Browdera 11. júla odsúdili v Moskve v neprítomnosti na deväť rokov väzenia za daňové úniky.
Interpol chráni Browdera
Podľa Interpolu sú však obvinenia ruských úradov voči Browderovi politicky motivované a sú v rozpore s pravidlami medzinárodnej policajnej organizácie. Interpol vymazal z databázy všetky podnety z Ruska, týkajúce sa Browderovej osoby. Medzinárodná organizácia po prvý raz už na sklonku mája rozhodla, že nepodporí snahy Moskvy, týkajúce sa britského podnikateľa, vyplýva z informácií tlačovej agentúry DPA.
Hovorca ruského ministerstva vnútra reagoval v Moskve na správy z Lyonu s pobúrením a pre agentúru Interfax uviedol, že rozhodnutie Interpolu je nepochopiteľné a označil ho za politické. Súčasne vyzval Interpol, aby rozhodoval na báze medzinárodného práva.
Magnitského možno vo väzení dobili na smrť. Podviedol vraj aj súkromných podnikateľov
Spoločne s Browderom uznala ruská justícia za vinného aj ruského auditora spoločnosti Sergeja Magnitského, ktorý ešte v roku 2009 zomrel za nevyjasnených okolností vo vyšetrovacej väzbe. Súdne konanie proti Magnitskému ruská justícia 11. júla prerušila.
Prokurátor v súdnej sieni uviedol, že Browder a Magnitskij založili fiktívnu spoločnosť, ktorú dali zaregistrovať na ministerstve pre investičnú politiku, a požívali celý rad výhod. Okrem toho vytvorili údajne aj niekoľko fiktívnych, štátom dotovaných pracovných miest pre invalidov.
Magnitského skoršie tvrdenia, že vyšetrovanie jeho osoby súvisí s odhalením údajnej schémy podvodov zamestnancov vládnych úradov, označila prokuratúra za výmysly.
Audítorova smrť vyvolala veľkú pozornosť v USA i EÚ. Rada pre ľudské práva pri prezidentskej kancelárii svojho času dokonca deklarovala, že sú dôkazy naznačujúce, že Magnitského vo väzení dobili na smrť. Prezident Vladimir Putin však podozrenia o týraní odmietol a koncom minulého roka vyhlásil, že Magnitskij zomrel na zástavu srdca.
Magnitský je podozrivý nielen s podvodov, ktorými okradol s polu s Browderom ruský štát, ale aj z toho, že podviedol aj súkromných podnikateľov, čo by mohlo byť skôr dôvodom jeho smrti.
Magnitského prípad zhoršil vzájomné vzťahy medzi Ruskom a USA
Magnitského prípad negatívne poznamenal aj vzťahy medzi Ruskom a USA. Americká vláda v súvislosti s prípadom Magnitskij v júli 2012 zaviedla vízové a ekonomické sankcie voči tým ruským úradníkom, ktorí nejakým spôsobom súviseli s Magnitského kauzou. V novembri 2012 pristúpila ruská vláda k analogickým opatreniam voči americkým občanom.
Tzv. Magnitského zákon prezident USA Barack Obama podpísal v decembri minulého roka. Ruský prezident Vladimir Putin signoval odvetný zákon, ktorý americkým občanom zakazuje adopcie ruských detí a v ňom uvedeným osobám, ktoré porušujú v USA ľudské práva aj vstup na územie Ruska, v januári 2013.
V apríli americké ministerstvo financií v súvislosti s tzv. Magnitského zákonom zverejnilo zoznam mien 18 občanov Ruskej federácie, ktorí sú dôvodne podozriví z porušovania ľudských práv. Nasledujúci deň ruské ministerstvo zahraničných vecí vydalo odvetný zoznam s rovnakým počtom mien amerických občanov.
mž