Francúzsko ustupuje

Francúzsko ustupuje

Paríž 13. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)

 

Úsilie ostatných schengenských krajín o obmedzenie neeurópskeho prisťahovalectva môže byť v dôsledku zhovievavej politiky Francúzska zmarené, píše Olivier Bault pre portál REMIX News

Emmanuel Macron
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Zdá sa, že Francúzsko sa vzdalo myšlienky prinútiť svoje bývalé africké kolónie, aby prijali späť svojich nelegálnych migrantov, a prisľúbilo im “návrat k normálnemu stavu” v oblasti vydávania víz. Víza pre občanov Alžírska, Tuniska, Maroka, Senegalu a Pobrežia Slonoviny boli v septembri 2021 prísne obmedzené s cieľom odblokovať deportácie nelegálnych prisťahovalcov, ale Francúzsko Emmanuela Macrona teraz ustúpilo bez jasného vysvetlenia.

Reklama

Ak by išlo len o Alžírsko, dalo by sa predpokladať, že Macron má zálusk na alžírsky plyn, ale ostatné dotknuté krajiny žiadny nemajú. Zdá sa, že Francúzsko je odhodlané otvoriť brány prisťahovalectva, keď sa iné európske krajiny snažia znížiť počet prisťahovalcov.

V pomere skutočných deportácií a príkazov na deportáciu vydaných francúzskymi orgánmi skutočne nedošlo k výraznému pokroku. Je veľmi možné, že vláda prezidenta Macrona už nemá chuť ani motiváciu vyvíjať tlak na krajiny pôvodu nelegálnych prisťahovalcov, keďže prezidentské a parlamentné voľby na jar 2022 už prebehli.

Reklama

V októbri minulého roka bola 12-ročná parížska školáčka Lola brutálne znásilnená a zavraždená alžírskym štátnym príslušníkom, ktorý mal príkaz na deportáciu, ale bol ponechaný slobode žiť na francúzskom území. Niekoľko dní po tomto zločine hovorca francúzskej vlády Olivier Véran ubezpečil spoluobčanov, že cieľom vlády je vyhostiť 100 % občanov, ktorí podliehajú deportačnému konaniu, čo bolo už mnohokrát sľúbené.

V septembri 2021, krátko pred začiatkom francúzskej prezidentskej kampane, Macron vyhlásil, že je ochotný prinútiť severoafrické krajiny, aby na základe príkazu na opustenie francúzskeho územia prijali späť svojich nelegálnych migrantov.

“Je neprijateľné, aby nelegálni cudzinci, ktorí boli identifikovaní ako nebezpeční a narúšajúci verejný poriadok, neboli prijatí späť (svojou domovskou krajinou),” povedal vtedy.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin však pri oznámení “návratu k normálu” pri vydávaní víz do krajín Maghrebu (severnej Afriky) uviedol, že v roku 2022 sa počet deportácií zvýšil len o 20 %.

Pre porovnanie, miera plnenia príkazov na opustenie francúzskeho územia, ktorá bola v roku 2012 približne 22 %, klesla od roku 2020 pod 10 %. Situácia bola obzvlášť komplikovaná v prípade krajín Maghrebu: V období od januára do júla 2021, teda tesne pred tým, ako sa Francúzsko rozhodlo zaviesť obmedzenia na vydávanie víz pre tieto krajiny, Alžírsko vydalo len 31 konzulárnych cestovných dokladov na 7 731 príkazov na opustenie francúzskeho územia a reálne bolo vykonaných 22 deportácií, čo predstavuje mieru vykonania 0,2 percenta.

Reklama

V prípade Maročanov bola miera realizácie 2,4 %. Takže celkové zlepšenie o 22 percent oproti týmto znepokojujúcim údajom je naozaj kvapkou v mori.

Darmanin v skutočnosti neuviedol údaje za jednotlivé krajiny, aby odôvodnil svoje rozhodnutie oznámené 18. decembra (ale účinné od 12. decembra) týkajúce sa Alžírska. Francúzska premiérka Elisabeth Borneová vlani v lete priznala, že od začiatku roka Alžírsko vydalo len 91 konzulárnych cestovných dokladov potrebných na deportáciu migrantov späť do krajiny pôvodu.

“Dnes sme pravdepodobne na čísle 300,” povedal koncom decembra Xavier Driencourt, bývalý francúzsky veľvyslanec v Alžírsku. Do Francúzska pritom každoročne prichádza približne 10 000 nelegálnych alžírskych prisťahovalcov.

“Návrat k normálnemu stavu” je teda okrem 10 000 nelegálnych prisťahovalcov, ktorí zostávajú vo Francúzsku napriek príkazu na deportáciu, ďalších 300 000 až 400 000 víz, ktoré Francúzsko každoročne vydáva alžírskym štátnym príslušníkom pred pandémiou Covid-19.

Jediný ústupok, ktorý Alžírsko urobilo v súvislosti s týmto návratom k normálu, ktorý chválil francúzsky minister vnútra, je zrušenie požiadavky negatívneho testu na Covid-19 pre alžírskych občanov vyhostených z Francúzska.

Reklama

Xavier Driencourt bol nielen francúzskym veľvyslancom v Alžírsku v rokoch 2008 až 2012 a v rokoch 2017 až 2020. Je tiež bývalým generálnym riaditeľom správy ministerstva zahraničných vecí a bývalým vedúcim generálneho inšpektorátu zahraničných vecí. Práve vydal knihu s názvom “Alžírska hádanka, kroniky veľvyslanectva v Alžírsku”.

V rozhovore pre Le Figaro z 8. januára upozornil: “Alžírsko je na tom zle, oveľa horšie, ako si myslia pozorovatelia alebo niekoľko oprávnených novinárov. 45 miliónov Alžírčanov má jedinú posadnutosť: odísť a utiecť. A kam inam ako do Francúzska, kde má každý Alžírčan príbuzných? Dnes nespočetné množstvo ľudí žiada o víza s jediným cieľom, a to uskutočniť jednosmernú cestu, t. j. zostať vo Francúzsku tak či onak s nádejou, že jedného dňa budú legalizovaní.”

Od Évianskych dohôd z roku 1962, ktoré znamenali koniec francúzskeho Alžírska, majú Alžírčania jednoduchšie podmienky na získanie práva trvalo sa usadiť vo Francúzsku po získaní prvého víza.

Podľa Driencourta “katastrofálne rozhodnutia z roku 1962, hospodárska kríza; korupcia, ktorá sa zrodila z ropnej renty; znechutenie, ktoré podnietila štedrosť Francúzska, nielen elít vo veľkých mestách na severe, ale aj obyvateľov vidieka a hlbokého Alžírska, to všetko sú dôvody, prečo pri súčasnom tempe zostane v Alžírsku len málo ľudí. Cenou za našu zaslepenosť a naše kompromisy bude masívna imigrácia, ďaleko prevyšujúca tú dnešnú, bojovný islamizmus a getoizácia našich predmestí.”

V inom rozhovore, ktorý poskytol denníku Le Figaro krátko po októbrovej brutálnej vražde Loly, Driencourt vysvetlil, prečo krajiny ako Alžírsko odmietajú prijať späť svojich vlastných občanov z Francúzska:

“Často som v Alžírsku počul dosť špekulatívny argument, ktorým sa oficiálne oháňali alžírski diplomati na stretnutiach na vysokej úrovni, že títo ilegálni prisťahovalci sú ‘plodom istej westernizácie’, nášho ‘zlého vzdelania’, že boli nejakým spôsobom ‘kontaminovaní’ našou ‘zlou morálkou’ a nechceme, aby sa tieto zlé subjekty vrátili do Alžírska, kde ich navyše zle prijíma ich okolie. (…)

“Navyše, pre všetky tieto krajiny, nielen pre Alžírsko, je takáto neregulárna emigrácia búrlivej mládeže aj demografickou prispôsobovacou veličinou, keďže 70 % obyvateľstva má menej ako 30 rokov! (…) A potom, niekedy – a trvám na tom, že len niekedy, ale počul som to – môžete v pozadí vnímať základnú myšlienku, že toto všetko je výsledkom kolonizácie, že je to istým spôsobom daň za viac ako storočie kolonizácie.”

Poslanec Sébastien Chenu z Národného zhromaždenia Marine Le Penovej v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Sud 20. decembra spojil zrušenie vízových obmedzení pre ľudí z Alžírska, Tuniska, Maroka a Senegalu s návrhom zákona o azyle a prisťahovalectve, ktorý chce vláda Elisabeth Borneovej, presadzovaná Macronom, čoskoro predložiť parlamentu.

Jedno z kľúčových ustanovení tohto návrhu zákona stanovuje legalizáciu nelegálnych prisťahovalcov pracujúcich načierno v odvetviach, v ktorých majú francúzske podniky problém nájsť pracovníkov. To nevyhnutne spôsobí prílev nelegálneho prisťahovalectva, varovala Marine Le Penová na tlačovej konferencii 11. januára.

“Nič sa nerobí na vážne obmedzenie prisťahovalectva v našej krajine,” tvrdila líderka hlavnej opozičnej strany vo francúzskom Národnom zhromaždení na tejto tlačovej konferencii. “Nič sa nerobí na obmedzenie nelegálneho prisťahovalectva do našej krajiny a sľuby, že (odteraz) sa budú plniť príkazy na deportácie, sú rovnako staré ako ja.”

Reklama

“Čím bolo odôvodnené úplné uvoľnenie víz pre Alžírsko?” pýtala sa Le Penová a pri tejto príležitosti obhajovala právo francúzskych občanov byť informovaní o dôvodoch tohto rozhodnutia a jeho dôsledkoch z hľadiska budúceho prílevu alžírskych prisťahovalcov.

Túto otázku by mali právo položiť aj francúzski partneri v schengenskom priestore, keďže ich úsilie o obmedzenie neeurópskeho prisťahovalectva je v dôsledku francúzskej politiky v prospech masového prisťahovalectva, legálneho aj nelegálneho, nulové.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:24

Poľsko vyčlení viac ako 370 miliónov dolárov na posilnenie plota, ktorý bol postavený v roku 2022 na hranici s Bieloruskom. Uviedol to námestník ministra národnej obrany Cezary Tomczyk.

08:57

Severná Kórea od septembra 2023 poslala do Ruska približne tri milióny nábojov kalibru 152 mm alebo pol milióna nábojov kalibru 122 mm.

Informovala o tom tlačová agentúra Yonhap s odvolaním sa na juhokórejského ministra obrany Shin Won Sika.

Tieto granáty boli vyrobené ešte v 70. rokoch minulého storočia.

08:55

Ceny ropy v pondelok ráno mierne klesli. Trhy tak zareagovali na údaje o vývoji cien v Číne, kde spotrebiteľská inflácia síce mierne vzrástla vďaka neustálej finančnej podpore vlády v Pekingu, ale výrobné ceny opäť klesli, už 19. mesiac po sebe.

08:26

Počet obetí víkendových povodní a zosuvov studenej lávy zo sopky na západe Indonézie stúpol na 41. Ďalších 17 ľudí je nezvestných, uviedol v pondelok predstaviteľ tamojšieho úradu pre zvládanie katastrof.

07:56

Ukrajinský dronový útok spôsobil v noci na pondelok požiar elektrickej rozvodne v ruskej Lipeckej oblasti, tvrdí tamojší gubernátor Igor Artamonov. Nálet bezpilotných lietadiel hlásili aj predstavitelia Belgorodskej a Kurskej oblasti.

07:43

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu kritizoval postup Izraela vo vojne v Pásme Gazy. Izraelská taktika podľa neho spôsobila veľký počet civilných obetí, no nedokázala neutralizovať vodcov hnutia Hamas.

07:35

Egypt v nedeľu oznámil svoj zámer oficiálne podporiť žalobu Juhoafrickej republiky (JAR), ktorá na Medzinárodnom súdnom dvore (MSD) obvinila Izrael z genocídy Palestínčanov v Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra AFP.

07:30

Osem obetí si vyžiadala víkendová streľba v mexickom štáte Morelos, ktorý susedí s hlavným mestom Mexiko.

K streľbe došlo v noci na nedeľu v mestečku Huitzilac. Štyria ľudia zahynuli na mieste, ďalšie štyri osoby podľahli zraneniam v nemocnici, uviedla miestna prokuratúra.

07:21

Nemecká polícia v nedeľu večer zadržala muža, ktorý strieľal zo svojho bytu na šiestom poschodí.

K incidentu došlo v hamburskej mestskej časti Altona. Špeciálne policajné jednotky muža zadržali v jeho byte, potvrdil hovorca polície. Dodal, že okoloidúci civilisti neboli vystavení nebezpečenstvu.

07:05

Ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti rozširuje frontovú líniu na východe Ukrajiny. Uviedol to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý poukázal na prebiehajúce boje vo viacerých častiach krajiny.

06:55

Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská a minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v nedeľu pricestovali do Belehradu. Informovala o tom agentúra Reuters.

06:41

O budúcom prezidentovi Litvy rozhodnú voliči v druhom kole volieb. Stretnú sa v ňom úradujúci prezident Gitanas Nauséda a premiérka Ingrida Šimonyté.

Víťazom prvého kola prezidentských volieb sa stal s výrazným náskokom Nauséda, ktorého podporilo viac ako 44 percent voličov. Úradujúca premiérka získala necelých 20 percent hlasov.

06:35

Ruský prezident Vladimir Putin dekrétom odvolal Nikolaja Patruševa z funkcie tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie a na jeho miesto vymenoval Sergeja Šojgua, ktorý doteraz pôsobil ako minister obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhol vymenovať doterajšieho vicepremiéra Andreja Belousova.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu
Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu
06:30

Strana katalánskych socialistov (PSC) sa stala víťazom nedeľňajších predčasných parlamentných volieb v španielskom autonómnom spoločenstve Katalánsko. Podľa exit pollu verejnoprávnej televízie RTVE získala v 135-člennom parlamente 27,1 percenta hlasov a 37 – 40 kresiel.

Na druhom mieste podľa exit pollu skončila separatistická strana Spoločne za Katalánsko (Junts) s 22 percentami a 33 – 36 mandátmi.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke polárna žiara nad Žilinou - pohľad od Višňového

Autor: Miroslav Broz

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Viktor Pondělík

Pavel Jacz

Miro Majerník

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali