujúca: „Nemyslím si, že sa v najbližšom období stane z Únie eurofederácia, a ani si nemyslím, že by to bolo dobré. Naša frakcia presadzuje zásadný model dodržiavania subsidiarity a dodržiavania slobodného rozhodovania členských štátov. Myslím si, že tento model sa osvedčil a chcem, aby pokračoval aj do budúcna. Teda inými slovami, budeme spolupracovať v oblastiach, na ktorých sa dohodneme. A tými sú napríklad únia kapitálových trhov, energetická únia, obranná únia, kde pani von der Leyenová, vzhľadom na svoje skúsenosti, bude určite veľmi aktívna a som si istý, že posunie tieto veci ďalej. Potrebujeme vybudovať digitálny trh a dokončiť spoločný trh. Máme veľa práce pred sebou, ale nemyslím si, že by sme administratívne mali budovať nejaký federatívny model. Myslím si, že tento model môže byť úspešný, len keď bude na základe slobodného rozhodovania členských krajín.“

V diskusii prišla reč aj na dvoch slovenských europoslancov, ku ktorým sa ostatní ostentatívne nehlásia. Beňová a Štefanec spomenuli spoločné obedy všetkých slovenských poslancov v EP, na ktoré však nepozývajú ľudí, ktorí kandidovali za stranu ĽSNS.

Na otázku zástupcu holandskej ambasády, ako vníma doterajšie niekoľkotýždňové pôsobenie europoslancov Miroslava Radačovského a Milana Uhríka, Štefanec uviedol: „EP je o spolupráci, ako to všetci zdôrazňujeme, a pokiaľ nie ste zaradení vo frakciách, nedokážete presadiť nič. Títo dvaja poslanci nie sú zaradení nikde, a nemajú tým pádom šancu nič presadiť. Verím, že práve aj tento stav nás bude viac motivovať spolupracovať medzi sebou a hľadať skutočné riešenia – oni ich nedokážu ani nájsť ani presadiť, ale dokážu ich nájsť a presadiť len tí, ktorí spolupracujú.“

Podobné stanovisko na účasť poslancov Uhríka a Radačovského v minulosti vyjadrili aj zástupcovia iných strán. A je pravda, že zatiaľ nemajú šancu proti väčšine nič presadiť. Lenže pravdou je aj to, že podobných voči systému kritických poslancov je v EP pomerne dosť a pravdou je aj to, že pri hlasovaní v pléne má Uhríkov a Radačovského hlas presne rovnakú váhu ako hlas Beňovej, Štefanca, Verhofstadta, či ktoréhokoľvek iného europoslanca. A spájať sa môže nielen (momentálna) väčšina, ale tiež (momentálna) menšina. Veľmi dôležité pre budúce spájanie budúcich väčšín je práve sieťovanie, vytváranie formálnych a neformálnych kontaktov s budúcimi partnermi. A práve pre toto je veľmi dôležité, aby tam Slovensko malo aj ľudí, ktorí nie sú súčasťou veľkej neformálnej „systémovej“ momentálnej väčšiny.

A práve pre toto hlavnému politickému a mediálnemu prúdu tak veľmi leží v žalúdku tých pár mimosystémových ľudí, ktorí sa do EP dostali – a práve preto pri každej zmienke nezabudnú zdôrazňovať, že tí dvaja sú úplne izolovaní, že naozaj s nikým sa nestretávajú a nikto ich nepočúva. V skutočnosti je to totiž presne naopak.

Pre slovenskú verejnosť je veľmi dôležité aj to, aby na Slovensko mal kto z EP prinášať informácie a pohľad aj z opačnej strany. A preto my v Hlavných správach chceme v budúcom období dať pánom Uhríkovi a Radačovskému primeraný priestor, aby svojimi informáciami, pozorovaniami, dojmami poskytli verejnosti aj trochu iný pohľad na dianie v EP, než ten sladkastý mainstreamový.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bill Gates a Melinda French Gates ukončili rozvodové konanie

0 icon

Seattle 3. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Elaine Thompson)   Bill Gates a Melinda French Gates ukončili rozvodové konanie. Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a jeho manželka v máji oznámili, že sa rozhodli ukončiť svoje 27-ročné manželstvo a v pondelok sudca vyššieho súdu okresu King podpísal rozhodnutie o rozvode Denník The New York Times uvádza,…

Fico šokuje, SMER dostal opäť na výslnie: Posledný prieskum preferencií ukázal, že sa oplatí ísť proti prúdu totality

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:HSP)   Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia Prieskum volebných preferencií agentúry Vox politico priniesol zaujímavé výsledky Ukázalo sa, že konzervatívnejší prístup v témach, ktoré v súčasnosti gniavia spoločnosť prináša prvé…

V ČR po konflikte s mestskou políciou zomrel 24-ročný muž

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Bohdan Kopčák)   Českí kriminalisti preverujú okolnosti smrti mladého muža, ktorý zomrel po zákroku strážnikov mestskej polície. Ako informuje spravodajský portál TN.cz, prípad sa stal v nedeľu v Březnici na Příbramsku Dvadsaťštyriročný muž skonal o deň neskôr v nemocnici a kriminalisti Územného odboru v Příbrame incident…

Najvyšší súd zamietol sťažnosť obvineného Petra Kubu, zadržaného v rámci akcie Dobytkár

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Senát 1T Najvyššieho súdu SR (NS SR) na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obvineného podnikateľa Petra K. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu zo 16. júla, ktorým zamietli jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa NS…

Johnson vyjadril podporu Cichanovskej a Bielorusku

0 icon

Londýn 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Dan Kitwood/Pool via AP)   Britský premiér Boris Johnson v utorok v Londýne vyjadril podporu bieloruskej opozičnej političke Sviatlane Cichanovskej a jej krajine "Bola to pre mňa veľká česť privítať dnes na Downing Street veľmi odvážnu Cichanovskú," napísal Johnson na Twitteri. Spojené kráľovstvo podľa Johnsonových slov…

Škótsko 9. augusta zruší takmer všetky reštrikcie

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jeff J Mitchell/PA via AP)   Takmer všetky zostávajúce reštrikcie zamerané proti šíreniu ochorenia COVID-19 v Škótsku zrušia od 9. augusta. Potvrdila to škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová Sociálny odstup sa nebude musieť dodržiavať vo väčšine prostredí, čo znamená, že sa zvýši využívanie kapacity pubov a…

V Nemecku strana Zelených chce splniť ciele parížskej klimatickej dohody

0 icon

Berlín 3. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Annegret Hilse/Pool via AP)   Necelé dva mesiace pred parlamentnými voľbami v Nemecku zverejnila v utorok strana Zelených desaťbodový plán, ktorý sa zameriava na splnenie cieľov parížskej klimatickej dohody Medzi navrhovanými opatreniami je vytvorenie nového ministerstva pre klímu. To by dostalo právomoc vetovať rozhodnutia vlády, pokiaľ…

Čaputová vysvetľuje, prečo skončí pápež práve na Luníku IX: Sú za tým biskupi a Vatikán, Andrej Danko nehovorí pravdu

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko opakovane podsúva verejnosti nepravdivé informácie týkajúce sa návštevy pápeža Františka na Slovensku. Uviedla to Kancelária prezidenta SR, ktorá sa ohradila voči jeho zavádzajúcim vyjadreniam Stanovisko kancelárie prezidenta poskytol hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec. Danko uverejnil…

V Nemecku obnova oblastí zničených povodňami môže stáť viac ako 6 miliárd eur

0 icon

Düsseldorf 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Marius Becker/DPA via AP, Pool)   Náprava škôd spôsobených júlovými povodňami v nemeckých spolkových krajinách Porýnie-Falcko a Severné Porýnie-Vestfálsko môže stáť viac ako šesť miliárd eur. Oznámil to v utorok nemecký minister financií Olaf Scholz, informovala agentúra DPA "Všetkým chceme pomôcť pri obnove, náhrade škôd –…

Väčšina materských škôl by potrebovala na úspešné zvládnutie dištančného vzdelávania jasné a zrozumiteľné pravidlá

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Takmer 73 percent riaditeľov materských škôl by potrebovalo na úspešné zvládnutie dištančného vzdelávania jasné a zrozumiteľné pravidlá. Vyplýva to z prieskumu Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI), v ktorom oslovili riaditeľov 154 materských škôl Viac ako 70 percent uviedlo, že by potrebovalo aj doplnenie materiálno-technických…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Je segregácia spásou pre nás neočkovaných ?

0icon

Ďalší dôležitý detail v téme „pandémie“ je v MSM ponechaný takmer bez povšimnutia. Ide o správy, že očkovaní sa stali zdrojom infekcie pre neočkovaných. Publikácia č. 1 Čoraz viac žien sa po očkovaní proti koronavírusu sťažuje na silné krvácanie. "... Americký profesor vykonal online prieskum ... a spôsobil lavínu: nespočetné…

Erik Majercak

Celý Covid je bublina. Návod, ktorý vás presvedčí na vlastnej koži za pár šupov

0icon

Ak jeden meter je jedným metrom zmeraným jedným dĺžkovým meradlom, tak by mal byť zmeraný ako jeden meter aj druhým dĺžkovým meradlom aj tretím aj štvrtým. Ak niečo nesedí, tak je chybné meradlo, alebo daná dĺžka nie je jeden meter Súhlasiť budete asi aj s tým, že keď má niekto Covid,…

Pavel Jacz

Najväčšiu radosť z očkovacej lotérie budú mať určite zaočkovaní gambleri.

0icon

Obchod so zdravím človeka je tou najpodlejšou dovolenou činnosťou v dnešnom svete a najmä v dnešnom ziskovom kapitalistickom systéme: „Oklamať a zarobiť!“ Farmakologické firmy sa tohto špinoochodu maximálne zhostili a vďaka najpresvedčivejším reklamám a ľuďom, ktorí naletia, si prehadzujú vidlami peniaze. Presviedčajú ľudí, že im správne nefunguje žiadny orgán v…

Pavol Lazar

Budú mať nezaočkovaní voliči ešte volebné právo?

0icon

BUDÚ MAŤ NEZAOČKOVANÍ VOLIČI EŠTE VOLEBNÉ PRÁVO? 👉 Znie to ako vtip, či pokus o vybičovanie napätia a rozhorčenia polarizovanej spoločnosti očkovaním a iných súvislostí s infekciou COVID-19. Poďme sa však na to pozrieť bližšie, či je možné považovať takúto hrozbu za rýdzu utópiu. 👉 V súvislosti s novelou zákona…

Viliam Oberhauser

Rozlúčka s Júliusom Binderom, jednou z najväčších osobností Slovenska

0icon

V utorok 3.augusta o 11,45 hodine v Bratislavskom krematóriu bude rozlúčka s Júliusom Binderom, Rytierom rádu sv. Gregora Veľkého. Hoci smútime vieme, že Slovensko vo večnosti získava ďalšieho patróna, ktorý tak ako tu na zemi bude slúžiť Bohu a národu. S Julkom Binderom som sa prvý raz stretol niekedy na jar roku 1990 v sídle Kresťanského demokratického…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

TOP10 vecí, o ktorých ste nevedeli, že sa dajú tiež recyklovať

0 icon

Všetci vieme, že by sme mali recyklovať plastové fľaše, papier, kartóny, kovy, sklo, plastové vrecká a ďalšie veci. Existuje však veľa vecí, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili, že by sa mohli recyklovať, vrátane niektorých potrieb pre domácnosť a odevy, ktoré už nepotrebujete. Bežecké topánky Po určitom počte nabehaných kilometrov sa obuv opotrebuje…

Bežné jedlá, ktoré môžu uškodiť tvojmu domácemu miláčikovi

0 icon

Považujeme našich domácich miláčikov za členov rodiny, ale nemôžeme zabudnúť, že ich telá sú iné ako naše a potrebujú inú škálu živín. Skutočná otázka však znie: pomáhame alebo ubližujeme našim obľúbeným našuchoreným miláčikom, keď im dávame naše jedlá? 1. Jedlá pre domáce zvieratá, ktoré sa neodporúčajú pre tento dr

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Šéf ruskej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin obvinil investigatívny portál Bellingcat z toho, že pre neho pracujú bývalí spravodajcovia západných krajín. Cieľom tohto projektu je podľa neho vyvíjať tlak na štáty a konkrétne osoby.   Hoci sa Bellingcat tvári ako nezávislý

USA eskalujú napätie. Admirál zabudol na mapu a obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) –  Admirál Robert Burke, veliteľ amerického námorníctva v Európe a Afrike, obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori. Podľa neho Moskva robí všetko pre to, aby Spojené štáty zasiahli ruské sily v oblasti Čierneho mora. Washington sa takto pokúša presunúť

Bývalý šéf CIA predpovedá budúcnosť Afganistanu po odchode USA: "Bude to len horšie"

0 icon

Afganistan, 3.August 2021 (AM) – Bývalý šéf CIA David Petraeus vysvetlil, čo čaká Afganistan po stiahnutí armády z USA. Je presvedčený, že situácia v krajine sa „len zhorší“. Petraeus poznamenal, že krajinu čaká nová „krvavá občianska vojna“.   Bývalý šéf CIA David Petraeus pre Times povedal, ako vidí budúcnosť Afganistanu po st

Viete, že 1. svetová vojna sa teoreticky rozpútala kvôli jednej Srbmi nesplnenej podmienke? a ďalšie zaujímavosti...

0 icon

Slovensko, 3.August 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...rýdzo teoreticky sa dalo 1. sv. vojne akože vyhnúť? Dňa 28. 6. 1914 bol v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny spáchaný atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu. O necelý mesiac na to 23. 7. 1914 Rakúsko-Uhorsko predkla

Izraelský expert Kedmi: Nová stíhačka Su-75 dokazuje, že Rusko obnovilo svoj letecký priemysel

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Predstavenie nového lietadla piatej generácie Su-75 ukazuje, že Rusku sa podarilo obnoviť svoj zničený letecký priemysel, povedal na kanáli ITON bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali