“Najkritickejšie hodnotené sú problémy nezamestnanosti, životnej úrovne a sociálnych istôt, korupcie a zdravotníctva. Vo všetkých štyroch týchto problémoch citlivosť od volieb narástla. Ľudia ich vnímajú vyhrotenejšie ako pred rokom a pol,” povedala na dnešnej tlačovej konferencii analytička IVO Zuzana Bútorová. Ku koncu roka 2012 nezamestnanosť trápila 64 percent opýtaných, o rok 71 percent. Pálčivosť nedostatočnej životnej úrovne stúpla z 50 na 55 percent, korupciu považuje za problém oproti vlaňajšku o tri percentá viac opýtaných a zdravotníctvo o sedem percent opýtaných navyše.
Medzi desať najzávažnejších problémov opýtaní zaradili aj ekonomickú politiku, postavenie Rómov a ich spolužitie s ostatnými obyvateľmi, problém kriminality a neefektívnej práce polície, kvalitu demokracie a politickú kultúru, školstvo, stav súdnictva, vymožiteľnosti práva a rovnosti pred zákonom.
Ľudia s vyšším vzdelaním pripisujú väčšiu váhu problémom korupcie, súdnictva a vymožiteľnosti práva či kvality demokracie a spôsobu vládnutia, menej vzdelaní respondenti považujú za väčší problém otázku životnej úrovne a sociálnych istôt ako aj tzv. rómsky problém.
Rozdielne jednotlivé problémy vnímajú aj prívrženci politických strán. Prívrženci Smeru-SD sa podľa prieskumu IVO od priemeru celej populácie odlišujú tým, že ich viac trápi fungovanie zdravotníctva, postavenie Rómov a ich spolužitie s ostatnými obyvateľmi či kriminalita a neefektívna práca polície. Naopak, menej uvádzajú korupciu a klientelizmus či problém ekonomickej politiky štátu.
Prívrženci opozičných strán majú na pálčivosť jednotlivých problémov rôzne názory. Voliči KDH dávajú vyššiu váhu problému korupcie a fungovaniu zdravotníctva, prívrženci SDKÚ-DS kladú dôraz na ekonomickú politiku, ale sú znepokojení aj spôsobom vládnutia a stavom školstva. Sympatizanti OĽaNO vnímajú citlivo vysokú nezamestnanosť, ale aj stav školstva. Voličov Mostu-Híd trápi životná úroveň aj situácia školstva.
Respondenti odpovedali aj na otázku, ako sa zmenila situácia v spoločnosti od nástupu vlády Roberta Fica v roku 2012 vo vybraných oblastiach. “Iba okrajová časť respondentov pohybujúca sa medzi štyrmi až deviatimi percentami vyjadrila názor, že došlo k zlepšeniu,” zhodnotili analytici IVO.
as