Tbilisi 4. apríla (TASR) – Gruzínska polícia zatkla troch mužov obvinených z nelegálneho prechovávania rádioaktívneho izotopu, ktorý je možné použiť na výrobu takzvanej špinavej bomby, spôsobujúcej zamorenie územia rozprášením rádioaktívnych látok klasickou výbušninou. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Polícia uviedla, že muži mali v držbe izotop amerícium-241. Tento prvok je jednou z potenciálnych súčastí výbušných zariadení, ktoré dokážu rozptýliť rádioaktívne častice schopné zabiť alebo otráviť ľudí.
Vysokopostavený predstaviteľ gruzínskeho ministerstva energetiky a prírodných zdrojov Grigol Basilia dnes odmietol povedať, aké presné množstvo izotopu zadržali, podľa neho by však nestačilo na výrobu špinavej bomby.