Podporilo ho 45 krajín Rady Európy, aj samotná Európska únia. Má podporu odborníkov aj organizácií, ktoré sa venujú právam žien.
S iniciatívou, aby parlament prijal uznesenie k procesu ratifikácie dohovoru, prišla Slovenská národná strana (SNS). Podľa Petrík národniari účelovo a populisticky vytiahli túto tému v období tesne pred voľbami a robia to z jediného dôvodu – aby odlákali pozornosť od skutočných problémov, aby manipulovali a zavádzali voličov a vyvolávali v nich pocit strachu.
“Aj dnes je násilie pre ženy bolestivou súčasťou reality. Podľa EÚ každá tretia žena zažije počas svojho života sexuálne alebo fyzické násilie. Na Slovensku polovica zavraždených žien zomiera v dôsledku domáceho násilia. Toto je reálna téma, ktorá potrebuje reálne riešenia,” dodala Petrík. Podľa nej má ratifikovanie dohovoru za cieľ zjednotiť pravidlá na ochranu pred násilím a predchádzanie týraniu.
“Zaväzuje k ambicióznejším cieľom, než si dávajú naši politici, ale pomáha nám aj zrealizovať zmeny. Zabezpečiť udržateľný systém financovania. Zavádza medzinárodný monitorovací mechanizmus kontroly, ktorý nedovolí, aby politici zametali problém bitých a týraných žien pod koberec,” uviedla poslankyňa.
Podpredseda SNS Jaroslav Paška v pléne predstavil návrh uznesenia, podľa ktorého by NR SR mala požiadať vládu SR, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila.
“Vidíme, že sú problémy medzi terminológiou Istanbulského dohovoru a Ústavou SR, ktorá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú v Istanbulskom dohovore,” uviedol Paška.
Podľa neho jedným z rozporov je, že v SR máme definovanú rodinu ako partnerský vzťah muža a ženy, čo je základnou bunkou systému SR.
V rámci rodovej terminológie Istanbulský dohovor umožňuje partnerstvo, kde sa používa terminológia rodič číslo jedna a rodič číslo dva. SNS považuje za dôležité, aby dohovor nebol na Slovensku ratifikovaný. Podľa navrhovaného uznesenia má vláda vykonať všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru. Vládu má o prijatí uznesenia informovať predseda NR SR.