Francúzske bezpečnostné sily sú vraj pripravené potlačiť demonštrácie v centre Paríža za pomoci chemickej zbrane “poslednej inštancie” v snahe udržať protestujúcich v dostatočnej vzdialenosti od kľúčových budov.
Nečakané vyhlásenia sa týkajú paralizujúceho prášku, ktorý je možné rozptýliť v oblasti veľkosti šiestich futbalových ihrísk v priebehu len desiatich sekúnd.
Podľa mnohých to však poukazuje na čoraz väčšie zúfalstvo administratívy prezidenta Emmanuela Macrona, keďže čelí kríze v oblasti práva a poriadku.
Krajinu už niekoľko týždňov trápia protesty hnutia Žlté vesty, ktoré oblieha aj národné pamiatky vrátane Víťazného oblúka v Paríži – Arc de Triomphe.
V sobotu bolo v Paríži zaznamenaných 168 zatknutí súvisiacich s demonštráciami, ktoré sú pomenovaní podľa reflexných viest. Dav sa nebál pustiť aj do konfliktov s políciou, ktorá reagovala vodnými delami, obuškami a slzným plynom.
Najnovšie, jeden z vyšších dôstojníkov potvrdil, že niektoré zo 14 obrnených vozidiel rozmiestnených v Paríži mali “radikálne zariadenie, ktoré malo byť použité len ako posledná možnosť” proti vlastným občanom.
Rozstrekovač na vežiach vozidiel môže rozptýliť prášok na 430,5-tisíc štvorcových stôp za desať sekúnd, uvádza časopis Marianne.
Výrobok so škodlivým účinkom s vysokou hustotou má rovnaký účinok ako 200 granátov so slzným plynom a je určený na to, aby boli ľudia v núdzových situáciách zastavení.
Podľa zdroja v parížskej policajnej prefektúre, “ak by veľké množstvo ľudí prekonalo prekážky a dostalo sa do najprísnejšieho bezpečnostného obvodu, potom by bol prášok použitý ako posledná možnosť, aby týchto narušiteľov zastavil”.
Daily Mail píše, že je takmer isté, že na tieto zbrane sa budú pýtať organizácie na ochranu ľudských práv, ako aj organizácie na monitorovanie týchto prípravkov vrátane Haagskej organizácie pre zákaz chemických zbraní, ktorej členom je aj Francúzsko.
Plukovník Richard Carminache z parížskej polície potvrdil, že kontroverzné zariadenie “zatiaľ nebolo nikdy použité”. Každé použitie by malo za následok “vysoko koncentrovaný oblak slzného plynu, čo predstavuje ekvivalent 200 slzných granátov,” povedal Carminache, ktorý dodal: “Najlepšie v tomto prípade je len bežať, aby ste sa dostali zo zasiahnutého priestoru.”
Slzný plyn (teargas) je klasifikovaný ako chemická zbraň a je v skutočnosti zakázaný vo vojnových zónach v súlade s medzinárodnými dohodami.
Napriek tomu francúzske sily a polícia – ktorá bola kritizovaná počas krízy v oblasti práva a poriadku za prípady extrémneho násilia voči civilistom – ju používa neustále.
V Británii je používanie slzných plynov výrazne obmedzené a nikdy sa nepoužívalo proti veľkým davom, ktoré zahŕňali mužov, ženy a deti, ako sa to deje vo Francúzsku, oddáva britské periodikum.