Jiří Weigl: „Prežijú národné štáty snahu o európsky superštát?“

Praha 29. októbra 2018 (HSP/Foto:Facebook)

 

Bruselské mlyny pomaly, ale isto melú všetko národné, tradičné, originálne, odlišné, čo ešte zostalo v jednotlivých členských štátoch Európskej únie. Hlavne malým národom berú ich tradície, zvyky, kultúru a históriu, obrácajú ich na akúsi masu, ktorá nemá ani tvár, ani hlas. Mnohé národy postupne stracajú svoju národnú identitu. Ak sa táto tendencia nezmení, prežijú iba niektoré. Vytvorenie európskeho superštátu môže pochovať mnohé národy. Upozornil na to aj známy český ekonóm Jiří Weigl

Na snímke Jiří Weigl

Tento 60-ročný odborník, bývalý vedúci kancelárie prezidenta Česka Václava Klausa, vo svojom vystúpení v Poslaneckcej snemovni Parlamentu Českej republiky na konferencii „100.  výročie vzniku Československa v dobe neutichajúcej európskej integrácie. Prežijú národné štáty snahu o európsky superštát?“ sa venoval práve tejto téme: budú zničené alebo predsa  národné štáty prežijú tento tvrdý nátlak Bruselu a veľkých štátov, majú budúcnosť?..

V úvode poukázal na pozoruhodný jav, že proeurópsky politický a mediálny mainstream hlasne sa hlasí k odkazu 28. októbra 1918 a T. G. Masarykovi: „Naším státnym sviatkom totiž oslavujeme rozbitie tristoročného mnohonárodného štátneho útvaru v strednej Európe a vznik republiky, budovanej svojimi zakladateľmi ako národný štát. Prvá československá republika tento cieľ naplniť nemohla, bola štátom mnohonárodnostným, zmietaným ťažko riešiteľnými  rozpormi a krizami, ktoré v rôzných podobách trvali až do rozdelenia Československa. Po prvý raz v našich moderných dejinách žijeme posledné štvrťstoročie v národnom štáte, ktorý je zásadnou podmienkou pre bezproblémové fungovanie politickej demokracie a občianskej spoločnosti,“ uviedol Jiří Weigl.

Prízvukoval, že národný štát predstavoval zásadnú konkurenčnú výhodu Západnej Európy  pred jej súpermi: „Dnes môžeme do omrzenia počúvať opakované tvrdenia, že príčinou katastróf dvadsiateho storočia bola existencia súperiacich národných štátov v Európe, a že preto je národný štát a vôbec národ ako taký považovaný za zlo, ktoré treba odstrániť, ich obyvateľov prevychovať a vytvoriť z nich nové kozmopolitné ľudstvo,“ vysvetlil.

Prízvukoval, že je to úmyselná lož a manipulácia s históriou. „Vojny existovali dávno pred tým, než vznikli moderné národy a nacionalizmus. Mnohonárodné ríše boli rovnako agresívne  ako národné štáty, genocídu praktikovali rovnako. Vojny sa nedá odstrániť sociálno-inženierskymi projektami a nútenou prevýchovou miliónov ľudí. Národný štát vytvára  prirodzený rámec pre fungovanie spoločnosti a je podmienkou existencie politického národa a demokracie. Ak sa to pokúsime odstrániť, zlikvidujeme aj demokráciu, aj politickú slobodu,“ zdôraznil Jiří Weigl.

Tvrdil, že dnešná Európska únia si kladie za cieľ národné štáty, ktoré sú ich členmi, oslabiť, rozložiť a nahradiť. EÚ šírí tvrdenia o ich priamej zodpovednosti za vojny a tvári sa, že európska integrácia vznikla preto, aby zabránila vojnám a že iba vďaka nej je v Európe mier. „Je to opäť čistá lož. Európska integrácia vznikla v dobe studenej vojny v záujme povojnovej konsolidácie Západnej Európe a znovuzapojenie Západného Nemecka do vybudovania  funkčnej protiváhy vtedy agresívnemu sovietskemu bloku.  Mier na kontinente bol garantovaný superveľmocami, v žiadnom prípade Bruselom,“ podčiarkol.

Poukázal na to, že pôvodná európska integrácia tiež bola založená na posilnení spolupráce  národných štátov a nemala za cieľ vybudovanie superštátu. „Ten prieišl až s Jacquesom Delorsom, Maastrichtskou zmluvou, projektom společnej meny a celokontinentálneho rozšírenia EÚ,“ uviedol.

Poukázal na to, že s tým, ako nesmierne vzrástli ambície európskych probruselských kosmopolitných elít po skončení studenej vojny, začal byť neoblomne presadzovaný projekt stále rychlejšej a hlbšej integrácie, tj. prenášania ďalších a ďalších kompetencií z národnej  úrovne do bruselského centra a permanentného oslabenia národných štátov. Pripomenul, že ďalším významným medznikom v tomto smere bola Lisabonská zmluva, Šengen a spoločná mena.

Podčiarkol, že s postupom času Brusel sa stále viac vlamuje do stále ďalších a ďalších oblastí života obyvateľov európskych krajín a všetko reguluje. Hovorí, že väčšinové hlasovanie a faktický diktát veľmocí je cestou do pekla. Podľa neho, EÚ sa začíná štiepiť, vnútri jednotlivých krajín stále silnejú hnutia proti bruselskej regulácii a diktátu.

Poukázuje na to, že pôvodný idealistický projekt vzájomne si rovných členov, ktorý fungoval v začiatočnej fáze, sa podstatne změnil. Realita súčasnej EÚ nemá s povodne propagovaným projektom nic spoločné. Postačilo iba štvrťstoročie a Nemecko je nespochybnitelným hegemónom Európy. Prízvukuje, že výsledky dvoch svetových vojen s ich obrovskými ľudskými a materiálnymi obeťami sú zabudnuté.

„Naopak, dnešná situácia v Európe prekvapivo zodpovedá vojnovým cieľom Nemeckej ríše v prvej svetovej vojne – Rusko je vytlačené z Európy ďaleko na východ, USA sa z nej sťahujú, Veľká Británia je oslabená a odchádza z Európy, Strednú Európu tvoria malé satelitné štáty pevne hospodársky spojené s Nemeckom a tvoriace jeho priemyslové zázemie, oslabené Francúzsko aj naďalej slabne a je závislé na Nemecku. Juh Európy sa bez Nemeckej  finančnej sily nemôže zaobísť. Takto si výsledky európskej integrácie asi žiaden z jej  zakladateľov a pôvodných propagátorov nepredstavoval,“ zdôraznil.

Poukázal na to, že politiku v Západnej Európe a predovšetkým v Nemecku ovládla  progresivistická ľavica, ktorej sociálne inženierske predstavy dnes reprezentuje politický mainstream. Tlak na umelú unifikáciu a centralizáciu EÚ sa preto zosilňuje, rovnako ako  útok progresivistov na národné štáty a európske národy. Cestou k ich rozbitiu sa stala masová migrácia a pokusy premeniť homogenné národné pospolitosti na spoločenstvá rôzných nekompatibilných menšín.

Povedal, že sa to všetko odohráva v dobe, kedy sa prejavuje neudržateľný charakter spoločnej  meny, ktorá zničila južné krídlo EÚ, kedy sa prejavujú dôsledky voľného pohybu pracovných síl, ktoré viedli k fatálnemu vyľudneniu východnej periférie EÚ a zásadnému poškodeniu možností jej ekonomického rozvoja. „Do centra únie napriek tomu prišli milióny nových presťahovalcov, čo destabilizuje tamojšie spoločnosti. Národný štát a etnická homogenita, kedysi hlavná prednosť Západnej Európy, už neexistuje,“ podčiarkol Jiří Weigl.

Poukázal na to, že zásadným debaklom celej doterajšej éry európskej integrácie je Brexit, ktorý je reakciou väčšiny britskej verejnosti na výše uvedený vývoj. „Odchodom Británie stráca EÚ svoj pôvodný raison d´etre, tj. zjednotenie kontinentu,“ zdôraznil Weigl.

„Z toho všetkého plynie môj pesimizmus ohľadne perspektív doterajšieho smerovania európskej integrácie a naopak optimizmus ohľadne budúcnosti národného štátu v Európe.  Urýchlené vybudovanie superštátu je v dohľadnej dobe nereálne, integrácia vyžaduje podstatnú revíziu a zmenu smeru a musí sa vrátiť k národnému štátu ako svojmu základnému stavebnému bloku. Iba vtedy máme nadej na úspech. Je nútne si to pripomínať a nielen v roku  100. výročia našej modernej štátnosti,“ zdôraznil v závere Jiří Weigl.

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Chladná jar spôsobila dvojtýždňový posun dozrievania sladovníckeho jačmeňa, informovalo Slovenské združenie výrobcov piva a sladu

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Najúspešnejšia poľnohospodárska komodita po prvom spracovaní Slovenska, jačmenný slad, sa pripravuje na klimatickú zmenu. Porasty sladovníckeho jačmeňa ovplyvnilo studené počasie, nepravidelnosť zrážok aj ich sila. Pre chladné počasie sa vegetačná doba jačmeňa predĺži o dva týždne Informovalo o tom v pondelok Slovenské združenie výrobcov…

Aký je postoj známych osobností k očkovaniu detí? Budú ho odporúčať svojim známym?

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Foto: SITA/AP-Andreea Alexandru, archív TT, SITA/Úrad vlády SR, archív MR, archív JM, Facebook JD, TASR-Martin Baumann, archív Mt, Viera Haruštiaková)   Začiatkom júna spustili čakáreň na očkovanie proti Covid-19 aj pre deti vo veku 12 až 15 rokov. Mediálne známi lekári pôsobiaci pri vláde SR vyzývajú…

Pri zrážke troch vozidiel v Ivanke pri Dunaji sa zranili dve osoby, informuje polícia

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Pri dnešnej zrážke troch vozidiel v Ivanke pri Dunaji v okrese Senec sa zranili dve osoby. Ako informuje bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti, dopravná nehoda sa stala dnes krátko pred 6:45 na križovatke na Nádražnej ulici „Podľa doterajších informácií vodič Škody…

Grendel: Parlament v utorok Mikulca z funkcie neodvolá

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Národná rada SR (NR SR) v utorok 15. júna Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie ministra vnútra neodvolá. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísal podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) „Smer a Hlás nás trochu poučia, ako treba riadiť ministerstvo vnútra, lebo veď…

Súd bude schvaľovať dohodu s právnikom obvineným v kauze korupcie pri reštitúciách

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Špecializovaný trestný súd vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na stredu 16. júna verejné zasadnutie s právnikom Gustávom P., ktorý čelí obvineniu pre trestný čin nepriamej korupcie. Konkrétne má súd schvaľovať dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Národná…

Diskusie o ukončení nákupov dlhopisov považuje šéfka ECB za predčasné

0 icon

Frankfurt 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Armando Franca)   Na diskusie o ukončení programu, v rámci ktorého Európska centrálna banka (ECB) sťahuje z trhu dlhopisy, ešte nedozrel čas. Myslí si to šéfka ECB Christine Lagardová. Hospodárske zotavenie musí byť pevné, stabilné a udržateľné, uviedla v rozhovore, ktorý zverejnil v pondelok časopis Politico…

Bezpečnostný analytik k zásahu policajnej inšpekcie v NAKA: Rozohráva sa veľmi nebezpečná hra

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook,SITA-Branislav Bibel)   Bezpečnostný analytik a bývalý náčelník českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor sa vyjadril k štvrtkovému zásahu policajnej inšpekcie v Národnej kriminálnej agentúre. Podľa neho to vyzerá tak, že sa na Slovensku rozohráva nebezpečná hra Policajná inšpekcia vo štvrtok zasahovala v Národnej kriminálnej agentúre a…

Slováci môžu do Slovinska cestovať bez obmedzení

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slováci už môžu do Slovinskej republiky cestovať bez obmedzení. Na svojom webe to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Podmienkou je predloženie potvrdenia o tom, že sa daná osoba posledných päť dní pred vstupom do Slovinska nachádzala v krajine, ktorú považuje za…

V Španielsku ľudia protestovali proti milosti pre katalánskych separatistov

0 icon

Madrid 14. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bernat Armangue)   Tisícky demonštrantov sa v nedeľu zišli v španielskej metropole Madrid, aby protestovali proti zámeru tamojšej vlády udeliť milosť 12 katalánskym separatistom odsúdeným za prípravu referenda o nezávislosti v roku 2017. Informovala o tom agentúra AP Podľa tamojšej polície sa na proteste zúčastnilo zhruba…

OĽaNO bráni svojho ministra: „Skutočný dôvod, prečo mafii vadí Mikulec, je počet stíhaných osôb za korupciu“

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) bude v utorok čeliť odvolávaniu. Opozícia chce odvolávať Mikulca v súvislosti s podozreniami o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek. OĽaNO svojho ministra bráni OĽaNO v príspevku na sociálnej sieti tvrdí, že polícia…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Diktátor Netanjahu v kresle premiéra Izraela končí ...

0icon

Netanjahua  poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané. Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho…

Boris Mesár

COVID- 19 ,konečne vychádza pravda na povrch ! (3)

0icon

..UROBILI " SME CHYBU. KANADSKÝ VEDCI BIJÚ NA POPLACH V S/VISLOSTI S VAKCÍNAMI mRNA ,,NA" KORONAVÍRUS „Urobili sme veľkú chybu,“ - tak Bayram Bridle, vírusový imunológ a odborný asistent na univerzite v Guelphe v Ontáriu, opísal výsledky vakcinačných štúdií s novými mRNA vakcínami proti koronavírusu. https://childrenshealthdefense.org/defender/covid-vaccine-spike-protein-travels-from-injection-site-organ-damage/ Výskum tímu v

Marek Brna

Západ je zhnité jablko

0icon

Ani všetky peniaze sveta nezakryjú obraz neradostného stavu spoločností patriacich k takzvanej západnej civilizácii. Je to obraz rozkladu. Všetko, čo jestvuje, podlieha procesu vzniku, vývoja, zániku. Vzostupu a pádu. Ako zrkadlo stavu spoločnosti môže poslúžiť zdravie obyvateľstva, stav životného prostredia, úroveň kriminality, umelecká tvorba, úroveň vedy a výskumu. Na jednotlivé …

Štefan Harabin

Pellegrini, Fico, Bláha, Mazurek, Kotleba ani Taraba nehlasovali proti zákonu, ktorý môže pripraviť poctivých podnikateľov a radových občanov doslova a do písmena o všetko, vrátane ľudskej dôstojnosti.

0icon

V parlamente boli schválené dva zákony. Prvý je o kyberšikane, akože nebezpečné elektronické obťažovanie a druhý o hospodárskej mobilizácií. Zaviedla sa skutková podstata trestného činu nebezpečného elektronického obťažovania. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú okamžite podpísala i Čaputová. Tento zákon, by bol v poriadku, keby mal analógiu v rakúskej skutkovej podstate, ktorá hovorí len…

Pavel Jacz

Ako Mikulcovi praskli nervy: „Fico je chrapúň a gauner“. Psychiater by mu pomohol.

0icon

To, čo vo štvrtok predviedol minister vnútra Mikulec, nemá v slovenskej vládnej politike obdoby. Jediný kto sa mu môže vyrovnať, je jeho stranícky šéf Matovič ešte keď nebol vo vládnej koalícii, ale ako poslanec potreboval zaujať, i keď občas zaperlil zo začiatku aj ako premiér. Mikulec vraj s vysokým IQ…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Máte radi morské prasiatka? Vo Švajčiarsku je nezákonné vlastniť iba jedno

0 icon

Zdá sa, že Švajčiarsko je jednou z najviac priateľských krajín na svete. Vo Švajčiarsku musíte mať aspoň dve morské prasiatka, inak porušujete zákon. Zákony o právach zvierat z roku 2008 zakazujú vlastniť iba jedno morčiatko, pretože sa môže cítiť osamelo. Morské prasiatka sú tu veľmi časté domáce zvieratá a Švajčiari ich zbožňujú, považujú…

Ako sa dostávajú nové slová do slovníka? Nie je to až taká záhada...

0 icon

Odkiaľ pochádzajú nové slová a ako sa transformujú z hovorových na oficiálne? Nové slová sa musia šíriť v kultúre, aby sa dostali do slovníka. Musia sa používať a chápať. Nové slová majú oveľa väčšiu šancu na pridanie do slovníka, ak ich uvidíte v tlačenej forme alebo ich budete počuť v…

Záhada: Stroj Hansa Colera. 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Opäť sa spoločne pozrieme na obdobie druhej svetovej vojne. Jednou z najzaujímavejších vedeckých záhad druhej svetovej vojny je stroj na voľnú energiu navrhnutý Hansom Colerom. Začíname prvou časťou dvojdielneho článku. Máme veľké šťastie, že sa o tomto stroji zachovali záznamy vrátane podrobných výkresov, popisov, ako funguje,…

Ako najlepšie zmraziť chlieb, aby bol neskôr ako čerstvý?

0 icon

Ukázalo sa, že najjednoduchší spôsob zmrazenia chleba je zároveň najlepším spôsobom zachovania chuti. Ak teda kupuješ chlieb do zásoby a nie na okamžitú spotrebu. Jedným z najchutnejších pôžitkov života je čerstvo upečený chlieb, ktorý chhrumkavo láka tvoje zmysly. Má to však jeden háčik - bochník remeselníckych kváskov, ktorému v pekárni…

Vo svete IT

Elon Musk nás všetkých dostal! Tesla predala časť Bitcoinov, ktoré spoločnosť vlastnila

0 icon

Elon Musk posledné týždne zapĺňa v súvislosti s témou Bitcoinov plátky mnohých médií. Dôvodom je, že hoci Tesla začala začiatkom tohto roka prijímať Bitcoin ako platidlo, tak niekoľko mesiacov na to, Musk oznámil, že za Bitcoiny si už auto spoločnosti nekúpite. Dôvodom je ich ťažba a vplyv na životné prostredie,…

Posledná aktualizácia Windowsu 10 priniesla panel s počasím a správami. Viete, kde ho nájdete?

0 icon

Microsoft len niekoľko dní dozadu začal distribuovať aktualizáciu pre Windows 10 počítače, ktorá priniesla jednu z významnejších noviniek, ktorou je aktívny panel s počasím a správami. Funkcia ako taká sa volá „Správy a záujmy“ a v našom regióne využijete (zatiaľ) najmä informáciu o počasí. Nový panel s počasím a správami…

Život nepotrebuje teplo hviezdy, aby mohol prekvitať: „Túlavé planéty“ môžu vytvoriť vhodné podmienky pre svoje mesiace

0 icon

Pátranie po stopách života na exoplanétach je pomerne priamočiary proces. Vo väčšine prípadov astronómovia pátrajú po podobných podmienkach, aké máme u nás na Zemi. Samozrejme existuje aj variant, že život vo vesmíre môže existovať vo veľa odlišných formách a aj túto možnosť vedci akceptujú. Momentálne je však život na Zemi jediným príkladom…

Doba ľadová na Marse? Nová štúdia tvrdí, že ich bolo hneď niekoľko

0 icon

Ľadovce, ktoré existujú na Marse aj po stovkách miliónov rokov vedcom prezrádzajú čo-to z fascinujúcej minulosti červenej planéty, píše portál Science Focus. Vedci z New Yorkskej univerzity Colgate analyzovali vzorce a štruktúry skál, ktoré našli v 45 ľadovcoch na povrchu Marsu. Vďaka tomu zistili, že planéta mohla v minulosti prežiť za posledných 300 až 800…

Mikroglia, typ imunitných buniek v mozgu, môže mať výrazný dopad na šírenie Alzheimerovej choroby

0 icon

Vedci si myslia, že drobná skupina imunitných buniek v mozgu by mohla byť kľúčom k spomaleniu šírenia Alzheimerovej choroby, píše portál Science Focus. Mikroglia, typ bunky v mozgu, slúži ako prvá vlna obrany, ktorá ochraňuje centrálnu nervovú sústavu pred infekciou. Vedcom z Veľkej Británie sa podarilo zistiť, že počet týchto buniek vzrastie, keď sa…

Armádny Magazín

Merkúr. Čo vieme o prvej ruskej neviditeľnej lodi?

0 icon

Rusko, 14.jún 2021 (AM) – Kedysi to bola loď s delami, súčasné majú moduly. S prvou bojovali Rusi proti Turkom. Jej menovkyňa bude neviditeľná pre radary. Ide o drahú módnu hračku, alebo o naliehavú potrebu pre Rusko?   V máji 1829 sa malej ruskej brige Merkurij podarilo poraziť dve

Ukrajina vyslala na Donbas ďalších ostreľovačov a diverzantov

0 icon

Luhansk. 14. júna (AM)  – Príchod niekoľkých prieskumných skupín ukrajinských ozbrojených síl bol zaznamenaný v blízkosti frontovej línie na Donbase, informoval Ivan Filiponenko, predstaviteľ tlačovej služby Ľudovej milícií Luhanskej ľudovej republiky. Jedna z týchto skupín sa objavila 6. júna neďaleko oblasti obce Trjochizbenka, ktoré je pod kontrolo

Jedinečný a efektívny spôsob boja proti mafii, ktorému svetoví ľudsko-právni aktivisti nefandia

0 icon

Thajsko, 14.jún 2021 (AM) – Dnes si povieme o veľmi zaujímavej, aj keď zdanlivo nie úplne legálnej metóde boja proti mafii, ktorú vo svojej krajine použil thajský kráľ Rama IX (1928-2016). Svetové spoločenstvo sa na neho prekvapivo vrhlo s ostrou kritikou ochrany ľudských práv, ale Rama IX pos

Zacharovová vysvetlila ako to vlastne je s ruskou vojenskou základňou v Sudáne

0 icon

Rusko, 14.jún 2021 (AM) - Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie sa prvýkrát vyjadrilo k sudánskemu zákazu výstavby ruskej vojenskej základne. Pred niekoľkými týždňami vyšlo najavo, že sudánske úrady vydali zákaz výstavby ruskej vojenskej základne na ich území. Sudán požiadal, aby ruská armáda z krajiny stiahla všetko vojenské vybavenie a zbrane a

„Nočné čarodejnice“ – Stalinov bombardovací pluk

0 icon

Rusko, 13.jún 2021 (AM) – Jeho letcami boli len ženy a bojovali s heslom: „Buď hrdá na to, že si žena“. Nemecký časopis Stern napísal, že každú noc si sadali mladé sovietske ženy za riadidlá svojich zastaraných dvojplošníkov, aby bombardovali Nemcov. „Bojovali bez padákov, aby sa živé nedostali do nemeckých rúk,“ píše…

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali