Hajtová po hanlivom vyjadrení o účastníkoch Pochodu za život končí vo funkcii. Rozhodla sa tak sama. Politológ je prekvapený, že Čaputová mlčí

Hajtová po hanlivom vyjadrení o účastníkoch Pochodu za život končí vo funkcii. Rozhodla sa tak sama. Politológ je prekvapený, že Čaputová mlčí

Bratislava 28. októbra 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel/Screenshot TV Markíza)

 

Henrieta Hajtová v čase, kedy pracovala na tlačovom oddelení prezidentky, nazvala na Instagrame účastníkov Pochodu za život pedofilmi, úchylákmi a farizejmi. Zuzana Čaputová reagovala vtedy z pracovnej cesty v New Yorku a vyjadrenia zamestnankyne ostro odsúdila. Prezidentka sa pre jej vyjadrenia rozhodla zriadiť disciplinárnu komisiu, ktorá však nestihla zasadnúť. Hajtová podľa informácií denníka Nový Čas skončila radšej sama

Na snímke vľavo Zuzana Čaputová, vpravo Henrieta Hajtová

Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia kancelárie prezidentky sa na Instagrame vyjadrila hanlivo o Národnom pochode za život, ktorého hlavnou prioritou je ochrana nenarodených detí pred bezbrehým vraždením. Podľa Čaputovej zamestnankyne sú organizátori, alebo možno aj účastníci pochodu – inkvizítori, pokrytci, pedofili a úchyláci.

Reklama
Henrieta Hajtová nenávistne počmárala plagát pozývajúci na Národný pochod za život

Prezidentka Zuzana Čaputová potom prostredníctvom svojho hovorcu odkázala, že sa ostro dištancuje od vyjadrení jej zamestnankyne a že nesúhlasí s takýmito prejavmi a že situáciu s Hajtovou bude riešiť.

“Pani prezidentka sa od spomínaných vyjadrení ostro dištancuje, nesúhlasí s takýmito prejavmi, považuje ich za neprípustné. Sama volá po väčšom rešpekte v spoločnosti. Po návrate z Valného  zhromaždenia OSN v New Yorku bude situáciu riešiť,” povedal hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Reklama

Henrieta Hajtová sa medzitým za svoje slová ospravedlnila s tým, že šlo o vyjadrenia na jej osobnom účte.

“Za svoje vyjadrenia na Instagrame sa týmto ospravedlňujem, uvedomujem si, že to bolo z mojej pozície nevhodné. Aj keď išlo o vyjadrenie na mojom súkromnom účte, ktorý je uzavretý len pre mojich priateľov, použila som nevhodné slová a ospravedlňujem sa ľuďom, ktorých som sa tým dotkla.”

Prezidentská kancelária kvôli jej správaniu na sociálnej sieti plánovala zvolať disciplinárnu komisiu, ktorá mala o Hajtovej potrestaní rozhodnúť do konca októbra. Hajtová ale nakoniec radšej skončila sama.

„Dovoľte mi informovať vás, že Henrieta Hajtová na základe vlastnej žiadosti ukončila pracovný pomer k termínu 31. 10. 2019 dohodou,“ uviedla Martina Goffová z tlačového odboru prezidentky.

Denník Nový Čas oslovil aj Hajtovú, ktorá odchod potvrdila a opäť zopakovala, že šlo o jej osobný status. „Nikdy som verejne žiaden status nezverejnila… Po vzájomnej dohode s KP SR odchádzam na vlastnú žiadosť. Nad touto zmenou som uvažovala už od júna, keď skončil bývalý prezident a jeho tím,“ tvrdí Hajtová.

 

Reklama

Politológa postoj prezidentky prekvapil

Politického analytika Jána Baráneka prekvapuje, “že prezidentka síce obsah výrokov odsúdila, no adresnejšie sa k zamestnankyni nevyjadrila. Nevieme ani, či sa o tom vôbec rozprávali,“ hovorí politický analytik.

Prezidentka sa síce v minulosti od obsahu výrokov „ostro dištancovala“, označila ich za „neprípustné“, no Hajtovú priamo nespomínala.

„Je prezidentkou všetkých, teda aj tých 50-tisíc účastníkov Národného pochodu za život, preto verejnosť aj ja osobne sme určite čakali nejaké vyjadrenie, zvlášť, keď sa tomu médiá toľko venovali,“ dodáva Baránek s tým, že aj keby disciplinárka napokon zasadla, zrejme by Hajtovú čakal rovnaký osud.

 

Reklama

Predžalobná výzva

Na vyjadrenia Hajtovej reagoval o účastníkoch pochodu aj Pavol Knaperek. Začiatkom októbra jej spolu so svojou manželkou, ktorí boli účastníkmi pochodu, zaslal predžalobnú výzvu. Z pozície blízkej spolupracovníčky hlavy štátu Hajtová, podľa jeho názoru, svojimi slovami celé podujatie resp. jeho účastníkov dehonestovala.

“Vami použitý spôsob symbolického a verbálneho prejavu vnímam ako nekorektné, paušálne nálepkovanie názorovej skupiny, s ktorou v predmetnej oblasti evidentne nezdieľate rovnaké hodnoty. Nedokážem posúdiť, či bola v tomto prípade naplnená aj skutková podstata niektorého z trestných činov tzv. hanobenia resp. podnecovania. Tým sa mohli ex offo zaoberať kompetentné štátne orgány, ja im však k tomu nehodlám podávať žiadny podnet. Každý má ústavou garantované právo vyjadrovať a verejne šíriť svoj názor, pokiaľ tým nepodnecuje k násiliu, nenávisti, či nenabáda k nejakej forme diskriminácie nielen rasových, ale ja náboženských alebo názorových skupín. Dospelý svojprávny človek si však musí byť vedomý aj svojej zodpovednosti a právnych dôsledkov, ak sú jeho výroky nepravdivé resp. spôsobilé privodiť závažnú ujmu (materiálnu, psychickú, morálnu…) inej osobe alebo celej skupine osôb,” píše Knaperek vo výzve.

Predžalobná výzva

Ako dotknutý účastník Národného pochodu za život vníma jej konanie mimoriadne citlivo. “Považujem ho za neprípustný zásah do osobnej integrity. V žiadnom prípade seba, ani mojich rodinných príslušníkov nepovažujem za objekt vhodný takéhoto “hejtovania” a dôrazne sa voči tomu ohradzujem,” uviedol Knaperek a dodal, že nechápe akým právom označila aj ich, ako priamych účastníkov pochodu, výrazmi, ktoré “objektívne znižujú dôstojnosť a rokmi budovanú dobrú povesť”.

Podľa jeho názoru Hajtová mala už hneď na začiatku sama požiadať o ukončenie pracovného pomeru.

V závere listu, ktorý označil ako poslednú výzvu, poskytol Hajtovej lehotu na prejavenie účinnej ľútosti a verejné vyjadrenie úcty všetkým dotknutým ľuďom, napríklad rozviazaním pracovného pomeru.

Výzva bola odoslaná 4.10. a lehota na splnenie podmienok bola určená do pondelka 7.10. Knaperka vo výzve ďalej píše, že Hajtovej prípadné  požiadanie o rozviazanie pracovného pomeru bude považovať za “dostatočné zadosťučinenie”. Nevylučuje však, že podobné žaloby nepodajú ďalší dotknutí.

 

Osobné stretnutie s pápežom

Hanlivé vyjadrenia Hajtovej účastníkov pochodu za ochranu nenarodených detí prišli aj napriek tomu, že sa v decembri 2018 osobne stretla s pápežom Františkom, ktorý kladie značný dôraz na ochranu nevinných nenarodených detí.

Reklama

“Každé dieťa, ktoré sa hlási k životu v lone ženy je darom, ktorý mení dejiny jednej rodiny: otca, matky, starých rodičov i malých súrodencov. A toto dieťa potrebuje byť prijaté, milované a opatrované,” hlása pápež.

Na snímke Henrieta Hajtová (v pozadí)

Pápež František reaguje aj na výčitky voči postoju katolíkov k potratom, keď sa mylne tvrdí, že je to problém našej viery. “Nie! Je to prednáboženský problém. Nie je to vec viery. Nezhadzujme na vieru niečo, čo jej neprislúcha v prvotnom zmysle. Je to ľudský problém.”

Pomôžu nám to podľa jeho slov pochopiť dve otázky. “Po prvé: je dovolené eliminovať ľudský život, aby sa vyriešil problém? Po druhé: je dovolené prenajať si nájomného vraha? Odpoveď je na vás. To je ten bod. Nezabiehať do náboženského, pokiaľ ide o to, čo je ľudské. Nie je to dovolené. Nikdy nemožno eliminovať ľudský život ani si prenajímať nájomného vraha, aby sa vyriešil problém.”

Hajtová bola pri stretnutí s pápežom súčasťou delegácie vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. Témou rozhovoru s pápežom bola rodina, pokora a odpúšťanie.

Tatiana Stará

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:58

Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve za tri mesiace do konca februára 2024 vzrástla viac, ako sa očakávalo. Ale tempo rastu miezd sa spomalilo menej. Ukázali to v utorok údaje štatistického úradu ONS.

12:36

Do Česka v utorok dorazila mimoriadna dodávka 20.000 vakcín proti čiernemu kašľu a v priebehu týždňa by malo doraziť ďalších takmer 80.000, informovalo o tom české ministerstvo zdravotníctva. ČR tento rok čelí najsilnejšej epidémii čierneho kašľa za viac ako 60 rokov a podľa rezortu je o očkovanie veľký záujem.

12:19

Peking sa nezúčastňuje na vojne Ruska proti Ukrajine, vyhlásil v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching počas rozhovorov s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Čína by podporila aj medzinárodnú mierovú konferenciu, ale Rusko a Ukrajina by ju museli akceptovať, povedal čínsky líder.

12:06

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala v utorok muža podozrivého zo zosnovania útoku na bývalého pracovníka Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU), ktorý krátko pred začiatkom ruskej invázie prebehol do Ruska. Informovala agentúra AFP.

11:56

Čínska ekonomika rástla v 1. štvrťroku 2024 rýchlejšie, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu vládne stimuly na podporu rastu. Ukázali to v utorok oficiálne údaje čínskeho štatistického úradu.

11:45

Slovensko je v rebríčku Index prosperity na 24. mieste v EÚ, Česká republika na 14. mieste. Uviedli to pri prezentácii výsledkov Mária Valachyová a David Navrátil, hlavní ekonómovia Slovenskej sporiteľne (SLSP) a Českej sporiteľne. Slovensko podľa nich čelí viacerým výzvam, a to klesaniu pracovnej sily, technologickému pokroku či udržateľnosti verejných financií.

11:35

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová vyzvala v utorok Rusko a Čínu, aby prestali odmeňovať zlé správanie Severnej Kórey a chrániť ju pred sankciami.

Americká veľvyslankyňa sa takto vyjadrila počas návštevy demilitarizovanej zóny, prísne stráženej hranice medzi Južnou a Severnou Kóreou, ktoré sa technicky nachádzajú vo vojne.

Linda Thomasová-Greenfieldová
Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová odpovedá na otázky novinárov na americkej vojenskej základni v juhokórejskom pohraničnom meste Pchadžu
11:25

Viac ako 500 ľudí v Poľsku bolo tajne sledovaných špionážnym softvérom Pegasus, uviedol v utorok koordinátor poľských bezpečnostných služieb Tomasz Siemoniak. Informovala agentúra PAP.

11:05

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža. Bezprostredne nehlásili žiadne zranenia.

10:55

Izrael spustil po víkendovom iránskom útoku aj “politickú ofenzívu” proti islamskej republike. Uviedol to v utorok izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac.

10:40

Južná Kórea si v utorok pripomína 10. výročie najhoršej námornej katastrofy v krajine. Po potopení preťaženého trajektu Sewol neďaleko ostrova Čedžu vtedy zahynuli aj stovky školákov.

Loď pobrežnej stráže odviezla v utorok skoro ráno niektoré rodiny obetí na miesto nešťastia, kde sa konal špeciálny spomienkový obrad. Na mieste označenom žltou bójou rodiny vyvolávali mená zosnulých a hádzali kvety do vody. Následne si ich uctili chvíľou ticha.

10:29

Americký prezident Joe Biden a iracký premiér Muhammad Šijá Súdání sa v pondelok počas stretnutia v Bielom dome dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach smerujúcich k stiahnutiu vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku. Informovala agentúra AFP.

10:18

Ruský generálny prokurátor Igor Krasnov pricestoval do Havany na bilaterálne rokovania so svojím kubánskym kolegom a ďalšími predstaviteľmi, oznámil v utorok jeho úrad. Informovala agentúra Reuters.

10:08

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok vyzvala Venezuelu a susednú Guyanu, aby sa vyhli eskalácii napätia v regióne Essequibo bohatom na ropu, ktorý si obe krajiny nárokujú.

Toto územie, okrem Venezuelou kontrolovaného ostrova Ankoko, je súčasťou Guyany. Nároky naň si však robí aj Venezuela.

10:02

Filipíny zadržali 1,8 tony kryštalického metamfetamínu. Oznámil to v utorok filipínsky prezident Ferdinand Marcos, podľa ktorého ide o rekordnú policajnú raziu súvisiacu s týmto druhom drogy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali