Gennadij Zjuganov: Najviac sa bojím že veci nedotiahneme do konca

Moskva 25. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:archív HSP, Sergej Fadeičeb/TASS)

 

Vodca Komunistickej strany Ruska o scenároch blízkej budúcnosti Ruska

vojna
Ilustračné foto

Prezident Vladimir Putin podpísal 21. septembra dekrét o čiastočnej mobilizácii. Podľa ministra obrany Sergeja Šojgua sa plánuje povolanie 300 000 ľudí na účasť v bojových operáciách na Ukrajine. Mobilizovaní majú byť občania zo zálohy s potrebnou vojenskou špecializáciou a bojovými skúsenosťami – predovšetkým vojaci, poddôstojníci a práporčíci do 35 rokov a nižší dôstojníci do 50 rokov.

Líder Komunistickej strany Ruska Gennadij Zjuganov hovorí v rozhovore pre denník Svobodnaja Pressa o situácii, ktorá stojí za prezidentovým krokom, a opisuje vyhliadky Ruska do budúcnosti.

– Rusko prechádza tvrdým obdobím: ohňom, sankciami, výzvami a hrozbami. – Nie je to prvýkrát, čo sme to urobili, som si istý, že testy dôstojne zvládneme. Stačí si spomenúť na slávne prikázanie Alexandra Nevského: “Boh nie je v sile, ale v pravde. A zbavte sa lží a ilúzií, ktorými sú dnes presýtené spravodajské agentúry.

Dovoľte mi pripomenúť, že aj v najťažších časoch sovietska informačná kancelária informovala o každej väčšej osade, ktorá sa vzdala. Aj keď sme dvakrát obsadili Charkov a vzdali sa, okamžite sa o tom písalo. Pomohlo to čo najviac zmobilizovať ľudí k víťazstvu.

Pravda je hlavnou zbraňou silných, múdrych a úspešných.

Prečo je to dôležité? V podstate Rusko podľa ich vyjadrení vstúpilo do novej éry. V posledných týždňoch je to obzvlášť viditeľné, pretože sily NATO na Západe nám čoraz dôraznejšie hrozia veľkou vojnou.

V septembri sa na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku pod vedením šéfa Pentagónu Lloyda Austina zišli ministri obrany a zástupcovia viac ako 50 krajín, aby koordinovali západnú vojenskú pomoc Kyjevu. Identifikovali ciele, zbrane, velenie a riadenie bojových operácií na Ukrajine.

V skutočnosti bol v plnom prúde dlhodobý plán obsadiť sovietske územia a viesť proti nám veľkú vojnu.

Takmer v rovnakom čase sa v Samarkande konal samit Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS), na ktorom sa zúčastnili vedúci predstavitelia Indie, Kazachstanu, Kirgizska, Číny, Uzbekistanu, Ruska, ako aj Tadžikistanu a Pakistanu. Štyri civilizácie – ruská, čínska, indická a perzská – sa po prvýkrát dohodli na spoločnom boji proti americkému globalizmu a arogancii NATO.

Rozhovory medzi Putinom a Si Ťin-pchingom opäť ukázali snahu o konštruktívnu spoluprácu, budovanie mieru na základe spoločného osudu ľudstva a vyšších morálnych a kultúrnych hodnôt. Nie je náhoda, že na druhý deň tajomník ruskej Bezpečnostnej rady Patrušev navštívil Peking, kde viedol veľmi konštruktívne rozhovory.

Všetko, čo sa deje, si vyžaduje kvalitatívne novú domácu politiku. Preto je podľa môjho názoru príhovor prezidenta Putina k občanom krajiny mimoriadne principiálny.

Vodca Komunistickej strany Ruska Gennadij Zjuganov
Na snímke Vodca Komunistickej strany Ruska Gennadij Zjuganov

“SP: – Ktorý moment v príhovore možno považovať za kľúčový?

– Prvýkrát prezident povedal, že hlavným cieľom Spojených štátov a NATO je zničiť a zotročiť našu krajinu. Nestačilo im, že v roku 1991 pomohli zničiť sovietsky zväz a uchmatli jeho obrovské trhy a hodnoty. Nestačilo, že naša ideológia kapitulovala a zvíťazili liberálne normy a hodnoty. Nestačí, že pod diktátom takzvaného voľného trhu opitý a zlodejský Jeľcin, Gajdar a Čubajs zničili 85-tisíc podnikov a rozpredali najväčšie aktíva krajiny takmer za nič.

Je im to málo – a teraz si prišli po posledné. Ich hlavným cieľom je rozdeliť, rozkúskovať a úplne sprivatizovať Rusko. Žiadny normálny vlastenec by s tým nemohol súhlasiť.

Videli sme to všetko – ja, Melnikov, Charitonov, Kalašnikov – pretože sme dlhé roky pracovali v Rade Európy. Keď sme si v Štrasburgu otvorili ústa a pokúsili sa presadiť svoje hodnoty a ideály, rýchlo sme boli zlikvidovaní a začali nás “mydliť” doslova za všetko. Bielorusko – že republika neprijala Jeľcinove zlodejské zákony a koná nezávisle. Za Pobaltie – že nie sme spokojní s tým, že sa tam rozmnožujú fašisti. Za podporu Iránu, ktorý Američania zničili. Za Srbsko, ktoré NATO bombardovalo 78 dní.

Jediné, čo sa od nás v EÚ vyžadovalo, bolo, aby sme poslušne hlasovali Za. Naša účasť v Rade Európy nakoniec neviedla k ničomu dobrému.

To všetko sa datuje do obdobia, keď sa kremeľské úrady a oligarchia rozhodli vybudovať “svoj Západ”. Potom si však uvedomili, že je to na jednej strane nemožné a na druhej smrteľne nebezpečné.

“SP: Prečo je to nemožné?

– Naša civilizácia je založená predovšetkým na silnej, inteligentnej vertikálnej štruktúre moci. A tiež – o spravodlivosti, zmysle pre kolektivizmus. Bez toho nemôžeme existovať.

Mal by som tiež dodať, že sme deťmi Veľkého víťazstva a deťmi obrovských priestorov Eurázie. A my musíme budovať náš štát na základe našich hodnôt a tisícročnej histórie.

Na Donbase sa stretli naše hodnoty a hodnoty Západu. Donbas povstal ako prvý na obranu ruského sveta – proti drzosti NATO a americkej agresii. A dnes musíme pochopiť: len víťazstvo na Donbase, len jeho oslobodenie, oslobodenie Ukrajiny od nacizmu a fašizmu nám umožní zachovať si svoju identitu a úspešne sa rozvíjať v budúcnosti.

“SP: – Aké scenáre nás čakajú?

– Kruh hrozieb okolo Ruska je čoraz silnejší. Po celom obvode sú vyhodené do vzduchu “základne”, ktoré nedávno pripravili americké tajné služby. USA pumpujú zbrane do Estónska, snažia sa rozpútať konflikt v Karabachu, vyprovokovali vojenské akcie na hraniciach Kirgizska a Tadžikistanu. Treba povedať, že Američania to vždy vedeli robiť – poštvať druhých proti sebe a profitovať z toho.

Opakujem, že v takejto situácii musíme predovšetkým dosiahnuť víťazstvo na Donbase. A prejav prezidenta má na to priamy vplyv.

Ako vysvetlil minister obrany Šojgu, 300 000 ľudí má byť čiastočne mobilizovaných. Rád by som využil túto príležitosť, aby som upokojil matky. Nehovoríme o nováčikoch, ktorí boli normálne povolaní. Potrebujeme odborníkov, ktorí prešli dobrou vojenskou školou – ktorí majú relevantné skúsenosti.

Máme ich veľa. Len v Rusku je viac ako 2 milióny ľudí v uniformách. V posledných rokoch sa mnohí z nich podrobili príslušnému výcviku a zúčastnili sa na bojových operáciách na Kaukaze a v Sýrii. Sú to profesionáli.

Je dôležité, aby výber na mobilizáciu bol založený na úrovni profesionality a aby sa rešpektovala dobrovoľnosť. Ak ľuďom ukážete perspektívu, poviete im, ako budeme fungovať, vysvetlíte im, prečo musíme vykonávať ŠVO – ak konečne poskytneme plnú pomoc rodinám mobilizovaných – môžem vás ubezpečiť, že každý druhý človek, ktorý bude pozvaný na vojenský odvodný úrad, bude súhlasiť s dobrovoľnou službou.

Ide o zásadnú vec. Dôvera vo vlastnú pravdu a túžba postaviť sa za svojich krajanov bola v našej vlasti vždy podporovaná a vítaná.

Ďalší dôležitý bod. Nesmie sa to urobiť tak, že dnes ľudí mobilizujú a zajtra to spôsobí, že celé farmy zostanú bez mechanizátorov a nebude mať kto orať a siať. Chcel by som pripomenúť, že počas druhej svetovej vojny boli strojníci chránení a neboli povolaní na front. Hovorím to preto, lebo otcov mladší brat bol strojník a celú vojnu pracoval na poli.

“SP: – Existuje scenár, ktorého sa obávate?

– Najviac sa bojím Chasavjurtu-2. Videl som, ako sa generál Lebed s našimi vojakmi vzdal a ako sme o dva roky neskôr museli opäť viesť vojnu a brániť naše územie pred banditmi, ktorí prišli do Čečenska z celého sveta.

Takéto chyby sa medzi nami a Kyjevom nesmú opakovať. A my máme vyjednávačov, ktorí pobehujú od rána do večera a zabúdajú, že Zelenského slovám sa nedá veriť a že na Ukrajine už dávno vládnu americkí generáli a špeciálne služby. Krvaví klauni plnia len úlohu drobných bábok.

“SP: – A scenár zostrenia našich vojenských akcií?

– Niektorí ľudia navrhujú, dobre že nie udrieť jadrovými zbraňami. Poviem to takto: jadrové zbrane sú odstrašujúcou zbraňou. Osobne som sa zúčastnil na teste v Novej zemi v októbri 1961. 50-megatonovú termonukleárnu bombu (50 miliónov ton TNT – pozn. red.) sme museli otestovať nad Matočkinovým prielivom, aby sme schladili horúce hlavy v Pentagóne. Bol som ohromený silou tohto výbuchu – tlaková vlna trikrát obišla Zem, ohnivá guľa spálila bojové vozidlá na brehu úžiny. Niektoré vozidlá boli roztavené.

Záver je jasný: s jadrovými zbraňami sa nesmie žartovať. A šialenci z ukrajinskej strany, ako som si všimol, stále ostreľujú Záporožskú jadrovú elektráreň.

Mali by sme uskutočniť plnohodnotnú vojenskú operáciu. Vykonajte čiastočnú mobilizáciu a možno uvažujte o zavedení vojnového stavu v regiónoch hraničiacich s Ukrajinou. Kde ukrajinské ozbrojené sily v súčasnosti ostreľujú osady – v Belgorodskej, Brjanskej a Kurskej oblasti. Musíme tiež zabezpečiť personálne posily, zorganizovať špeciálnu informačnú podporu pre ŠVO.

Keď sme sa pripravovali na Veľkú vlasteneckú vojnu, Stalin dokonale pochopil: bez moderného, výkonného priemyslu, bez mladej generácie vychovanej ako ruskí vlastenci, nemôžeme zvládnuť stanovené úlohy. Podotýkam, že pre toto vzdelávanie sa urobilo všetko: napísala sa pravdivá učebnica dejepisu, vydali sa pozoruhodné filmy o generáloch – Petrovi I., Ušakovovi, Suvorovovi.

Okrem toho už od prvých dní vojny v roku 1941 talentovaní kultúrni činitelia aktívne reagovali na výzvu brániť krajinu. Šolochov bol prvý, kto poslal Stalinovi telegram, že je pripravený vstúpiť do radov, a svoju Stalinovu cenu previedol na Obranný fond. Tento príklad nasledovali Simonov, ktorý bol v lete 1941 v obliehanej Odese ako špeciálny vojnový korešpondent “Červenej hviezdy”, Iľja Erenburg, Michalkov starší.

Máme sa od nich čo učiť. Veď sa pozrite: naše školy a univerzity stále učia z učebníc amerického typu. Nemôžete sa dočítať o veľkých veliteľoch víťazstva – Žukovovi, Rokossovskom, Vasilevskom, Konevovi, Vatutinovi a Bagramjanovi. A to je to, čomu treba učiť dnešných mladých ľudí, vychovávať ich v duchu spravodlivosti, kolektivizmu a víťazstva.

“SP: – Čo je teraz potrebné v prvom rade?

– V súčasnej situácii nesieme osobnú zodpovednosť. Stratégia a taktika sú záležitosťou generálneho štábu. Mobilizácia spoločnosti, práca s voličmi, je však už našou priamou úlohou.

Je to aj informačná podpora a kontrola logistiky našich chlapcov zapojených do ŠVO. Blíži sa zima – potrebujú dobré topánky, čiapky, teplé jedlo. Treba všetko, čo je nutné pre víťazstvo.

Okrem toho potrebujeme dobre fungujúci vojensko-priemyselný komplex – aby podniky fungovali hladko, na tri alebo štyri zmeny. Komplex národného hospodárstva musí dobre fungovať. Ak je to tak, potrebujeme primeraný rozpočet a rozumnú hospodársku politiku.

Teraz chcú napríklad otočiť ropovod a plynovod na východ. Na tento účel sa navrhuje vynaložiť viac ako 30 miliárd dolárov. To sú šialené peniaze – pri súčasnom výmennom kurze 18 biliónov rubľov! Mohli by sa použiť na opravu ciest, životné minimum by sa mohlo stanoviť na úrovni 25-tisíc rubľov, investície do obnovy zničeného hospodárstva a podporu domácich podnikov – aj to sú mimoriadne dôležité úlohy!

Pred našich komunistických gubernátorov – Kličkova, Russkicha, Konovalova, novosibírskeho starostu Loktema – som postavil úlohu všemožne pomôcť Donbasu. Zostavili sme už 101 humanitárnych konvojov, prijímame deti z Donbasu, učíme ich, liečime. Ale mali by sme sa, myslím, obrátiť priamo na ukrajinský ľud – veď Ukrajinci, ich územia, sa stali rukojemníkmi strašného a hrozného dobrodružstva tých, ktorí zradili a predali Ukrajinu, ktorí ju premenili na vojenskú základňu Západu! Veď Američania sa na Ukrajincov aj na nás pozerajú ako na postradateľný materiál!

Preto sa musíme všetci spojiť. A túžba oslobodených území usporiadať referendum a vrátiť sa do lona historickej vlasti je pochopiteľná a oprávnená. Mali by ju podporovať všetci! Oslobodením ľudí od Banderovcov pomáhame očistiť Ukrajinu od tejto ohavnosti a zastaviť hrozné a strašné vraždenie, do ktorého nás zatiahli USA a NATO.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Sadzba DPH sa zníži nielen na vleky, ale aj na gastrosektor

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (TASR/teraz/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Znížená sadzba dane na 10 % sa má uplatňovať do konca marca 2023 Sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) sa dočasne na tri mesiace zníži na 10 %, a to nielen na lanovky či vleky, ale aj na reštauračné a stravovacie služby. Vyplýva…

Dovoz skvapalneného zemného plynu z Ruska do Európy vzrástol na nové historické maximum

0 icon

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt Podľa denníka Handelsblatt zaplatili krajiny eurozóny za ruský LNG v tomto roku rekordných 27 miliárd eur. Podľa spoločnosti Icis, ktorá sa zaoberá prieskumom energetického trhu, Európska únia a Veľká Británia od začiatku roka zvýšili dovoz ruského LNG o…

Posledná rozlúčka s Máriou Kráľovičovou bude v pondelok 12. decembra

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TV JOJ/Foto:TASR-Dano Veselský)   Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok večer slovenská herečka, rodáčka z obce Čáry na Záhorí, Marína Kráľovičová Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok 5. decembra v neskorých večerných hodinách Mária Kráľovičová. Úmrtie herečky potvrdila pre TASR tlačová tajomníčka Slovenského…

Francúzsko a Nemecko podávajú Orbánovi záchranné lano právneho štátu

0 icon

Budapešť 6. decembra 2022 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Najväčšie krajiny EÚ podávajú pomocnú ruku maďarskej vláde v jej spore s Bruselom v súvislosti s obvinením z porušovania zásad právneho štátu, píše POLITICO Francúzsko a Nemecko spolu s Talianskom vedú skupinu približne 12 vlád, ktoré vyzývajú Európsku komisiu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie…

Prezidentke udelia Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentke Zuzane Čaputovej udelia v utorok večer vo Washingtone Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej - prezývanej "Mäsiarka z Balkánu". Ocenenie získa za neúnavné úsilie o presadzovanie a ochranu demokracie. Udeľuje ho americký Národný demokratický inštitút. TASR o tom informoval prezidentkin priblížil hovorca Martin…

Eto’o sa ospravedlnil napadnutému fanúšikovi

0 icon

Dauha 6. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   Prezident Kamerunskej futbalovej federácie (CAF) Samuel Eto'o sa ospravedlnil za fyzické napadnutie fanúšika pred Štadiónom 974 na MS v Katare. K incidentu prišlo bezprostredne po fotení s priaznivcami po osemfinálovom zápase medzi Brazíliou a Kórejskou republikou (4:1) Eto'ovu prudkú reakciu mali vyvolať poznámky…

Zlomiť si nohu tento rok neodporúčame. Barlu nezoženiete. Budúci rok áno, ale s príplatkom

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (Pravda/HSP/Foto: Pixabay)   "Aj napriek tomu, že trh so zdravotníckymi pomôckami je najdynamickejšie sa rozvíjajúcou oblasťou, zákon o štátnom rozpočte na budúci rok počíta so znížením financií pre túto sféru až o 3 milióny eur ako v roku 2022. Mnohí pacienti, a to aj napríklad akútni…

Do oblasti ŠVO údajne dorazilo približne 200 najnovších tankov T-90M “Proryv”

0 icon

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Ruská armáda dostala nové tanky T-90M "Proryv". Bojové vozidlá už boli dodané do zóny špeciálnej vojenskej operácie. Tanky sa použijú na posilnenie existujúcich jednotiek ruských ozbrojených síl V Uralvagonzavode v Nižnom Tagile bola zmontovaná dávka najnovších ruských tankov T-90M Proryv. Bojové vozidlá sú vybavené…

Spoločnosť Neuralink Elona Muska, ktorá implantuje čipy do zvierat, sa ocitla v centre škandálu

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Interní zamestnanci sa sťažovali, že testy sa urýchľujú, čo spôsobuje zbytočné utrpenie a smrť testovaných subjektov, píše agentúra Reuters Začalo sa federálne vyšetrovanie. Zamestnanci sa údajne sťažovali na tlak zo strany Muska, aby urýchlil vývoj, čo viedlo k neúspešným experimentom. Podľa správ spoločnosť od…

Viskupič: „Vláda chce zasa raz „okorčuľovať“ svoj vlastný medzinárodný záväzok“

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/TA3/Sme/Hlavné správy/Foto: Facebook)   Premiér Eduard Heger avizoval riešenie výdavkových limitov v rozpočte. Do zákona by sa podľa neho mala pridať „klauzula,“ ktorá by hovorila, že v čase, keď sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov, nebudú platiť ani výdavkové limity na Slovensku. Tento…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ľubica Cyprianová

Úbohosť spôsobu, akým MVSR vyvracia údajné HOAXY alebo "Ministerstvo vnútra V TEJTO CHVÍLI neplánuje stavať žiadne ďalšie stanové mestečká pre nelegálnych migrantov"

0icon

Internetom sa posledné dni rozšírila fotografia mailu, ktorý odoslala pracovníčka Okresného úradu v Ilave starostom v danom okrese, a v ktorom žiada o vytipov

Ivan Štubňa

Nešťastníčka Čaputová ...

0icon

Keďže už odzneli počiatočné emócie z prejavu Správy o stave republiky (ďalej Správa) pozriem sa na jej prejav z pohľadu tvorby i obsahu materiálu. Nešťastníčka Čaputová sa nikdy nenaučí písať svoje prejavy, ani pozliepať do prejavov kompiláty. Po rôznych k

Milan Šupa

Kritické zamyslenie nad úctou k hostii v kresťanstve

0icon

Ide o vážnu vec, pretože hostii sa v kresťanstve zvyknú preukazovať priamo božské pocty. Veriaci sa správajú tak, akoby priamo v nej sídlilo božstvo. Kľakajú si pred ňou, vzdávajú jej úctu a je objektom ich modlitieb. Je však niečo také správne? Nenesie to v sebe určité znaky modloslužby?

René Pavlík

Tri otázky

0icon

Viem, život každého občana demokratického štátu je v rukách jeho najvyššieho správneho orgánu – parlamentu. Ako kvalitne pracuje parlament, tak umne parlamentom zostavená vláda štát riadi a tak dobre, alebo zle sa majú občania. Ten náš, súčasný, ale aj tie predchádzajúce vlády, nám život veľmi neosladili. Skôr n

Gustáv Murín

Samozvaní Spasitelia sveta hlásia: Kapria revolúcia na Slovensku!

0icon

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzen&iacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Potápač v kostýme Santa Clausa kŕmi ryby vo veľkom akváriu v centre Multimar Wattforum v predvečer sviatku sv. Mikuláša v nemeckom Tönningu

Autor: TASR/AP-Axel Heimkendpa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Sadzba DPH sa zníži nielen na vleky, ale aj na gastrosektor

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (TASR/teraz/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Znížená sadzba dane na 10 % sa má uplatňovať do konca marca 2023 Sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) sa dočasne na tri mesiace zníži na 10 %, a to nielen na lanovky či vleky, ale aj na reštauračné a stravovacie služby. Vyplýva…

Dovoz skvapalneného zemného plynu z Ruska do Európy vzrástol na nové historické maximum

0 icon

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt Podľa denníka Handelsblatt zaplatili krajiny eurozóny za ruský LNG v tomto roku rekordných 27 miliárd eur. Podľa spoločnosti Icis, ktorá sa zaoberá prieskumom energetického trhu, Európska únia a Veľká Británia od začiatku roka zvýšili dovoz ruského LNG o…

Posledná rozlúčka s Máriou Kráľovičovou bude v pondelok 12. decembra

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TV JOJ/Foto:TASR-Dano Veselský)   Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok večer slovenská herečka, rodáčka z obce Čáry na Záhorí, Marína Kráľovičová Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok 5. decembra v neskorých večerných hodinách Mária Kráľovičová. Úmrtie herečky potvrdila pre TASR tlačová tajomníčka Slovenského…

Francúzsko a Nemecko podávajú Orbánovi záchranné lano právneho štátu

0 icon

Budapešť 6. decembra 2022 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Najväčšie krajiny EÚ podávajú pomocnú ruku maďarskej vláde v jej spore s Bruselom v súvislosti s obvinením z porušovania zásad právneho štátu, píše POLITICO Francúzsko a Nemecko spolu s Talianskom vedú skupinu približne 12 vlád, ktoré vyzývajú Európsku komisiu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie…

Prezidentke udelia Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentke Zuzane Čaputovej udelia v utorok večer vo Washingtone Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej - prezývanej "Mäsiarka z Balkánu". Ocenenie získa za neúnavné úsilie o presadzovanie a ochranu demokracie. Udeľuje ho americký Národný demokratický inštitút. TASR o tom informoval prezidentkin priblížil hovorca Martin…

Eto’o sa ospravedlnil napadnutému fanúšikovi

0 icon

Dauha 6. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   Prezident Kamerunskej futbalovej federácie (CAF) Samuel Eto'o sa ospravedlnil za fyzické napadnutie fanúšika pred Štadiónom 974 na MS v Katare. K incidentu prišlo bezprostredne po fotení s priaznivcami po osemfinálovom zápase medzi Brazíliou a Kórejskou republikou (4:1) Eto'ovu prudkú reakciu mali vyvolať poznámky…

Zlomiť si nohu tento rok neodporúčame. Barlu nezoženiete. Budúci rok áno, ale s príplatkom

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (Pravda/HSP/Foto: Pixabay)   "Aj napriek tomu, že trh so zdravotníckymi pomôckami je najdynamickejšie sa rozvíjajúcou oblasťou, zákon o štátnom rozpočte na budúci rok počíta so znížením financií pre túto sféru až o 3 milióny eur ako v roku 2022. Mnohí pacienti, a to aj napríklad akútni…

Do oblasti ŠVO údajne dorazilo približne 200 najnovších tankov T-90M “Proryv”

0 icon

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Ruská armáda dostala nové tanky T-90M "Proryv". Bojové vozidlá už boli dodané do zóny špeciálnej vojenskej operácie. Tanky sa použijú na posilnenie existujúcich jednotiek ruských ozbrojených síl V Uralvagonzavode v Nižnom Tagile bola zmontovaná dávka najnovších ruských tankov T-90M Proryv. Bojové vozidlá sú vybavené…

Spoločnosť Neuralink Elona Muska, ktorá implantuje čipy do zvierat, sa ocitla v centre škandálu

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Interní zamestnanci sa sťažovali, že testy sa urýchľujú, čo spôsobuje zbytočné utrpenie a smrť testovaných subjektov, píše agentúra Reuters Začalo sa federálne vyšetrovanie. Zamestnanci sa údajne sťažovali na tlak zo strany Muska, aby urýchlil vývoj, čo viedlo k neúspešným experimentom. Podľa správ spoločnosť od…

Viskupič: „Vláda chce zasa raz „okorčuľovať“ svoj vlastný medzinárodný záväzok“

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/TA3/Sme/Hlavné správy/Foto: Facebook)   Premiér Eduard Heger avizoval riešenie výdavkových limitov v rozpočte. Do zákona by sa podľa neho mala pridať „klauzula,“ ktorá by hovorila, že v čase, keď sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov, nebudú platiť ani výdavkové limity na Slovensku. Tento…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ľubica Cyprianová

Úbohosť spôsobu, akým MVSR vyvracia údajné HOAXY alebo "Ministerstvo vnútra V TEJTO CHVÍLI neplánuje stavať žiadne ďalšie stanové mestečká pre nelegálnych migrantov"

0icon

Internetom sa posledné dni rozšírila fotografia mailu, ktorý odoslala pracovníčka Okresného úradu v Ilave starostom v danom okrese, a v ktorom žiada o vytipov

Ivan Štubňa

Nešťastníčka Čaputová ...

0icon

Keďže už odzneli počiatočné emócie z prejavu Správy o stave republiky (ďalej Správa) pozriem sa na jej prejav z pohľadu tvorby i obsahu materiálu. Nešťastníčka Čaputová sa nikdy nenaučí písať svoje prejavy, ani pozliepať do prejavov kompiláty. Po rôznych k

Milan Šupa

Kritické zamyslenie nad úctou k hostii v kresťanstve

0icon

Ide o vážnu vec, pretože hostii sa v kresťanstve zvyknú preukazovať priamo božské pocty. Veriaci sa správajú tak, akoby priamo v nej sídlilo božstvo. Kľakajú si pred ňou, vzdávajú jej úctu a je objektom ich modlitieb. Je však niečo také správne? Nenesie to v sebe určité znaky modloslužby?

René Pavlík

Tri otázky

0icon

Viem, život každého občana demokratického štátu je v rukách jeho najvyššieho správneho orgánu – parlamentu. Ako kvalitne pracuje parlament, tak umne parlamentom zostavená vláda štát riadi a tak dobre, alebo zle sa majú občania. Ten náš, súčasný, ale aj tie predchádzajúce vlády, nám život veľmi neosladili. Skôr n

Gustáv Murín

Samozvaní Spasitelia sveta hlásia: Kapria revolúcia na Slovensku!

0icon

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzen&iacu

Vášeň v Tebe

Mikuláš je aj o mandarínkach. Šupky nevyhadzujte, môžete ich využiť pri upratovaní

0 icon

Mandarínková sezóna je v plnom prúde. A aj k Mikulášovi patria mandarínky. Ich šupky však nevyhadzujte do koša. Môžete ich využiť pri predvianočnom upratovaní. Domáci čistič podláh z mandarínky a octu Zo šupiek mandarínok a octu si môžete vytvoriť ekologický čistič na podlahu, ktorý ju vydezinfikuje a zbaví nečistôt či

Vo veku 95 rokov zomrela prvá dáma slovenského divadla Marína Kráľovičová. Kimlička ukázal herečkine doteraz nezverejnené fotografie

0 icon

Herecký svet zasiahla smutná správa. Vo veku 95 rokov zomrela herečka Marína Kráľovičová. Herečka zomrela v pondelok večer v domove pre seniorov v bratislavskom Starom Meste, kde žila posledné mesiace. Informáciu priniesol portál Štandard. Narodila sa 7. júna 1927 v obci Čáry na Záhorí. Bola najstaršou z p

Šmýkajú sa vám topánky? Vyskúšajte 5 trikov + 1 navyše

0 icon

Na konci jesene a v zime ste vy i vaše deti vystavení klzkému terénu. Cesta do práce i školy nie je často ľahká. Človek musí poriadne držať rovnováhu, aby na ľade nespadol. Aby ste sa vy i vaše deti vyhli pádu a prípadným odreninám či až zlomeninám, zamerajte sa na svoju a ich obuv. Stačí ak použijete…

Korok z vína nevyhadzujte. Radšej ho rozrežte a ušetríte čas aj peniaze

0 icon

Prevarené víno si môžete počas chladných dní vychutnať nielen na vianočných trhoch, ale aj doma. Ak sa rozhodnete otvoriť si fľašu vína, korok určite nevyhadzujte. Korková zátka sa vám totiž môže hodiť nielen v kuchyni, ale aj ako dekorácia. A ešte vám ušetrí aj financie. Využite korok v kuchyni

Pochváľte sa kamarátke so svojím úspechom a čakajte na reakciu

0 icon

Priateľstvá sú súčasťou celého vášho života. Už v detstve začínajú mnohé priateľstvá, ktoré pretrvajú až do dospelosti. Niektorí priatelia vstúpia do vášho života len na určité obdobie, ale napriek tomu v ňom zanechajú trvalú stopu. A skutoční priatelia sú veľká vzácnosť. Ako však zistiť, že vám blízka osoba je skutočne vašou dobrou…

Armádny Magazín

Nová vlna raketových útokov ako pomsta za útok na ruské letiská. Prehľad situácie na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 6.december 2022 (AM) – Včera v Moldavsku neďaleko hraníc s Ukrajinou pri meste Briceni našli úlomky spadnutej rakety. Podľa ministerstva vnútra krajiny našla pohraničná služba celkovo štyri úlomky vrátane úlomku horného stupňa. O vlastníctve tejto munície zatiaľ nie sú žiadne oficiálne

Je panika USA okolo ponorky Belgorod s Poseidonami opodstatnená?

0 icon

Rusko, 6.december 2022 (AM) – Určite, potvrdzuje bývalý veliteľ Severného loďstva admirál Vjačeslav Popov. „Ich znepokojenie je pochopiteľné, pretože sami takú ponorku nemajú. Belgorod je niečím, pred čím sa nevedia ochrániť. To je dôvod, prečo sú Američania podráždení! Vo Washingtone si totiž zvykli, že sú to oni, kto určuje smer vývoja.…

USA priznali podporu farebnej revolúcie v Iráne. Cieľom je jadrový program a spolupráca s Ruskom

0 icon

Irán, 6.december 2022 (AM) – USA nebudú pokračovať v pozastavených rozhovoroch s Iránom o obnovení jadrovej dohody. Namiesto toho sa Washington sústredí na zamedzenie iránskych dodávok zbraní do Ruska a na podporu iránskych protestov. Uviedol to osobitný vyslanec USA pre Irán Robert Malley s rozhovorom pre Bloomberg. Podľa Mallyho Irán n

„USA môžu blufovať“: ruský pilot vysmial nový bombardér B-21

0 icon

USA, 6. december 2022 (AM) – Americká obranná spoločnosť Northrop Grumman predstavila najnovší strategický bombardér B-21 Raider, vytvorený pomocou technológie stealth. Za akým účelom sa Spojené štáty rozhodli predviesť túto techniku, vysvetlil vojenský pilot Jurij Sytnik.   Prezentácia lietadla sa konala v štáte Kalifornia. Northrop Grumman tvrdí, že jej

Kyjev útokom na letisko Engels zaskočil ruské strategické sily. Naposledy bolo odpoveďou zničenie energetiky celej krajiny

0 icon

Rusko, 5.december 2022 (AM) – Ukrajinský dron, pravdepodobne Tu-141 Striž, sa dnes ráno 5. decembra zrútil na pristávaciu dráhu letiska v Saratovskej oblasti. Zariadenie spadlo na leteckej základni neďaleko mesta Engels. Poškodenie utrpeli dva bombardéry Tu-95. Dvaja vojaci boli zranení, boli hospit

TopDesať

10 jednoduchých návykov, ktoré ti zlepšia život

0 icon

Niekedy, ak chceš v živote dosiahnuť nejakú pozitívnu zmenu, mal by si sa pozrieť na svoj životný štýl. Počas dňa robíme veľa vecí automaticky - sú to naše návyky. Tak prečo ich nezmeniť a z negatívnych spraviť také, ktoré na nás budú vplývať pozitívne. Dnes ti predstavíme 10 jednoduchých návykov,…

Kreativita bez hraníc: Tieto nápady by dostali aj Steva Jobsa

0 icon

Kreativita bez hraníc. Aj takto by sme mohli nazvať kreativitu týchto ľudí, ktorí sa vynašli v rôznych situáciách. Riešenie problémov je jednoduché, ak máš peniaze. Pôjdeš do obchodu, kúpiš si, čo potrebuješ, peniaze položíš na pult a domov odchádzaš spokojný s geniálnou novou vecou, po ktorej si túžil. Našťastie medzi…

Kaspické morské monštrum: Sovietsky ekranoplán, ktorý je väčší ako Boeing 747 Jumbo Jet leží opustený na pláži

0 icon

Jedno z najzvláštnejších lietadiel na svete, prezývané taktiež ako "Kaspické morské monštrum" - leží opustené na pláži uprostred plánov urobiť z neho turistické miesto. Tento sovietsky ekranoplán je väčší ako Boeing 747 Jumbo Jet.   [the_ad id="80455"]   Aj keď by sme o tomto stroji mohli povedať, že to nie je až…

Toto sú uniformy tých najobávanejších špeciálnych jednotiek na svete

0 icon

Špeciálne jednotky sú vojenské jednotky vycvičené na vykonávanie špeciálnych operácií. Je to skupina mužov, ktorá má potenciál urobiť čokoľvek, aby splnila svoj účel. majú schopnosť vykonávať najnebezpečnejšie operácie a misie. A toto sú uniformy tých najobávanejších. Po veľkom zlyhaní Versaillskej mierovej zmluvy bola na konci druhej svetovej vojny podpísaná dôležitá…

Sedavé zamestnanie: 6 malých trikov, ako spáliť kalórie v práci

0 icon

V dnešnom rýchlom a uponáhľanom svete sa do popredia dostalo množstvo zamestnaní, ktoré môžeme zaradiť do kategórie sedavé zamestnanie. V dnešnom príspevku si ukážeme zopár malých trikov, vďaka ktorým dokážeš spáliť zopár kalórii aj na svojej stoličke v práci. Keďže množstvo ľudí väčšinu dní presedí na stoličke kvôli svojej práci,…

FOTO DŇA

Potápač v kostýme Santa Clausa kŕmi ryby vo veľkom akváriu v centre Multimar Wattforum v predvečer sviatku sv. Mikuláša v nemeckom Tönningu

Autor: TASR/AP-Axel Heimkendpa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali