Frontex nie je potrebný, vo V4 spolupracujeme perfektne, vyhlásil v Košiciach Babiš

Košice 17. septembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer/TASR-Roman Hanc/František Iván)

 

Predseda vlády ČR Andrej Babiš na spoločnom zasadnutí českej a slovenského vlády v Košiciach a pred rokovaním lídrov Vyšehrádskej štvorky (V4) vyzdvihol príkladnú spoluprácu Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska. Zároveň spochybnil existenciu európskej pohraničnej agentúry Frontex, podľa neho nie je potrebná. Babiša citoval portál iDnes.cz.

Na snímke predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády SR Peter Pellegrini

V súvislosti s problémami, ktorým Európa čelí, zdôraznil potrebu jednoty bez rozdeľovania sa na východ a západ. „My určite máme spoločné názory a máme záujem, aby európsky projekt fungoval. Vďaka tomu máme mier, ale musíme sa vrátiť k tým štyrom pôvodným slobodám – voľný pohyb osôb, tovaru, kapitálu, služieb. Nie je možné, aby naši prepravcovia boli limitovaní alebo naše firmy, ktoré pracujú v zahraničí, mali iné podmienky ako lokálne firmy,“ povedal Babiš v úvodnom príhovore.

Spoločné vládne rokovanie v Košiciach sa týka aj stredajšej a štvrtkovej (19.-20.9.) neformálnej vrcholnej schôdzky EÚ v Salzburgu, ktorej témou bude okrem iného migračná politika. „Musíme jasne hovoriť naše názory na európsky rozpočet, ktorý mne osobne sa vôbec nepáči, alebo na Frontex (agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž), ktorý podľa môjho názoru nepotrebujeme,“ skonštatoval.

Portál iDnes.cz pripomína, že Európska komisia (EK) naopak navrhuje zvýšiť počet zamestnancov agentúry Frontex na 10 000. Cieľom je tohto čísla podľa rakúskeho predsedníctva dosiahnuť do roku 2020.

Spoluprácu Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska v rámci V4 označil Babiš za perfektnú. „Všetci štyria premiéri vystupujeme ako jeden blok, ktorý zastupuje 65 miliónov ľudí, a aj keď sme, povedzme menšie štáty, to neznamená, že nemáme jasné návrhy a myšlienky,“ povedal český premiér.

Pripomenul ďalej, že v Košiciach ide v poradí už o šieste stretnutie oboch vlád, tento rok aj v súvislosti s významnými výročiami slovensko-českej vzájomnosti. Je podľa neho dôležité, že táto tradícia pokračuje, rovnako ako aj spoločné oslavy 100. výročia založenia Československa. „Tešíme sa, že pán premiér (Peter Pellegrini) príde do Prahy 27. októbra a my zase sa tešíme, že prídeme do Tatier 30. októbra,“ dodal.

Aj keď sa spoločný štát rozdelil, majú obe krajiny podľa Babiša k sebe najbližšie, o čom svedčia aj vzájomné ekonomické a politické vzťahy a spolupráca.

Spoločné zasadanie českej a slovenského vlády sa koná po šiestykrát, tradícia schôdzok začala v roku 2012. Naposledy sa členovia českého a slovenského kabinetu zišli vlani v septembri v Lednici na Břeclavsku. Vtedajší premiéri Bohuslav Sobotka a Robert Fico po rokovaní ocenili spoluprácu a vzťahy medzi ČR a Slovenskom.

Na snímke uprostred zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda vlády ČR Andrej Babiš počas uvítacieho ceremoniálu pred spoločným rokovaním vlád Slovenskej republiky a Českej republiky v Košiciach 17. septembra 2018

 

Na snímke predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády SR Peter Pellegrini sa vítajú s ministrami pred spoločným rokovaním členov vlád Slovenskej republiky a Českej republiky v Košiciach 17. septembra 2018

 

Program spoločného rokovania vlád SR a ČR v Košiciach, historická radnica, Hlavná ul., Košice

10:55 – príchod predsedu vlády ČR Andreja Babiša, historická radnica
11:00 – uvítací ceremoniál, pešia zóna pred budovou
11:15 – začiatok rokovania, úvodné príhovory predsedov vlády SR a ČR, fototermín
11:40 – separátne rokovania, salóniky
12:45 – spoločná fotografia
13:00 – pracovný obed
14:40 – TB premiérov, divadelná sála

 

Pellegrini: Spoluprácou s ČR prispievame k stabilite strednej Európy

Tvoríme dva slovanské národy, ktoré nielenže nemajú medzi sebou žiadne konflikty, ale sa majú úprimne rady, ako nie je v dnešnom svete vôbec samozrejmé. Našimi výkonmi, úzkou spoluprácou i spojenectvom prispievame k stabilite strednej Európy, ale aj celej Európskej únie. Povedal na margo vzťahov medzi Slovenskou a Českou republikou počas pondelkového spoločného rokovania vlády SR a ČR v Košiciach slovenský premiér Peter Pellegrini.

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

V úvodnom príhovore Pellegrini privítal členov jednotlivých vlád na šiestom spoločnom rokovaní. Pripomenul tiež, že obe vlády vlani v Lednici vyhlásili rok 2018 za Rok slovensko-českej a česko-slovenskej vzájomnosti.

„Je to zasadnutie slávnostné a je súčasťou celého radu spomienkových podujatí a osláv pri príležitosti 25. výročia štátnej nezávislosti Českej republiky a Slovenskej republiky, ale aj 50. výročia Československej jari a 100. výročia vzniku samostatnej Československej republiky, na ktorých sa vlády dohodli a ktoré spolu aj finančne podporili s cieľom potvrdiť a posilniť priateľstvo a spoluprácu, ako aj kultúrnu a jazykovú blízkosť medzi našimi dvomi národmi, medzi občanmi našich republík a ukázať celej Európe a celému svetu, že historický význam je nespochybniteľný ako unikátny príklad pokojného a nenásilného rozdelenia ústavnou cestou,“ povedal premiér SR.

Poukázal tiež na podľa jeho slov úspešný príbeh oboch krajín, ktoré sú už 25 rokov samostatné a sú pevnou súčasťou európskeho a transatlantického priestoru. „Majú vyspelý priemysel, konsolidované verejné financie, nie sú ‚troublemakermi‘ Európskej únie, ale sú dôležitými motormi hospodárskeho rastu nielen regiónu, ale celej Únie,“ skonštatoval Pellegrini.

„Som presvedčený, že nové impulzy na našu spolupráci v rámci Európskej únie prinesie aj ďalší unikátny formát našej spolupráce a to sú tieto naše spoločné rokovania vlády, ako aj nadchádzajúce zasadnutie tripartity Slovenskej a Českej republiky, ktoré tiež plánujeme zorganizovať na Slovensku ešte do konca tohto roka,“ zdôraznil Pellegrini.

Košice sú podľa Pellegriniho mestom so silným česko-slovenským zázemím a historickým odkazom.

„V Košiciach má svoje pevné zastúpenie aj početná komunita českej národnosti, popri príslušníkoch ďalších menšín. O pár dní uplynie 97 rokov od prvej návštevy československého prezidenta Tomáša Garriqua Masaryka práve tu v Košiciach. Košice sa pred piatimi rokmi stali aj hlavným mestom európskej kultúry a naozaj majú čo ponúknuť aj náročným českým turistom, ktorí vo veľkom množstve toto mesto navštevujú,“ doplnil Pellegrini.

Čo sa týka vzťahov medzi Českou a Slovenskou republikou, podľa Pellegriniho by bolo chybou spoliehať sa na automatizmus pokračovania blízkych vzťahov, vzhľadom na to, že 75 rokov to bol spoločný štát.

„Teším sa preto, že naši ministri vygenerovali viaceré spoločné projekty zamerané predovšetkým na zvyšovanie kvality života občanov na oboch stranách. Už teraz by som rád vyjadril poďakovanie českej strane za starostlivosť o našu veľkú krajinskú komunitu, ako aj o niekoľko desiatok tisíc slovenských občanov, ktorí pracujú alebo študujú v Česku a sú občanmi Európskej únie,“ povedal Pellegrini a poukázal na to, že premiér ČR Andrej Babiš je osobne príkladom toho, že Česká republika garantuje rovnaké práva pre všetkých občanov Európskej únie.

Zaželal tiež, aby si obe krajiny zachovali jazykovú podobnosť cez spoločné projekty v oblasti kultúry a vysielania verejnoprávnych médií.

 

Premiéri hovorili o posilnení spolupráce pri výzbroji armád

Slovenská a Česká republika by mali v budúcnosti viac spolupracovať pri výzbroji svojich armád s využitím produktov zbrojného priemyslu, ktoré ponúka druhá krajina. Po spoločnom rokovaní to oznámili premiéri oboch krajín Pellegrini a Babiš. O tejto otázke budú premiéri a ministri obrany SR a ČR konkrétnejšie rokovať 1. októbra na brnenskom strojárenskom veľtrhu.

Na snímke zľava český premiér Andrej Babiš a slovenský premiér Peter Pellegrini

Podľa Pellegriniho v rámci modernizácie oboch armád sú oblasti, kde je vhodné nadviazať na tradíciu českého a slovenského zbrojárskeho priemyslu. „Je účelné, aby tie miliardy eur, ktoré budeme vynakladať v nasledujúcich rokoch, čo najviac podporili domáci priemysel, či už slovenský alebo český. Myslím si, že ten priestor je tu enormný.

Dohodli sme sa, že sa budeme intenzívne informovať o každom jednom tendri a obstarávaní o dozbrojení armády, kde by sme mohli intenzívnejšie spolupracovať,“ povedal Pellegrini na tlačovej konferencii. Mohlo by pritom podľa neho ísť aj o širšiu výmenu produktov v rámci krajín Vyšehradskej štvorky (V4).

„Dohodli sme sa, že by sme sa v rámci brnianskeho veľtrhu 1. októbra stretli na úrovni premiérov, ministrov obrany a generálneho štábu našich armád, aby sme diskutovali o tom, kto do čoho chce investovať,“ povedal Babiš. Spoluprácu v armáde označil za jednu z kľúčových oblastí a možnosť na zvyšovanie vzájomného obchodu. Spomenul, že v ČR sa vyrábajú bojové vozidlá, Slovensko ponúka napríklad húfnice Zuzana. Aj podľa neho ide aj o tému v rámci V4.

Predmetom stretnutia boli tiež európske témy v súvislosti s neformálnym vrcholným samitom EÚ, ktorý sa bude konať v stredu a štvrtok (19. – 20. 9.) v Salzburgu. Obe krajiny si potvrdili zhodné postoje v oblasti európskeho rozpočtu a migrácie. Podľa Pellegriniho sa s partnerom zhodli na jasnom odmietnutí krátenia kohéznej politiky, ktorá má zmierňovať regionálne rozdiely, keďže tie v oboch krajinách pretrvávajú. Babiš potvrdil kritický postoj k posilňovaniu agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex. Vníma ju ako zbytočné vytváranie paralelných štruktúr, keďže krajiny ako Španielsko, Taliansko, Grécko či Malta majú vlastnú národnú ochranu hraníc, ktorá by mala byť posilnená.

Pellegrini reagoval aj na vyjadrenia slovinského premiéra Marjana Šarca, ktorý podľa medializovaných informácií kritizoval migračnú politiku V4. Predseda vlády SR povedal, že slová slovinského premiéra ho mrzia a vníma ich skôr ako unáhlené vyjadrenie novozvoleného premiéra, ktorý potreboval vyjadriť nejakým spôsobom svoje medzinárodné vnímanie. „Nech každý premiér hovorí o tom, čo chce robiť vo svojej krajine, a nech sa zdrží komentovania inej krajiny, lebo to sa nepatrí. A ak máme navzájom nejaké problémy, vieme si ich povedať aj medzi štyrmi očami na bilaterálnych rokovaniach,“ konštatoval.

V poradí šieste spoločné rokovanie vlád SR a ČR sa konalo v budove košickej historickej radnice. Témou boli aj spoločné podujatia pri príležitosti významných tohtoročných výročí, a to 100 rokov od vzniku Československa, 50. výročia Pražskej jari a 25. výročia samostatnosti oboch republík.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Švajčiarski voliči odmietli obmedziť imigráciu, podporili otcovskú dovolenku

0 icon

Ženeva 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, SITA/AP-Aris Oikonomou, Pixabay)   Švajčiarski voliči odmietli v nedeľňajšom referende návrh na odstúpenie od dohody s Európskou úniou, ktorá upravuje voľný pohyb osôb, informovala agentúra AFP po zverejnení konečných výsledkov hlasovania Z výsledkov vyplýva, že 61,7 percenta voličov hlasovalo proti návrhu z dielne pravicovo-populistickej…

Slovensku hrozí vysoká pokuta od Európske komisie, pre 5G sieť

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovensku hrozí od Európskej komisie pre omeškanie spustenia 5G siete pokuta tri milióny eur. Ako informoval portál TV JOJ noviny.sk, za každý deň omeškanie sa pokuta navyšuje o 40-tisíc eur „Slovensku hrozí medzinárodná hanba. Európska komisia nás totiž zaviazala, aby sme spustili nové siete…

Počet obetí bojov v Náhornom Karabachu stúpol na 16, viac ako 100 je zranených

0 icon

Jerevan 27. septembra (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Armenian Foreign Ministry-Edgar Kamalyan)   Šestnásť ľudí zomrelo a viac ako 100 utrpelo zranenia pri bojoch, ktoré v nedeľu vypukli medzi Arménskom a Azerbajdžanom o sporný región Náhorný Karabach. Uviedol to Artur Sarkisian, zástupca šéfa ozbrojených síl Náhorného Karabachu. Nevyjadril sa však, či tento údaj zahŕňa vojakov…

Bukovský reaguje na Matoviča: „Nepripúšťa diskusiu, namiesto toho očierňuje, dehonestuje a zastrašuje. Voči hrubému zásahu do mojich osobnostných práv podniknem všetky právne kroky“

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube/TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v piatok počas tlačovej konferencie slovne zaútočil na doktora Igora Bukovského, ktorý je kritikom vládnych opatrení proti koronavírusu. Bukovský je pripravený za hrubý zásah do jeho osobnostných práv zo strany premiéra podniknúť  právne kroky Matovič nazval Bukovského bláznom…

Lavrov vedie intenzívne rokovania s cieľom zastaviť streľbu v Karabachu. Svet volá po ukončení bojov

0 icon

Moskva 27. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, Flickr, TASR/AP/Sputnik/ Kremlin Pool-Alexei Druzhinin, TASR-Martin Baumann)   Minister zahraničných vecí Ruskej federácie (RF) Sergej Lavrov vedie intenzívne rokovania v súvislosti s vyhrotením konfliktu v Náhornom Karabachu, aby strany zastavili streľbu a začali rokovania, oznámila novinárom hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF Maria Zacharovová…

„Fenomén donedávna nepredstaviteľný.“ Ivan David poukázal na brutalitu migrantov. Bude to aj u nás?

0 icon

Praha 27. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)   Europoslanec Ivan David varoval pred zvyšujúcim sa počtom útokov na ženy v európskych štátoch. Český politik venoval konkrétne svoju pozornosť prípadom vo Francúzsku, kde sa v poslednej dobe niekoľko žien stalo terčom agresie, a to kvôli svojmu údajne vyzývavému oblečeniu. Dávid nepochybuje, že…

V domove seniorov v Dúbravke je ďalších 15 pozitívnych

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-UNLP Košice)   Testy v zariadení pre seniorov Domov jesene života v bratislavskej Dúbravke odhalili pozitívne výsledky na ochorenie COVID-19 u 14 klientov a jednej ďalšej zamestnankyne. TASR o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta SR Bratislavy Katarína Rajčanová. K testovaniu prišlo po potvrdení výskytu ochorenia COVID-19…

Blaha sa ospravedlnil Pavlíne Matovičovej za to, že ju označil pojmom „biela kobyla“

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Opozičný poslanec parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa ospravedlnil manželke premiéra Igora Matoviča Pavlíne za to, že ju v rozprave v parlamente označil pojmom „biela kobyla". Povedal to v dnešnej diskusnej relácii V politike televízie TA3 „Nemyslel som tým, samozrejme, živočícha, ale pojem, ktorý…

V Španielsku protestovali proti lokálnym karanténam zavedeným v častiach Madridu

0 icon

Madrid 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manu Fernandez)   Stovky ľudí protestovali v nedeľu v Madride proti čiastočným obmedzeniam pohybu zavedeným v niektorých oblastiach regiónu hlavného mesta Španielska, a to najmä v husto zaľudnených štvrtiach s nízkymi príjmami. Informovala o tom agentúra AFP Zavedenie lokálnych karantén (lockdownov) s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu…

Prezidentka v súvislosti s epidemiologickou situáciou mimoriadne vystúpi v RTVS

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová bude mať v pondelok večer príhovor v RTVS. "O mimoriadne vystúpenie vo verejnoprávnej televízii požiadala pani prezidentka v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou," informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec "Príhovor pani prezidentky odvysielame po skončení večerných správ na Jednotke,"…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Kolonializmus a migrácia

0icon

  Treba sa vrátiť, a vlastne permanentne sa vracať, k historickému prejavu Muammara Kaddáfího na Valnom zhromaždení OSN zo dňa 23. 9. 2009. Jeho prejav bol aktuálny vtedy a aktuálny je dodnes. Kaddáfí tam vtedy, okrem iného, povedal približne toto: na líbyjskej hranici som zastavil tisíce afrických migrantov na ceste…

Štefan Harabin

Kradne, alebo nekradne Ficov ESET?

0icon

Od 59 minúty relácie zistíte, akým korupčno-podvodným spôsobom získava ESET majetky. https://www.youtube.com/watch?v=ztqBAIhX_Tk Ten ESET, ktorý financoval aj prezidentskú kampaň Čaputovej, podvodne zapísanej do komory advokátov. Ten ESET, ktorý nesporne spolupracuje so CIA. Kedy dostal ESET zákazku na sčítavanie hlasov v

Peter Švec

Čo členstvo v NATO neznamená a čo má znamenať?

0icon

Zoznam toho, čo NATO neznamená je dlhý, nevymenujem všetko. Neznamená súhlas s cudzími základňami na našom území, vôbec nie povinnosť akceptovať dlhodobú prítomnosť cudzích okupačných vojsk. Neznamená budovanie cudzích základní na území suverénnych členských štátov. Neznamená vystavenie vlastného obyvateľstva pôsobeniu agresívnej nenávistnej cudzej propagandy a premývaniu mozgov v psychologických operáciách. Neznamená povinnosť nakupova

Roman Mancel

Je premiér našej republiky psychopat? Psychologický test Igora Matoviča.

0icon

Myslíte si, že premiér našej krajiny Igor Matovič je psychopat? Chceli by ste otestovať jeho vlastnosti a schopnosti? Otestuje ho sami prostredníctvom modifikovaného testu francúzskej psychologičky Isabelle Nazare-Aga, autorky knihy „Nenechajte sebou manipulovať alebo Ako rozpoznať manipuláciu a ako sa jej brániť“. Za každú zhodu Igora Matoviča s nasledujúcimi 20…

Marián Tkáč

Prichádza, ba už je tu súmrak slovenskej štátnosti?

0icon

Pred 30 rokmi, koncom októbra 1990 vzniklo vyhlásenie 61 krokov k slovenskej identite, ktoré sa začína slovami: „Anonymita Slovenska v Európe a vo svete je až zarážajúca. Niet zrejme v Európe druhého národa, o ktorom by tak málo vedeli čo i len jeho vlastní susedia...“ Podarilo sa, máme štát a susedia o nás…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

0 icon

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

Deti inšpirujú LEGO, aby spravili kocky ekologickými

0 icon

Tie LEGO kocky, s ktorými si sa hrával ako dieťa (a možno to stále robíš), by mohli plávať v oceáne viac ako 1 000 rokov. Dánska firma sa snaží vďaka deťom o dramatickú a ekologickú zmenu. V rámci svojho najnovšieho prísľubu začne spoločnosť LEGO od roku 2021 vymieňať plastové tašky za papierové. Deti…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 1. časť

0 icon

Pokračujeme sériou článkov o udalostiach, ktoré otriasli svetom. Ako to už v informačnej dobe býva, s mnohými sa spájajú rôzne konšpirácie. Tentokrát sa spoločne pozrieme na let MH370, ktorý zmizol. V sobotu 08. 03. 2017 z letiska Kuala Lumpur vzlietlo lietadlo malajzijských aerolínií s označením MH370. Namierené malo do Pekingu a na palube sa nachádzalo 239 ľudí.…

Blond ľudia to majú v živote jednoduchšie. Prečo?

0 icon

Možno si videl veľa ľudí s týmito slnkom pobozkanými odtieňmi vlasov, ale v skutočnosti sú prirodzení blond ľudia oveľa menej bežní. Slávne blondínky, ako napríklad  Marilyn Monroe , Gwen Stefani a Reese Witherspoon, sa v skutočnosti s tými honosnými zlatými vlasmi nenarodili. Ale na blond farbe je niečo, vďaka čomu sa mocné ženy rozhodnú odfarbiť si vlasy na svetlejší odtieň. Prečo to…

TOP10 jednoduchých tipov, ako zhodiť prebytočné kilá

0 icon

Niekedy sa ani hodiny v posilňovni plné potu a bolesti neodrazia na váhe alebo výzore a požadovaná kondícia sa môže javiť ako nedosiahnuteľná. Tu je pár trikov, vďaka ktorým pôjdu kilá dole. Práca na tele si vyžaduje nielen intenzívny tréning, ale aj zmenu stravovania a denného režimu. Kilá dokážu ísť dole aj bez titanského…

Vo svete IT

Cestovanie v čase bez paradoxov: Takto znie teória mladého fyzika

0 icon

Cestovanie v čase je populárnym námetom sci-fi filmov, či kníh, no s touto myšlienkou pracuje aj množstvo teoretických vedcov. Ak sa na to pozrieme hlbšie, všimneme si, že pri cestovaní v čase do minulosti vznikne množstvo problémov, ktoré porušujú základné pravidlá vesmíru. Jedným z týchto problémov je aj paradox starého otca.…

Ani po viac ako 50 rokoch, sme nedokázali rozuzliť jednu z väčších záhad Venuše spojenú s jej rotáciou

0 icon

Keď astronómovia začali s detailnejšími pozorovaniami Venuše, v 50. a 60. rokoch, očakávali, že pôjde o nezaujímavú planétu. Namiesto toho našli pekelný svet s kyselinovými dažďami. Oveľa zaujímavejším je ale fakt, že Venuša, na rozdiel od všetkých planét Slnečnej sústavy, rotuje opačným smerom. Túto informáciu poznáme už viac ako 50…

Huawei má v pláne ponúknuť HMS vrátane HarmonyOS aj konkurenčným výrobcom smartfónov

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že Huawei aktuálne vyvíja vlastné mobilné služby, ktorými nahrádza Mobilné služby Google. Hlavným akcelerátorom vývoja vlastného riešenia sú sankcie zo strany USA. V súčasnosti Mobilné služby Huawei (HMS) spoločnosť aktívne využíva v novo predstavovaných zariadeniach už viac ako 1-rok. V praxi to znamená, že nové Huawei…

Xiaomi pracuje na nezvyčajnom skladateľnom smartfóne, aký sme doposiaľ ešte nevideli

0 icon

Xiaomi, čínsky výrobca smartfónov je spoločnosťou, ktorá v posledných rokoch bezpochyby udáva trendy. Dokazujú to desiatky patentov, ktoré vyplávali v minulosti na povrch a neskôr boli premenené aj v realitu. Jedným z ďalších patentov, ktorý sa dostal na verejnosť, odhaľuje ďalšie zaujímavé zariadenie, ktoré by sme mohli v budúcnosti nosiť…

Majitelia notebookov od Apple sú vraj najspokojnejšími zákazníkmi. V tesnom závese sú zákazníci Samsungu

0 icon

Spoločnosť Apple už dlhé roky patrí medzi popredných hráčov v oblasti elektroniky obzvlášť v prípade smartfónov, tabletov a notebookov. Dôvodov prečo sa spoločnosti tak darí, hoci cena ich zariadení je mnohými označovanou za „šialenú“, je hneď niekoľko. Ide však hlavne o to, že produkty spoločnosti sú kvalitne spracovaným kusom hardwaru…

Armádny Magazín

Ruský vrtuľník Mi-171 ako argument v čínsko-indickom spore

0 icon

Čína, 27.september 2020 (AM) - Rusko dodalo Číne zásielku overených vrtuľníkov, ktoré nemajú konkurenciu pri práci v ťažko dostupných oblastiach. Načo ich Čína potrebuje? Vari nemá vlastné vrtuľníky?   Medzi pamätihodnosťami ruského mesta Ulan-Ude (metropoly

Vojna pokračuje: Arménsko zostrelilo dva vrtuľníky a tri bezpilotné lietadlá Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu

0 icon

Arménsko, 27.september 2020 (AM) - V Karabachu sa opäť priostruje: Arménsko oznámilo dva zostrelené azerbajdžanské vrtuľníky a tri zničené tanky. "Arménskej sily zostrelili dva vrtuľníky a tri bezpilotné vzdušné prostriedky azerbajdžanských ozbrojených síl v Náhornom Karabachu," uviedla tlačová hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany Susane Stepananová.

Ruský pilot povedal, prečo sa v USA chytajú za srdce, keď sa k ich hraniciam priblíži Tu-160

0 icon

Rusko 27. septembra (AM) - Uznávaný vojenský pilot Ruskej federácie Vladimir Popov povedal, prečo sa USA bojí Tu-160. Americká armáda spozorovala v identifikačnej zóne protivzdušnej obrany Aljašky dva ruské strategické bombardéry Tu-160. Objavili ich stíhačky F-22 Raptor a lietadlá včasného varovan

Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky izraelskými strelami Spike a torpédami Blue Shark

0 icon

Filipíny 27. septembra (AM) - Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky zbraňami Spike NLOS a Blue Shark. Námorníctvo sa rozhodlo pre raketu Spike vyvinutú a vyrábanú izraelskou zbrojovku Rafael Advanced Defense Systems. Verzia NLOS je s ultra dlhým dosahom (maximálny dosah je 25 kilometrov) pre nepriamu streľbu. Kódový názov je T

Základný kameň Európskej armády? Francúzsko s Nemeckom založili spoločnú leteckú jednotku

0 icon

Francúzsko 27. septembra (AM) - Vo štvrtok 17. septembra 2020 sa ministerka ozbrojených síl Florence Parly a ministerka obrany Nemeckej spolkovej republiky Annegret Kramp-Karrenbauer vybrali na leteckú základňu 105 za účelom položenia základného ka

Svetlo sveta

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie

0 icon

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa arcibiskupa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie. Ako povedal vo videorozhovore, ktorý bude v utorok zverejnený na webe žilinského Týždňa kresťanskej kultúry, dnes si zakrývame svoju tvár, ale tým, že človek si zakryje tvár, stráca schopnosť komunikovať. „V Taliansku existuje zákon, ktorý zakazuje chodiť zahalený na verejnosti…

Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

0 icon

Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

0 icon

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

icon FOTO DŇA