Horkí priatelia: Dnes je samit, ktorého cieľom je zaceliť transatlantickú obchodnú roztržku

Horkí priatelia: Dnes je samit, ktorého cieľom je zaceliť transatlantickú obchodnú roztržku

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter/President Joe Biden)

 

Spory o dotácie na elektromobily a Čínu zatienia dnešné zasadnutie Rady pre obchod a technológie, myslí si POLITICO

Biden Macron
Na snímke vľavo francúzsky prezident Emmanuel Macron a americký prezident Joe Biden

Po štyroch rokoch nezhôd a rozvratu za vlády Donalda Trumpa sa po vyhlásení Joea Bidena dúfalo, že jeho prezidentstvo naštartuje novú éru spolupráce medzi Európou a USA: “Amerika je späť.”

Reklama

Keď sa však v pondelok vo Washingtone stretnú vysokí predstavitelia oboch strán na samite o technológiách a obchode, ktorý sa koná dvakrát ročne, nálada bude pochmúrnejšia ako kedykoľvek od Trumpovho odchodu z funkcie, píše POLITICO.

Európska únia sa búri proti Bidenovým plánom na vysoké dotácie pre americké elektromobily a tvrdí, že tieto platby, ktoré sa čiastočne začnú vyplácať od 1. januára, nie sú ničím iným ako otvoreným obchodným protekcionizmom.

Reklama

Spojené štáty sú zároveň čoraz viac frustrované, že blok 27 krajín nebude agresívnejší v boji proti Číne, a obviňujú niektoré európske vlády, že ustupujú hospodárskej sile Pekingu.

Podľa POLITICO, sa očakáva, že tieto trenice zatienia takzvaný samit Rady EÚ – USA pre obchod a technológie (TTC), ktorý sa uskutoční tento týždeň. V čase, keď sa západná aliancia snaží zachovať si jednotu a silu tvárou v tvár ruskej agresii a čínskemu autoritárstvu, sú geopolitické stávky vysoké.

Biden možno pomohol veci minulý štvrtok počas spoločnej tlačovej konferencie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, keď povedal, že verí, že obe strany môžu ešte vyriešiť niektoré obavy, ktoré vzniesla EÚ, myslí si POLITICO.

“Budeme pokračovať vo vytváraní pracovných miest vo výrobe v Amerike, ale nie na úkor Európy,” povedal Biden. “Som presvedčený, že môžeme vyriešiť niektoré z existujúcich rozdielov.”

Ako vždy však budú rozhodujúce podrobnosti.

Reklama

Nie je jasné, čo môže Biden urobiť, aby jeho dotácie Buy American nepoškodili napríklad európske značky automobilov, z ktorých mnohé pochádzajú z mocných členských krajín, ako je Francúzsko a Nemecko. Samit TTC ponúka obom stranám kľúčovú príležitosť začať obnovovať dôveru a začať napĺňať Bidenovu vrúcnu rétoriku.

Súdiac podľa doterajších výsledkov TTC budú mať účastníci, medzi ktorými bude aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, čo robiť.

Viac ako 20 úradníkov, politikov a priemyselných a spoločenských skupín, ktorí sa zúčastňujú na samite, pre POLITICO uviedlo, že veľké očakávania od TTC ešte nepriniesli konkrétne výsledky. Takmer všetky osoby hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, aby mohli diskutovať o citlivých interných rokovaniach.

Niektorí predstavitelia súkromne obvinili svojich partnerov z porušenia sľubov, najmä v oblasti obchodu. Iní sú frustrovaní z nedostatočného pokroku v 10 pracovných skupinách na témy, ako je pomoc malým podnikom pri digitalizácii a riešenie zmeny klímy.

“Kto potrebuje nepriateľov s takýmito spojencami?” povedal jeden z obchodných diplomatov EÚ, keď sa ho pýtali na napätie okolo pripravovaných amerických dotácií na elektromobily. Vysokopostavený predstaviteľ USA, ktorý pracoval na samite, mu to vrátil: “Potrebujeme, aby Európania hrali s Čínou. Zatiaľ sme nemali veľa šťastia.”

Reklama

Veľkú časť treníc medzi EÚ a USA tvoria tri písmená: IRA.

Bidenov zákon o znížení inflácie, ktorý poskytuje dotácie na “nákup amerických vozidiel”, pokiaľ ide o nákup elektrických vozidiel, rozzúril úradníkov v Bruseli, ktorí ho považujú za podkopávanie multilaterálneho obchodného systému a priamu hrozbu pre konkurenčný automobilový priemysel v bloku, pokračuje POLITICO.

“Zdá sa, že očakávania, že TTC bola zriadená s cieľom poskytnúť fórum práve pre tieto pokročilé výmeny s cieľom predchádzať obchodným treniam skôr, ako vzniknú, boli vážne zmarené,” povedal David Kleimann, odborník na obchod z think-tanku Bruegel v Bruseli.

Podľa POLITICO, je Bidenov priestor na flexibilitu obmedzený. Kontextom dotácií a daňových úľav je jeho snaha splniť svoj sľub vytvoriť viac pracovných miest vo výrobe pred očakávaným znovuzvolením v roku 2024. Samotné USA sa pohybujú na pokraji možnej recesie.

Okrem toho obchodný deficit USA s EÚ dosiahol v roku 2021 rekordných 218 miliárd USD, čo je druhý najvyšší deficit po obchodnom deficite USA s Čínou. USA mali s európskymi krajinami aj deficit v obchode s automobilmi vo výške približne 22 miliárd USD, pričom najväčší podiel na ňom malo Nemecko.

Podľa POLITICO, má Washington k dispozícii len málo zmysluplných politických pák na upokojenie európskeho hnevu, ak vôbec nejaké má. Podľa troch predstaviteľov oboznámených s týmito rokovaniami počas nedávnej návštevy EÚ naliehala americká obchodná zástupkyňa Katherine Taiová na európske krajiny, aby prijali vlastné dotácie na naštartovanie výroby elektromobilov v Európe.

“Hrozí, že to bude slon v porceláne,” povedala Emily Bensonová, vedúca pracovníčka washingtonského think tanku Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie, keď sa jej opýtali na spor o elektromobily.

Po naliehaní Bruselu sa v piatok objavilo čoraz viac náznakov, že TTC by ešte mohla zohrávať určitú úlohu. V najnovšej verzii návrhu vyhlásenia TTC, ktorú získal portál POLITICO, sa obe strany zaväzujú riešiť európske obavy týkajúce sa Bidenových dotácií, a to aj prostredníctvom Rady pre obchod a techniku. Opäť však neboli uvedené žiadne podrobnosti o tom, ako by Washington mohol túto otázku vyriešiť.

Podľa POLITICO, politici v celej Európe už pripravujú plány, ako proti Bidenovým dotáciám bojovať. To môže zahŕňať predloženie záležitosti Svetovej obchodnej organizácii, uvalenie odvetných ciel na USA alebo prijatie “zákona o kupovaní európskych výrobkov”, ktorý by spotrebiteľov a podniky v EÚ nabádal, aby nakupovali miestne vyrobené tovary a komponenty.

V súkromí Washington nemal náladu ustupovať. V rozhovore pre POLITICO pred stretnutím Bidena s Macronom piati americkí politici uviedli, že cieľom IRA nie je znepriateliť si spojencov, a zdôraznili, že zelené dotácie zodpovedajú práve cieľom v oblasti zmeny klímy, ku ktorým Európa Ameriku už dlho vyzýva.

Reklama

“Je tu jednoducho obrovské množstvo práce, ktorú treba vykonať, a úprimne povedané, viac, ako by zabezpečil trh sám,” povedal jeden z vysokých predstaviteľov Bieleho domu, ktorý nebol oprávnený hovoriť do záznamu. “Myslíme si, že zákon o znížení inflácie odráža tento typ kroku, ale úprimne povedané, myslíme si, že je tu aj priestor pre Európu a iné krajiny, aby prijali podobné kroky.”

 

Napätie s Čínou

Podľa POLITICO, sa očakáva sa, že vysokopostavení politici, ktorí sa zúčastňujú na samite, budú tento týždeň pri oznamovaní série spoločných projektov EÚ a USA zmierňovať napätie.

Patria medzi ne finančné prostriedky na dva telekomunikačné projekty na Jamajke a v Keni a oznámenie nových pravidiel pre to, ako sa môže rozvíjať nová technológia tzv. dôveryhodnej umelej inteligencie. Podľa návrhu vyhlásenia zo samitu, ktorý získal portál POLITICO, sa očakáva aj plán väčšej koordinácie s cieľom upozorniť na potenciálne blokovanie dodávateľských reťazcov polovodičov.

Avšak aj v otázke mikročipov, kde Washington aj Brusel vyčlenili desiatky miliárd eur na dotovanie miestnej výroby, zasahuje geopolitika, myslí si POLITICO.

Reklama

Podľa štyroch úradníkov oboznámených s týmito diskusiami americkí predstavitelia už niekoľko mesiacov tvrdo tlačia na svojich európskych partnerov, aby súhlasili s kontrolou vývozu s cieľom zastaviť posielanie špičkových zariadení na výrobu polovodičov do Číny.

Washington už prijal právne predpisy, ktoré majú zabrániť čínskym spoločnostiam používať takýto v Amerike vyrobený hardvér. Biely dom sa usiloval o to, aby Európska komisia podporila podobné kontroly vývozu, najmä preto, že holandská firma ASML vyrába zariadenia, ktoré sú kľúčové pre výrobu špičkových čipov na celom svete.

Úradníci EÚ, ktorí sa pripravovali na stretnutie TTC, však uviedli, že takéto požiadavky neboli Bruselu nikdy oficiálne predložené. V návrhu komuniké zo samitu sa len okrajovo spomína Čína a hrozby zo strany tzv. netrhových ekonomík.

Na rozdiel od USA je EÚ stále rozdelená v otázke, ako pristupovať k Pekingu, keďže niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko, majú dlhodobé hospodárske väzby s čínskymi podnikmi, ktorých sa nechcú vzdať. Bez konsenzu medzi vládami EÚ nemá Brusel Washingtonu čo ponúknuť, aby mu pomohol v jeho protičínskom úsilí.

“Teoreticky sa TTC netýka Číny, ale v praxi je ňou každá diskusia s USA,” povedal jeden z vysokých predstaviteľov EÚ, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. “Ak hovoríme s Katherine Tai o Burger King, má to protičínsky efekt.”

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali