Naď pre Denník N povedal: “Antona Hrnka by som nenazval práve ťažným koňom na ministerstve obrany. Keď som sa v roku 2010 stal generálnym riaditeľom sekcie obrannej politiky, medzinárodných vzťahov a legislatívy, tak som vážne uvažoval, či ho ešte ponechať na ministerstve. Nakoniec som sa rozhodol, že napriek jeho podpriemerným pracovným výkonom s ním nebudem ukončovať štátnozamestnanecký pomer, lebo mal tesne pred dôchodkom.”
Za toto rozhodnutie vraj Naď vtedy zožal množstvo kritiky od kolegov. “Ja som však voči nemu cítil istý sentiment, keďže bol môj prvý šéf. On svoju vďaku prejavil tento rok v máji. Fínska televízia odvysielala dokument o nákupe transportérov z dielne SNS, v ktorom som sa kriticky vyjadroval o tomto projekte. Anton Hrnko reagoval tým, že vydal tlačovú správu, v ktorej zazneli aj spomínané lži o mojom fungovaní v Smere i ďalšie nezmysly.”
Aj Naď reagoval veľmi ostro. Zverejnil status, v ktorom na Hrnka vytiahol niekoľko osobných vecí z jeho pôsobenia na ministerstve. Napísal, že si na dvere kancelárie dal nainštalovať guľu, aby ho tam kolegovia údajne nemohli načapať opitého. “Tú guľu mal ako jediný človek na oddelení, aby sa nedalo kedykoľvek vojsť do jeho kancelárie. To je jednoducho fakt.”
“My sme mali s Antonom Hrnkom dohodu o prímerí. Ešte keď som bol na ministerstve, tak súčasťou našej dohody, že ho nevyhodím, bolo, že prestane politikárčiť. On bol totiž už na ministerstve známy tým, že rád politikárčil a intrigoval. Tono si do kancelárie volal svojich spojencov, s nimi rozoberal rôzne klebety alebo konšpirovali. Špeciálne po voľbách 2006, keď miesto ministra z SDKÚ prichádzal minister zo Smeru, Hrnko spolu s ďalšími pripravil zoznamy zamestnancov, ktorých treba vyhodiť. Na tých zoznamoch boli aj ľudia, ktorí dodnes pôsobia vo vysokých pozíciach v štátnej správe. Ja som neskôr s ním dohodol, že si bude robiť len svoju prácu a nebude útočiť,” pokračoval Naď.
Naď ďalej uviedol, že túto dohodu dodržiaval aj po tom, ako odišiel z ministerstva a Hrnka zvolili za poslanca. “Po voľbách 2016 som sa k nemu vôbec nevyjadroval, hoci som videl, aké nezmysly robí. On však teraz našu dohodu porušil. Poslal médiám tlačovú správu, v ktorej rozoberal moju osobu a dokonca o mne šíril lži. Tak som na to zareagoval. Na rozdiel od neho som však nešíril lži, ale pravdu.”
Reakcia Hrnka
Na vyjadrenie Naďa reagoval Hrnko na sociálnej sieti. “Toto bolo publikované v najväčšom konšpiratívnom denníku na Slovensku. Nechcem brániť Jarovi Naďovi v jeho politickej kariére, ale keď sa chce politicky angažovať, mal by si ctiť pravdu. Predovšetkým vôbec ho nectí, že sa zapája do lživej kampane o údajnom mojom alkoholizme. Predovšetkým – a on to vie – tie gule na dvere som si nedal namontovať z vlastnej vôle, bola to súčasť opatrení, ktoré sa urobili na kanceláriách, v ktorých sa manipulovalo s utajovanými spismi,” vysvetlil Hrnko.
Dodal, že každý, kto pracoval na ministerstve obrany si dával veľmi veľký pozor, aby náhodou nepadlo naňho podozrenie, že pil. “Za nafúkanie bol bez milosti padák. Osobne som sa dvakrát podrobil skúške na alkohol na MO SR ako zamestnanec. Takže keby bola pravda, čo Naď hovorí, nemal by so mnou problém, či ma vyhodiť alebo nie. Okrem toho som denne dochádzal do práce automobilom a opíjať sa by znamenalo vystavovať sa riziku, že vás zastavia policajti, čo sa aj viackrát za obdobie 16,5 roka stalo.”
Uvedené tvrdenia sa týkali bežných pracovníkov. Existovali však aj výnimky. “Boli však na ministerstve ľudia, ktorí si mohli dovoliť všetko. Medzi nich patril aj J. Naď. Báť sa nemusela napr. tzv. skupina štúrovcov (dali si podľa štúrovcov aj mená. J. Naď by o ich činnosti mohol kvetnato hovoriť), ktorí sa opíjali za štátne peniaze po každej väčšej akcii, pri ktorej sa podával oficiálny obed alebo večera. Štúrovci obyčajne prichádzali na druhý deň do práce hrajúci všetkými farbami a neschopní akejkoľvek činnosti.”
“Kým o mojom údajnom alkoholizme sú len Naďove reči, tieto štúrovské podujatia sú veľmi ľahko zdokumentovateľné. Stačí si vytiahnuť tzv. doplnky informačných správ ku každej väčšej akcii na ministerstve obrany, pri ktorej sa podávala strava, a opýtať sa, prečo došlo k prekročeniu limitu na podávanú stravu,” vysvetlil Hrnko a dodal:
“Tieto doplnky písal referent LI a mohol by o tom veľa rozprávať, ako po skončení oficiálneho podávania stravy účastníci z MO SR hodovali za štátne až do bieleho rána. Takže pánovi Naďovi by som odporúčal odstup a hovorenie pravdy, lebo keď sa ja rozhovorím, tak sa bude veľmi čudovať.”
Keď prišiel J. Naď (ale aj R. Ondrejcsák alebo J. Krupa) na MO SR, Anton Hrnko bol vedúci oddelenia NATO. “Poctivo som ich zaúčal do remesla a myslím si, že ani jednému to nebolo na škodu. Aj zásluhou J. Naďa som bol roku 2005 z tohto postu vyhodený, lebo som bol bývalým členom SNS. Zrazu! Na zásah moci z hora som bol však menovaný za vedúceho oddelenia bilaterálnej spolupráce, kde som vykonal mimoriadne veľa pre SR. O tom by mohli veľa hovoriť vtedajší zahraniční veľvyslanci a pridelenci obrany v SR. Keď ma môj „žiak“ Jarko na pokyn ministra Galka funkcie zbavil, mal určite výčitky svedomia a nesplnil celé zadanie od Galka a nechal ma pracovať na ministerstve vzhľadom nielen na môj vek, ale aj vzhľadom na to, že mnoho mladých ľudí pracujúcich na MO SR, ktorých som zaúčal do tajov práce štátneho úradníka a otváral im obzor politického myslenie, sa proti tomu postavilo.”
“Ale nielen to, na moje miesto nastúpil dnešný satelit J. Naďa istý J. Krúpa, ktorý denno-denne dochádzal do práca okolo 10.00 v stave pod obraz boží (niekomu to prechádzalo, ja by som bol na druhý deň na ulici). Ani jeden z príslušníkov oddelenia, ktorých som ja mal pod sebou, nevydržal pod jeho vedením ani dva mesiace. Všetci radšej odišli.”
Nemecký pridelenec obrany pplk. Herberst Sch. podľa Hrnka následne odmietol chodiť na ministerstvo, lebo bolo pod jeho úroveň stýkať sa s ľuďmi, ktorých inštaloval J. Naď. “Americký pridelenec obrany pplk. Jack W. niekoľkokrát prišiel za mnou ako bývalým šéfom, aby som niečo s tým robil, lebo s mojím nástupcom sa nevedeli stretnúť v triezvom stave. Nuž a doyen vojenského diplomatického zboru poľský plukovník Zbyszek S. na záver výcvikového roku, na ktorom sa minister Galko pre dovolenku nezúčastnil, nepriamo protestoval proti môjmu odvolaniu a nahradeniu ľuďmi, ktorí nemali ani šajnu, čo majú robiť. Toľko na margo mojej neodbornosti.”
Podľa vyjadrení má Hrnko s Naďom mnoho skúseností, a preto varuje lídra OĽaNO Igora Matoviča: “Keďže mám veľké skúsenosti s jeho pôsobením, odkazujem predsedovi OĽaNO, ak bude tento status čítať, aby si naň spomenul, keď ho J. Naď bude likvidovať v jeho funkcii. Túto zdatnosť má veľmi vyvinutú,” zdôraznil Hrnko.