V dokumentoch je aj reč o informovaní o incidente v Salisbury, o situácii v krajinách bývalého ZSSR a o situácii na Blízkom východe vrátane Sýrie.
Britské ministerstvo zahraničných vecí už označilo za hodnoverné v minulosti zverejnené dokumenty Anonymous na tému zasahovania Londýna do záležitostí členských krajín EÚ a vedenie cieľavedomej informačnej vojny proti Rusku.
Anonymous zverejnili textové kópie faktúr v celkovej sume asi tisíc libier šterlingov vystavených na meno istého Jassara al–Tahata žijúceho v Jordánsku za “prípravu správ pre Integrity Initiative o mediálnych kampaniach RT“.
Boli zverejnené aj dve správy o činnosti RT. Jedna z nich, za ktorej autora bol označený Jassar al–Tahat, je rozborom činnosti RT na Blízkom východe, a bola napísaná v apríli 2018. V druhej, anonymnej, sa rozoberajú zásady šírenia správ na sociálnych sieťach a konštatujú sa úspechy RT a Sputnika na týchto platformách. “Plány na odpor RT“ a “Dôvody, prečo sa stavia na odpor RT“ – takto označujú tieto správy sami hackeri.
Podľa jednej zo správ sa na Blízkom východe teraz “berie RT ako nejhodnovernější zdroj informácie, ktorá ukazuje druhú stránku dejín“ a ktorý zodpovedá vektoru rozvoja tohto regiónu, najmä preto, že tamojší intelektuáli žili v podmienkach dominovania západnej informácie, a “ich hlavným želaním je teraz uvidieť druhú stranu“. Autor správy tiež uznáva, že RT má v regióne taký stupeň dôvery, ktorý západné zdroje nemajú.
Ako sa podotýka v správe RT má na Blízkom východe povesť zdroja, ktorý “dáva novú perspektívu, zložitú a pokročilú, ktorá ľuďom umožňuje pochopiť nové trendy, ktoré iní vysielatelia nevysvetľujú“.
“Sýria dala jasný príklad. Pred príchodom Rusov do Sýrie ukazovalo spravodajstva západné obrázky, a ľudia sa začali pýtať, čo sa v skutočnosti deje. Keď prišli Rusi… začali konečne informovať o tom, čo sa deje tu na zemi“, napísal autor.
V druhej správe sa konštatujú úspechy RT a Sputnika na sociálnych sieťach, najmä na pozadí nedôvery k západným informačným zdrojom u samotného západného obecenstva. Napríklad po tom, čo bol zostrelený ruský bombardér Su–24 v roku 2015, “začali RT a Sputnik zverejňovať články propagujúce ruskú pozíciu“, a získavať mohutnú podporu. Pritom článok RT na Reddite mal 11 tisíc komentárov, zatiaľ čo druhá najviac komentovaná televízna stanica CNN – len 2,2 tisíce. “Sympatie na sociálnych sieťach boli celkom na strane Rusov“, píše autor.
“Mnohí užívatelia sú presvedčení, že RT je ochotná posudzovať udalosti, o ktorých západné médiá mlčia“, píše autor.
Škandál s Integrity Initiative
V novembri 2018 prvýkrát zverejnili hackeri dokumenty o aktivite projektu “Inštitútu štátneho riadenia“ Integrity Initiative, ktorého by podľa ich názoru mohla Veľká Británia využívať pre zasahovanie do vnútorných záležitostí európskych krajín a pre informačnú vojnu proti Rusku. Podľa informácie Anonymous sa program inštitútu neobnovoval od roku 2017, informácie o jeho zamestnancoch a kontaktné údaje chýbajú, a programový kód online publikácií umožňuje urobiť záver, že sa robia v automatickom režime.