Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia kancelárie prezidentky sa na Instagrame vyjadrila hanlivo o Národnom pochode za život, ktorého hlavnou prioritou je ochrana nenarodených detí pred bezbrehým vraždením. Podľa Čaputovej zamestnankyne sú organizátori, alebo možno aj účastníci pochodu – inkvizítori, pokrytci, pedofili a úchyláci.
Prezidentka Zuzana Čaputová potom prostredníctvom svojho hovorcu odkázala, že sa ostro dištancuje od vyjadrení jej zamestnankyne a že nesúhlasí s takýmito prejavmi a že situáciu s Hajtovou bude riešiť.
“Pani prezidentka sa od spomínaných vyjadrení ostro dištancuje, nesúhlasí s takýmito prejavmi, považuje ich za neprípustné. Sama volá po väčšom rešpekte v spoločnosti. Po návrate z Valného zhromaždenia OSN v New Yorku bude situáciu riešiť,” povedal hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Henrieta Hajtová sa medzitým za svoje slová ospravedlnila s tým, že šlo o vyjadrenia na jej osobnom účte.
“Za svoje vyjadrenia na Instagrame sa týmto ospravedlňujem, uvedomujem si, že to bolo z mojej pozície nevhodné. Aj keď išlo o vyjadrenie na mojom súkromnom účte, ktorý je uzavretý len pre mojich priateľov, použila som nevhodné slová a ospravedlňujem sa ľuďom, ktorých som sa tým dotkla.”
Ako sa teda postavila prezidentka k statusu svojej zamestnankyne po návrate z New Yorku, ozrejmil jej hovorca.
“Vyjadrila sa ešte keď bola v New Yorku, že s tými vyhláseniami nesúhlasí, ostro ich odsudzovala. Prebieha disciplinárne konanie, bude zasadať disciplinárna komisia. Nemôžeme očakávať od prezidentky, že bude mať nejaké personalistické rozhovory,” uviedol pre ParlamentéListy.sk Strižinec a dovysvetlil, že ide o štandardnú procedúru, ktorá má svoje “postupnosti”.
“Ešte sa k tomu musí vyjadriť pani Hajtová, to vyjadrenie má byť na budúci týždeň,” povedal pre portál hovorca prezidentky a dodal, že existuje ešte jeden variant, že by Hajtová odišla sama. “Ale to nie je teraz v zásade téma,” upresnil Strižinec.
Hovorca bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča Marek Trubač tvrdí, že oni disciplinárnu komisiu nemali. Chyby zamestnancov sa riešili siahnutím na osobné ohodnotenie alebo odmeny, zamestnanec mohol takisto dostať pokarhanie a verejne sa ospravedlniť.
Osobné stretnutie s pápežom
Hanlivé vyjadrenia Hajtovej účastníkov pochodu za ochranu nenarodených detí prišli aj napriek tomu, že sa v decembri 2018 osobne stretla s pápežom Františkom, ktorý kladie značný dôraz na ochranu nevinných nenarodených detí.
“Každé dieťa, ktoré sa hlási k životu v lone ženy je darom, ktorý mení dejiny jednej rodiny: otca, matky, starých rodičov i malých súrodencov. A toto dieťa potrebuje byť prijaté, milované a opatrované,” hlása pápež.
Pápež František reaguje aj na výčitky voči postoju katolíkov k potratom, keď sa mylne tvrdí, že je to problém našej viery. “Nie! Je to prednáboženský problém. Nie je to vec viery. Nezhadzujme na vieru niečo, čo jej neprislúcha v prvotnom zmysle. Je to ľudský problém.”
Pomôžu nám to podľa jeho slov pochopiť dve otázky. “Po prvé: je dovolené eliminovať ľudský život, aby sa vyriešil problém? Po druhé: je dovolené prenajať si nájomného vraha? Odpoveď je na vás. To je ten bod. Nezabiehať do náboženského, pokiaľ ide o to, čo je ľudské. Nie je to dovolené. Nikdy nemožno eliminovať ľudský život ani si prenajímať nájomného vraha, aby sa vyriešil problém.”
Hajtová bola pri stretnutí s pápežom súčasťou delegácie vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. Témou rozhovoru s pápežom bola rodina, pokora a odpúšťanie.