Priemerná dĺžka ošetrenia bola 5,8 dňa, za posledných 10 rokov klesla o 1,7 dňa. Priemerný vek hospitalizovaného bol 68 rokov. Hospitalizácie sa najčastejšie týkali 75- a viacročných pacientov. Najčastejšou príčinou hospitalizácie na CHOS boli srdcové zlyhanie, mozgový infarkt, predsieňová fibrilácia a flater a akútny infarkt myokardu. “V ústavných zdravotníckych zariadeniach zomrelo na tieto choroby 49,5 pacientov pri prepočte na 1 000 hospitalizácií,” informovalo NCZI.
Ako pre agentúru SITA uviedol hlavný odborník MZ pre angiológiu Andrej Džupina, najvyšší podiel hospitalizácií odráža realitu príčin chorobnosti a úmrtnosti v celom tzv. západnom svete, tie vyplývajú zo životného štýlu. “Skracovanie dĺžky hospitalizácií je trend vo všetkých rozvinutých krajinách a je spojený s technickým vývojom nových liečebných metód,” informoval. Moderná, účinnejšia intervenčná aj farmakologická liečba podľa neho vplýva na pokles hospitalizácií na niektoré z diagnóz.
Účinné intervenčné riešenia mnohých akútnych stavov, ktoré v minulosti neboli dobre riešiteľné a končievali smrťou pacienta, majú dnes podľa hlavného odborníka za následok nárast poctu pacientov s chronickými ochoreniami, predovšetkým s chronickým srdcovým zlyhávaním. “Pravdou je, že ak by obyvateľstvo kládlo vyšší dôraz na účinnú prevenciu, pohyb, zmenu stravovacích návykov, fajčenie a podobne, táto zmena by jediná reálne mohla viesť k zníženiu výskytu kardiovaskulárnych ochorení,” dodal.