Harabín: Zaplatia Kiska a Fico škody za nezákonnú Kaliňákovu politickú inšpekciu, alebo ujdú na Belize?

❚❚

Bratislava 23. januára 2017 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Policajnú inšpekciu by už nemal mať pod sebou minister vnútra Robert Kaliňák, ale generálna prokuratúra. Nezávislosť inšpekcie je spochybňovaná aj z toho dôvodu, že polícia takto cez ministerstvo vnútra kontroluje samu seba. Neustále tak vznikajú pochybnosti, či policajti trestné činy niektorých svojich kolegov nezametajú pod koberec.

Na snímke vľavo prezident SR Andrej Kiska a premiér SR Robert Fico
Na snímke vľavo prezident SR Andrej Kiska a premiér SR Robert Fico

Lídri vládnych strán na tlačovej konferencii potvrdili, že idú o tejto zmene rokovať. Sťažnosti na prácu polície by mal riešiť aj parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť.

.

Rezort vnútra si po dohodách a diskusiách s koaličnými partnermi vie predstaviť, že by inšpekcia spadala pod Generálnu prokuratúru, vnímame to ako posilnenie kontroly, čomu sa nebránime. Vec je ešte len v štádiu diskusií a príprav,“ reagovala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár už vyhlásil, že prokuratúra je schopná aj ochotná vziať si do agendy trestné činy policajtov. „Narážky, že policajná inšpekcia je závislá od ministra vnútra, tak tých sa nezbavíme, kým sa systém nezmení,“ upozornil Čižnár.

.

Ešte donedávna však tvrdili presný opak a iniciovali disciplinárne stíhanie pre senát vedený Štefanom Harabinom za názor, že inšpekčná služba podriadená ministrovi vnútra je nezákonná a v rozpore s medzinárodnými záväzkami Slovenska.

Prezident Kiska vtedy vyzval vedeniu rezortu spravodlivosti aj Najvyššieho súdu, aby definitívne ukončili éru harabinovskej justície.

Kiskovi prekážala séria rozsudkov senátov Najvyššieho súdu, ktorým Harabin predsedal. Senáty zrušili tresty pre troch policajtov, lebo považujú inšpekciu ministerstva vnútra, ktorá ich prípady vyšetrovala, za nezákonnú.

„Za pochybné, nezákonné alebo úplne nepochopiteľné ich označili nielen jeho kolegovia na Najvyššom súde, ktorí rozhodovali opačne, ale aj predsedníčka Najvyššieho súdu, minister spravodlivosti, generálny prokurátor alebo minister vnútra,“ vyhlásil prezident.

Predsedníčka Najvyššieho súdu následne zvolala kolégium, ktoré hlasovalo o zákonnosti policajnej inšpekcie. Za hlasovalo osem trestných sudcov NS. Sedem sudcov bolo proti, informoval o výsledku hlasovania nový predseda kolégia Libor Duľa.

.

„Ide o orgán s legálnou pôsobnosťou, ktorý je súčasťou policajného zboru, a teda je oprávnený vykonávať pôsobnosť policajného zboru pri vyhľadávaní a vyšetrovaní trestných činov,” zhrnul Duľa stanovisko kolégia.

Paradoxne, dnes je všetko naopak. Politici idú presunúť Inšpekciu z ministerstva vnútra pod generálnu prokuratúru a Harabín je disciplinárne stíhaný za to, čo práve idú realizovať.

Situáciu popísal samotný aktér, sudca Štefan Harabín nasledovne:

V máji 2015 sme v senáte prvýkrát rozhodli o tom, že Inšpekcia policajného zboru pod ministrom Kaliňákom je nezákonná a neústavná. Následne vystúpil v televízii pán Kaliňák, ktorý povedal že Harabín nečítal zákon a podporil ho premiér Fico, ktorý povedal, že stojí za svojím ministrom. Pripojil sa aj prezident Kiska a minister Borec, ktorý tvrdili, že Harabína treba disciplinárne stíhať. Predsedníčka Najvyššieho súdu Švecová, ma začala disciplinárne stíhať a dokonca mi ako predsedovi trestného kolégia zakázala aj prednášať sudcom na Slovensku, čo sa mi nestalo ani za komunizmu.

Médiá spolu s tretím sektorom spustili kampaň že Harabínov senát oslobodzuje korupčných policajtov, pritom sa tu posudzovali korupčne prípady v rozmedzí od 10 do 500 eur. Takto sa verejnosti zalepovali oči, ako sa bojuje proti korupcii a medzitým sa rozkrádal štát a práve tato Inšpekcia pod Kaliňákom nedovolila vyšetriť nič.

.

Na požiadavku pani Švecovej trestné kolégium hlasovalo o tom, či je Inšpekcia zákonná. Rozhodol hlas žilinského sudcu Bagera, ktorý na materskom súde hlasoval, že Inšpekcia je nezákonná, no po prísľube že pôjde na Najvyšší súd zmenil názor a hlasoval že Inšpekcia je zákonná.

Neubehol ani rok a všetci tí politici, ktorí hovorili, že Harabínov senát oslobodzuje policajtov na podklade nezákonnej inšpekcie-lebo na nepráve nemožno stavať právo, zrazu keď vrcholí kauza Baštrnák hovoria, že inšpekcia pod Kaliňákom nemôže byť, lebo nevyšetrí svojho šéfa Kaliňáka.

Dvoma listami som upozornil najvyšších predstaviteľov exekutívy, prezidenta aj premiéra ako sa porušuje trestný proces keď ministerstvo vnútra a jeho inšpekcia je nezákonným subjektom trestného poriadku a upozornil som ich, že keď nezjednajú poriadok nezákonnosti sa budú nabaľovať.

Už aj pán Čižnár, ktorý donedávna kričal, že Inšpekcia pod Kaliňákom je zákonná, teraz hovorí, že polícia je v rozklade, pretože Inšpekcia pod Kaliňákom nemôže vyšetriť to čo pán Kaliňák nepovažuje za trestné. Zázračne zmenil názor aj pán Kiska, ktorý povedal, že pokiaľ bude inšpekcia pod ministrom vnútra, vysoká korupcia nebude nikdy vyšetrená.

Zaregistroval som aktivity pani Žitňanskéj a pána Bugára, že v januári už bude zákon v parlamente o tom, že inšpekciu zoberú od ministra vnútra a dajú pod generálneho prokurátora. Doteraz žiadna právna norma nie je ani len v pripomienkovom konaní. Už to budú pomaly dva roky, čo sa kvôli tomu nabaľujú nezákonnosti. Ja sa preto pýtam najvyšších ústavných činiteľov, pána Kisku, Fica, Kaliňáka, Žitňanskej, či to budú platiť zo svojho? Pretože každý policajt takto odsúdený na podklade trestného stíhania začatého Inšpekciou musí byť oslobodený, keď nie na Najvyššom, tak Ústavnom, alebo na Strassburgskom súde. Kto to všetko bude platiť? Lebo raz k tomu dôjde.

 

Viac vo videu

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali