J. Kubiš: Afganistan ešte nie je krajina, ktorá by sa dokázala postarať o seba

J. Kubiš: Afganistan ešte nie je krajina, ktorá by sa dokázala postarať o seba

Brusel 23. apríla (TASR) – Afganistan bude aj v najbližších rokoch do veľkej miery odkázaný na pomoc a podporu medzinárodného spoločenstva, NATO a OSN. To je názor osobitného vyslanca generálneho tajomníka OSN pre Afganistan Jána Kubiša, ktorý sa zúčastnil na dnešnej konferencii ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli.

Afganistan ešte nie je krajinou, ktorá by sa dokázala postarať sama o seba, skonštatoval slovenský diplomat. Vďaka dedičstvu predošlých desaťročí plných vojen, násilia a rôznych katastrof, je táto krajina, jedna z najchudobnejších na svete, odkázaná na pomoc medzinárodného spoločenstva a bude potrebovať pomoc aj do budúcnosti.

"Nastáva historická zmena. Mení sa tam všetko. Mení sa predovšetkým vojenské a bezpečnostné prostredie," uviedol Kubiš, ktorý vďaka svojej funkcii už precestoval väčšinu afganských provincií. Dodal že miestne obyvateľstvo si zvyká na význam bezpečnosti ako takej, najmä pod tlakom istoty, že NATO čoskoro odovzdá zodpovednosť za bezpečnosť v krajine domácim vojenským a policajným zložkám.

Malo by sa tak stať už koncom tohto leta, čo v najbližšom období preverí schopnosť afganských síl postarať sa o poriadok v krajine. Zatiaľ ešte stále dochádza k situáciám, ktoré si vyžadujú pomoc medzinárodného spoločenstva.

Reklama

Ďalšou silnou skúškou pre transformačný proces krajiny podľa Kubiša budú prezidentské voľby z 5. apríla 2014, keď súčasný prezident odovzdá moc novej vládnej garnitúre. V histórii krajiny pôjde o prvý demokratický transfer moci.

"Sú o tom veľké diskusie. Ešte stále nie sú viditeľné kontúry politického riešenia aj samotného procesu volieb, keď sa len rodia zákony, podľa ktorých voľby prebehnú," upozornil Kubiš.

Reklama

Dôležité z hľadiska ďalšieho vývoja v krajine bude to, ako sa k transformačnému procesu postaví hnutie Taliban a iné odbojné skupiny, ktoré bojujú proti centrálnej vláde.

Kubiš spresnil, že ani Taliban nie je jednotné hnutie a sú v ňom skupiny, ktoré naznačujú ochotu na rokovanie s vládou, ďalšie sú zas celkom nepredvídateľné a nečitateľné.

To všetko, vrátane hospodárskej neistoty, keďže v krajine neinvestujú ani tí, čo majú peniaze, lebo nevedia odhadnúť situáciu po odchode jednotiek NATO, prispieva k celkovému pocitu nepredvídateľnosti a neistoty v krajine.

Obyvateľstvo, nielen politické štruktúry, preto podľa Kubiša potrebuje záruky, že medzinárodné spoločenstvo bude aj naďalej dozerať na vývoj v krajine. OSN má podľa neho jasné programy pomoci a rozvoja, a predstavitelia NATO aj dnes v Bruseli ubezpečili, že majú záujem na stabilnom a bezpečnom Afganistane, čo je hlavným predpokladom pre jeho ďalší rozvoj.

V tomto kontexte Kubiš privítal dnešné trojstranné rokovanie medzi USA, Afganistanom a Pakistanom. Šéf americkej diplomacie John Kerry sa v Bruseli stretol s afganským prezidentom Hámidom Karzajom a zástupcami pakistanskej armády a diplomacie.

Reklama

Kubiš upozornil, že Afganistan a Pakistan sú ako spojené nádoby, keď nestabilita jednej krajiny automaticky ohrozuje druhú. A dodal, že hľadanie východísk spolu s najviac zainteresovanými krajinami regiónu je veľmi dôležité, pričom v prvom rade tu ide o Pakistan, na ktorého kmeňových územiach je veľa bojovníkov Talibanu. Dnes to už priznávajú aj predstavitelia Pakistanu.

"Bez zaangažovanosti a podpory Pakistanu je ťažko nájsť udržateľné riešenie pokiaľ ide o budúcu stabilitu Afganistanu," skonštatoval v tejto súvislosti Kubiš.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl

Reklama

Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový a audiovizuálny záznam

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali