Iracká vláda pozýva ruskú armádu a verí, že Rusi zabránia rozpadu Iraku

Bagdad 27. júla 2017 (HSP/Warfiles/Foto:TASR-Al Iraqiya TV via AP video)

 

Iracká vláda má hlavu v smútku, pretože vykonštruovaná americká agresia voči Iraku, zdôvodnená neexistujúcimi zbraňami hromadného ničenia vyvrcholila hrozbou totálneho rozpadu krajiny. Katastrofálnej situácii v Iraku sa venoval Sergej Aksenov na portáli Warfiles.

Posilnenie ruských pozícii vo svete a najmä v oblasti Blízkeho východu viedlo k tomu, že čoraz viac krajín sa orientuje na Moskvu a snaží sa s Rusmi spolupracovať. Okrem Sýrie v posledných dňoch požiadali Rusov o pomoc aj Iračania.

Na snímke Núrí Málikí

Iracký viceprezident Nouri al-Maliki počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimírom Putinom požiadal ruského lídra o obnovenie úzkych kontaktov a vzájomnej spolupráce. Spolupráca Ruska a Iraku by podľa Malikiho pomohla Iraku zastaviť úpadok krajiny, odstrániť hrozby a pomohla by upokojeniu pomerov v celom regióne.

Podľa slov irackého politika je Bagdad pripravený k spolupráci s Ruskom v ropnej oblasti a energetike, vedeckej oblasti, ekonomike a vojenskej oblasti. Línie spolupráce, ktoré načrtol ruskému prezidentovi iracký viceprezident prekračujú rámec bežnej vojenskej spolupráce a pripomínajú vzťahy, aké existovali svojho času medzi ZSSR a Irakom. Iračania už majú totiž dosť destabilizujúcich vojenských amerických zásahov a snáh Američanov sledujúcich len jeden cieľ – ovládnuť na ropu bohaté iracké územia.

Ruský prezident Vladimír Putin a iracký viceprezident Nouri al-Maliki sa venovali aj téme boja proti ISIS. Iracký viceprezident vysoko vyzdvihol účasť Ruska v sýrskej občianskej vojne, vďaka Rusku sa podarilo zlomiť moc teroristov a proamerických skupín v Sýrii, ktoré v krajine šírili chaos a násilie.

Irak už pred niekoľkými mesiacmi začal s Ruskom intenzívne spolupracovať. Bagdad sa rozhodol kúpiť niekoľko stoviek ruských tankov T-90 v cene okolo 1 miliardy USD. Už v roku 2016 získala iracká armáda prvých 73 tankov T-90, ktoré sa osvedčili v Sýrii a ruskí inštruktori ukončili výcvik irackých posádok.

Iračania tankmi T-90 nahradili staré a koncepčne zastaralé tanky Abrams, ktoré musela od Američanov v minulosti zakúpiť iracká vláda. Staré americké Abramsy nedokázali v bojoch odolať ani útokom starších sovietskych RPG-7 či protitankových komplexov Fagot, ktoré mali k dispozícii teroristi ISIS.

 

V tomto videu si môžete pozrieť porovnanie T-90 a Abrams

 

Ešte pred niekoľkými mesiacmi v čase, kedy Iračania politicky lavírovali a spolupracovali s USA, dodali Rusi irackým Kurdom protiraketové systémy ZU-23-2. S Kurdmi sa Rusi dohodli na spoločnej ťažbe ropy a Kurdi očakávajú, že Rusko podporí ich snahy o samostatnosť. Iracký viceprezident al-Maliki je samozrejme odporcom vzniku samostatného Kurdistanu, pretože časť Iraku by sa stala súčasťou novovzniknutého Kurdského štátu.

V septembri 2017 sa pripravuje stretnutie v Erbile, na ktorom budú Bagdad, Teherán, Damask, Istanbul a Moskva posudzovať otázku vzniku Kurdistanu. Kurdi, ktorí sa spoliehajú na americkú pomoc pri vzniku svojho štátu tak budú musieť čeliť rozhodnému iracko-sýrsko-tureckému nesúhlasu a Moskva pravdepodobne zaujme analogický postoj.

Podľa Borisa Dolgova z Centra arabského a islamského výskumu Ruskej akadémie vied by Rusko malo zvážiť  irackú ponuku a postaviť sa k nej pozitívne. Vzťahy, ktoré sa rozvíjajú medzi Ruskom a Irakom sú konštruktívne a ovplyvňujú irackú vládu. Iračania odmietajú čoraz viac USA a do popredia sa v Iraku dostávajú odborníci, ktorí v minulosti študovali v ZSSR. Obnovujú sa staré kontakty a zriadenia Iraku a oslabuje sa americký vplyv v krajine.

Situácia v Iraku je veľmi náročná, existujú obavy z rozpadu Iraku. Odstredivé tendencie sú zrejmé najmä medzi irackými Kurdami, prehlbujú sa v krajine konfesionálne rozpory a vzťahy medzi šiítmi a sunnitmi sú katastrofálne. Množstvo sunnitov podporovalo ISIS a Američania iniciovali a podporovali konfesionálne rozpory medzi Iračanmi. Irak momentálne nedokáže sám vyriešiť množstvo existujúcich problémov a spolieha sa na pomoc Ruska.

Existujúce proamerické elity v Iraku so znepokojením sledujú situáciu v USA, kde je zložitá situácia. Americký prezident Donald Trump je pod tlakom, protitrumpovská opozícia je silná a USA sú rozpoltené. Iračania rátajú, že vnútorný zápas Američanov výrazne oslabí, takže budúci vývoj s vysokou pravdepodobnosťou určovať Rusi, Čína a Irán. Preto sa podľa Dolgova al-Maliki začal prikláňať k Rusku, pretože bez Ruska nie je možnosť riešiť iracké vnútorné problémy.

Dolgov upozornil aj na skutočnosť, že irackí šiíti udržiavajú úzke a priateľské kontakty s Iránom. Rusko a Irán sú spojencami a spoločne riešia viaceré strategické úlohy na Blízkom východe. Takže spolupráca s Ruskom bude podľa al-Malikiho znamenať aj spoluprácu so Sýriou a Iránom, čo už dokáže stabilizovať situáciu v krajine a vyrieši množstvo vnútorných problémov.

Pre Rusko predstavuje momentálna situácia v Iraku možnosť posilniť svoje pozície na Blízkom východe na úkor USA. Posilnenie Ruska na Blízkom východe bude znamenať posilnenie Ruska aj v celosvetovom meradle, ak Američania stratia kontrolu (a vyzerá to tak že stratia) nad strategickými ložiskami ropy v Iraku, ich pozícia sa ešte viac zhorší.

Dolgov okomentoval aj obavy z toho, že Rusko uviazne v Sýrii a v Iraku, podobne ako v minulosti uviazol ZSSR v Afganistane. Podľa Dolgovových slov sa situácia z Afganistanu nebude opakovať, ruský kontingent v Sýrii je svojim poťtom podstatne menší ako bol svojho času sovietsky kontingent v Afganistane. Napriek tomu však početne malý ruský kontingent dosiahol obrovské víťazstvá s minimálnymi stratami a totálne prekvapil svojou modernou stratégiou Američanov, ktorí vďaka Rusku stratili v Sýrii a na Blízkom východe svoj vplyv.

Dolgov však upozorňuje, že iracko-ruská spolupráca bude mať svoje obmedzenia. Rusko určite nebude vstupovať na irackej strane do konfliktu s Kurdami, spoločný postup ruských a irackých jednotiek proti ISIS v podobnom duchu ako sa uskutočňuje dnes v Sýrii je však veľmi pravdepodobný, rovnako ako technická, logistická či materiálna ruská pomoc irackej armáde (vrátane činnosti ruských vojenských expertov a inštruktorov).

Podľa Dolgova netreba zabúdať ani na skutočnosť, že al-Malikiho pozície na irackej politickej scéne sa oproti minulosti oslabili. Napriek tomu je viceprezident a pracuje na tom, aby svoje pozície a vplyv opätovne posilnil. Ostatní politickí pretendenti v Iraku sú podstatne slabší, ak sa al-Maliki posilní s ruskou pomocou, Rusko tak získa silnú figúru v Iraku a cez Malikiho sa môže uskutočniť viacero spoločných projektov. Al-Maliki je pragmatik, ktorý pozorne vníma oslabovanie USA.

Dolgov odpovedal aj na otázky týkajúce sa súperenia Ruska a USA v Iraku. Problematická je najmä pozícia Kurdov, Američania mútia nezávislým Kurdistanom vodu na Blízkom východe a hrozia rozbitím Iraku. Dolgov definoval rozdielne stanoviská Ruska a USA v Iraku a Sýrii, podľa jeho slov obe krajiny budú pokračovať vo vzájomnom súperení, momentálne za kratší koniec ťahajú Američania. Rusko takisto musí zvážiť svoje aktivity v Iraku s ohľadom na záujmy svojho strategického spojenca Iránu.

Momentálne sa Rusko sústredí na dodávky zbraní do Iraku, okrem T-90 Iračania zakúpili aj množstvo sovietskych vrtuľníkov Mi-8 a moderných ruských Mi-28. Okrem toho zakúpilo muníciu, nepriestrelné vesty, elektronické bojové systémy, rakety. Išlo však o menšie objemy ako v Sýrii.

Iracký viceprezident al-Maliki navrhol Rusku obchod s vojenským materiálom, na základe ktorého by sa sila irackej armády vyrovnala vojenskej sile Iránu. Irán sleduje svoje záujmy v Iraku cez šiítov, v šiítskych oblastiach majú pomerne silné pozície aj členovia Zboru stráži islamskej revolúcie. Rusko v Iraku nemá blízkych spojencov, je však možné, že podľa vzoru zo Sýrie Rusi vybudujú vojenskú základňu v irackej Basre.

Na území Iraku sa nachádzajú dnes aj americké základne a turecké základne, Američania na území Iraku pôsobia na základe pozvania irackej vlády. Američania tvrdia, že bojujú proti ISIS, Turci sledujú najmä aktivity Kurdov. Iracká vláda nekontroluje veľkú časť svojho územia, sunniti a šiíti sa nenávidia, spoločne nenávidia Kurdov. Turci za žiadnych okolností nechcú pripustiť vznik Kurdistanu, vzťahy medzi Turkami a irackými šiítmi či sunnitmi sú takisto značne napäté.

Podľa Dolgova má al-Maliki veľmi podobnú pozíciu ako lýbijský generál Haftar. Rusko bude al-Malikimu podobne ako Haftarovi dodávať zbrane, inštruktorov a bude sledovať, ako sa situácia vyvinie. Dôležité je udržiavať Američanov pod tlakom a neumožniť im zlepšiť ich postavenie.

Američania nedokázali stráviť skutočnosť, že sa im ešte v čase, kedy vrcholilo napätie medzi Ruskom a Tureckom (po zostrelení Su-24) nepodarilo prinútiť irackú vládu zakázať Rusom prelety do Sýrie cez Irán a Irak. Šííti v bagdadskom parlamente vtedy blokovali americké pokusy zabrániť Rusom dostať sa do Sýrie, ruské lietadlá teda mohli do Sýrie bez problémov lietať. Rusku vtedy veľmi svojimi aktivitami pomohol Irán, ktorý uplatnil svoj vplyv v Bagdade.

Momentálne sú Američania hysterickí najmä z toho, že v Iraku sú pri moci šiíti. Sunniti sú na vedľajšej koľaji a americké predstavy šiítov veľmi nezaujímajú (nenávisť šiítov voči USA a Izraelu je obrovská, obľube u šiítov sa teší Asad i libanonský Hizballáh). Preto sa Američania snažia destabilizovať Irak pomocou kurdskej karty, podporujú sunnitský radikalizmus a démonizujú Irán. Irackí šiíti za pomoci Iránu a Ruska však dokážu držať irackých sunnitov pod kontrolou a americký vplyv v Iraku viditeľne slabne.

Na záver svojho članku Dolgov znova podčiarkol, že je veľmi dôležité, aby Rusko svoje aktivity v Iraku  vykonávalo v súlade s iránskymi predstavami.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Súd zamietol obnovu konania na doživotie odsúdenému recidivistovi za vraždu ženy

0 icon

Banská Bystrica 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici dnes zamietol návrh odsúdeného Miroslava Kavického na povolenie obnovy konania, pretože nezistil podmienky na takéto konanie podľa Trestného poriadku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko…

Nemecko získalo podporu štyroch krajín na vytvorenie síl rýchlej reakcie EÚ

0 icon

Brusel 21. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nemecko spustilo novú iniciatívu na vytvorenie síl rýchlej reakcie Európskej únie. Túto iniciatívu podporili ďalšie štyri členské štáty EÚ, uviedla vo štvrtok tlačová agentúra DPA Iniciatíva Nemecka, ku ktorej sa pripojili Fínsko, Holandsko, Portugalsko a Slovinsko, počíta s rozšírením súčasných spoločných bojových skupín aj…

Viktorín naznačil, prečo zverejnenie informácií o projekte MOVIR Naďa tak rozčúlilo. V tendroch mali byť úspešné spoločnosti, ktoré “pán minister dlhodobo preferuje”

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, Facebook, Screenshot)   Zverejnenie informácií o chystanom projekte MOVIR, na ktorom sa mala podieľať Technická Univerzita v Košiciach s podporou Ministerstva obrany SR, vyvolalo u ministra Naďa prudkú reakciu. Na opozičných poslancov Mariana Kotlebu (ĽSNS) a Milana Uhríka (Republika) dokonca podali trestné oznámenia.  Prečo? Kto stojí za…

Predsedníctvo komisie pre reformu verejnej správy schválilo základný obsahový rámec pre prípravu podkladov reformy

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Predsedníctvo komisie pre reformu verejnej správy schválilo na úvodnom zasadnutí základný obsahový rámec pre prípravu podkladov reformy. Ministerstvo vnútra SR (MV SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslala Gabriela Tuchyňová z tlačového odboru rezortu. Úvodné zasadnutie predsedníctva komisie sa na pôde…

Budapešť: Žalovať EK za neuplatnenie mechanizmu právneho štátu je nešťastné

0 icon

Budapešť 21. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Je nešťastným riešením, aby Európsky parlament (EP) žaloval Európsku komisiu (EK) za to, že mešká v uplatňovaní mechanizmu právneho štátu, povedal vo štvrtok v Budapešti na tlačovej konferencii šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV predstaviteľ maďarskej vlády tak…

Kovačič odpovedá na Ficovu výzvu a hádže mu rukavicu. Zároveň tvrdí, že otázky už boli zodpovedané v minulosti. Naozaj?

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Včera sme vás informovali o stávke Roberta Fica, ktorý sa s opozičnými politikmi stavil, že moderátor tv Markíza Michal Kovačič nepoloží ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej v diskusnej relácii žiadnu nepríjemnú otázku. Stávku vyhral a chcel ju využiť na spoločný obed s moderátorom Kovačičom. Ten jeho verejnú výzvu zachytil…

Branislav Gröhling: Nastáva reformný skok, cieľom je posunúť školstvo do 21. storočia

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová, TASR-Radovan Stoklasa, Henrich Mišovič)   Od štvrtka nastáva reformný školský skok, cieľom je posunúť školstvo do 21. storočia. Počas štvrtkovej tlačovej konferencie to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) s tým, že základom zmien v školstve sú tri…

ICJK: Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslal štát schránkovým firmám

0 icon

Bratislava 21. októbra (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslalo Slovensko schránkovým firmám. Prišlo na to Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Celkovo môže ísť o 24 miliónov eur z verejných peňazí. Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti…

COVID pas je symbolom otvorenej a bezpečnejšej Európy, tvrdí štátny tajomník Klus

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Lajos Sóos)   COVID pas je funkčným symbolom výrazne viac otvorenej a bezpečnej Európy. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). Upresnil, že členské štáty Európskej únie (EÚ) vydali už vyše pol miliardy COVID pasov Klus poukázal, že…

Poslanci odmietli návrh Smeru, aby bol 30. september Dňom mníchovskej zrady

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietli návrh opozičného Smeru-SD, aby sa 30. september označoval ako Deň mníchovskej zrady. Poslanci Smeru-SD to navrhovali v novele zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch Návrh na nový pamätný deň je podľa…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Výzva 21.storočia

0icon

Ešte predtým ako vám predstavím najväčšiu výzvu našich čias, je potrebné vysvetliť z akého koncepčného základu výzva pochádza a dôvod, prečo sa zaraďuje medzi najväčšiu výzvu 21.storočia. Ten kto ju pochopí, ten kto si ju uvedomí, s určitosťou patrí medzi najmúdrejších z nás ;). . . SVET DNES STOJÍ NA POKRAJI ENVIRONMENTÁLNEJ-EKONOMICKO-MORÁLNEJ KATASTROFY .…

Andrej Danko

Vládnu nám neznalí lokaji Bruselu.

0icon

Dnešná koalícia likviduje všetko slovenské. Čím ďalej tým viac, bruselský valec ničí v európskych štátoch všetko pronárodné. Likviduje čokoľvek a kohokoľvek, kto chráni národné záujmy. Je len otázka času, kedy zlikvidujú v Poľsku cez Tuska Kaczynského a v Maďarsku cez Kláru Dobrev Orbána. Zažili sme to aj my na Slovensku,…

Boris Mesár

1. USA : Štúdia vedcov z Harvardu zistila, že krajiny s najnižšou mierou očkovania proti COVID-19 majú menej prípadov COVID ako krajiny s úplným očkovaním 2. RUSKO :Vplyv očkovania proti COVID-19 na zvýšenie chorobnosti a úmrtnosti na koronavírus

0icon

1. Nová štúdia publikovaná v Európskom vestníku epidemiológie dokazuje, čo sme my „konšpirační teoretici“ po celý čas hovorili o výstreloch COVID-19: Spôsobujú symptómy vedúce k diagnóze COVID-19, a nie im predchádzajú ! Štúdiu Prírastky COVID-19 nesúvisí s úrovňou očkovania v 68 krajinách a 2947 krajoch v USA, vykonal SV Subramanian,…

Petr Koval

Co je kyberšikana?

0icon

Kyberšikanu (cyberbullying) definujeme jako zneužití ICT (informačních komunikačních technologií), zejména pak mobilních telefonů a internetu, k takovým činnostem, které mají někoho záměrně vyvést z rovnováhy. Je to tedy jedna z forem šikany. Problémem však je, že děti a mladí lidé za těmito projevy šikanu vůbec nemusí vidět. A protože nepoznají, že…

Pavel Jacz

Vidíte rozdiely medzi statusom poslanca Tarabu a reláciou Smotánka v Markíze?

0icon

Slovensko ovládla jedna veľká aféra ohľadom dcéry našej prezidentky, ktorá začala svoju éru modelky, vehementne podporovanú svojou matkou prezidentkou Čaputovou, čo je pochopiteľné. Niektoré média Emmu pohanili, ale i ocenili, a ocenil ju aj poslanec Taraba, keď napísal vo svojom príspevku: „"Po včerajšom dni vieme, že máme na Slovensku novú…

TopDesať

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Zimné pneumatiky: Otázka bezpečnosti, ak jazdíme pri teplotách pod 7°C

0 icon

Či chceme či nie, postupne sa blíži časť roka, kedy začnú v ranných a nočných hodinách pribúdať na teplomeroch mínusové teploty. Už vopred by sme mali dbať o to, aby naše vozidlo bolo prispôsobené aj na horšie podmienky na vozovke. Ideálnym začiatkom sú práve zimné pneumatiky. Pneumatiky sú pre niekoho možno nie príliš…

Takto by vyzerali moderné technológie v 80. rokoch

0 icon

Svet by už zrejme bez internetu nedokázal existovať. Internet je jednoducho našou každodennou súčasťou. Rovnako sú súčasťou nášho života aj moderné technológie - počítače, mobily a rôzne ďalšie výdobytky doby. Napadlo ti niekedy, ako by to asi vyzeralo v 80. rokoch minulého storočia, ak by už vtedy boli dostupné moderné…

Vypadávanie vlasov: Môžu za to gény alebo ovzdušie?

0 icon

Vypadávanie vlasov nie je vôbec príjemným javom. Bez rozdielu postihuje mužov aj ženy a spôsobuje mierne depresívne stavy. Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia – tento názov je odvodený z gréckeho slova alopekia, čo označuje líšku, u ktorej sa vyskytuje „škvrnitá plešivosť“. Alopécia je pre väčšinu postihnutých nepríjemným hendikepom, a…

5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

0 icon

Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

Armádny Magazín

Akademik Kozin: Západ nedokáže prinútiť Rusko opustiť systém "Mŕtva ruka"

0 icon

Rusko, 21. október 2021 (AM) – "Západné vojensko -politické elity šíria zámerne nepravdivé informácie o ruských strategických zbraniach - najmä o systéme zaručených  odvetných úderov." Uviedol člen ruskej Akadémie vojenských vied Vladimir Kozin.   "Systém Perimeter j

Video: Kalašnikov ukázal novú verziu samopalu PPK-20 pre ozbrojené sily Ruskej federácie

0 icon

Rusko, 21. október 2021 (AM) – Pred rokom na veľtrhu Armija 2020 predstavil Kalašnikov novú karabínu na pištoľové náboje – PPK-20 ( Pistolet Pulemet Kalašnikova). Karabína je pokračovaním 9mm pušky Viťaz-MO. Aj keď je Viťaz z veľkej časti založený na ikonickej puške Michaila Kalašnikova, je dielom jeho syna – Viktora Kalašnikova. V…

Varovanie ruského ministra obrany Sergeja Šojgu pre "kolektívny Západ"

0 icon

Rusko, 21. október 2021 (AM) – Vojenský analytik Viktor Baranec tvrdí, že Kyjev využil dieru v ústave, aby zaplavil krajinu tajnými základňami NATO. Hoci Ukrajina nie je členom NATO, na jej území už existujú skryté základne Severoatlantickej aliancie. Ukrajinská ústava však ustanovuje, že vytváranie vojenských základní a prítomnosť cudzích ozbrojen

Dohoda aliancie AUKUS: Námorníctvo USA dostane viacúčelové malé prieskumné lode z Austrálie

0 icon

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Americká námorná pechota potrebuje dopravný prostriedok, s ktorým môže vojenský personál ako prvý spozorovať a zasiahnuť nepriateľa. Na splnenie tejto potreby dostanú americkí námorníci z Austrálie viacúčelové malé prieskumné člny (MMRC).   Výrobcom tohto plavidla je austrálska spoločnosť Aries Defense. Loď má nízky ra

Rheinmetall predstavil austrálske bojové vozidlo Lynx

0 icon

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall, najväčší dodávateľ vojenských vozidiel pre austrálske obranné sily, dnes vo svojom stredisku MILVHECO v Redbanku (Queensland) prvýkrát v Austrálii predstavila nové vozidlo bojovej podpory Lynx (CSV – Combat Support Vehicle).  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali