Irán kazí Západu “stredoázijskú” párty

Irán kazí Západu “stredoázijskú” párty

Teherán 29. marca 2023 (HSP/tfiglobalnews/Foto:screenshot)

 

Irán, krajina s bohatou históriou a strategickou polohou, dosiahol v posledných rokoch v Strednej Ázii významné úspechy. Tento vývoj vyvoláva obavy západných mocností, ktoré tento región dlhodobo považujú za kľúčovú oblasť vplyvu. Rastúca prítomnosť Iránu v Strednej Ázii predstavuje hrozbu pre západné záujmy v regióne a mohla by viesť k zmene rovnováhy síl v tejto kritickej oblasti

Irán kazí Západu "stredoázijskú" párty
Irán kazí Západu “stredoázijskú” párty

Stredná Ázia je už dlho regiónom veľkého záujmu Západu. Je to oblasť bohatá na prírodné zdroje vrátane ropy a zemného plynu a má strategickú polohu na križovatke Európy, Ázie a Blízkeho východu. Tento región je už desaťročia stredobodom pozornosti západnej zahraničnej politiky, pričom západné krajiny investujú veľké prostriedky do hospodárskych a vojenských partnerstiev s krajinami v regióne.

Reklama

Nedávne úspechy Iránu v Strednej Ázii však zmenili rovnováhu síl v regióne, čo by mohlo mať významné dôsledky pre záujmy Západu. Irán je čoraz atraktívnejší pre vnútrozemské stredoázijské republiky, ktoré hľadajú alternatívne obchodné trasy.

 

Reklama

Plán Taškentu

V júni 2021 sa v Taškente konala konferencia, ktorej cieľom bolo zdôrazniť prepojenie Strednej Ázie a Južnej Ázie cez Afganistan a Pakistan (plán A). O dva mesiace neskôr sa USA a NATO stiahli z Afganistanu a krajina sa ponorila do chaosu, takže republiky museli zvážiť alternatívy. Vo februári 2022 rusko-ukrajinská vojna prinútila Kazachstan vytvoriť transkaspickú trasu, aby sa vyhol dôsledkom rusko-ukrajinskej vojny, a ostatné republiky ho nasledovali.

Stredná Ázia teraz môže zvážiť obchodovanie cez iránske prístavy Čabahár a Bandar Abbás. (V januári 2022 Irán a Uzbekistan uzavreli dohodu, ktorá im umožní prístup do prístavu Čabahár v Ománskom zálive). Irán môže ponúknuť priestor bez násilia Islamského štátu (IS) a pakistanského Talibanu (TTP), ktoré sužuje Afganistan a Pakistan, organizované a fungujúce vládne agentúry a prístavy susediace s indickými trhmi (Čabahár) a Perzským zálivom (Bandar Abbás). Irán je tiež veľkým trhom s takmer 90 miliónmi obyvateľov. Okrem dobre rozvinutého vnútorného dopravného systému sa v Iráne nachádza aj Medzinárodný severojužný dopravný koridor (INSTC), 7 200 km dlhá lodná, železničná a cestná trasa na prepravu tovaru medzi Indiou, Iránom, Azerbajdžanom, Ruskom, Strednou Áziou a Európou. INSTC sa považuje za “odolný voči sankciám” a tvrdí sa, že je “o 30 % lacnejší a o 40 % kratší ako tradičná trasa cez Suezský prieplav”.

 

Vzostup Iránu v Strednej Ázii

Rastúci vplyv Iránu v regióne je spôsobený viacerými faktormi vrátane jeho hospodárskych a kultúrnych väzieb s krajinami Strednej Ázie, ako aj jeho strategickými spojenectvami s Ruskom a Čínou.

Jedným z kľúčových faktorov rastúceho vplyvu Iránu v Strednej Ázii sú jeho hospodárske väzby s týmto regiónom. Irán má dlhodobé hospodárske partnerstvá s krajinami Strednej Ázie vrátane Kazachstanu, Uzbekistanu a Turkménska. Tieto partnerstvá sa v posledných rokoch posilnili prostredníctvom rozvoja nových obchodných dohôd a investičných projektov. Irán sa tiež snaží zvýšiť svoj hospodársky vplyv v regióne tým, že ponúka stredoázijským krajinám finančnú pomoc a technické znalosti. Kultúrne väzby Iránu so Strednou Áziou tiež zohrávajú úlohu pri zvyšovaní jeho vplyvu v regióne. Irán a Stredná Ázia majú spoločnú históriu a kultúru a Irán sa snaží využiť toto spoločné dedičstvo na posilnenie svojich väzieb s krajinami Strednej Ázie. Dosiahol to prostredníctvom celého radu kultúrnych iniciatív vrátane zakladania kultúrnych centier a propagácie perzského jazyka a literatúry v regióne.

Reklama

Strategické spojenectvo Iránu s Ruskom a Čínou tiež zohráva úlohu pri zvyšovaní jeho vplyvu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sú významnými aktérmi v regióne a Irán sa snažil spojiť s týmito mocnosťami, aby získal vplyv v Strednej Ázii. Dosiahol to prostredníctvom celého radu iniciatív vrátane spoločných vojenských cvičení, výmeny spravodajských informácií a rozvoja strategických infraštruktúrnych projektov.

Rastúci vplyv Iránu v Strednej Ázii predstavuje hrozbu pre západné záujmy v regióne. Západné krajiny tradične považovali tento región za kľúčovú oblasť vplyvu a investovali veľké prostriedky do hospodárskych a vojenských partnerstiev s krajinami v regióne. Rastúca prítomnosť Iránu v Strednej Ázii však podkopáva úsilie Západu udržať si dominantné postavenie v regióne. Jedným z hlavných spôsobov, ako rastúci vplyv Iránu v Strednej Ázii poškodzuje záujmy Západu, je jeho vplyv na trhy s energiou. Stredná Ázia je kľúčovým dodávateľom ropy a plynu do západných krajín a akékoľvek prerušenie týchto dodávok by mohlo mať významné dôsledky pre západné ekonomiky. Rastúci vplyv Iránu v tomto regióne mu dáva väčší vplyv na dodávky energie v Strednej Ázii, čo by mohlo viesť k zvýšeniu napätia medzi Iránom a Západom.

Rastúci vplyv Iránu v Strednej Ázii predstavuje hrozbu aj pre bezpečnostné záujmy Západu v regióne. Irán sa už dlho považuje za destabilizujúcu silu na Blízkom východe a jeho rastúca prítomnosť v Strednej Ázii by mohla tento región ešte viac destabilizovať.

Okrem toho táto šiitská krajina v posledných mesiacoch zaznamenala niekoľko bezprecedentných regionálnych preskupení. Irán a dlhoročný rival, Saudskoarabské kráľovstvo, nedávno oznámili, že vďaka sprostredkovaniu Číny obnovia do šesťdesiatich dní plné diplomatické vzťahy a znovu otvoria veľvyslanectvá. Po tejto správe saudskoarabský minister financií uviedol, že Saudská Arábia by mohla začať investovať v Iráne “veľmi rýchlo”. O niekoľko dní neskôr saudskoarabský kráľ Salmán pozval iránskeho prezidenta Ebrahíma Raísího na návštevu kráľovstva a Irán toto pozvanie ochotne prijal. V marci Irán tiež formalizoval vzťahy s vládou Talibanu v Afganistane tým, že odovzdal afganské veľvyslanectvo v Teheráne diplomatom Talibanu.

Okrem toho sa minister zahraničných vecí Uzbeckej republiky stretol s iránskymi ministrami zahraničných vecí a priemyslu, baní a obchodu a obe strany oznámili úsilie o zdvojnásobenie obchodného obratu na 1 miliardu USD a o posilnenie obchodných vzťahov a medziľudských väzieb. Ministerské stretnutia nadviazali na rokovanie uzbeckého prezidenta Šavkata Mirzijojeva a iránskeho prezidenta Raisiho v septembri 2022, na ktorom uzavreli 17 dohôd v oblastiach, ako je energetika, doprava a poľnohospodárstvo, a rokovali o tom, ako zdvojnásobiť objem obchodu zo súčasných 500 miliónov USD ročne.

Reklama

Zvyšujúci sa vplyv Iránu v Strednej Ázii vyvoláva obavy západných mocností. Hospodárske a kultúrne väzby Iránu s týmto regiónom, ako aj jeho strategické spojenectvo s Ruskom a Čínou mu zabezpečili významné postavenie v Strednej Ázii. To podkopáva úsilie Západu udržať si dominantné postavenie v regióne a mohlo by viesť k zvýšeniu napätia medzi Iránom a Západom.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali