Intervencia slovenskej vlády prispela k uzavretiu sledovaného prípadu Barnevernetu. „Existuje medzinárodný konsenzus, že dieťa sa nesmie odlúčiť od svojich rodičov proti ich vôli,“ uvádza slovenská zástupkyňa pri ESĽP

Bratislava 11. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

V utorok sme priniesli správu, že Európsky súd pre ľudské práva (ESLP) rozhodol, že nórsky sociálny úrad Barnevernet porušil právo na súkromný a rodinný život, keď sa pri odoberaní maloletých detí opieral o nedostatočné dôkazy. Ide o známy prípad Strand Lobbenovej a ďalších proti Nórsku (viac v článku). V prípade sa angažovalo aj Slovensko, ktoré pred časom oficiálne intervenovalo nórsku stranu.

Ilustračné foto

Slovenská vládna zástupkyňa pre ESLP v tejto súvislosti na stránke Ministerstva spravodlivosti uvádza, že prípady týkajúce sa odoberania detí zo starostlivosti biologických rodičov bez relevantných dôvodov a ich adopcií bez súhlasu rodičov, ku ktorým dochádza v niektorých krajinách Rady Európy, víta rozsudok veľkej komory v prípade Strand Lobbenovej. Súd podľa nej v rozsudku potvrdil svoju doterajšiu judikatúru, ktorá primárne chráni biologickú rodinu s tým, že rodinné putá majú byť zachované s výnimkou prípadov, keď je to úplne nevhodné pre dieťa.

Vysvetlila, že ESĽP pripisuje dôležitosť tomu, či vnútroštátne orgány pred umiestnením do náhradnej starostlivosti skúšali aplikovať iné, menej drastické, preventívne a podporné opatrenia a či sa tieto ukázali ako neúspešné. „Ďalším princípom, ktorý ostáva rozsudkom veľkej komory zachovaný, je ten,  že odobratie dieťaťa do náhradnej starostlivosti by malo byť považované za dočasné opatrenie, ktoré bude ukončené hneď, ako to okolnosti dovolia a každé vykonané opatrenie musí byť v súlade s hlavným cieľom, ktorým je spojenie biologického rodiča s jeho dieťaťom. Na nevyhnutnosť udržania týchto princípov poukázala vo svojej intervencii vláda Slovenskej republiky, ako aj vláda Českej republiky.“

Naopak žalované Nórsko, ako aj intervenujúce vlády Talianska, Dánska a Spojeného kráľovstva uviedli, že ESĽP by nemal v takýchto prípadoch vystupovať ako štvrtá inštancia a znovu posudzovať okolnosti prípadu. ESĽP tak urobil a dospel k záveru o porušení práv sťažovateľov.

Slovenská republika využila možnosť podľa článku 36 ods. 2 Dohovoru a intervenovala okrem prípadu Strand Lobbenovej aj v prípadoch K. O. a V. M. proti Nórsku a Bodnariu a ďalší proti Nórsku.  Dňa 17. júna 2019 bolo nórskej vláde oznámených ďalších 16 sťažností týkajúcich sa uvedenej problematiky. „SR požiadala o povolenie intervencie vo všetkých 16 prípadoch. V prípade, že ESĽP intervencie povolí, bude v intervenciách aj naďalej podporovať aktuálnu judikatúru ESĽP primárne chrániacu biologickú rodinu, od ktorej sa tento v prípade Strand Lobbenovej neodklonil.“

V predmetnom prípade boli sťažovateľmi pani T. Strand Lobbenová a jej syn X., obaja nórski štátni občania. X. je prvé dieťa sťažovateľky, narodené v roku 2008. Po ťažkostiach, ktoré mala v tehotenstve, sa sťažovateľka obrátila na úrady sociálnej starostlivosti so žiadosťou o pomoc. Prijala ich ponuku na pobyt v rodinnom centre počas prvých mesiacov života jej dieťaťa. Po prvom mesiaci po narodení dieťaťa sa však rozhodla z centra odísť. Úrady jej ihneď odobrali dieťa a umiestnili ho do náhradnej starostlivosti z dôvodu obáv, že mu nebude poskytovaná dostatočná výživa na prežitie. Dieťa zostalo v náhradnej starostlivosti ďalšie tri roky, až kým orgány sociálnej starostlivosti nepovolili v decembri 2011 adopciu náhradným rodičom.

Čo sa týka náhradnej starostlivosti, nórske súdy v roku 2010 rozhodli, že nie je v najlepšom záujme dieťaťa ukončiť náhradnú starostlivosť vzhľadom na jeho osobitné potreby a obmedzené rodičovské schopnosti matky. V roku 2011 miestny orgán starostlivosti, zložený z právnika, psychológa a prísediaceho rozhodol o pozbavení rodičovských práv matky a umožnení adopcie. Orgán vypočul 21 svedkov počas troch dní. Sťažovateľka bola prítomná a bola zastúpená právnym zástupcom. Nakoniec bolo rozhodnuté, že v najlepšom záujme dieťaťa je adopcia.

Sťažovateľka sa odvolala na mestský súd a pojednávanie sa uskutočnilo v roku 2012. Opäť sa ho zúčastnila a bola aj zastúpená právnym zástupcom. Počas troch dní boli vypočutí svedkovia profesionálnym sudcom, psychológom a prísediacim. Mestský súd nakoniec vo svojom rozsudku z februára 2012 skonštatoval, že aj keď situácia sťažovateľky sa v niektorých oblastiach zlepšila (vydala sa a narodilo sa jej v roku 2011 ďalšie dieťa), nepreukázala zlepšenie vo vnímaní alebo porozumení svojho syna, ktorý bol psychologicky zraniteľný a potreboval tiché, bezpečné a podporné prostredie. Pri svojom rozhodovaní súd zobral do úvahy tri roky stretnutí, počas ktorých syn psychologicky nenaviazal na svoju biologickú matku, a taktiež bezpečie, ktoré by mu jeho náhradní rodičia mohli poskytnúť aj v nasledujúcich rokoch.

„ESĽP najprv rozsudkom komory z 30. novembra 2017 skonštatoval pomerom hlasov štyri ku trom, že článok 8 Dohovoru nebol porušený. V rozsudku uviedol, že rozhodnutie o adopcii bolo odôvodnené výnimočnými okolnosťami tohto prípadu. Vnútroštátne orgány vo všeobecnosti čelili ťažkej a mimoriadne citlivej úlohe vyvážiť rozporuplné záujmy v zložitom prípade. Boli však motivované požiadavkou najlepšieho záujmu dieťaťa, najmä vo svetle špeciálnej starostlivosti, ktorú vyžadoval,“ uviedla slovenská vládna zástupkyňa.

Dňa 9. apríla 2018 panel piatich sudcov veľkej komory ESĽP prijal žiadosť sťažovateľov o postúpenie prípadu veľkej komore. V konaní pred veľkou komorou intervenovali adoptívni rodičia X., Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Slovenská republika, Taliansko a Veľká Británia, pojednávanie pred veľkou komorou sa uskutočnilo 17. októbra 2018.

Vo svojej intervencii Slovenská republika uviedla, že judikatúra ESĽP primárne chráni biologickú rodinu. Umiestnenie dieťaťa do náhradnej starostlivosti bolo extrémnym opatrením a od vnútroštátnych orgánov sa vyžadovalo, aby prijali ďalšie opatrenia, aby boli schopné dosiahnuť sledovaný cieľ. Najmä v prípadoch, kedy je rozhodnutie odôvodnené z hľadiska potreby chrániť dieťa pred nebezpečenstvom, by sa takéto nebezpečenstvo malo skutočne preukázať. Súčasne by sa náhradná starostlivosť o dieťa mala považovať za dočasné opatrenie, ktoré by sa malo byť ukončené hneď, ako to okolnosti dovolia, a akékoľvek rozhodnutie o takomto umiestnení by malo byť konzistentné s konečným cieľom zjednotiť biologického rodiča s jeho dieťaťom. Slovenská vláda ďalej predložila svoje vyjadrenie k prípadu, v ktorom boli slovenskí občania dotknutí rozhodnutím úradu sociálnej starostlivosti, ako aj k medzinárodným obavám týkajúcim sa opatrení orgánov sociálnej starostlivosti v žalovanom štáte.

Dňa 10. septembra 2019 veľká komora ESĽP vyhlásila rozsudok, v ktorom trinástimi hlasmi k štyrom rozhodla, že článok 8 Dohovoru bol porušený vo vzťahu k obom sťažovateľom. V prípadoch, keď sa príslušné záujmy dieťaťa a záujmy rodičov dostanú do konfliktu, sa v článku 8 vyžaduje, aby vnútroštátne orgány dosiahli spravodlivú rovnováhu medzi týmito záujmami, a aby sa v procese vyváženia pripisoval osobitný význam najlepšiemu záujmu dieťaťa, ktorý môže v závislosti od svojej povahy a závažnosti prevážiť nad záujmami rodičov. Vo všeobecnosti, sa vzťahy dieťaťa s jeho rodinou musia zachovať, s výnimkou prípadov, keď sa rodina ukázala ako obzvlášť nevhodná. Z toho vyplýva, že rodinné zväzky možno prerušiť len za veľmi výnimočných okolností a že sa musí urobiť všetko pre ich zachovanie.

„Existuje dôležitý medzinárodný konsenzus v tom zmysle, že dieťa sa nesmie odlúčiť od svojich rodičov proti ich vôli, s výnimkou prípadov, keď je to potrebné v najlepšom záujme dieťaťa. Ďalšou hlavnou zásadou je, že príkaz na umiestnenie do náhradnej starostlivosti by sa mal považovať za dočasné opatrenie, ktoré by malo byť zrušené len čo to okolnosti umožnia a akékoľvek takéto dočasné opatrenie by malo byť v súlade s konečným cieľom zlúčenia biologických rodičov a dieťaťa. Uvedený pozitívny záväzok prijať opatrenia na uľahčenie zlúčenia rodiny hneď, ako je to možné, vzniká od začiatku obdobia starostlivosti a vždy musí byť v rovnováhe s povinnosťou brať do úvahy najlepší záujem dieťaťa.“

ESĽP v tomto prípade priznal prvej sťažovateľke 25 000 eur ako nemajetkovú ujmu a náhradu trov konania. Vo vzťahu k druhému sťažovateľovi vyslovil, že konštatovanie porušenia Dohovoru je pre neho dostatočným zadosťučinením.
Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pre Jaroslava Haščáka budú žiadať väzbu

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prokurátor bude v prípade spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava H. žiadať väzobné stíhanie. Na svojom webe o tom informoval Denník N. Zároveň pripomína, že finančník je obvinený z legalizácie príjmu z trestnej činnosti a z podplácania. „Dôvodmi na väzbu sú možný útek, ovplyvňovanie…

Poslanci neschválili program mimoriadnej schôdze, o vyhlásení referenda rokovať nebudú

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Parlament dnes na mimoriadnej schôdzi, ktorú iniciovala strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD), rokovať nebude Zákonodarcovia totiž neschválili program mimoriadnej schôdze, za hlasovalo 48 zo 121 prítomných. Národná rada SR mala rokovať o prijatí uznesenia o vyhlásení referenda. Návrh na zvolanie schôdze…

Cestovaniu za lyžovačkami by mali vo Francúzsku zabrániť hraničné kontroly

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš, SITA/AP-Ludovic Marin)   Francúzsko zavedie námatkové kontroly na hraniciach s cieľom zabrániť svojim obyvateľom v návšteve lyžiarskych stredísk v susednom Švajčiarsku Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého sa tak vyjadril premiér Jean Castex.   Francúzsko, podobne ako Nemecko a Taliansko, rozhodlo o…

NATO sa po ére Donalda Trumpa teší na novú kapitolu vzťahov s USA

0 icon

Brusel 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Kappeler)   Severoatlantická aliancia končí jednu kapitolu vzťahov so Spojenými štátmi a teší sa na nástup Joea Bidena do Bieleho domu a na opätovné posilnenie väzieb s USA. Uviedla to tlačová agentúra AFP s odkazom na posledné tohoročné zasadnutie ministrov zahraničných vecí NATO (1. -…

Peter Pellegrini: Urobiť zo žiakov rukojemníkov je nehoráznosť

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Jaroslav Novák)   Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho kritizujú, že napriek utorňajšiemu (1. 12.) zasadnutiu ústredného krízového štábu (ÚKŠ) sa základné školy pre druhý stupeň a stredné školy stále neotvárajú Poslanci strany Hlas-SD chcú preto v januári predložiť na riadnu schôdzu ústavný zákon na…

Vakcíny by mali byť v Poľsku dostupné v januári alebo vo februári

0 icon

Varšava 2. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by mohli byť v Poľsku dostupné koncom januára alebo začiatkom februára V stredu to povedal tamojší minister zdravotníctva Adam Niedzielski s tým, že ako prvým ponúknu vakcináciu zhruba 500-tisíc zdravotníckym pracovníkom, ktorí sú v priamom kontakte s pacientmi. Ďalej to…

Vedec Čekan: Deti patria do škôl. My sme stratená generácia, lebo nas zasiahla zmena režimu. A teraz vychovávame ďalšiu stratenú generáciu

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:Piaxabay)   Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v utorok informoval, že školy na Slovensku sa od pondelka 7. decembra neotvoria. Starší žiaci tak doma ostanú do Vianoc Viacerí pritom upozorňujú na to, že dištančné vzdelávanie je nedostatočné a deti sa potrebujú vrátiť do škôl. Hovoria o…

Európska únia predstavila návrh transatlantickej agendy, kde chce užšiu spoluprácu s USA

0 icon

Brusel 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet, Olivier Matthys)   Európska komisia (EK) a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell predložili v stredu návrh novej transatlantickej agendy zameranej na budúcnosť, v rámci ktorej EÚ a Spojené štáty budú stavať na spoločných hodnotách, záujmoch a globálnom vplyve Komisia spresnila, že zatiaľ čo minulé…

V indikatívnej voľbe generálneho prokurátora obstál najlepšie Maroš Žilinka, premiérov favorit druhý. Koalícia ďalej rokuje

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V koaličnej indikatívnej voľbe kandidáta na generálneho prokurátora najlepšie obstál Maroš Žilinka TASR to potvrdila predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová aj šéf klubu OĽANO Michal Šipoš. "Klub OĽANO to rešpektuje. Musia si štyria lídri sadnúť a povedať spoločné stanovisko," uviedol pre TASR Šipoš.…

Naď: Verím, že vianočný lockdown príde prirodzene a podarí sa upokojiť situáciu

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) verí, že vianočný lockdown príde prirodzene a podarí sa upokojiť situáciu. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády. Zároveň poukázal na to, že situácia s novým koronavírusom na Slovensku je mierne negatívna, ale "nie je tragická" Počas vianočných sviatkov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Robo Bačinský

Fiktívna pandémia, koordinácia s EÚ a buzeranti z Bruselu.

0icon

Veľkolepý plán ďalšieho celosvetového zotročenia ľudí naberá na obrátkach. Lenže obrátky sú tak vysoké, že plán to nevydržal. Odstredivá sila spôsobila najprv netesnosti, potom malé trhlinky, čo prešlo až k trhlinám po celom obvode, a celý tento Covid kolos nakoniec praskol. Darmo ju tí, ktorí sa titulujú ako vyvolení omotali…

Mária Benová

Fico ďakuje Haščákovi za kus dobrej roboty

0icon

Všetky slovenské redakcie dostali v noci 16.okt.2019 email s nahrávkou GORILA. Zaujímavé, že za 13 mesiacov ani tí najväčší tzv.“protikorupční investigatívni“ bojovníci z redakcií DenníkN, SME, časopisov .týždeň, TREND či portál aktuality.sk, TV Markíza (+portál tvnoviny.sk) nenašli vôľu publikovať obyčajný prepis tých najdôležitejších 5 minút z

Marián Tkáč

Nebojme sa a nenechajme sa ohlupovať, Slovenky a Slováci. Biskupi, buďte na našej strane!

0icon

Bratia, známy je výrok raz pripisovaný Goebelsovi, inokedy Göringovi: stačí nahnať ľuďom strach a všetko bude možné. Uvedmme si, dnes sa práve preto celý svet zmieta v strachu. Covid-19 ukázal, ako jednoducho možno zmanipulovať celý svet, miliardy ľudí. Stačí mať v rukách média všetkého druhu a sme v zajatí strachu a hlúposti. Strachu a hlúposti! Sme poddajní…

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařik zrejme nemyslí na to, že pokiaľ bude kryť zjavnú trestnú činnosť Matoviča a jeho fašistickej chunty, sa za chvíľu ocitne vo väzbe ako generál Gašpar.

0icon

Už teraz sa teším ako má Kovařik  bude stíhať, že som sa postavil proti mučeniu a že ako zdravý nenosím rúško, keďže nemám takú právnu povinnosť. Odporúčam mu aby sám viedol vyšetrovanie, lebo až tam sa možno už konečne dozvie aký je platný právny stav. V rámci platného a účinného Trestného zákona aj…

Boris Mesár

Sedem krokov od pandémie k totalite .

0icon

autor Valentin katasonov Na pozadí bezprecedentného mediálneho preťaženia správami o šírení vírusovej infekcie COVID-19 je zaujímavé zverejniť informácie na alternatívnych  médiách, ktoré nie sú kontrolované veľkým kapitálom ani jedn

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by sa stalo s jadrovou elektrárňou, keby v nej nebola voda?

0 icon

Niektoré jadrové reaktory sa spoliehajú na vodu ako primárny spôsob ochladzovanie systému. Čo sa stane s jadrovou elektrárňou, ak tento systém chladenia zlyhá? V niektorých jadrových reaktoroch sa ako chladivo používa voda. Ak tento chladiaci mechanizmus zlyhá, môže teplota v aktívnej zóne reaktora stúpať nebezpečne vysoko. Najdramatickejším takýmto rozpadom bola černobyľská katastrofa z…

Boh Quetzalcoatl: Napoly had, napoly vták

0 icon

Aztécky boh Quetzalcoatl, napoly vták, napoly had, múdry učiteľ a láskavý vládca, opustil ľudí, aby dokončil svoje poslanie. Sľúbil však, že sa vráti a v oblastiach, kde po sebe zanechal stopy v podobe najväčších záhad Ameriky, ho stále čakajú. Prinášame vám ďalší článok z edície mýtických bytostí, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli. Boh rozvoja Quetzalcoatl,…

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Vo svete IT

EMUI 11 nájdeme už vo viac ako 10-miliónoch zariadeniach. Pre ktoré zariadenia môžeme najbližšie očakávať aktualizáciu?

0 icon

Nadstavba EMUI 11 bola oficiálne predstavená ešte v septembri tohto roka, pričom krátko na to bola uvoľnená pre prvých BETA testerov. Aktualizácia sama o sebe priniesla viacero vylepšení a noviniek. Išlo napríklad o nové funkcie spojené s AOD (Always on Display), úprav aplikácie Galéria, boli pridané nové Živé ikony, pribudla…

SETI: „Život mimo Zeme nájdeme najneskôr do roku 2036“

0 icon

Podarí sa nám niekedy nájsť mimozemský život? To je otázka, na ktorú dnes nepoznáme odpoveď. Mnoho štúdií venujúcich sa tejto téme hovorí, že áno, ale sú aj také, ktoré hovoria nie. Tie pesimistické názory sa najčastejšie odvolávajú na Fermiho Paradox. Väčšia časť vedcov však nie je tak skeptickou a verí,…

Elon Musk je otvorený diskusii, aby sa Tesla zlúčila s inou automobilkou

0 icon

Elon Musk povedal niekoľko komentárov k téme prípadného zlúčenia spoločnosti Tesla s inou automobilkou.  Jeho komentáre sú vcelku prekvapivými. Dôvodom je, že Tesla je aktuálne najhodnotnejšou automobilkou na svete so značným náskokom pred konkurenciou. Na tému upozorňuje portál electrek.co. Druhým dychom treba však povedať, že hoci Tesla vo svojej histórii…

ESA podpísala kontrakt na pilotný projekt, ktorého cieľom je čistenie vesmírneho odpadu okolo Zeme

0 icon

Odpad, ktorý ako ľudstvo generujeme, dnes už nie je problémom len Zeme. V niektorých regiónoch obežnej dráhy Zeme, je toľko odpadu, že satelity obiehajúce našu planétu musia v mnohých prípadoch aktívne meniť trajektóriu letu.  Európska vesmírna agentúra preto ešte v priebehu minulého roka bila na poplach, že ak s tým dačo nespravíme, tak…

Qulacomm odkryl najvýkonnejší procesor Snapdragon 888. Xiaomi ho čoskoro zavedie do praxe v Mi 11 smartfóne

0 icon

Udalosť Tech Summit Digital 2020, ktorú organizuje spoločnosť Qualcomm, prináša prvé prekvapenie. Zatiaľ čo sa hovorilo o procesora Snapdragon 875, ako nadchádzajúcom vlajkovom procesore, tak spoločnosť predstavila Snapdragon 888. Qualcomm predstavil Snapdragon 888 Novopredstavený vlajkový procesor, ktorý bude poháňať tie najvýkonnejšie Android smartfóny na trhu oproti svojmu predchodcovi má už…

Armádny Magazín

Zacharovová: Je zarážajúce, že generálny tajomník NATO hovorí o ukončení zmluvy START

0 icon

Bez komentára: Zacharovová -  "Je zarážajúce, že generálny tajomník NATO hovorí o ukončení zmluvy START ako o niečo vopred určenom, hoci absolútna väčšina členských štátov NATO podľa vyjadrení svojich predstaviteľov podporuje predĺženie platnosti tejto dohody."

Foto: Nová iránska riadená strela vzduch-zem GHAEM114 na výstave iránskeho námorníctva

0 icon

Pár fotografií novej iránskej riadenej strely vzduch-zem GHAEM114 na výstave iránskeho námorníctva,, ktorá vyzerá ako kópia americkej rakety AGM-114 Hellfire   [caption id="attachment_28743" align="alignnone" width="640"]

Maďarsko kupuje brazílske vojenské transportné lietadlá

0 icon

Maďarsko, 2. december 2020 (AM) – Maďarské ozbrojené sily pokračujú v modernizácii svojej výzbroje a techniky. Tentokrát sú to transportné lietadlá. Na základe dohody maďarského Ministerstva obrany s brazílskym výrobcom lietadie

Prekvapenie v Pentagone: Vojenský expert hovoril o budúcnosti stavby lietadlových lodí v Ruskej federácii

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) – Vojenský expert Vasilij Dandykin poukázal na to, čo pomohlo ruským staviteľom lodí pri vytváraní domácich vrtuľníkových lodí   Lode Ruskej federácie sa v roku 2026 chystajú uviesť prvý nosič vrtuľníkov pre ruské námorníctvo. Tento stav sa stal dôvodom prekvapenia amerických odb

Video: Kurilské ostrovy chránia nové protilietadlové raketové systémy S-300V4

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) - Na Kurilských ostrovoch sa bojovej služby ujali protilietadlové raketové systémy S-300V4. Hranice a strategické objekty krajiny tak majú posilnenú ochranu. Protilietadlové raketo

Svetlo sveta

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali