V prípade nedodržania pravidiel čelia platformy pokutám do 1,25 milióna eur. Ak predčasne vymažú obsah, ktorý neskôr uznajú za prijateľný, pokuty im nehrozia, píše spravodajský portál CNN.
Niektorí právni odborníci a aktivisti sa však obávajú, že zákon dá vláde bezprecedentnú právomoc pri cenzúre činností na internete. Politickí aktéri by mohli dostať “nový nástroj na zneužitie ich moci a cenzúru internetu pre politické účely,” uviedol pre CNN hovorca francúzskej organizácie proti cenzúre a kontrole na internete La Quadrature du Net. Ako upozornil, mohlo by sa to obrátiť proti “novinárom, aktivistom a výskumníkom, o ktorých tvrdí, že ochraňuje”, pretože nikto presne nevie, čo by sa malo na internete považovať za “očividne nezákonné”.
Podobný zákon má od roku 2018 aj Nemecko, ktoré od sociálnych médií požaduje odstránenie prejavov nenávisti a falošných správ v priebehu 24 hodín od nahlásenia.Tiež musia každých šesť mesiacov zverejňovať správy, v ktorých uvedú počty sťažností týkajúcich sa nelegálneho obsahu. Porušenie sa rovnako trestá pokutami. Vlani dostal v Nemecku za nedodržanie daného zákona pokutu Facebook, a to dva milióny eur.