Islamský štát sa spreneveril svojmu sľubu ničiť len polyteistické sochy (fíčer)

Islamský štát sa spreneveril svojmu sľubu ničiť len polyteistické sochy (fíčer)

Damask 14. marca 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

 

Zdĺhavej občianskej vojne v Sýrii, ktorá sa začala rozsiahlymi protivládnymi protestmi presne pred piatimi rokmi, v polovici marca 2011, padlo už za obeť aj veľkolepé staroveké mesto Palmýra, založené pred tromi tisíckami rokov v oáze uprostred sýrskej púšte

Keď ho oddiely teroristickej skupiny Islamský štát (IS) vlani v máji dobyli a vstúpili do jeho antických ruín, nemali vôbec podľa svojich vyhlásení v úmysle túto lokalitu, nachádzajúcu sa aj na zozname svetového dedičstva UNESCO, ničiť. Dokonca necelý týždeň po získaní kontroly nad Palmýrou zverejnili poldruhaminútový videozáznam, na ktorom bolo vidno jednoznačne nepoškodené stavebné objekty ako stĺporadia, chrám boha Béla či rímske divadlo.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Na druhej strane však nikdy nedeklarovali, že nebudú rozbíjať sochy, o ktorých usúdia, že sú “polyteistické”, teda v rozpore s islamom vyznávajúcim len jedného boha, Alláha. A tak očití svedkovia onedlho hlásili, že militanti z Islamského štátu zničili 27. júna v Palmýre vápencovú sochu leva z 1. stor. n.l., ochraňujúceho chrám predislamskej bohyne Allát, a spolu s ním i ďalšie sochy. Allát bola jednou z troch hlavných staroarabských bohýň mesta Mekka, rodiska proroka Mohameda. Božskú trojicu tvorili dievča Aluzzá, matka Allát a starena Manát.

A už necelé dva mesiace po zničení kamenného leva, 23. augusta, zničil Islamský štát podľa šéfa sýrskeho pamiatkového úradu Maamúna Abdalkaríma kompletne celý jeden staroveký sakrálny komplex – chrám kanaánskeho boha neba Baalšamína. Chrám bol založený v 2. stor. pred n.l. a v roku 131 n.l. kompletne prestavaný. Aktivisti zo Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) sídliaceho v Británii však udávajú, že k zničeniu tejto monumentálnej starobylej pamiatky došlo ešte o mesiac skôr.

Reklama

Ľudskoprávna organizácia SOHR potom 30. augusta ohlásila, že Islamský štát podľa tvrdenia očitých svedkov čiastočne vyhodil do povetria aj ďalšiu impozantnú palmýrsku svätyňu, chrám boha Béla, z ktorého po “zásahu” islamistov zostali len vonkajšie múry. Zničenie chrámu potvrdila 31. augusta aj Organizácia Spojených národov. Chrám bol božstvu zasvätený v roku 32 n.l. Pôvodom mezopotámsky boh Bél bol v Palmýre uctievaný v trojici, ktorú dopĺňali slnečné božstvo Jarchíból a lunárne Agliból.

Svet sa nasledujúci mesiac, 4. septembra, dozvedel, že sunnitskí džihádisti z Islamského štátu zničili tri zo štyroch najzachovalejších tzv. vežových hrobiek – vrátane známej pohrebnej Elahbelovej veže, ktorú dal v roku 103 n.l. postaviť palmýrsky aristokrat Marcus Ulpius Elahbelus.

Mediálne správy 5. októbra informovali o tom, že Islamský štát, kladúci si za cieľ vykoreniť všetko, čo sa vymyká z línie toho najstriktnejšieho islamu, ničí v Palmýre aj budovy, ktoré nemajú náboženský charakter. Medzi ne sa zaradil i Víťazný oblúk rímskeho cisára Septimia Severa z prelomu 2. a 3. stor. n.l. Za Severovcov bola totiž Palmýra riadnou rímskou kolóniou.

V palmýrskej kultúre a náboženstve sa miešali prvky aramejské, arabské, babylonské i grécke. Svoje božstvá si palmýrski kupci v období severovskej dynastie rímskych cisárov priniesli aj do Podunajska – vrátane Panónie, susediacej s dnešným územím Slovenska.

Išlo najmä o kult Nepremožiteľného Slnka (Sol invictus): jeho narodeniny (dies natalis Solis invicti) boli kalendárovou reformou Gaia Iulia Caesara určené na 25. decembra, teda na deň zimného slnovratu. A keďže sa tento kult v Rímskej ríši postupne veľmi rozšíril, v úsilí zatieniť ho položila neskôr na ten istý deň kresťanská cirkev narodenie Ježiša Krista.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali