India sa stáva skutočným ekonomickým gigantom!

Nai Dillí 22. februára 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Svetová ekonomika stráca na výkonnosti, avšak svetlú výnimku predstavujú najmä dve ázijské ekonomické veľmoci: Čína a India. MMF odhaduje rast čínskej ekonomiky v roku 2023 medziročne o 5,2 %. Skutočným ázijským hospodárskym tigrom však tentoraz nie je Čína, ale India, ktorá sa zrejme v krátkej dobe stane najľudnatejším štátom sveta s počtom obyvateľov blížiacim sa k hranici 1,5 miliardy. V roku 2022 indická ekonomika rástla odhadom až o vyše 7 % a aj v rokoch 2023 a 2024 sa očakáva jej rast o približne 7 %. India je tak bez konkurencie najrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete. Kým USA a Eurozóna sa budú na globálnom raste ekonomiky v roku 2023 podieľať úbohou jednou desatinou, India a Čína až jednou polovicou. Pritom samotná India by mala mať až 22 %-ný podiel na celosvetovom raste ekonomiky

taj-mahal-India
Ilustračné foto

Aj vyhliadky do budúcnosti sú viac ako dobré. Experti predpokladajú, že indická produkcia v spracovateľskom priemysle má potenciál strojnásobiť sa do roku 2031. Indickí vývozcovia v oblasti výroby a automatizácie majú dobrú pozíciu na využitie takejto príležitosti k rastu. Vďaka tomu druhý najľudnatejší štát sveta budí zaslúžený rešpekt svetových ekonómov. Natíska sa otázka: vďaka čomu India takto valcuje svojich hospodárskych konkurentov? Odpovedí je viac.

Jednou z nich je profit krajiny z rastúceho obchodného obratu medzi Ruskom a Indiou.

Podľa agentúry Reuters vzrástol obchodný obrat medzi obidvomi krajinami od januára do augusta 2022 na 17 miliárd USD, kým v rovnakom období roka 2021 mal hodnotu len 3,2 miliardy USD. Za týmto rapídnym nárastom stojí ponuka ruskej ropy Indii s výraznými zľavami. Vďaka tomu India zvýšila nákup ropy z Ruska štvornásobne a to Rusko posunulo do pozície najväčšieho exportéra tohto energonosiča do Indie. Obe krajiny deklarovali, že do roka 2025 plánujú zvýšiť vzájomný obchod až na úroveň 30 miliárd dolárov, čo je takmer dvojnásobok hodnoty v roku 2022.

Celá problematika však nie je taká jednoznačná, aby ju bolo možné odbiť len takýmto zjednodušeným vysvetlením. Tých faktorov búrlivého rozvoja indickej ekonomiky je viac. Predovšetkým Indiu nepostihli opatrenia s hystériou okolo ochorenia COVID-19 tak drasticky ako susednú Čínu, ktorá zaznamenala výrazný pokles priamych zahraničných investícií. Do Indie v posledných rokoch prúdili priame zahraničné investície v dostatočnom rozsahu na to, aby si krajina zachovala kontinuálny hospodársky rast. Krajina ťaží z priaznivého geopolitického prostredia a diverzifikácie globálnych dodávateľských reťazcov, čo viedlo k nárastu priamych zahraničných investícií. India je teda na tom z tohto pohľadu v omnoho lepšej situácii ako susedná Čína, ktorú trápili aj iné problémy; napríklad odlev portfóliového kapitálu bol v prípade Číny niekoľkonásobne vyšší ako v prípade Indie.

India prijala v predchádzajúcich rokoch celý rad reformných opatrení na podporu spoločností súkromného sektora, ktoré prinášajú ovocie. Predovšetkým išlo o zníženie sadzieb dane z príjmu korporácií s novými výrobnými zariadeniami z 25 na 15 percent (v roku 2019) a niekoľko stimulačných programov, súvisiacich s výrobou. Rozvoju indickej ekonomiky napomáhajú aj ďalšie reformné kroky. Patria k nim nové zákony, prijaté v roku 2016. Ide o zákon o novej jednotnej dani z tovarov a služieb (GST) a zákon o nehnuteľnostiach (regulácia a rozvoj), známy pod skratkou RERA. Pozitívom bolo aj prijatie novely zákona o konkurze (IBC) v roku 2020.

Rastový potenciál Indie vidíme v niekoľkých oblastiach, ktoré by krajine mali poskytovať vysoký hospodársky rast na mnoho nasledujúcich rokov. V prvom rade badáme obnovenie investičného cyklu. Ťažisko indickej hospodárskej stimulačnej politiky sa presúva na podporu investičných výdavkov, takže úverová branža je primárnym príjemcom rastúceho dopytu.

Vzhľadom na to, že mnohé indické finančné inštitúcie vehementne presadzujú používanie vyspelých technológií a súčasný objem úverov je nižší ako 60 percent indického HDP, je reálne predpokladať, že dopyt po úveroch má v nasledujúcich rokoch potenciál rastu okolo 15 percent ročne. Motorom hospodárskeho rastu je aj rozvoj infraštruktúry. Vláda stimuluje rozvoj námornej a leteckej dopravy rozširovaním a modernizáciou prístavov a letísk. Indické investície do rozvoja infraštruktúry sú najvyššie v histórii a je ich vidieť aj v mestách krajiny. Ekonomiku krajiny poháňajú tri kľúčové faktory: zvýšené úsilie o diverzifikáciu globálneho dodávateľského reťazca, vládne stimuly do výroby v 14 sektoroch a nízke výrobné náklady v porovnaní s najvyspelejšími ekonomikami sveta.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje rast indickej ekonomiky, sú investície do rozvoja energetiky. Prioritou sú obnoviteľné zdroje energie predovšetkým zo slnka, biopalív a vodíka. Energetický hlad krajiny otvára priestor pre investície v oblasti obnoviteľných energií vo výške okolo 700 miliárd USD.

Veľmi dôležité sú aj investície do informačných technológií, umožňujúce indickým poskytovateľom IT služieb vstúpiť na trh, ktorého hodnota by sa v nasledujúcom desaťročí mohla takmer strojnásobiť, a to na viac ako 500 miliárd dolárov. Z toho budú profitovať nielen najväčšie indické IT korporácie, ale aj špecializovaní poskytovatelia digitálnych riešení.

Sila indickej ekonomiky je jedným z dôvodov, prečo indické akcie dosahovali v roku 2022 nové historické maximá, zatiaľ čo väčšina oblastí sveta zaznamenala veľkú korekciu akciového trhu. Isté je, že z hľadiska dlhodobej perspektívy India vykročila správnym smerom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:03

Pápež František po príchode na návštevu francúzskeho mesta Marseille v piatok odsúdil ľahostajnosť európskych lídrov voči migrantom. Reagoval tak na rastúcu neochotu Európy prijímať migrantov.

20:01

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a azerbajdžanský minister zahraničných vecí Džejhun Bajramov sa stretávajú v New Yorku na okraj podujatí Valného zhromaždenia OSN.

“Na stretnutí s Lavrovom sa azerbajdžanský minister zahraničných vecí ospravedlnil Moskve za smrť ruských príslušníkov mierových síl,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

19:39

Organizátori Berlínskeho maratónu v piatok vyzvali klimatických aktivistov, aby nenarúšali nedeľňajšie preteky, sú však pripravení aj na takúto možnosť.

19:24

Americký prezident Joe Biden údajne svojmu ukrajinskému kolegovi Volodymyrovi Zelenskému počas štvrtkového stretnutia v Bielom dome povedal, že USA dodajú Kyjevu niekoľko striel dlhého doletu. S odvolaním na štyri nemenované americké zdroje o tom informuje stanica NBC News. Denník The Washington Post (WP) neskôr napísal, že má ísť o strely ATACMS.

19:23

Arménski predstavitelia z odštiepeneckého Náhorného Karabachu v piatok oznámili, že na rokovaniach s Azerbajdžanom zatiaľ nedošlo k dohode o bezpečnostných zárukách alebo amnestii. Pokračujú aj rokovania o stiahnutí karabašských jednotiek zo spornej enklávy i o návrate civilistov, ktorí v dôsledku krátkych, ale intenzívnych bojov tento týždeň ušli zo svojich domovov v Karabachu.

19:17

Nový komisár Európskej únie (EÚ) pre klímu Maroš Šefčovič vyjadril v piatok presvedčenie, že jadrová energia je v boji proti klimatickým zmenám veľmi dôležitá. “Ak sa pozriete na početné prognózy na rok 2050 a neskôr, úprimne, ešte som nevidel prognózu, ktorá by naznačovala, že klimatickú neutralitu možno dosiahnuť bez jadrovej energie,” povedal na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

19:09

Azerbajdžan v piatok oznámil, že do prevažne Arménmi obývanej enklávy Náhorný Karabach dopravil potraviny a ďalšiu humanitárnu pomoc. Došlo k tomu dva dni po tom, čo tamojšia separatistická vláda súhlasila s prímerím po krátkych, ale intenzívnych bojoch s azerbajdžanskými jednotkami.

19:07

Indický lunárny rover a pristávací modul zatiaľ nereagovali na pokusy odborníkov obnoviť s nimi komunikáciu.

Indická organizácia pre vesmírny výskum (ISRO) to uviedla na X (predtým Twitter).

“Prebiehajú pokusy o nadviazanie komunikácie s pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragyan s cieľom zistiť ich stav po prebudení z hibernácie. Zatiaľ od nich nebol prijatý žiadny signál. Pokusy o nadviazanie kontaktu budú pokračovať,” uvádza sa vo vyhlásení ISRO.

19:06

Ruské ministerstvo obrany: V súlade s dohodami o zastavení nepriateľských akcií začali karabašské ozbrojené formácie odovzdávať zbrane a vojenské vybavenie pod kontrolou ruských mierových síl.

Ruské mierové sily zaznamenali počas dňa dve porušenia prímeria v Náhornom Karabachu, bez obetí.

18:36

Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila pricestovali v piatok na záver návštevy Francúzska do mesta Bordeaux na juhozápade krajiny. V radničnej záhrade zasadili dub.

18:16

Normalizácia vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou je “na dosah ruky”, vyhlásil v piatok na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dodal, že Palestínčania by nemali dostať možnosť tento krok vetovať.

18:06

Väznený ruský opozičný politik a bloger Alexej Navaľnyj je opäť v trestnej cele. Jeho v poradí dvadsiaty “pobyt” na samotke bude trvať štyri dni. Táto informácia bola podľa agentúry DPA zverejnená v piatok na platforme X prostredníctvom kanálu Alexey Navalny, ktorý spravujú politikovi spolupracovníci na slobode.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Bociany stoja vo svojom hniezde a obloha sa sfarbuje dočervena pred východom slnka v meste Wehrheim pri Frankfurte nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Vezmite si lepiacu pásku a pripevnite ju na kefu. Neunikne Vám už nič

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jedným z čistiacich doplnkov, ktoré má každý z nás, je zametacia kefa. Doma ju používame neustále, no málokto má rád zametanie. Existuje však jeden šikovný trik, ktorý túto činnosť značne uľahčí a urýchli. Urob len jednu vec.

Nenechajte sa oklamať kopcami na trávniku. Nie je to krtko! Vložte vetvičky do otvoru a vyhnajte škodcu

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Všimli ste si, že nejaké zviera začalo okusovať rastliny vo vašej záhrade? Pozor, nemusí to byť krtko ani kuna. Vo vašej záhrade sa možno usadil hryzec vodný, ktorý je oveľa nebezpečnejší ako iní škodcovia.

Nastrúhajte ho a vložte do vrecka. Tento trik raz a navždy vyženie mole z vášho šatníka.

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odevné mole môžu napáchať veľa škody. Ak ich v šatníku zbadáte, ihneď zakročte a zbavte sa problému raz a navždy. Účinným zásahom sa odevné mole stanú minulosťou. Ako sa ich zbaviť? Stačí použiť obľúbenú zložku.

Zostali vám zemiaky od večere? Pridajte syr a pripravte niečo, za čo vás rodina obdaruje zlatom

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Často sa stáva, že nám z večere zostanú zemiaky. Po zohriatí už nie sú také dobré. Čo teda robiť so zemiakmi z večere? Máme niečo jednoduché, lacné a také chutné, že sa nám zbiehajú slinky. Takýto koláč si neobjednáte v žiadnej reštaurácii a my…

Posypte citrón soľou a položte si ho vedľa postele. Populárny problém, mnoho ľudí okamžite zmizne

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Citrón má nespočetné množstvo využití. Okrem jeho zrejmého použitia v riadoch a nápojoch si mnohí ľudia cenia jeho čistiace vlastnosti. Nie každý však vie, že sa hodí aj do spálne.

Armádny Magazín

Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

0 icon

USA, 22.september 2023 - Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského min

"Putinove kliešte: od Severnej Kórey po Karibské more

0 icon

Rusko, 22. september 2023 - Ak by niekto v roku 2014 v centrále NATO navrhol, že Rusko by mohlo na vojenské zosilnenie okolo svojich hraníc reagovať rozsiahlym strategickým manévrom, vyvolalo by to len blahosklonný úsmev. Všetko, čo mala Ruská federácia v tom čase k dispozícii na použitie v zahraničí, bola…

"Zelenského zlá chvíľa": Seymour Hersh sprostredkoval názor amerických spravodajských služieb

0 icon

Ukrajina, 22.september 2023 - Seymour Hersh vo svojom článku pod názvom "Zelenského zlá chvíľa" sprostredkoval názor amerických spravodajských služieb. Rusko na Ukrajine zvíťazilo, protiofenzíva zlyhala, ale Biely dom naďalej klame. "Mnohí v americkej spravodajskej komunite sa domnievajú, že demoralizo

Taktika obhajoby nacistov pred Norimberským tribunálom

0 icon

USA, 22.september 2023 - Z knihy: Francine Hirsch. Norimberský proces: Sovietsky zväz a Medzinárodný vojenský tribunál. Moskva: Nová literárna revue, 2023. Z angličtiny preložil R. Ibatullinová.   Vyjadrenia obhajoby sa začali v piatok 8. Marca. Súdna sieň bola opäť plná, ako počas sovietskej úvodnej reči.... Mnohí obžalovaní s

Antonio Guterres: Medzinárodný menový fond nepomáha chudobným krajinám

0 icon

USA, 21.september 2023 - Medzinárodné finančné inštitúcie, najmä MMF a Svetová banka, sú už dlho pod paľbou kritiky verejnosti a dokonca aj vládnych predstaviteľov v mnohých krajinách sveta. Tieto inštitúcie pracujú pre bohaté krajiny Západu. A chudobné krajiny, ktoré sa dostali do sietí MMF a SB, začínajú žiť podľa kánonov…

TopDesať

Jednoduché cviky pred spaním na zoštíhlenie nôh!

0 icon

Fitness tréneri tvrdia, že najdôležitejšia vec pri cvičení je vytrvalosť. Buďme však k sebe úprimní: každodenné cviky nie sú práve najvzrušujúcejšie. Je ľahšie usilovať sa o dokonalé tvary s náležitou usilovnosťou, ak viete, že vám cvičenie nezaberie veľa času. Krátka zostava vyvinutá známou americkou trénerkou celebrít Tracy Andersonovou pomáha odstrániť…

Takto vyzerajú posledné Miss Universe v súkromí

0 icon

Všetky spĺňajú rovnaké kritériá výnimočnej krásy, ale za žiarivou korunkou si každá Miss Universe razí inú, no rovnako inšpiratívnu životnú cestu. A keď sa so svojimi miliónmi sledovateľov podelia o záblesky zo svojho každodenného života, objavíme výrazné osobnosti týchto žien. To nám opäť dokazuje, že keď sa v jednej osobe…

Koľko trojuholníkov vidíte? Táto hádanka vás poriadne potrápi

0 icon

Koľko trojuholníkov vidíte na tomto obrázku? Táto hádanka vás poriadne potrápi. Hádanka vyzerá jednoducho, no dokáže potrápiť aj tých najbystrejších a najpozornejších ľudí. Kumar Ankit, študent inžinierstva z Indie, navrhol a poslal túto geometrickú hádanku do Quora, čím vyzval používateľov, aby našli všetky skryté trojuholníky na tomto obrázku (nič nie je…

Aj riešenie problémov sa môže stať naozajstnou zábavou

0 icon

Jednou z perfektných ľudských vlastností je vynaliezavosť. Aj vďaka tejto charakteristike môže byť riešenie problémov obrovskou zábavou. Podobná vynaliezavosť, akú môžeš vidieť na nasledujúcich fotografiách, má v sebe takmer každý z nás. Je schovaná v našom vnútri a je len na nás, ako s ňou dokážeme pracovať. Práve vďaka takýmto…

Depresia trápi mnoho ľudí. Pomôcť im dokážu mozgové implantáty

0 icon

Experimentálna operácia, ktorá vysiela elektrinu do mozgu, môže priniesť úľavu od duševných porúch, medzi ktoré patrí aj depresia. V horúce slnečné nedeľné popoludnie na Manhattane sa pre Jona Nelsona zastavil čas. Stál na chodníku a lúčil sa so svojimi tromi deťmi, ktoré prišiel do mesta vyzdvihnúť starý otec z Long…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali