Jaroslav Kuracina: Mrzí ma, že sa kauza prezliekania detí dotkla najviac osobnej integrity riaditeľky, ale nemožno zasievať do hláv detí, že je normálne meniť pohlavie

Bratislava 1. júna 2016 (HSP/Foto: facebook)

 

V posledných dňoch rezonovala na Slovensku kauza s prezliekaním detí na základnej škole v Banskej Bystrici. Písali sme o nej tu

Mainstreamove médiá ako napr. RTVS sa snažili kauzu bagatelizovať a vyrobiť z nej útok Kotlebovej strany ĽSNS na detský karneval a samotné priznanie riaditeľky na videu ignorovali. Napriek tomu si do reportáže prizvali psychológov, ktorí presviedčali divákov, že prezliekanie detí za opačné pohlavie nemôže mať vplyv na ich duševný vývoj.

 

Na snímke Jaroslav Kuracina
Na snímke Jaroslav Kuracina

Na uzavretie kauzy dávame priestor hlavnému aktérovi, ktorého syn sa mal prezliekacieho dňa zúčastniť, nezávislému poslancovi mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Jaroslavovi Kuracinovi, aby prezentoval svoj postoj, pretože motívy jeho konania boli médiami rôzne interpretované.

Dolupodpísaný Jaroslav Kuracina, rodič troch detí, z ktorých dve navštevujú ZŠ SSV v Banskej Bystrici, by som sa týmto chcel vyjadriť k mediálnej bubline, ktorá vznikla na základe mojej nespokojnej reakcie na myšlienku prezliekania detí za opačné pohlavie, v rámci tematického týždňa na uvedenej škole. Vyjadrenie píšem ako súkromná osoba, rodič , otec, ktorému záleží na zdravom vývoji svojich detí.

Uznávam, že som na myšlienku  prezliekania detí za opačné pohlavie reagoval emotívne, avšak ako zodpovedného rodiča ma skutočne pobúrilo, že sa tieto a podobné myšlienky našim deťom podsúvajú takto nenápadne a účelovo. Som zástanca tradičnej rodiny a verím, že postavenie a úloha oboch pohlaví, muža aj ženy, je v spoločnosti jasne a pevne daná, overená nielen spoločenským ale aj evolučným vývojom. Nemyslím si, že zasievať do hláv malých detí myšlienku na zmenu pohlavia je normálne a v súlade so zdravým rozumom. Zároveň tým však nijako neodsudzujem a neznevažujem osoby z komunity LaG, ani iných ľudí s nevyhranenou či nejednoznačnou sexuálnou orientáciou, ktorí svoju nestotožnenosť s prirodzeným pohlavím prejavujú navonok obliekaním sa do šiat opačného pohlavia. Toto len na doplnenie, keďže mi počas tejto kauzy bola niekoľkokrát vytknutá netolerantnosť voči akejkoľvek forme inakosti. Keď sa nad tým všetci hlboko zamyslíme, ak by som aj mal uveriť tomu, že práve táto téma prezliekania za opačné pohlavie bola zamýšľaná nie ako podsúvanie myšlienky, že chodiť v oblečení opačného pohlavia je normálne a akceptovateľné, ale údajne len v rámci zábavy, asi nie je veľmi tolerantné a zábavné robiť si posmešky z ľudí alebo detí, ktoré sa s takýmto stavom mysle práve vyrovnávajú a nevedia sa jednoznačne zaradiť. Skôr by učitelia mali učiť deti neposmievať sa a nepoukazovať na odlišnosti.

To sú dôvody, pre ktoré som navštívil pani riaditeľku s požiadavkou, aby prehodnotila tému daného dňa – štvrtku. V žiadnom prípade som nevykonával žiadnu spravodlivosť ani nikoho nezastrašoval a neohováral.  Odmietam preto obvinenia, že som poškodil dobré meno školy, či pani riaditeľky, alebo že som chcel deťom skaziť „karneval“, či nedajbože „fašiangy“ – pripomínam, že išlo o „tematický týždeň prezliekania v škole“. V žiadnom prípade som nemal za cieľ poškodzovať dobré meno školy, ani pani riaditeľky a už vôbec nevidím dôvod na to, aby bola pani riaditeľka odvolaná.

V prvom rade, nebolo vôbec nutné rozmazávať celú túto záležitosť do takýchto rozmerov, všetci by sme si mali uvedomiť, že na samom začiatku stál môj osobný názor súkromnej osoby, rodiča, za ktorý som sa bol prihovoriť v škole u pani riaditeľky. Na základe toho som potom uverejnil na svojom, podotýkam, súkromnom profile na sociálnej sieti, určité vyjadrenia a popis situácie. Áno, uvedený príspevok na webe bol síce verejný, ale bol určený pre ľudí, ktorí ma poznajú a sú so mnou v kontakte, aby si urobili svoj názor, prípadne sa vyjadrili v komentároch. Súdiac podľa počtu komentárov a zdieľaní mám za to, že záležitosť sa nedotkla len mňa osobne, ale k reakcii popudila veľké množstvo ľudí. Je preto úsmevné teraz sledovať, ako si určité účelové skupiny práve zo mňa urobili terč, hoci očividne môj názor zdieľajú a podporujú tisíce ďalších ľudí.

Na stránke školy momentálne svieti výzva rodičov, priateľov, učiteľov a zamestnancov a iných sympatizantov školy, že sa mám verejne ospravedlniť učiteľom, zamestnancom, vedeniu a pani riaditeľke za „nepravdivé ohováranie“ či akési „vykonanie spravodlivosti“,  dokonca tak mám urobiť „na všetkých portáloch“, na ktorých som svoje nepravdivé tvrdenia údajne uviedol. Dávam do pozornosti všetkým, ktorí si to doteraz nevšimli a neuvedomili, že som uverejnil len jeden jediný príspevok, na jedinej sociálnej sieti, ako súkromná osoba, nie ako poslanec mestského zastupiteľstva a už vôbec nie ako člen akéhokoľvek zoskupenia – extrémistického ani iného. To, akým spôsobom, akými cestami, kam všade a kto konkrétne môj príspevok ďalej rozšíril, pozmenil, prekrútil a prifarbil, už naozaj nie je v mojej moci ovplyvniť. Každé ďalšie zverejnenie na každom ďalšom portáli / plátku / bulvári má predsa svojho konkrétneho autora, ktorý sa pod to podpísal, či už svojím menom alebo anonymne. Toto sa týka nielen ľudí z oblasti médií, ktoré túto vec kade-tade rozmazali, ale aj každého, kto zdieľal môj prvý príspevok, či sa k nemu vyjadril, kto na základe neho napísal nejaké svoje ďalšie vyjadrenia na svojich weboch – súkromných, verejných i na weboch rozličných skupín a zoskupení… Každý z týchto jednotlivcov nech si teda sám zodpovedá za to, čo presne uviedol a akým dielom práve on či oni prispeli k negatívnemu zviditeľneniu uvedenej školy vo verejnom a mediálnom priestore.

Osobne necítim, že by som sa mal za čo hanbiť, neútočil som nijakým spôsobom na žiadnu konkrétnu osobu z radov učiteľov a zamestnancov, nedovolil by som si „očierňovať v očiach detí a verejnosti….ničiť výchovné úsilie….“ pegadogických zamestnancov školy ani degradovať školu samotnú. Veď moje aj vaše deti naďalej školu navštevujú a navštevovať budú, ak by som ja alebo hocikto iný mal mať pocit, že táto škola nie je vhodné prostredie pre moje deti, riešil by som to dávno a zodpovedajúcim spôsobom. Každý máme právo voľby.

Jediné, čo ma skutočne mrzí je, že najviac sa táto takzvaná „kauza“ dotkla osobnej integrity pani riaditeľky. Ona sama si určite nepomohla tým, že vo vyjadrení pre Denník N poprela prvotný zámer školy zaradiť ako jeden z dní tematického týždňa prezliekanie detí za opačné pohlavie. Po mojej návšteve v škole a po našom spoločnom rozhovore sa škola rozhodla zmeniť tému na štvrtok z prezliekania detí za opačné pohlavie na tému postavy/hrdinovia z rozprávok, kníh, filmov, pričom takto to už potom uverejnili aj na stránke školy. Avšak vo videu, ktoré bolo následne zverejnené na internete bolo jasne počuť a vidieť pani riaditeľku aj mňa, ako sa o téme prezliekania bavíme, ako jej ja hovorím, že s tým nesúhlasím a ako ona úplne uvoľnene a ústretovo súhlasí so zmenou témy – čím potvrdzuje, že pôvodný zámer prezliekania za opačné pohlavie tam bol.

Ak teda celá táto akcia – téma na štvrtok prezliekanie za opačné pohlavie mala byť v očiach širokej verejnosti naozaj len taká nevinná zábava, prečo pani riaditeľka mala potrebu to poprieť a označiť ma verejne za klamára?

K ostatným uverejneným informáciám či dezinformáciám, či už na stránke školy alebo na iných zainteresovaných weboch sa s vaším dovolením vyjadrovať odmietam, nakoľko si myslím, že záležitosti ako extrémistické skupiny, havarijný stav strechy školy či iných priestorov školy, spôsob vedenia školy či pedagogického procesu nemali a nemajú v tejto vykonštruovanej kauze ani náznak miesta a ani náhodou nemajú nič spoločné s tým, čo som sa ja, ako otec a zodpovedný rodič mojich detí snažil svojim konaním docieliť, bez ohľadu na to, či sa mi to podarilo alebo nie.

Jaroslav Kuracina

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poľsko nezatvorí baňu Turów ani po sankciách európskeho súdu

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek,TASR/AP-Petr David Josek)   Súdny dvor Európskej únie (EÚ) rozhodol, že Poľsko musí zaplatiť Európskej komisii denné penále vo výške 500-tisíc eur, pretože nezastavilo ťažbu hnedého uhlia v bani Turów. V tlačovej správe o tom informoval hovorca súdu Balázs Lehóczki Takéto opatrenie by malo…

Pri výbuchu v elektrárni v Maďarsku sa zranilo osem ľudí, štyria ťažko

0 icon

Budapešť 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Výbuch vo vodnej elektrárni na rieke Tisa pri mestečku Kisköre v Maďarsku v Hevešskej župe si v pondelok vyžiadal osem zranených, z ktorých štyria utrpeli ťažké poranenia, informoval regionálny spravodajský server heol.hu Hovorca župného úradu civilnej ochrany Csaba Nagy uviedol, že príčiny a okolnosti…

Na hranice s Bieloruskom pre tlak migrantov posielajú ďalších 500 vojakov

0 icon

Varšava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)   Poľskí vládni predstavitelia v pondelok oznámili, že posielajú dodatočných 500 vojakov a špeciálne vozidlá na hranice s Bieloruskom. Posilňujú tak kontrolu hraníc vzhľadom na zvyšujúci sa tlak migrantov, ktorý podľa Poľska organizujú Bielorusko a Rusko s cieľom destabilizovať Európsku úniu „Máme do činenia…

USA spochybnili integritu volieb v Rusku; Moskva kritiku odmieta

0 icon

Washington 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin/SITA/AP/Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin)   Americké ministerstvo zahraničných vecí v pondelok spochybnilo integritu parlamentných volieb v Rusku s tým, že tvrdý zásah ruskej vlády voči jej kritikom "zabránil" občanom uplatniť svoje občianske a politické práva Hovorca rezortu americkej diplomacie Ned Price uviedol, že ruské vedenie…

Peter Sagan zostane vo francúzskom tíme bez brata Juraja aj Erika Bašku

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Roky boli zvyknutí na to, že sú v jednom tíme s najlepším slovenským cyklistom Petrom Saganom, ale to sa od budúcej sezóny zmení. Brat Juraj Sagaj aj Erik Baška nebudú pokračovať po boku trojnásobného majstra sveta, ktorý bude od 1. januára 2022 dva…

Vstup do Vatikánu bude od októbra povolený len s covidpasom

0 icon

Rím 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Do Vatikánu budú mať od 1. októbra vstup povolený len osoby s tzv. covidovým pasom. Oznámila to v pondelok Svätá stolica, píše agentúra DPA. Každý obyvateľ, pracovník či návštevník Vatikánu sa bude musieť preukázať potvrdením o očkovaní proti koronavírusu, aktuálnym negatívnym testom alebo prekonaním…

Ukrajinská SBU začala stíhanie vo veci konania ruských volieb na Kryme

0 icon

Kyjev 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) začala trestné stíhanie vo veci konania volieb do ruskej Štátnej dumy, ktoré sa konali na anektovanom Krymskom polostrove. S odvolaním sa na SBU o tom v pondelok informovala agentúra Ukrinform Vo vyhlásení SBU sa uvádza, že "všetci účastníci tohto…

Fico podáva trestné oznámenie na sudkyňu Záleskú pre trestný čin ohýbania práva

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico podáva trestné oznámenie na sudkyňu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamelu Záleskú pre trestný čin ohýbania práva. Zároveň označil súdny proces voči bývalému špeciálnemu prokurátorovi za monsterproces, teda typický politický proces, ktorý možno porovnať…

O’Malley: Kríza okolo sexuálneho zneužívania si vyžaduje premenu pastorácie

0 icon

Varšava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Predseda Pápežskej komisie pre ochranu maloletých, kardinál Seán Patrick O'Malley, navrhuje, aby cirkev vo východnej a strednej Európe "prešla pastoračnou premenou" Podľa spravodajského webu Vatican News to kardinál O´Malley uviedol v príhovore, ktorým sa v nedeľu vo Varšave začala medzinárodná konferencia o ochrane…

Popoludní bude koaličná rada. Matovič a Remišová sa zhodujú na potrebe vymedzenia kompetencií generálnej a špeciálnej prokuratúry. Kollár: Pokračovanie koalície bez hnutia Sme rodina je reálne

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR,SITA-Branislav Bibel)   Popoludní sa zíde koaličná rada. Partneri by sa mali venovať aktuálnym témam. Hnutie OĽANO chce hovoriť o prijatí legislatívy na boj s mafiou a ochranu právneho štátu, nevylúčilo ani diskusiu o koaličnej zmluve "OĽANO otvorí na koaličnej rade otázku urýchleného prijatia…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

Boris Mesár

Novodobé otrokárstvo : „Osobné uhlíkové kvóty"

0icon

BM : veci ,ktoré sa dejú v súčasnosti  a zároveň súčasne musia začať dávať zmysel aj liberálnym imbecilom ,aj keď sa to boja priznať ... Osobné emisné kvóty sa rozvíjajú v súlade s cieľmi Agendy 2030, cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja (SDG) a podvodom spôsobeným zmenou klímy. O…

Gustáv Murín

Samovládca Lipšic má zachrániť koalíciu "zmeny k zlu"...

0icon

Internet a sociálne siete sú posledným útočiskom demokracie. Veď vďaka sociálnym sieťam prepukla napríklad aféra „Gorila“, ktorú Nicholson tri roky tajil pod zámienkou, že ju on sám „vyšetrí“. Vďaka sociálnym sieťam bolo odhalené prepojenie Kisku na popradské podsvetie. Ale tiež vďaka demagogickým vystúpeniam na sociálnych sieťach sa do parlamentu dostal…

Andrej Sablič

Budíček!!!

0icon

Motto: Slovensko sa stalo členom komisie OSN pre budovanie mieru?!

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Otca Iránskeho jadrového programu zabil izraelský Mossad pomocou diaľkovo ovládanému guľometu

0 icon

Izrael, 20.september 2021 (AM) – Podľa medializovaných informácií denníka New York Times, otca iránskeho jadrového programu“ Mohsena Fakhrizadeha zlikvidoval robot s hmotnosťou tony, ktorý zostavil M

Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch

0 icon

Saudská Arábia, 20.september 2021 (AM) – Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.   Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich poče

Srbsko pripravuje nový obrnený transportér Lazanski. Pomenovaný po veľvyslancovi v Rusku

0 icon

Srbsko, 20.september 2021 (AM) – Obrnený transportér Lazanski bude vyrábať srbská štátna obranná spoločnosť Yugoimport SDPR. Bude vyprojektovaný na základe najnovšieho srbského kolesového obrneného transportéra Lazar 3, jeho modifikácia bude vybavená kanónom pre delostrelecký granát kalibru 30x173 mm.   https://www.

Bašta: Nový vojenský pakt zmení svetovú históriu. Európu čaká transformácia do ázijského polostrova

0 icon

Česko, 19.september 2021 (AM, Sputnik) – Český diplomat Jaroslav Bašta v koment

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali