Výdavky Slovenska na obranu vlani dosiahli 1,67 miliardy eur, čo predstavuje približne 1,74 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Výrazný nárast spôsobil najmä nákup stíhačiek F-16. Pri zachovaní plánovanej úrovne výdavkov by Slovensko dosiahlo podiel 2 percent HDP v roku 2022. „Na rozdiel od minulosti dávame na obranu dosť peňazí. Úlohou je začať plniť vlastné strategické ciele a záväzky,” hodnotí obranné výdavky minister financií Eduard Heger (OĽaNO). V rámci záväzkov v kolektívnej obrane Ozbrojené sily SR poskytujú NATO 80 percent požadovaných jednotiek, ktoré plnia kvalitatívne ciele obranných spôsobilostí na 39 percent.
„Slabé plnenie cieľov a záväzkov Slovenskej republiky v oblasti obrany spôsobili rozhodnutia bývalých vedení rezortu. Našim cieľom sú kvalitnejšie podmienky výkonu služby vojakov, transparentné a hospodárne nákupy techniky, ale aj zvyšovanie kredibility Slovenska v očiach našich aliančných partnerov. S tým je, samozrejme, spojené plnenie záväzkov, ktoré nám z členstva vyplývajú,” povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
Slovensko má nadpriemerné výdavky na personál a podpriemerné výdavky na ostatnú prevádzku a infraštruktúru. Je to dôsledok rýchleho rastu miezd vojakov a veľkosti veliteľských štruktúr. „Odporúčame jasne určiť ciele a priority a zvýšiť efektívnosť výdavkov, v prvom rade ich lepším rozdelením na personál, prevádzku a investície,” vysvetľuje Štefan Kišš, riaditeľ ÚHP.
Investície v obrane sa podľa rezortu financií v predchádzajúcich rokoch riadili neaktuálnymi plánmi. Ministerstvo obrany podľa nich odsúvalo prioritné projekty a neplánoval ich v potrebnej veľkosti. „Uprednostňovali drahé investície bez vysvetlenia prínosu. Revízia odporúča vypracovať nový cieľový model Ozbrojených síl SR a dlhodobý plán rozvoja obrany, ktorý určí priority vyzbrojovania. Optimalizácia plánovaných investícií by umožnila presunúť na najdôležitejšie časti prioritných projektov 2,0 až 2,3 miliardy eur,” uviedol rezort financií v stanovisku.