Hlina ešte nepreskočil a už možno doskákal

Hlina ešte nepreskočil a už možno doskákal

Bratislava 31. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

 

V záplave mediálneho šumu okolo pikantnej korešpondencie  Glváča s Alenou Zsuzsovou či mediálnej hystérie ohľadom kandidatúry Fica na post ústavného sudcu akoby zanikla správa, ktorá je vo svojich dôsledkoch podstatne zásadnejšia než aktuálny mediálny smog. Zásadná je v tom, že môže nadlho, minimálne na ďalšie volebné obdobie, predznačiť perspektívy jednej z najstarších politických strán po novembri 1989 – KDH

Na snímke Alojz Hlina

Keď po volebnom debakli v roku 2016 získalo KDH len 4, 94 percenta hlasov a vypadlo tak z parlamentu, mnohí kresťansky orientovaní voliči čakali na jeho reštart. A on naozaj prišiel, otázne je, či spôsob, akým stranu uchopil Alojz Hlina, je práve najšťastnejší. Hlinovi sa nedá uprieť, že sa do čistenia „Augiášovho chlieva“ sa pustil s plnou vervou, bohužiaľ, jeho metódy často vyvolávali veľké kontroverzie a nepochopenie. Treba mu uznať, že v čase jeho príchodu bolo KDH silne funkcionárskou stranou a schopnosť mladých perspektívnych kádrov presadiť sa bola relatívne veľmi malá.  Kádehácka elita sa zabetónovala vo svojich pozíciách a všetky pokusy zmeniť to vyšli navnivoč (možno si ešte niekto spomenie na Procházkov pokus o zmenu stanov).

Reklama

Až šok z volebného debakla otvoril „okno príležitostí“, ktoré sa Hlina pokúsil využiť. Najprv sa pokúsil zmeniť stanovy tak, aby čo najviac rozhodujúcich pák na reformu strany dostal do svojich rúk, respektíve do rúk najužšieho vedenia strany.  Po dlhom boji a až na druhýkrát sa mu podarilo stanovy zmeniť a zaviedol aj princíp rotácie kádrov trikrát a prestávka, pri kandidatúre do parlamentu. Iste, tento princíp je aj značne kontroverzný, nemusí totiž platiť, že skúsený politik je zároveň vyhorený, pasívny a nedokáže osloviť voličov. Problém je aj v tom, že tento model odmietol aj vo soft verzii, v ktorej ho aplikuje Matovič. Teda,   sa kádre striedajú, ale ak je niekto naozaj výrazný a má schopnosť osloviť  veľa voličov, tú šancu dostane ale na spodných priečkach kandidátky.

Ani toto však Hlina nechcel dovoliť a dôsledky na seba nenechali dlho čakať. Administratívnym vylúčením  spoluzakladateľky hnutia Anny Záborskej si zarobil na poriadny malér. Tá spolu s kolegom z Európskeho parlamentu Branislavom Škripekom, pôvodne z OĽaNO a poslancom NR SR Richardom Vašečkom, pôvodne z OĽaNO a neskôr z KDH zakladajú nový kresťansky politický subjekt.

Reklama

V tejto fáze nie je podstatné hodnotiť ich primárne motivácie. Iste asi tá najväčšia je neochudobniť sa o možnosť kandidovať do Európskeho parlamentu. Už si tam zvykli a opustiť dobré bydlo nie je nič príjemné. Na strane druhej, tento politický projekt či táto politická iniciatíva môže pôvodnému KDH poriadne pustiť žilou. Pritom nejde o to, že by tento nový projekt nahradil KDH ako dosiaľ najsilnejšie sa profilujúcu stranu presadzujúcu kresťanské hodnoty. Ide o to, že aj odliv jedného či dvoch percent môže byť pre KDH, dnes oscilujúceho okolo šesť až sedem percent, smrteľné.

Paradoxne však, pre zakladateľov je oveľa zaujímavejšie a aj realistickejšie založiť nové hnutie, hoci aj ako politický  projekt ad hoc, s cieľom  dostať sa do Európskeho parlamentu. Tieto voľby majú totiž viacero špecifík. Tým najpodstatnejším je extrémne nízka účasť  voličov v týchto  voľbách – len okolo dvanásť až trinásť percent. To de facto znamená, že na zisk veľmi lukratívneho mandátu stačí približne 32-tisíc hlasov. Pre porovnanie: v parlamentných voľbách, v ktorých volebná účasť atakuje šesťdesiat percent, je minimálny zisk na kvalifikáciu do národného parlamentu niekde okolo 130-tisíc hlasov. Ak si pritom uvedomíme, že Škripek, Vašečka a v neposlednom rade aj Záborská majú za sebou relatívne silné osobné zázemie voličov, ktorí ich primárne volili ako osoby (u prvých dvoch je to úplne jednoznačné) a nie ako predstaviteľov strany, za ktorú kandidovali. Aby sme si osviežili pamäť treba pripomenúť, že Branislav Škripek ako kresťanský aktivista kandidoval v roku 2012 na kandidátke OĽaNO z absolútne nezvoliteľného šesťdesiateho štvrtého miesta a do parlamentu sa prekrúžkoval ako jediný, okrem pôvodnej štvorice zakladateľov okolo Igora Matoviča. Tento fígeľ zopakoval aj v roku 2014, keď tiež z nezvoliteľného tretieho miesta kandidátky OĽaNO preskočil Jozefa Viskupiča, čo mu asi nikdy nezabudne, a tým ho „vykrúžkoval“ z Európskeho parlamentu. Podobne Richard Vašečka ako známy pro-life aktivista bol jediný, okrem známej štvorice zakladateľov OĽaNO – Martin Fecko, Jozef Viskupič, Igor Matovič a Erika Jurinová, ktorý z pôvodnej squardy z roku 2012 obhájil svoj mandát aj v roku 2016.

Nový projekt kresťanskej strany teda disponuje osobami, ktoré požívajú veľkú osobnú či zosobnenú dôveru u voličov, čo je ich najsilnejšia zbraň a čo môže zásadne poškodiť KDH. V nastávajúcich voľbách do Európskeho parlamentu to ešte nemusí byť fatálne, ale ak svoju aktivitu budú rozvíjať aj v roku 2020, môže to byť pre snahy KDH dostať sa do prvej politickej ligy definitívna stopka.

 

Roman Michelko

Reklama

 

Text vyšiel aj v SNN

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali