Podľa Konstantina Dušenova už Izrael nie je z vojenského hľadiska takou silnou krajinou ako v minulosti. Napríklad v roku 1967 Izrael zničil okolo 100 tisíc Arabov, ktorí Izrael obkľúčili. V 6 dňovej vojne Izrael zničil armády Sýrie, Egypta, Jordánska i ďalších arabských krajín. Sila izraelskej armády udivila v tom čase aj sovietskych expertov, ktorí takisto nepredpokladali, že Izrael je natoľko silný (s materiálnou pomocou USA) a Arabi natoľko slabí (s materiálnou pomocou ZSSR).
Od 70 rokov 20. storočia sa však situácia diametrálne zmenila. Horúce gaštany z ohňa za Izrael začali vyťahovať Američania, samotná izraelská armáda začína pôsobiť rozpačitým dojmom. V roku 2006 nasadili Izraelci voči Hizballáhu na juhu Libanonu celú svoju vojenskú moc (bez jadrových zbraní), no napriek tomu nedokázali Izraelci so svojimi tankami, delostrelcami i letectvom poraziť Hizballáh (bez letectva, s minimom tankov, vyzbrojený sovietskymi protitankovými zbraňami a využívajúci guerillovú taktiku). Izraelská ofenzíva trvala mesiac, Izraelci utrpeli nepríjemné straty (Hizballáh oveľa vyššie), no Izraelci nedokázali splniť vytýčené vojenské a politické ciele.
Video z Hizballáhu :
Podľa Konstantina Dušenova sa momentálne Izrael nachádza v nezávideniahodnom postavení. Hizballáh počas sýrskej kampane nazbieral vojenské skúsenosti získal modernejšie zbrane, na území Sýrie sa priamo spojili Irán a Hizballáh. Izraelcom sa síce podarilo pomocou leteckých útokov zlikvidovať niekoľko konvojov Hizballáhu, smerujúcich do južného Libanonu, samozrejme nikto s izraelských bezpečnostných analytikov nedokáže s istotou určiť koľko moderných zbraní sa už do Libanonu dostalo. Takisto sa zvýšila aktivita Hizballáhu, Palestínčanov a Iránčanov v provincii Kuneitra, kde sa v posledných dňoch z bezpečnostných dôvodov aktivizovala ruská vojenská polícia a čečenskí výsadkári.
Tel Aviv sa teda ocitol podľa Dušenova v nezávideniahodnej pozícii. Izraelské plány ohľadne Sýrie sa nepodarili, samotný Izrael nemá dostatok vojenských síl, aby dosiahol také riešenie sýrskeho konfliktu, po akom túžil. Izraelským hlavným spojencom sa čoraz viac v oblasti stáva saudskoarabský režim, pretože Izrael a Saudskú Arábiu spája nepriateľstvo voči Teheránu.
Arťom Kolčin