Frontex nie je potrebný, vo V4 spolupracujeme perfektne, vyhlásil v Košiciach Babiš

Košice 17. septembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer/TASR-Roman Hanc/František Iván)

 

Predseda vlády ČR Andrej Babiš na spoločnom zasadnutí českej a slovenského vlády v Košiciach a pred rokovaním lídrov Vyšehrádskej štvorky (V4) vyzdvihol príkladnú spoluprácu Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska. Zároveň spochybnil existenciu európskej pohraničnej agentúry Frontex, podľa neho nie je potrebná. Babiša citoval portál iDnes.cz.

Na snímke predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády SR Peter Pellegrini

V súvislosti s problémami, ktorým Európa čelí, zdôraznil potrebu jednoty bez rozdeľovania sa na východ a západ. „My určite máme spoločné názory a máme záujem, aby európsky projekt fungoval. Vďaka tomu máme mier, ale musíme sa vrátiť k tým štyrom pôvodným slobodám – voľný pohyb osôb, tovaru, kapitálu, služieb. Nie je možné, aby naši prepravcovia boli limitovaní alebo naše firmy, ktoré pracujú v zahraničí, mali iné podmienky ako lokálne firmy,“ povedal Babiš v úvodnom príhovore.

Spoločné vládne rokovanie v Košiciach sa týka aj stredajšej a štvrtkovej (19.-20.9.) neformálnej vrcholnej schôdzky EÚ v Salzburgu, ktorej témou bude okrem iného migračná politika. „Musíme jasne hovoriť naše názory na európsky rozpočet, ktorý mne osobne sa vôbec nepáči, alebo na Frontex (agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž), ktorý podľa môjho názoru nepotrebujeme,“ skonštatoval.

Portál iDnes.cz pripomína, že Európska komisia (EK) naopak navrhuje zvýšiť počet zamestnancov agentúry Frontex na 10 000. Cieľom je tohto čísla podľa rakúskeho predsedníctva dosiahnuť do roku 2020.

Spoluprácu Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska v rámci V4 označil Babiš za perfektnú. „Všetci štyria premiéri vystupujeme ako jeden blok, ktorý zastupuje 65 miliónov ľudí, a aj keď sme, povedzme menšie štáty, to neznamená, že nemáme jasné návrhy a myšlienky,“ povedal český premiér.

Pripomenul ďalej, že v Košiciach ide v poradí už o šieste stretnutie oboch vlád, tento rok aj v súvislosti s významnými výročiami slovensko-českej vzájomnosti. Je podľa neho dôležité, že táto tradícia pokračuje, rovnako ako aj spoločné oslavy 100. výročia založenia Československa. „Tešíme sa, že pán premiér (Peter Pellegrini) príde do Prahy 27. októbra a my zase sa tešíme, že prídeme do Tatier 30. októbra,“ dodal.

Aj keď sa spoločný štát rozdelil, majú obe krajiny podľa Babiša k sebe najbližšie, o čom svedčia aj vzájomné ekonomické a politické vzťahy a spolupráca.

Spoločné zasadanie českej a slovenského vlády sa koná po šiestykrát, tradícia schôdzok začala v roku 2012. Naposledy sa členovia českého a slovenského kabinetu zišli vlani v septembri v Lednici na Břeclavsku. Vtedajší premiéri Bohuslav Sobotka a Robert Fico po rokovaní ocenili spoluprácu a vzťahy medzi ČR a Slovenskom.

Na snímke uprostred zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda vlády ČR Andrej Babiš počas uvítacieho ceremoniálu pred spoločným rokovaním vlád Slovenskej republiky a Českej republiky v Košiciach 17. septembra 2018

 

Na snímke predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády SR Peter Pellegrini sa vítajú s ministrami pred spoločným rokovaním členov vlád Slovenskej republiky a Českej republiky v Košiciach 17. septembra 2018

 

Program spoločného rokovania vlád SR a ČR v Košiciach, historická radnica, Hlavná ul., Košice

10:55 – príchod predsedu vlády ČR Andreja Babiša, historická radnica
11:00 – uvítací ceremoniál, pešia zóna pred budovou
11:15 – začiatok rokovania, úvodné príhovory predsedov vlády SR a ČR, fototermín
11:40 – separátne rokovania, salóniky
12:45 – spoločná fotografia
13:00 – pracovný obed
14:40 – TB premiérov, divadelná sála

 

Pellegrini: Spoluprácou s ČR prispievame k stabilite strednej Európy

Tvoríme dva slovanské národy, ktoré nielenže nemajú medzi sebou žiadne konflikty, ale sa majú úprimne rady, ako nie je v dnešnom svete vôbec samozrejmé. Našimi výkonmi, úzkou spoluprácou i spojenectvom prispievame k stabilite strednej Európy, ale aj celej Európskej únie. Povedal na margo vzťahov medzi Slovenskou a Českou republikou počas pondelkového spoločného rokovania vlády SR a ČR v Košiciach slovenský premiér Peter Pellegrini.

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

V úvodnom príhovore Pellegrini privítal členov jednotlivých vlád na šiestom spoločnom rokovaní. Pripomenul tiež, že obe vlády vlani v Lednici vyhlásili rok 2018 za Rok slovensko-českej a česko-slovenskej vzájomnosti.

„Je to zasadnutie slávnostné a je súčasťou celého radu spomienkových podujatí a osláv pri príležitosti 25. výročia štátnej nezávislosti Českej republiky a Slovenskej republiky, ale aj 50. výročia Československej jari a 100. výročia vzniku samostatnej Československej republiky, na ktorých sa vlády dohodli a ktoré spolu aj finančne podporili s cieľom potvrdiť a posilniť priateľstvo a spoluprácu, ako aj kultúrnu a jazykovú blízkosť medzi našimi dvomi národmi, medzi občanmi našich republík a ukázať celej Európe a celému svetu, že historický význam je nespochybniteľný ako unikátny príklad pokojného a nenásilného rozdelenia ústavnou cestou,“ povedal premiér SR.

Poukázal tiež na podľa jeho slov úspešný príbeh oboch krajín, ktoré sú už 25 rokov samostatné a sú pevnou súčasťou európskeho a transatlantického priestoru. „Majú vyspelý priemysel, konsolidované verejné financie, nie sú ‚troublemakermi‘ Európskej únie, ale sú dôležitými motormi hospodárskeho rastu nielen regiónu, ale celej Únie,“ skonštatoval Pellegrini.

„Som presvedčený, že nové impulzy na našu spolupráci v rámci Európskej únie prinesie aj ďalší unikátny formát našej spolupráce a to sú tieto naše spoločné rokovania vlády, ako aj nadchádzajúce zasadnutie tripartity Slovenskej a Českej republiky, ktoré tiež plánujeme zorganizovať na Slovensku ešte do konca tohto roka,“ zdôraznil Pellegrini.

Košice sú podľa Pellegriniho mestom so silným česko-slovenským zázemím a historickým odkazom.

„V Košiciach má svoje pevné zastúpenie aj početná komunita českej národnosti, popri príslušníkoch ďalších menšín. O pár dní uplynie 97 rokov od prvej návštevy československého prezidenta Tomáša Garriqua Masaryka práve tu v Košiciach. Košice sa pred piatimi rokmi stali aj hlavným mestom európskej kultúry a naozaj majú čo ponúknuť aj náročným českým turistom, ktorí vo veľkom množstve toto mesto navštevujú,“ doplnil Pellegrini.

Čo sa týka vzťahov medzi Českou a Slovenskou republikou, podľa Pellegriniho by bolo chybou spoliehať sa na automatizmus pokračovania blízkych vzťahov, vzhľadom na to, že 75 rokov to bol spoločný štát.

„Teším sa preto, že naši ministri vygenerovali viaceré spoločné projekty zamerané predovšetkým na zvyšovanie kvality života občanov na oboch stranách. Už teraz by som rád vyjadril poďakovanie českej strane za starostlivosť o našu veľkú krajinskú komunitu, ako aj o niekoľko desiatok tisíc slovenských občanov, ktorí pracujú alebo študujú v Česku a sú občanmi Európskej únie,“ povedal Pellegrini a poukázal na to, že premiér ČR Andrej Babiš je osobne príkladom toho, že Česká republika garantuje rovnaké práva pre všetkých občanov Európskej únie.

Zaželal tiež, aby si obe krajiny zachovali jazykovú podobnosť cez spoločné projekty v oblasti kultúry a vysielania verejnoprávnych médií.

 

Premiéri hovorili o posilnení spolupráce pri výzbroji armád

Slovenská a Česká republika by mali v budúcnosti viac spolupracovať pri výzbroji svojich armád s využitím produktov zbrojného priemyslu, ktoré ponúka druhá krajina. Po spoločnom rokovaní to oznámili premiéri oboch krajín Pellegrini a Babiš. O tejto otázke budú premiéri a ministri obrany SR a ČR konkrétnejšie rokovať 1. októbra na brnenskom strojárenskom veľtrhu.

Na snímke zľava český premiér Andrej Babiš a slovenský premiér Peter Pellegrini

Podľa Pellegriniho v rámci modernizácie oboch armád sú oblasti, kde je vhodné nadviazať na tradíciu českého a slovenského zbrojárskeho priemyslu. „Je účelné, aby tie miliardy eur, ktoré budeme vynakladať v nasledujúcich rokoch, čo najviac podporili domáci priemysel, či už slovenský alebo český. Myslím si, že ten priestor je tu enormný.

Dohodli sme sa, že sa budeme intenzívne informovať o každom jednom tendri a obstarávaní o dozbrojení armády, kde by sme mohli intenzívnejšie spolupracovať,“ povedal Pellegrini na tlačovej konferencii. Mohlo by pritom podľa neho ísť aj o širšiu výmenu produktov v rámci krajín Vyšehradskej štvorky (V4).

„Dohodli sme sa, že by sme sa v rámci brnianskeho veľtrhu 1. októbra stretli na úrovni premiérov, ministrov obrany a generálneho štábu našich armád, aby sme diskutovali o tom, kto do čoho chce investovať,“ povedal Babiš. Spoluprácu v armáde označil za jednu z kľúčových oblastí a možnosť na zvyšovanie vzájomného obchodu. Spomenul, že v ČR sa vyrábajú bojové vozidlá, Slovensko ponúka napríklad húfnice Zuzana. Aj podľa neho ide aj o tému v rámci V4.

Predmetom stretnutia boli tiež európske témy v súvislosti s neformálnym vrcholným samitom EÚ, ktorý sa bude konať v stredu a štvrtok (19. – 20. 9.) v Salzburgu. Obe krajiny si potvrdili zhodné postoje v oblasti európskeho rozpočtu a migrácie. Podľa Pellegriniho sa s partnerom zhodli na jasnom odmietnutí krátenia kohéznej politiky, ktorá má zmierňovať regionálne rozdiely, keďže tie v oboch krajinách pretrvávajú. Babiš potvrdil kritický postoj k posilňovaniu agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex. Vníma ju ako zbytočné vytváranie paralelných štruktúr, keďže krajiny ako Španielsko, Taliansko, Grécko či Malta majú vlastnú národnú ochranu hraníc, ktorá by mala byť posilnená.

Pellegrini reagoval aj na vyjadrenia slovinského premiéra Marjana Šarca, ktorý podľa medializovaných informácií kritizoval migračnú politiku V4. Predseda vlády SR povedal, že slová slovinského premiéra ho mrzia a vníma ich skôr ako unáhlené vyjadrenie novozvoleného premiéra, ktorý potreboval vyjadriť nejakým spôsobom svoje medzinárodné vnímanie. „Nech každý premiér hovorí o tom, čo chce robiť vo svojej krajine, a nech sa zdrží komentovania inej krajiny, lebo to sa nepatrí. A ak máme navzájom nejaké problémy, vieme si ich povedať aj medzi štyrmi očami na bilaterálnych rokovaniach,“ konštatoval.

V poradí šieste spoločné rokovanie vlád SR a ČR sa konalo v budove košickej historickej radnice. Témou boli aj spoločné podujatia pri príležitosti významných tohtoročných výročí, a to 100 rokov od vzniku Československa, 50. výročia Pražskej jari a 25. výročia samostatnosti oboch republík.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Matovič: „Niekto má nutkavú potrebu od testovania pokútne odrádzať, lebo s ideou neprišiel/-a on/-a. Trošku trápnučké“

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   V posledných dňoch odborníci ale aj niektorí politici upozorňujú na problémy a riziká, ktoré so sebou prináša celoplošné testovanie. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) si za svojím nápadom naďalej stojí  V svojom poslednom príspevku na sociálnej sieti Matovič uviedol, že aj šéf…

Rusko postaví tri najvýkonnejšie jadrové ľadoborce projektu Líder

0 icon

Moskva 28. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Pavel Lvov)   Rusko na ovládnutie Arktídy postaví tri najvýkonnejšie na svete jadrovej ľadoborca projektu Líder a päť ľadoborcov projektu 2220, uvádza sa v nariadení ruského prezidenta O stratégii rozvoja arktickej zóny Ruskej federácie a zabezpečenie národnej bezpečnosti na obdobie do roku 2035, ktoré bolo v…

Kotleba popísal svoj boj s koronou: Vodka, bromhexin a horúci kúpeľ so soľou, to mi pomohlo! Panika okolo korony je podľa neho zámienkou na zavedenie nového svetového poriadku

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)   Predseda ĽSNS, Marian Kotleba sa prednedávnom zrejme od svojho právnika nakazil koronavírusom. Kotleba po pár dňoch prehovoril ako bojuje s ochorením Covid-19. Tvrdí, že to nie je až tak zlé ako sa to prezentuje. Prezradil tiež čo mu podľa neho najviac pomohlo. Medzi…

Etiópia, Egypt a Sudán obnovia rokovania o priehrade na Modrom Níle

0 icon

Kapské Mesto 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Etiópia, Egypt a Sudán obnovia rokovania o naplnení a prevádzke priehrady na rieke Modrý Níl. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na úrady. Tieto krajiny by podľa etiópskeho ministerstva zahraničných vecí mali v priebehu najbližších siedmich dní prerokovať a…

Zlé správy pred testovaním: Najnovšia štúdia z českej nemocnice ukázala, že antigénové testy sú nespoľahlivé. Dokonca nezachytia ani množstvo ľudí s príznakmi ochorenia Covid-19

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Slovensko sa pripravuje na celoplošné testovanie pomocou kontroverzných antigénových testov. Najnovšia porovnávacia štúdia, ktorá sa uskutočnila v českej nemocnici Motol je však pre premiéra Matoviča studenou sprchou. Ukázalo sa totiž, že antigénové testy sú v porovnaní so štandardnými PCR testami nespoľahlivé Premiér Igor…

Do webovej stránky Trumpovej kampane prenikli hekeri

0 icon

Washington 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Hekeri v utorok nakrátko prenikli do webovej stránky kampane amerického prezidenta Donalda Trumpa, len týždeň pred prezidentskými voľbami. Informovali o tom predstavitelia kampane a americké médiá, následne aj tlačová agentúra AFP "Táto stránka je ovládnutá," uvádzalo sa v odkaze, ktorý sa objavil na…

Biden prisľúbil, že bude podporovať bieloruskú opozíciu proti Lukašenkovi

0 icon

Washington 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Sľubný kandidát na amerického prezidenta Joe Biden v utorok podporil bieloruskú opozíciu a jej generálny štrajk proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a uviedol, že autoritársky líder je nelegitímny. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Biden, ktorý v prieskumoch verejnej mienky pred budúcotýždňovými voľbami vedie…

Kamenický reaguje na slabú vládnu pomoc: „Ľudia trpia, dochádzajú im finančné rezervy, Matovič s ľuďmi manipuluje a vláda nepomáha“

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Včera sme písali o nových štatistikách, ktoré publikoval Medzinárodný menový fond, kde sa Slovensko ocitlo medzi troma európskymi krajinami s najnižšou pomocou vlády ekonomike v spojitosti s koronavírusovou krízou. Podľa bývalého šéfa rezortu financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) je reálna pomoc vlády v praxi…

Rozbila dvere, nadávala a vyhrážala sa policajtom: Za útok na policajtov počas núdzového stavu hrozí 21-ročnej žene až doživotný trest

0 icon

Trenčín 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Trest odňatia slobody až na doživotie hrozí 21-ročnej žene z Trenčianskeho okresu. Krajský policajný vyšetrovateľ ju obvinil z obzvlášť závažného zločinu útoku na verejného činiteľa Ako informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Danka Adámiková, žena mala pod vplyvom alkoholu udierať a následne rozbiť sklenenú…

Daily Mail: Počet ruských ponoriek v Atlantiku berie dych

0 icon

Atlantik 28. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Počet ruských ponoriek pôsobiacich v severnom Atlantiku prudko stúpol, venuje sa tomu britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý vymenováva ruskej ponorky, ktoré boli v Atlantickom oceáne spozorované Podľa denníka boli v blízkosti brehov Veľkej Británie spozorované ruskej ponorky triedy Akula (pozn. Klasifikácia NATO…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Bilský

Tak kto má pravdu – expert virológ alebo expert premiér?

0icon

Pred chvíľou som dopozeral tlačovú besedu našej pani prezidentky Z. Čaputovej po rokovaní s expertmi v súvislosti  s celoplošným testovaním (jej záznam tu). Jedna z otázok prítomných novinárov znela, či boli vládou správne resp. nezavádzajúco interpretované výsledky pilotného testovania. Prosím, pozorne počúvajte odpoveď experta (od 26:40). V stručnosti

Roman Bača

Švédsky covid-19 zázrak alebo cesta do pekla?

0icon

Média i na Slovensku sa počas tohoto roku viac ráz venovali špeciálnej stratégii Švédska v boji s corona vírusom. Ich taktika minimálnych zásahov štátu do života občanov vyvolala a stále vyvoláva sympatie u mnohých ľudí po celom svete, často i kresťanov a tento obdiv k ich ceste okomentovalo pochvalne aj…

Peter Švec

Strategické správanie? Nerobme to, čo chce nepriateľ aby sme robili. Pôsobenie proti prevahe. 8. časť.

0icon

Nie každý, kto sa tvári ako priateľ, nám chce dobre. Ale každý chce zaručene dobre sebe. Táto časť ukazuje aplikácie z teórie komplexnosti pri premiérovej vojne s COVIDom, u nás so strachom z neho. Reálna vojna je vojna ľudu so zákerný, pomstychtivým, panovačným, nemúdrym vládcom, posadnutým víziou víťazstva nad vírusom. Najprv fakty na…

Andrej Biras

Najdôležitejší týždeň v histórii SR. Vyzývam k neúčasti na dobrovoľnom testovaní!

0icon

Vláda si napriek výzvam expertov z radu lekárov a ďalších, ide hlavou proti múru. Chce celý národ testovať nepresnými ag testami. Počas vysoko infekčnej pandémie, kvôli tomu rozbehla logistickú akciu presúvania miliónov ľudí a zdravotného, a vojenského personálu. Protirečí si vlastným opatreniam. Vystavuje ľudí nebezpečiu nakazenia sa a falošnej istote…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo všetko boli ženy v minulosti schopné urobiť pre krásu?

0 icon

Ľudia urobia takmer všetko, aby vyzerali a cítili sa mladí a atraktívni, a preto sa kozmetickému priemyslu tak darí. A nezáleží na tom, či sú tieto trendy neuveriteľne čudné, pokiaľ ich ostatní nasledujú - je pravdepodobné, že jednoducho naskočíš do rozbehnutého vlaku. Keď sa však pozriete späť do histórie, v minulosti došlo…

Títo ľudia k nám prišli zrejme z ďalekej budúcnosti

0 icon

Určite si už zažil situáciu, keď si si myslel, že ľudia ktorých si stretol jednoducho nepatria do nášho sveta a museli k nám prísť z budúcnosti. Presne podobné prípady ti dnes ukážeme v tomto článku. Budúcnosť nás vždy fascinovala. Určite si pamätáš mnohé staršie filmy, kde sa bežne využívali lietajúce…

Študentka omylom vytvorila nabíjateľnú batériu, ktorá vydrží 400 rokov

0 icon

Veľké mozgy menia svet a každá éra ich má niekoľko. Vedci každý deň využívajú svoj čas na experimentovanie a skúmanie, aby robili objavy, ktoré by mohli uľahčiť náš každodenný život a prispieť k lepšej spoločnosti. Vedci z Kalifornskej univerzity navrhli batériu, ktorá vydrží stovky rokov používania. Brilantná a zvedavá myseľ dokáže v…

Lietajúce taniere a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom Lietajúce taniere a mimozemšťania. Podobne ako v druhej časti, aj v tretej sa pozrieme bližšie na Roswellský incident. Friedman a Moore uskutočnili rozhovor s operátorkou teletypu (zariadenia fungujúceho na báze telegrafu a písacieho stroja, ktoré umožňovalo dorozumievanie na väčšie vzdiealenosti) Lindou Sleppyovou. V roku…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Vo svete IT

Xiaomi Deerma DX700 – najdostupnejší vysávač od Xiaomi s rekordne nízkou cenou

0 icon

Portfólio vysávačov spoločnosti Xiaomi sa v posledných rokoch rozrástlo najmä o super výkonné ručné vysávače s množstvom moderných funkcií a neuveriteľne vysokým sacím výkonom. Cenovka najlepších modelov sa však vyšplhala nad niekoľko sto eurovú hranicu, čím sa vysávače značky Xiaomi oddialili od bežných spotrebiteľov. Najnovším prírastkom do rodiny vysávačov Xiaomi…

Čo sa deje v srdci čiernej diery? Tieto teórie popierajú existenciu singularity

0 icon

Čierne diery sú pravdepodobne najextrémnejšie objekty vo vesmíre. Neunikne im ani svetlo a v ich jadre sa nachádza singularita, nekonečne malý bod  s  nekonečne veľkou hustotou. V singularite zároveň prestávajú platiť pravidlá priestoru a času. Doteraz neexistuje nič, čo by dokázalo popísať túto singularitu, dokonca existujú teórie, ktoré tvrdia, že…

NASA oznámila jeden z významnejších objavov v spojitosti s Mesiacom

0 icon

Americká vesmírna agentúra, NASA, sa už viac ako týždeň pripravovala na veľké oznámenie. To bolo odhalené v pondelok a rozhodne stojí za to, píše portál futurism. Na Mesiaci bola po prvýkrát potvrdená voda, a to nie len vo forme ľadu, ktorý sa nachádzal vo väčších kráteroch. Inými slovami, voda dokáže…

Microsoft spomaľuje distribúciu novej aktualizácie Windows 10 20H2. Chce sa vyhnúť zbytočným problémom

0 icon

Operačný systém Windows 10 obdržiava každoročne dve veľké softvérové aktualizácie, ktoré prinášajú nové funkcionality a čiastočné dizajnové zmeny. Nie je tomu inak ani v tomto roku, pričom na jar bola väčšine používateľov sprístupnená nová aktualizácia nesúca označenie Windows 10 20H1. Medzi používateľmi je aktualizácia známa aj ako aktualizácia z mája…

Google pracuje na funkcii, pomocou ktorej si budete môcť v prehliadači Chrome odložiť nedočítané články na neskôr

0 icon

Vývojárska verzia prehliadača Chrome obsahuje vcelku zaujímavú funkciu, prostredníctvom ktorej si môžete jednoduchšie ukladať články, či stránky za účelom, aby ste si ich neskôr prečítali. Zatiaľ čo v súčasnosti si musíte článok, ktorý vás zaujal, uložiť  do záložiek, kde medzi „kopiacimi sa“ stránkami dochádza k chaosu, prípadne si ju môžete…

Armádny Magazín

Spálené srdcia je nový rusko-český film, o zverstvách fašistov, ktorý mainstream ignoruje

0 icon

Rusko, 28. októbra (AM, Sputnik) - Na internete prebehla premiéra dokumentárneho filmu Spálené srdcia, ktorý je druhým zo série venovanej 75. výročiu víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Projekt iniciovalo občianske hnutie Nesmrteľný pluk v Česku a pracoval na ňom česko-ruský kolektív. Prvá séria získala cez 20 tisíc zhliadn

Pjakin: ČSR v roku 1918 vznikla aby v prípade vojny mala možnosti samostatného odrazenia agresie

0 icon

Slovensko, 28.október 2020 (AM) - Prvá svetová vojna znamenala zásadný obrat v riešení nielen českej, ale najmä slovenskej otázky. Na troskách rakúsko-uhorskej monarchie, ktorej oba národy boli súčasťou, sa ako optimálne riešenie ukazovalo vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Americký Bell dodal polícii Poľskej republiky tri vrtuľníky Bell 407 GXis

0 icon

Fort Worth, USA, 27. októbra 2020 (AM) – Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že dodala Polícii Poľskej republiky tri stroje Bell 407 GXis. Poľská polícia je viac než 20 rokov tradičným zákazníkom Bellu. Úlohou týchto vrtuľníkov je pomáhať a chrániť obyvateľov, udržiavať verejný poriadok a bezpečnosť…

Ďalší incident v Sýrii: Američanmi podporovaní ozbrojenci v Sýrii spustili streľbu na civilistov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - Na webe sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako proamerické sily SDF ("Sýrske demokratické sily") začali strieľať na civilistov v Sýrii. Incident sa stal včera v malom meste na východe krajiny - Garanij. Nespokojní s okupačným režimom SDF sa priazni

Svetlo sveta

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

icon FOTO DŇA