NAŽIVO

Brazília oficiálne zrušila plány na nákup indického protilietadlového raketového systému Akash, odvolávajúc sa na nízku presnosť, zastarané technológie a chýbajúce kľúčové funkcie, ako je dátový kanál a systém „svoj-cudzí“.

Testovanie údajne odhalilo opakované problémy s navádzaním. Indická strana tiež ponúkla staršiu verziu systému, čo ešte viac oslabilo pravdepodobnosť uzavretia dohody.

Namiesto toho Brazília uprednostňuje taliansky systém EMADS.

17:07

Národná diaľničná spoločnosť v uplynulých týždňoch upravila vozovku na viacerých úsekoch diaľnice D1 pri Novom Meste nad Váhom. Ako ďiaľničiari informovali, tieto práce sú v súčasnosti už ukončené a doprava na tejto časti D1 je aktuálne bez plánovaných obmedzení.

„Pravidelná údržba vozoviek našich diaľnic nie je otázkou estetiky, ale predovšetkým bezpečnosti, plynulosti dopravy a pohodlnej jazdy. Výmena vozovky zároveň predlžuje životnosť samotnej diaľnice, čo odďaľuje potrebu komplexnej rekonštrukcie a šetrí tak aj prostriedky,“ povedal podpredseda predstavenstva a prevádzkový riaditeľ NDS Rastislav Droppa.

16:29

Nemecký kancelár Friedrich Merz pozval vedúcich predstaviteľov podnikateľskej sféry do Berlína na rokovania o podpore investícií zo súkromného sektora. Informovala o tom správa agentúry DPA.

TK po zasadnutí vlády
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Kay Nietfeld
16:10

Hroziace hromadné prepúšťanie v Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) je dôsledkom rokov zanedbávania. Uviedol to odborník na dopravu opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Martin Pekár s tým, že avizované hromadné prepúšťanie sa môže dotknúť stoviek zamestnancov. Podľa Pekára sú reformy nevyhnutné, ale prichádzajú neskoro. ŽSR v piatok uviedli, že sa možnosťou spustenia režimu hromadného prepúšťania zaoberajú.

16:09

Na treťom bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach sa začala plánovaná generálna odstávka. Slovenské elektrárne počas nej vymenia palivo v reaktore a vykonajú hĺbkové kontroly, testy a remontáže dôležitých zariadení, informovali elektrárne.

16:09

Spor vyvolaný plánmi na výrazné zníženie pracovných v nemeckých závodoch automobilky Ford sa podarilo zažehnať. Americký koncern a odborový zväz IG Metall v piatok oznámili, že strany sa dohodli na pláne, ktorý počíta s vyplatením odstupného, možnosťou čiastočného odchodu do dôchodku a vytvorení finančnej záchrannej siete pre dôchodcov. Informuje o tom správa agentúry DPA.

16:06

Horná komora nemeckého parlamentu (Bundesrat) vyzvala v piatok vládu, aby zabezpečila životaschopnosť a konkurencieschopnosť oceliarskeho priemyslu v krajine z dlhodobého hľadiska. Podľa prijatého uznesenia by mala vláda okrem iného čo najskôr pristúpiť k realizácii Európskeho akčného plánu pre oceľ a kovy. Informovala o tom správa agentúry DPA.

15:21

Najmenej 23 osôb vrátane detí zahynulo a ďalší utrpeli zranenia pri leteckom útoku na kláštor v Sagainskej oblasti na severozápade Mjanmarska, uviedli v piatok svedkovia nešťastia. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

15:19

Kremeľ sa vyjadril k plánom „koalície ochotných“ vyslať na Ukrajinu vojenské jednotky po uzavretí prímeria.

Peskov uviedol, že Rusko stále považuje za „neprijateľné“ rozmiestnenie vojenského kontingentu krajín NATO na Ukrajine a je „veľmi sklamané, že jasné a dôsledné signály Moskvy sa neberú do úvahy a nenachádzajú pochopenie“.

„V Európe pretrvávajú konfrontačné, protiruské nálady,“ povedal hovorca ruského prezidenta.

15:07

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok označil rokovania s ministrom zahraničných vecí Číny Wang Im za „pozitívne“. Rubio zároveň vyjadril nádej, že by mohlo dôjsť aj k stretnutiu prezidentov oboch krajín, informovala správa agentúry AFP.

14:42

Európska únia (EÚ) je pripravená uzavrieť dohodu s USA. Čaká na list od prezidenta Donalda Trumpa, v ktorom načrtne plánované clá voči svojmu najväčšiemu obchodnému a investičnému partnerovi. Informuje o tom správa AFP a Reuters.

„Sme pripravení uzavrieť dohodu s USA,“ povedal novinárom hovorca EÚ pre obchod Olof Gill.

14:39

Dlh Nemecka by mohol do konca tohto desaťročia vzrásť z menej než 63 % výrazne nad 70 % hrubého domáceho produktu (HDP). Predpokladá to európska ratingová agentúra Scope, ktorá ako príčinu uviedla prudký rast výdavkov na zbrojenie a podporu infraštruktúry. Informovala o tom agentúra Reuters.

14:09

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v piatok uviedol, že zaznamenal najmenej 798 prípadov zabití na miestach poskytovania pomoci Humanitárnej nadácie pre Gazu (GHF) a v blízkosti humanitárnych konvojov iných organizácií vrátane OSN. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

13:55

Poľská prokuratúra začala preverovať vyjadrenia poľského europoslanca Grzegorza Brauna, ktorý počas štvrtkového rozhovoru pre rádio Wnet spochybnil zločiny nacistov v koncentračnom tábore Auschwitz. Je podozrivý z porušenia článku 55 zákona o Inštitúte pamäti národa, ktorý zakazuje verejné popieranie nacistických zločinov. Informovala o tom agentúra PAP.

Grzegorz Braun
Na snímke kandidát na predsedu Konfederácie Grzegorz Braun vystupuje na zjazde v poľských Katoviciach 23. septembra 2023 / Foto: TASR/AP-Czarek Sokolowski
13:40

Iránskej nositeľke Nobelovej ceny za mier Narghís Mohammadiovej sa Teherán vyhráža smrťou v súvislosti s jej bojom za demokraciu a ľudské práva. V piatok to uviedol Nobelov výbor, informuje o tom správa agentúry AFP.

Predseda Nobelovho výboru Jrgen Watne Frydnes v piatok potvrdil, že dostal „naliehavý telefonát“ od 53-ročnej Mohammadiovej.

13:37

Na Ukrajine v Zakarpatskej oblasti zomrel maďarsko-ukrajinský občan. Ten nezomrel „v dôsledku núteného odvodu“, ale bol proste dobitý na smrť. V rozhovore pre Kossuth Rádió na to upozornil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

13:19

Kyjev plánuje vyčleniť približne 5,3 milióna eur na program zachytávania dronov. Cieľom je ochrániť hlavné mesto Ukrajiny pred ruskými útokmi, uviedli to tamojší predstavitelia. Informuje agentúra Reuters.

13:15

Návštevníkov a zamestnancov dvoch národných parkov na západe USA museli včera evakuovať pre ohrozenie lesnými požiarmi. Informuje agentúra AP.

13:15
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

J. Hudec: Šesťdesiat percent pamiatok v Egypte je ešte stále pod zemou

-Čo alebo kto vás priviedol k výskumu starovekého Egypta?-

❚❚
.

“V roku 2007, keď som začal s výskumom v Egypte, podarilo sa mi pritiahnuť ďalších ľudí, ktorí sa o egyptológiu zaujímali na Slovensku alebo ju študovali vo Viedni. Vytvorili sme jadro malého tímu, ktoré už bolo schopné niečo v Egypte podnikať. Keby som tam zostal sám, nič s tým neurobím,” povedal v rozhovore pre TASR Jozef Hudec.

-Čo alebo kto vás priviedol k výskumu starovekého Egypta?-

Môj otec tvrdí, že už v piatej triede som vyhlasoval, že budem archeológ. Už si to nepamätám, musím mu veriť. Asi odvtedy ma zaujímalo kopanie a veci spojené s archeológiou. Štúdium egyptológie bolo zhoda okolností. Práve v období, keď som končil v Prahe prehistorickú archeológiu, otvorili, tuším po 17 či 19 rokoch, prvýkrát štúdium egyptológie. Aj to malo veľký súvis s archeológiou, takže som to využil. A navyše som mal veľmi rád diela pána Zamarovského, ktorý dal veľký impulz veľkej väčšine ľudí zaujímajúcich sa o antickú kultúru.

.

-Čo musí ovládať každý egyptológ?-

Je to súhrnný pojem, v egyptológii môže byť muzeologické zameranie, čiže človek sa venuje pamiatkam, ktoré už boli vykopané niekým iným, ich inštalovaniu, prezentovaniu, ochraňovaniu. Potom sa môže venovať archeológii alebo staroegyptskej literatúre. Starý Egypt je významný aj tým, že nám zanechal veľké množstvo písomných pamiatok. Ich výskum je jednou veľkou a dôležitou odnožou v rámci egyptológie, pretože samotný staroegyptský jazyk má niekoľko vývojových štádií.

-A vy ste sa špecializovali…?-

Na archeológiu. V čase, keď som študoval, došlo k deleniu Československa. Keďže som sa chcel vrátiť na Slovensko, s tou archeológiou som veľké perspektívy nemal. Vtedy som skúšal ešte muzeálny smer. V magisterskej i doktorskej práci som sa venoval pamiatkam zo starého Egypta, ktoré sú v slovenských múzeách a zbierkach. Až keď som nastúpil na Ministerstvo zahraničných vecí SR a prišiel na ambasádu do Egypta, dostal som ponuku od poľského kolegu, s ktorým som bol na štipendiu v Hamburgu. Ozval sa, či by som s ním nemal záujem spolupracovať na archeologickom projekte.

-S krajinou na Níle máte teda silné väzby, nielen archeologické… Ako bolo na veľvyslanectve v Egypte, ako dlho ste tam pôsobili?-

.

Od konca roku 2003 až do polovice 2008, štyri a pol roka. Narodili sa mi tam dvaja synovia (smiech).

-Vráťme sa k egyptológii, na UK v Bratislave sa stále nedá študovať, do úvahy pripadá Viedeň alebo Praha. Ako je teda na tom slovenský výskum starovekého Egypta? Mám na mysli skutočné výskumné práce Slovákov v teréne?-

V roku 1995 sme spolu s kolegom Dušanom Magdolenom, našimi spolužiakmi z Prahy a niektorými priateľmi tu na Slovensku založili nadáciu Aigyptos. Jej účelom bolo podporovať slovenský egyptologický výskum. Snažili sme sa o jeho inštitucionálizáciu v nejakom vedeckom ústave, začatie prác v Egypte a propagáciu egyptológie na Slovensku. V roku 2007, keď som začal s výskumom v Egypte, podarilo sa mi pritiahnuť ďalších ľudí, ktorí sa o egyptológiu zaujímali na Slovensku alebo ju študovali vo Viedni. Vytvorili sme jadro malého tímu, ktoré už bolo schopné niečo v Egypte podnikať. Keby som tam zostal sám, nič s tým neurobím, bol by som súčasť poľského tímu.

-Hovoríte o poľsko-slovenskom výskume neďaleko Káhiry – v Tell el-Retábí (asi 100 km od Káhiry), ktorý vediete spolu s poľským egyptológom Slawomirom Rzepkom z Varšavskej univerzity. Málo sa o tom výskume na Slovensku vie, akoby išlo o tajnú archeologickú misiu…-

(Smiech). Bolo to trošku mojou vinou. Keď som sa v polovici roku 2008 vrátil z veľvyslanectva v Egypte späť na ministerstvo, pokiaľ som sa stihol poriadne zorientovať, šiel som v roku 2009 na ambasádu do Izraela. Medzitým som dával nejaké interview v televízii, ale to bolo asi všetko. Teraz chceme výskum trošku viac zviditeľniť.

.

-O aké nálezisko teda ide?-

Vo vrchných vrstvách je to pevnosť, ktorá chránila vstup do Egypta z východnej strany, od Syropalestíny a Sinaja. Sinaj bol v egyptskej histórii zvláštnou súčasťou faraónskej ríše. Bola to nárazníková zóna, do ktorej chodievali starí Egypťania ťažiť rôzne minerály, materiály, zlato. Cez túto zónu sa podnikali vojenské výpravy alebo naopak chodili nepriateľské útoky na Egypt. Bola to veľmi strategická pozícia.

-Skúste tú lokalitu bližšie geograficky priblížiť…-

Na východnej strane nílskej delty leží mesto Zagazig, staroveký Bubastis, a od neho ide k dnešnej Ismailíi, čo je nové mesto postavené na pobreží Suezského kanála, údolie. Kedysi to bola v púšti životodarná tepna, zjavne je to nejaké staré rameno Nílu. Najneskôr v dobe faraóna Neka v 26. dynastii tam Egypťania urobili kanál, ktorý spojil Níl s Červeným morom. V tomto údolí, na pol ceste medzi Zagazigom a Ismailíou, je predmet nášho záujmu – Tell el-Retábí.

-Dlho ste hľadali práve túto lokalitu?-

Známa je už dosť dlho. Prvé známe výskumy tam uskutočnil švajčiarsky egyptológ Édouard Naville, ktorý tam kopal už v 1885. Dvadsať rokov po ňom tam kopal Flinders Petrie, ktorý začal túto lokalitu stotožňovať so starozákonným, biblickým Pitomom (Exodus 1:11). Od tej doby sa argumenty, či to je Pitom, alebo nie rôzne vyvíjajú a líšia. Zdá sa, že väčšinou sa egyptológovia klonia k tomu, že by to mohlo byť biblické mesto.

-Spomínali ste, že prvé výskumy sa v Tell el-Retábí robili už koncom 19. storočia. Laik si môže povedať, čo tam ešte chcú Slováci objaviť, veď už tam bolo všetko prezreté?-

Práveže nie. Tie metódy, ktoré boli používané v 19. storočí… a oblasť, ktorá bola preskúma, je v podstate mizivá. Petrieho sezóna tam trvala dva alebo tri týždne. My tam chodievame kopať na mesiac. To, čo tam robil Naville, už dosť kritizoval samotný Petrie. V 20. rokoch tam bola nemecká prieskumná misia. Po 2. svetovej vojne táto zóna nebola príliš vhodná pre archeológiu vzhľadom na izraelsko-egyptské vojnové konflikty. Až do uzavretia mierovej zmluvy sa tam veľmi kopať nedalo. Potom tam prišli Američania pod vedením pôvodom rakúskeho profesora Hansa Goedickeho. Viedol tam výskum nejaké tri sezóny, ale tiež to nechali tak. A odvtedy tam boli len kanadský prieskum a egyptské sondáže.

-Takže to bola dobrá voľba…-

Mali sme šťastie. Zistili sme, že už dve ďalšie misie si na túto lokalitu robili “zálusk”, takže sme prišli práve včas (úsmev).

.

-Máte za sebou šesť sezón, lokalita vám odhalila stopy po jej dlhodobom osídlení, spomenuli ste, že zrejme vojenského charakteru. Svedčia o tom opevnenia, vstupná brána typu migdol, kultová chrámová stavba. Ako ste potvrdili na svojej nedávnej prednáške v Bratislave, v Tell el-Retábí ste odkryli aj hyksóske hroby…-

Hyksósov starí Egypťania nazývali vládcami cudzích púštnych oblastí, zjavne prišli zo Syropalestíny. Zatiaľ je to dosť záhadný ľud. Jedna z teórií je, že sú to predkovia dnešných Hebrejov. Ich vyhnanie z Egypta niektorí vedci dávajú do súvislosti s Mojžišovým exodom, ktorý stále nie je presne datovaný a nie je presne stanovené, kto je Faraón exodu. Je tam veľké množstvo teórií, čo sa vlastne dialo a prečo. Týmto výskumom môžeme čiastočne prispieť aj k niektorým odpovediam na tieto otázky, vlastne sa trošku posúvame z oblasti egyptológie možno aj do oblasti biblickej archeológie.

-Čo ste našli v hyksóskych hroboch?-

Doteraz sa ich vykopalo 17. Slovenská časť misie našla ďalšie tri – jeden detský a dva dospelé. Tie dospelé hroby boli vykradnuté. Našli sme tam iba nádoby a rozhádzané kosti, ale napriek tomu je to veľmi dôležité. Tá keramika je dobrý indikátor pre datovanie – chronológiu. Máme tam ešte jeden síce objavený, ale nevybraný hrob, sme zvedaví, čo bude v ňom.

-Ako je to s nálezmi, dostať ich z Egypta asi nie je ľahké? V súčasnosti vraj Egypt dokonca vyzýva štáty a ich archeologické misie, aby vrátili nálezy, ktoré si z krajiny kedysi odniesli…-

.

Do 70. rokov bolo možné nálezy deliť medzi egyptskú vládu a príslušnú misiu. Potom došlo k zmene pamiatkového zákona. Odvtedy je vyvezenie nálezov z Egypta takmer nemožné. Sú tam isté možnosti, ale sú tak komplikované, že nepoznám niekoho, kto by to skúšal.

-Čo urobíte ako prvé, keď niečo nájdete?-

Okamžite dokumentujeme, fotograficky, kresbovo a cez total station v trojdimenzionálnom priestore. Nálezy fotíme, kreslíme, keď je treba, vážime. To je predmetom druhej pracovnej zmeny na pracovnom výskume.

-Takže sme sa dostali k vášmu bežnému dennému režimu počas výskumu. Ako vyzerá typický pracovný deň egyptológa v akcii?-

Od skorého rána zhruba do jednej hodiny popoludní sme v teréne, kde kopeme. Potom odchádzame späť do našej ubytovne. Po súhlase a dohode inšpektorátu nálezy berieme zo sebou a po večeroch ich ešte ďalej dokumentujeme. Robia sa fotky, kresby, všetky potrebné úkony, aby sme nálezy mohli vedecky využiť a publikovať a zároveň aby sme ich neboli nútení z Egypta vyvážať.

.

-Ako je o nálezoch informovaná egyptská vláda?-

Vždy máme zo sebou egyptského inšpektora z pamiatkovej správy. To je pridelený človek, vyštudovaný egyptológ, archeológ z miestnych univerzít. Ten vedie registračnú knihu najdôležitejších nálezov. Keď končíme sezónu, odovzdávame predbežnú správu o tom, čo sme našli. Do troch mesiacov od skončenia sezóny sme povinní dať egyptským úradom rozsiahlejšiu správu s plánikmi a fotografiami, v ktorej informuje o výsledkoch sezóny. Je to podmienka toho, aby sme v ďalšom roku mohli požiadať o pokračovanie koncesie.

-Kto stráži vašu bezpečnosť?-

Okrem inšpektora je s nami vždy aj policajt, ten tam slúži na našu ochranu, keby sa vyskytli nejaké problémy alebo konflikty.

-Archeológia asi nie je lacná záležitosť, koľko vás vyjde jedna sezóna?-

Robím to ako svoje hobby. Sme zaregistrovaní ako nadácia, snažíme sa oslovovať verejnosť, organizujeme prednášky, snažíme sa o sebe dať vedieť, významnú časť nákladov pokrývajú dve percentá z daní od ľudí, ktorých sa snažíme pritiahnuť. Od roku 2013 výskum podporuje aj Slovenská akadémia vied a jej Ústav orientalistiky.

-Koľko vás teda vyšla napríklad minuloročná sezóna?-

.

Mnoho ľudí z tímu cestuje na výskum tak, že si platia sami letenku. Pokiaľ nerátam letenky, vyjde to nejakých 7000 eur, s letenkami sa dostávame zhruba na sumu 10.000 eur.

-Poznamenala váš archeologický výskum egyptská revolúcia?-

Vo všeobecnosti výskumy v Egypte poznačila, ale náš výskum ani veľmi nie. Na vykrádačky a rozkopávky sme nenarazili. Pripisujeme to aj tomu, že nenachádzame žiadne zlato, striebro, nič, čo by mohlo priťahovať nežiaducu pozornosť. Zároveň u nás pracujú ľudia z okolitých dediniek a veľmi dobre vedia, že pokiaľ tam budeme pokračovať a kopať ďalej, u nás si môžu niečo zarobiť. Je to pre nich oveľa zaujímavejšie, ako zbierať arašidy na poli. Spoločenský tlak je tam dosť silný, tí ľudia sa dosť poznajú a do značnej mieri sa navzájom kontrolujú.

-Koľko Slovákov pracuje na projekte v Tell el-Retábí počas terénnych prác? Ako sa robí s miestnymi robotníkmi?-

Slovenská časť misie závisí od sezóny a rozpočtu, býva nás tam päť až osem ľudí. Študenti vykonávajú dokumentačné práce, manuálnu prácu robia domáci, pomáha nám nejakých 10 až 15 egyptských robotníkov.

-Práca egyptológa nespočíva len v odhodlaní pracovať v horúčavách, v dôkladnej príprave a štúdiu. Správny egyptológ musí byť asi aj trpezlivý a odhodlaný a hlavne schopný dojednať sa s egyptskými úradmi. Akú skúsenosť máte vy?-

Snažíme sa tam správať ako hostia, rešpektovať dané okolnosti. Prvýkrát som bol v Egypte v roku 1993 ešte ako študent, precestoval som krajinu a poznával nielen pamiatky, ale aj mentalitu obyvateľov. S takýmito skúsenosťami už človek vie, ako sa ku komu má alebo môže správať. V Egypte je vždy lepšie niečo dosiahnuť smiechom ako krikom. Egypťania sa strašne radi smejú, keď človek urobí žart, zasmejeme sa a situácia sa odľahčí. To je vždy lepšie, vždy sa nájde nejaké východisko, ako keby niekto zúril – ja som tu pán dôležitý a vy to musíte urobiť pre mňa! Nie, toto nie je riešenie. Snažíme sa udržiavať priateľské kontakty.

.

-Pracujete na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pôsobili ste na veľvyslanectvách v Egypte a Izraeli. Pomáhali vám diplomatické kontakty, uľahčili organizovanie archeologickej misie?-

Ani nie, pretože som nechcel miešať dve veci. Výskum robím počas svojej dovolenky, je to moje súkromné hobby, takže som nechcel, aby s tým boli spájané moje diplomatické pracovné povinnosti.

-Keď je reč o Egypte, nemožno sa vyhnúť pyramídam. Niektoré teórie prišli s tým, že najmä tie monumentálne stavby nemohol stvoriť obyčajný človek bez pomoci súčasných technológií. Sú viditeľné z vesmíru a mohla tam zasiahnuť iná moc – napríklad mimozemšťania. Ako sa na to pozeráte vy?-

Budem považovaný za suchára a neromantika, ale beriem to racionálne. Ako egyptológ to musím brať v súlade s tým, čo som sa o tom dozvedel a aké sú výsledky vedeckého výskumu. Sú to bezpochyby monumentálne pamiatky, ale keď máte dobrú organizáciu práce, ľudí, ktorí sú dobre pripravení, vyškolení alebo oduševnení, dá sa urobiť mnoho vecí. Možno o 2000 rokov, keď vymizne v Európe naša civilizácia a zostane stáť napríklad Katedrála v Kolíne, tak prídu poniektorí a budú “zírať” a tvrdiť, že to postavili mimozemšťania (smiech).

-Pamiatky v Egypte sa odkrývajú naozaj roky, nakoľko môžeme povedať, že ho poznáme? Koľko pamiatok je doteraz odkrytých?-

Jeden z najznámejších egyptských egyptológov Zahi Hawass, ktorý bol tiež za tou snahou vracať pamiatky do Egypta, ktoré boli získané do svetových múzeí ešte v 19. storočí, tvrdil, že vykopaných je možno nejakých 40 percent a 60 percent je ešte stále pod zemou. Určite je ešte obrovské množstvo toho, čo sa dá vykopať. To, čo sa kopalo do 60. rokov, bola spravidla kamenná architektúra, hlinené múry sa väčšinou brali ako nevýznamný odpad. To sa medzičasom zmenilo. Hlinená architektúra je považovaná za rovnako historicky prínosnú. Tých hlinených múrov, ktoré sa tam niekde skrývajú, je obrovské množstvo. Pred polstoročím boli vo veľkej miere kopané pohrebiská, ale tí zomrelí ľudia museli niekde bývať, takže aj tie sídliská sú dôležité pre dotvorenie celkového obrazu.

-Misia má za sebou šesť sezón, siedma vás čaká v auguste. Ako to vidíte ďalej, dokedy budú Slováci súčasťou archeologického výskumu v Tell el-Retábí?-

.

Závisí to od vývoja v Egypte a, samozrejme, od finančných prostriedkov. Teraz sme si podali žiadosť na veľký grant Agentúry pre podporu vedy a výskumu. V prípade, že by nám ho dali, na roky 2014 až 2017 máme “vystarané”, ďalšie štyri sezóny sa nemusím starať, kde zoženiem nejaké financie. Budúcnosť ukáže. Ale ak sa pýtate na to, či tam môžem kopať ešte 15, 20, 30 rokov, tak tam sa ešte dá kopať 200 rokov (smiech).

-Čo by ste tam chceli nájsť?-

Veľmi zaujímavé by bolo, keby sme našli nejaký bohatý hyksósky hrob, ale pravdupovediac nečakám, že by som tam našiel druhého Tutanchamóna, to by nám situáciu iba skomplikovalo. Tým by sa tá lokalita dostala do pozornosti možno aj nežiaducich živlov, ktoré by nám tam začali robiť nejakú neplechu. Takže radšej niečo, čo je dôležité a zaujímavé vedecky, a pritom to nie je zo zlata a drahých kameňov. To by nám skôr skomplikovalo život.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.

Lavrov o rokovaniach: “Očakávajte veľké prekvapenia”

„Očakávajte veľké prekvapenia,“ povedal Lavrov o novom návrhu Ruska v súvislosti s Ukrajinou

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusko musí Ukrajine uhradiť vojnové kompenzácie najmenej 500 miliárd eur, tvrdí Merz

Ruské aktíva, ktoré zmrazili západné krajiny, by podľa nemeckého kancelára nemali byť uvoľnené, ak Moskva Ukrajine neuhradí vojnové kompenzácie v…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo bol zabitý plukovník ukrajinskej SBU Voronič

Zavraždený plukovník SBU Voronič mal podľa zdrojov denníka The New York Times vzťah k operácii ukrajinskej armády v Kurskej oblasti…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA. Toto je jeho taktika

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA, pretože je presvedčený, že prevaha Ruska na fronte rastie a obrana Ukrajiny by…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump: Za americké zbrane pre Ukrajinu bude platiť NATO

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok povedal, že uzavrel dohodu s NATO o tom, že USA prostredníctvom aliancie pošlú zbrane…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Železnice Slovenskej republiky zvažujú hromadné prepúšťanie

Železnice Slovenskej republiky sa vážne zaoberajú možnosťou spustenia režimu hromadného prepúšťania. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa spoločnosti Petra Lániková

11. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

“Hanba kam pozriete!” Sulík pre HS o fiasku EXPO Osaka, grandióznom zlyhaní na čele s Dankom a klamstvách exministra Naďa

Približne rok a štvrť už Richard Sulík nie je predsedom SaS a v septembri uplynie rok, odkedy sa vzdal aj…

11. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina a Veľká Británia podpísali “historickú dohodu”

Včera britská vláda schválila financovanie výroby piatich tisíc rakiet proti „Šahidom“. Je to naplánované na 19 rokov

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Koalícia ochotných prijala konkrétne kroky pre nasadenie vojakov na Ukrajine

V Paríži bude zriadené veliteľstvo mnohonárodných síl, ktoré budú pripravené na nasadenie na území Ukrajiny po ukončení bojových operácií

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Festival za všetky peniaze: Ako sa z POHODY stala štátom dotovaná ideologická tribúna

Festival POHODA roky poberá verejné dotácie, hoci spája hudbu s politikou jednej hodnotovej orientácie. Najväčšiu pomoc dostal za liberálnych vlád,.…

11. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Veľmi zlý pocit z cirkusu okolo Národných obranných síl. “Smeruje to k vojne, k tej Veľkej vojne proti Rusku,” reaguje exposlankyňa

Pred desiatimi dňami vstúpil do platnosti zákon o Národných obranných silách SR. V podstate ide o zvýšenie počtu vojenských záloh,…

11. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 07. 2025 | Aktualizované 11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Aktualizované 11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Hodnoty? Lexmann to na vás celú dobu iba hrala

Zrada, zrada, zrada. Slovenskí europoslanci, ktorí sa doma tak oháňajú bojom proti korupcii, teraz zachránili Leyenovej rozkývanú stoličku

11. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Odhalili čo nechceli. Výsledok odvolávania Leyenovej je smutnou správou pre nás všetkých

Hlasovanie o odvolaní predsedníčky EK von der Leyenovej treba chápať a vnímať v širšom kontexte. Nebolo a nie je to…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Radíme: Môžete darovať krv aj po uštipnutí kliešťom?

Krv možno darovať aj po uštipnutí kliešťom. Treba však dodržať lehotu jedného mesiaca bez prejavu vedľajších príznakov. Národná transfúzna služba…

11. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto chýba v Globálnej väčšine a prečo

Prinášame vám preklad článku Alexandra Dugina, ktorý vyšiel na portáli InoSMI

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Akú brázdu vyoral bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta počas svojho funkčného obdobia?

Dňa 20. mája 2025 Dr. Jánovi Šikutovi, PhD. uplynulo päťročné obdobie na poste predsedu najvyššieho súdu, na ktorý nastúpil po…

11. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

V Nemecku plánujú znížiť dávky pre nových ukrajinských utečencov

Nemecko plánuje znížiť dávky pre nových ukrajinských utečencov – z 563 eur, čo je suma pre nezamestnaných Nemcov, na 441…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ideologie přepisuje diagnózy: Zneužívání psychologie ve službách trans aktivismu

Z psychiatrie se stal nástroj propagandy

11. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poslanci Bundestagu musia odstrániť z kancelárií dúhové vlajky. „Nie je to cirkusové šapitó,“ reaguje Merz

Vedenie nemeckého parlamentu nariadilo poslancom, aby odstránili dúhové vlajky vystavené vo svojich kanceláriách. Odvolalo sa pri tom na parlamentný poriadok.…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Zakarpatskej oblasti Ukrajinci nezákonne unášajú a zadržiavajú mužov

Josip Babič, zadržaný muž zo Zakarpatska, uviedol, že ho odviezli do pohraničných kasární v Čope, kde ho od 28. júna…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Koalíciu čaká najväčšia skúška

Schválenie štátneho rozpočtu na budúci rok bude najväčšou skúškou koalície. Treba však dospieť k dohode a návrh schváliť v parlamente.…

11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lékařská etika pod tlakem: Proč lékaři raději odešli, než aby mrzačili děti

Moderní západní medicína čelí hluboké morální krizi

11. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

EÚ a Slovensko podporia obnovu Ukrajiny novými zárukami a grantmi

Európska komisia spolu s vládami Ukrajiny a Talianska spustili v Ríme nové programy na podporu obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny. Aj…

11. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nadějný příslib…

Tak nám europarlament NEODVOLAL Uršulu Leyenovou. Ale to se dalo čekat. Evropa je pořád ještě bohatý kontinent , a tím…

11. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Jedna úloha, (ne)jedno fiasko: Fotografie ľudí, ktoré vás bez pochýb rozosmejú

Jedna úloha, jedno fiasko: Fotografie ľudí, ktoré vás bez pochýb rozosmejú! Život si

11. 07. 2025 | 0 komentárov

Minister Blanár uletel. Bratať sa s Izraelom je zlý vtip

Izrael vyhlasuje, že obyvateľov Palestíny treba „koncentrovať” v „humanitárnych” táboroch…

10. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Projekt Zachráňme životy: Desať nových dôvodov na radosť za prvý polrok 2025

Projekt Zachráňme životy priniesol za prvých šesť mesiacov roku 2025 veľa radosti. Vďaka podpore darcov sa narodilo desať zdravých detí,…

11. 07. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie na spríjemnenie akéhokoľvek dňa v týždni!

Fascinujúce fotografie na spríjemnenie akéhokoľvek dňa v týždni: Len pred niekoľkými dňami zasiahol Zem asteroid. Nebojte sa, to sa stáva…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Brazília oficiálne zrušila plány na nákup indického protilietadlového raketového systému Akash, odvolávajúc sa na nízku presnosť, zastarané technológie a chýbajúce kľúčové funkcie, ako je dátový kanál a systém „svoj-cudzí“.

Testovanie údajne odhalilo opakované problémy s navádzaním. Indická strana tiež ponúkla staršiu verziu systému, čo ešte viac oslabilo pravdepodobnosť uzavretia dohody.

Namiesto toho Brazília uprednostňuje taliansky systém EMADS.

17:07

Národná diaľničná spoločnosť v uplynulých týždňoch upravila vozovku na viacerých úsekoch diaľnice D1 pri Novom Meste nad Váhom. Ako ďiaľničiari informovali, tieto práce sú v súčasnosti už ukončené a doprava na tejto časti D1 je aktuálne bez plánovaných obmedzení.

„Pravidelná údržba vozoviek našich diaľnic nie je otázkou estetiky, ale predovšetkým bezpečnosti, plynulosti dopravy a pohodlnej jazdy. Výmena vozovky zároveň predlžuje životnosť samotnej diaľnice, čo odďaľuje potrebu komplexnej rekonštrukcie a šetrí tak aj prostriedky,“ povedal podpredseda predstavenstva a prevádzkový riaditeľ NDS Rastislav Droppa.

16:29

Nemecký kancelár Friedrich Merz pozval vedúcich predstaviteľov podnikateľskej sféry do Berlína na rokovania o podpore investícií zo súkromného sektora. Informovala o tom správa agentúry DPA.

TK po zasadnutí vlády
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Kay Nietfeld
16:10

.

Svätá Amália

Patrónka proti bolesti rúk, modrinám a horúčke

11. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Smrteľná chyba na diaľnici: Prečo sa nesmie schovávať pod nadjazdom počas búrky

11.07.2025 Redakcia Auto trendy Keď sa na obzore zjavili tmavé mraky a začalo krupobitie, vodiči na diaľnici urobili fatálnu chybu.…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

Premiér reagoval na vyhlásenie nemeckého kancelára Friedricha Merza

Nemecký kancelár Friedrich Merz žiada slovenskú vládu, aby prestala blokovať prijatie 18. sankčného balíka proti Ruskej federácii. Premiér SR Robert…

10. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jednoduché triky, ktoré nám pomôžu vyhrať v živote

Ide mi o to, aby som si uľahčil život, chcem vyhrať. Nebudem sa za to ospravedlňovať. Ani trochu. Takže vždy,…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trump povedal, že zverejnenie materiálov z trestného konania proti Epsteinovi by mohlo „zničiť“ nevinných ľudí

Trump povedal, že zverejnenie materiálov z trestného konania proti Epsteinovi by mohlo „zničiť“ nevinných ľudí, píše Newsweek

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Krajiny EÚ nechcú odovzdať svoje systémy Patriot Ukrajine

Krajiny EÚ nechcú odovzdať svoje systémy Patriot Ukrajine, povedal Rubio

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov